Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přeladění VKV elektronkové jednotky Tesla
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2011, 20:18    Předmět: Přeladění VKV elektronkové jednotky Tesla Citovat

Zdravím, mám rádio Tesla 427A "Poézia" a momentálně ho provozuju s konvertorem z VKV CCIR na OIRT, ale jsem s ním značně nespokojen, protože stanic, které naladím je opravdu velmi málo (asi jen čtyři a to nebydlím nikde v údolí atp.) a taky jsou poměrně slabé. Konvertor je stavebnice z GME. Měl by to být tento http://www.flajzar.cz/mikrofony-a-nf-vysilace/konvertor-vkv-ccir-oirt.htm . Nebya by možnost, jak tento konvertor vylepšit tak, aby alespoň stoupla síla signálu a třeba i přibyl počet naladitelných stanic, nebo by bylo lepší zkusit nějáký jiný konvertor popřípadě zkusit přeladit jednotku do dnešního pásma? Díky za rady a názory.

Naposledy upravil riprex dne so říjen 22 2011, 18:30, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2011, 20:50    Předmět: Citovat

Hele. A funguje ti ten konvertor?? Very Happy.. Nejsou ty čtyři stanice co chytáš náhodou zrcadlový odrazy? Zkus naladit jednu z těch čtyř stanic, a odpojit to, pokud bude hrát ,,nadále" tak ti ten konvertor nefunguje...

Jinak já ho mám taky, a jsem spokojen.. Máš dobře nastavené a seřízené cívky, dle popisu.. Naladit stanici, vzít si třeba stylus od sudoku nebo PDA a s tou tužkou ty cívky zkusíš roztahovat a stahovat do doby než bude hrát ta stanice nejhlasitěji (aniž bys přidal volume Very Happy !) Tužka nebo předmět musí bejt plastovej...

Jinak jsem tu popisoval ,,úpravu" na ,,Třípásmový" Ten krystal, co je v příslušenství se vůbec nepoužije.. Koupí se 3 hodnoty, které jsou někde v tabulce (tabulka je někde ve foru na bastlírně) pak se to osadí přepínačem, a chytáš 88-108!! Napájím ho adaptérem, a mam ho v krabice od šunkovýho závitku s aspikem....Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2011, 21:00    Předmět: Citovat

Jasně že nechytám zrcadlo Smile, odpojit jsem ho zkoušel. Ono to roztahování cívek jsem zkoušel, ale nic moc podstatného se nezměnilo, pořád je to vcelku mizerné. Ten rozsah co to umí je dostačující, takže to mě vůbec netrápí. Já ho mám v rádiu přilepenej nahoře v plechový krabičce od něčeho a napájím to přímo z rádia. Jinak docela by mě zajímalo jakej je problém přeladit tu jednotku a jak se to dělá. Viděl jsem akorát návod na přeladění Sextanta a tam to ani moc komplikovené nebylo a protože tohle rádio má myslím shodnou VKV jednotku se spousty dalšími z této doby, tak mám určitě i nějákou navíc na experimentování. Sextanta jsem nepřelaďoval proto, že mě to zato nestálo - není to moc kvalitní rádio.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2011, 21:14    Předmět: Citovat

Já mam takhle přeladěné ,,ECHO"..Už jsem ho tak dostal, a majtel říkal, že ho v mládí přeladil.. Jeden kolega říkal, že se to nastavuje ,,jistými" prvkami, které jsou ,,kroutící" a zakápnutý.. Ale je to potřeba vědet a né se vším ,,kroutit"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2011, 21:14    Předmět: Citovat

Já mam takhle přeladěné ,,ECHO"..Už jsem ho tak dostal, a majtel říkal, že ho v mládí přeladil.. Jeden kolega říkal, že se to nastavuje ,,jistými" prvkami, které jsou ,,kroutící" a zakápnutý.. Ale je to potřeba vědet a né se vším ,,kroutit"

Anténu máš jakou?? Dobrou??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2011, 21:18    Předmět: Citovat

No řekněme, že úplně ideální taky není. Zkoušel jsem klasický dipól, kus drátu, teleskopickou z nějákýho vietnamce, domovní anténní rozvod a všechno je tak něják nastejno. Mám pak ještě jeden totožný konvertor ve své Viole a tam je to o trochu lepší, ale taky nic moc a tam jedu na tu vestavěnou anténu. Osobně si myslím že je to proto, že Viola je lepší rádio, taky na ní bez konvertoru nenaladím žádnou zrcadlovou stanici, to na poézii ano.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2011, 23:06    Předmět: Citovat

VKV na slovenských rádiích jsou tak tak tupé, že ani zrcadlo nefunguje pořádně. U Flajzara je potřeba skutečně rozdělit pásmo na tři části, pokud to má obsáhnout celé CCIR pásmo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2011, 17:13    Předmět: Citovat

No Bratislavské stroje nejsou zrovna nejlepší, ale to, že nefunguje zrcadlo je myslím spíš známkou kvality toho tuneru, protože pokud správně chápu princip fungování zrcadla tedy že pokud je hodně silný signál, tak může vlivem nekvality tuneru být přimíchán signál o mezifrekvenci výš tedy tady by to bylo např. mám-li nalazeno 70MHz, tak 70 + 2* 10,7 = 91,4MHz. Jinak nejde mi ani tak o obsažení celého pásma, ale o to abych naladil více stanic s rozumnou intenzitou signálu aby se to pořád neztrácelo a nerozlaďovalo. V té části pásma, které ten konvertor umí tj. cca 92 - 100Mhz, je víc stanic, které tady u mě mají velmi dobrý signál. Nejlepším řešením je tedy podle mě přeladění VKV jednotky, ale jen za předpokladu, že to není moc náročné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2011, 22:07    Předmět: Citovat

Oldradio napsal(a):
VKV na slovenských rádiích jsou tak tak tupé, že ani zrcadlo nefunguje pořádně. U Flajzara je potřeba skutečně rozdělit pásmo na tři části, pokud to má obsáhnout celé CCIR pásmo.


Právě jsem zveřejnil nový článek, na up/down. Je to na úkor tohoto tématu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2011, 22:41    Předmět: Citovat

Problém s přeladěním elektronkového vkv dílu Tesla se tu už kdysi řešil. Dále si vzpomínám, že návod na přeladění takové vstupní jednotky byl před dávnými lety publikován v časopise "Hudba a zvuk". Ovšem nikde jsem se zatím nedočetl jaké byly výsledky po přeladění tohoto vkv dílu. Faktem je, že Tesla pro export používala vstupní díly s pásmem CCIR, ale v tehdejší době zřejmě s horním kmitočtem 100MHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2011, 13:54    Předmět: Citovat

No já to tu hledal, ale nikde jsem to nenašel. Ten časopis bohužel nemám a na internetu jsem našel pouze jedno číslo 12/71. Jinak to, že by po úpravě nebylo obsaženo celé pásmo je mi jasné. Jak to bylo u těhle starých rádií v exportní verzi to nevím, ale ty pozdější byly do 104MHz, pokud by tohle bylo do 100, pořád to stačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2011, 18:29    Předmět: Citovat

CZJKP1 -> koukal jsem na ten návod k tomu konvertoru. Je to povedené, hlavně díky za něj, hlavně za nákres plošňáku, bude se hodit, pokud bych někdy potřeboval udělat ten konvertor znovu, ale jak říkám, raději bych přeladil jednotku, protože ten konvertor mě nefunguje dobře a úprava cívek tomu nepomůže a změna rozsahu taky ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
josef-1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 103

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2011, 20:25    Předmět: Citovat

Možná je to co hledáte.


CCIR0002.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  CCIR0002.pdf
 Velikost:  194.34 kB
 Staženo:  1416 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2011, 20:52    Předmět: Citovat

Díky moc, to je přesně to co potřebuju Smile. Akorát se vyhnu použití toho přepínače, pásmo OIRT dneska stejně už nikoho nezajímá Smile.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2011, 23:12    Předmět: Citovat

Zajímly by mě pak výsledky, jak to chodí a jestli to půjde ladit aspopň 87-100MHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund