Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Řízení kombinovaného bojleru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 11 2011, 22:32    Předmět: Citovat

Pánové, prosím nekamenovat, jsem laik.
Právě jsme nainstalovali připojení nového kombi bojleru a divíme se proč to neohřívá vodu Laughing

Máme samotížný systém s plynovým kotlem ve sklepní kotelně. Nad tím je přízemí a patro, kam vedou 3 větve stoupaček s radiátory. V přízemí jsme namontovali bojler a připojili ho do trubek jedné z větví stoupaček. Vše tak, aby to fungovalo jako další radiátor. Možná jsme blbí, ale to nechme stranou.
Topná voda leze někam k 60°C, pak to vypne pokojový termostat, protože je asi venku málo zima Twisted Evil a tím doma moc teplo. Teplé vodě se k bojleru nějak nechce, přitom radiátory v té větvi topí jak blbé. Co je špatně?

Díky za rady.
Nečekaně zhrzený Martin Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 5:00    Předmět: Citovat

Jednoduše vodováhu a měřit . No a kolena , tak maximálně 4 na každé cestě , ale určitě to nemáš ve spádu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 16:08    Předmět: Citovat

Spád mám v rozmezí 2 - 5mm na metr délky, teplá dokopce, studená z kopce, kolena jsem bykutil tak, abych měl všude 45°, které mají cca 1/3 odpor oproti 90° kolenům, napojení do železa je pod úhlem 45° aby byl v průřezu vrchlík trubky, v nejvyšším bodě kde je připojená teplá do hada je odvzdušňovák, kterým jsem to opravdu odvzdušnil.
Těch kolen je tam celkem se vším všudy 10. Ale ani jedno není 90°.

V dané větvi jsou dva jednodeskové radiátory(koupelny), ve zbývajících dvou větvích je cca 6 dvoudeskových (pokoje). jsou to dvě identická podlaží nad sebou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 18:45    Předmět: Citovat

No já si myslím a mám tak , že od kotle jde nejvýše - hned nad kotlem a od toho bodu už DO boileru klesá (do radiátoru také většinou klesá .. ) . No a těch 5mm je minimum . No a jestli ten radiátor máš ve spodním podlaží , tak to je o to horší , teplá letí stoupačkou nahoru a ještě ti přisává vodu z boileru . Pokud to jde , je třeba ho mít v horním patře , nebo odbočku už z vodorovného řadu , který ovšem dobře topí . Jestli nemáš nahoře kohouty a omezen průtok , je opět špatně . Jestli máš alespoň kohouty myjavy , tak omez hodně průtok .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2011, 21:19    Předmět: Citovat

Aha, tak z tohoto jsem pochopil, že bojler má být nejvýš jak je to možné, nakonec i předchozí povídání o tom píše. Máme staré myjavy, clony můžu ladit, to jo. Takže jde o to, zaškrtit všechny oběhy do radiátorů tak, aby byla voda nucena téct do bojleru přednostně?

Druhá věc je, že ten systém nikdy nebyl těma clonama vyladěný. Já to vlastně ladil tak, aby se nikde nepřetápělo, zbytek spočíval v tom, že se kohout dával na půlku, nebo na čtvrtku a podobně.

Ještě jeden závěr mi z toho vyplynul. Pokud ty odpory bodou moc vysoké, tak můžu dosáhnou toho, že opravdu správně rozdělím průtoky mezi tělesa a bojler, ale můžu dosáhnout stavu, kdy udusím oběh a vyvstane potřeba čerpadla. Hrozí to?

Ještě k teplotním spádům - tady jsme na tenkém ledě. Teplotní režim kotle máme divoký, přitom to ničemu zdánlivě nevadí. Při zátopu se plynule ohřívá těch 300 litrů vody co je v oběhu Mad tak, že výstup je třeba 40 stupňů a zpátečka pokojových 20 Twisted Evil . Kotel neprotestuje. už dlouho. Potom se dostane na 60 / 40 a pokojový termostat ho spokojeně zhasne. Až bude mrznout, bude to fungovat líp. Jo, vícecestný ventil to chce. Není a nebude, jedině pokud by byla rekonstrukce. Zatím jen bastlíme a pleteme z hovna bič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrvobo



Založen: Feb 28, 2010
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2011, 22:21    Předmět: Citovat

Zdravím, tohle jsem řešil zrovna letos v létě. Nakonec jsem pořídil Adex Comfort 03 KB (složitější verze pro soustavu s AKU nádrží), ale mají i verzi jen pro řízení topení a ohřevu TUV (mimo jiné ovládání teploty topné vody servoventilem, což může taky nějakou korunu ušetřit).
Mají to tady http://www.ktr-adex.cz/[/url]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2012, 10:09    Předmět: Citovat

Přeji všem krásný nový rok.

Dovolím si oživit téma. "Starý" bojler nakonec neplánovaně odešel do ocelového nebe pár dní před vánoci, takže už v koupelně visí nový kombiňák a mám domluveného topenáře.

Ještě jsem se nerozhodl, jak přesně budu bojler řídit, ale nakonec to bude asi "solární" regulátor vlastní výroby a elektroventil na malé napětí. Nyní řeším problém se spotřebou sepnutého elektroventilu.

Dokáže někdo říct, jakou spotřebu má 3/4 elektromagnetický ventil? Kolik Wattů? Někteří výrobci neudávají nic, nekteří udávají VA, našel jsem údaj 26VA a tajně doufám, že elektroventil tvořený cívkou má hodně bídný účiník.

Měřil to někdo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: út leden 17 2012, 1:00    Předmět: Citovat

Ještě jedno povídání:
Bojler bude řízen automatikou, která bude měřit tři teploty: voda v bojleru, topná voda a teplota v koupelně(nebo obecně v bytě). Program bude funovat takto:
- dokud teplota v místnosti nebude více než 18°C, bude ventil vždy zavřený. Tím bude vyřešeno přednostní natápění místností.
- jakmile bude v bytě teplo, bude se moci natápět bojler, k otevření dojde, jakmile bude diference topné vody a vody v bojleru alespoň 7-10°C.
- jakmile diference klesne pod 4°C, ventil se uzavře.

Takto bude zajištěno, že bojler nebude krást teplo pro vytápění a natopí se na maximální možnou teplotu. Jakmile začne kotel vyhasínat, ale čerpadlo by ještě točilo (vypne se cc při 50°C), docházelo by k vychlazování bojleru vyhřátého předtím třeba na 70°C - zavřený ventil tomu zabrání.

Řeším jedinou otázku: vyrobit tento automat z nějakého běžně prodávaného PLC (Siemens Logo!), nebo postavit jednoúčelové zařízení z nějakého ATmega32? PLC je podle mě zbytečný a drahý luxus (pořizovací cena, spořeba), ale je to nejjednodušší. S programováním jednočipů už pár dlouhých let nemám zkušenosti, ale myslím, že takto primitovní věc bych zvládl.
Jak byste to řešili vy? Nevítě o nějakém šikovném hotovém výrobku, nebo stavebnici?

EDIT: Našel jsem hotový výrobek, jen cena by mohla být tak o tisícovku menší. http://www.trasco.cz/rovz.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: út leden 17 2012, 18:37    Předmět: Citovat

Elektroventil, či spíše elektromagnetický ventil s cívkou nerad používám v kovových rozvodech vody a topení. Rázy, které vznikají při spínání jsou, zejména v nočních hodinách, poměrně dost slyšet. Lepší řešení jsou ventily ovládané motorkem, příkon zpravidla kolem 5W, např. http://www.regulus.cz/cz/zonove-s-vratnou-pruzinou
Co se týče regulátoru, stačí dva komparátory-jeden s malou hysterezí nastavený na těch 18C, druhý s trochu větší tak, aby při 7C spínal a 4C vypínal. Do 200,- se vejdeš i s trafem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: út leden 17 2012, 23:12    Předmět: Citovat

Do 200,- se vejdeš i s trafem
Nad touhle variantou jsem také uvažoval, ale při různí bastlíři mě odrazovali skrze teplotní nestabilitu operáků. Další věc je, kolik dám za vhodná čidla teploty.
Chtěl jsem jít do něčeho programovatelného z důvodů možnosti vždycky nějak upravit program program, jak budou přibývat zkušenosti. To, na co jsem dával odkaz je sice jednoúčelovka, ale ten 2051 můžu vždycky nahradit nějakým jiným s vlastním programem, nebo přeprogramovat. (pokud je to DIL). Zatím jsem se ještě nerozhodl.

Ten motorkový ventil je dobrý nápad, akorát ty od regulusu mají obrácenou funkci, pod proudem jsou uzavřené...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kuto



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 8:31    Předmět: Citovat

Mam to podobne. Kotel na uhli a 160L drazice vedle sebe v kotelne. Na bojler zadnou automatiku nemam. U kotle jsou 2 3-cestne ventily. Jeden na udrzovani teploty zpatecky a druhy rozdeluje topnou vodu do vytapeni a do bojleru. Ten mam rucne nastaveny tak, ze asi 80% topeni a 20% bojler. Chtel jsem na nej puvodne dat motorovy pohon a regulovat to kombinovanym regulatorem, ktery jsem delal zaroven pro podlahove topeni a spinani obehoveho cerpadla, ale nakonec jsem to nedelal, protoze takto je to plne vyhovujici. Kdyz skonci topna sezona, jen ten ventil nastavim do krajni polohy, kdy je privod topne vody do bojleru zavreny, abych si bojlerem neohrival topeni. Taky mam rad automatizaci a ruzne elektronicke udelatka, ale nekdy je to proste zbytecny a akorat to vec komplikuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 9:57    Předmět: Citovat

Existuje riešenie bez akéhokoľvek ventlu. Využíva sa prirodzená vlastnosť prúdenie ohrievanej vody. Mal som to pred 16 rokmi tak urobené majstrom na UK a fungovalo to. Ak si dobre pamätám, dával som to v čase mojej registrácie sem na fórum.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2012, 8:25    Předmět: Citovat

honzasl napsal(a):
Ten motorkový ventil je dobrý nápad, akorát ty od regulusu mají obrácenou funkci, pod proudem jsou uzavřené...

Vzhledem k tomu, že jsem jich už dost použil a jeden mám zrovna teď na stole, vím, že je dodávají i v provedení bez proudu zavřeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2012, 16:56    Předmět: Citovat

ale nekdy je to proste zbytecny a akorat to vec komplikuje.

S tím naprosto souhlasím. Bohužel, já mám bojler daleko od kotle a mám jednookruhový systém, teoreticky samotížný, používán s čerpadlem.
Kdybych měl možnost každý den být doma, klidně bych to nechal na ručním ovládání a rád si budu hrát s ventily a klapkami na kotli. Leč doma každý den nejsem a manželka obslouhu kotle nebere jako relax, nýbrž jako opruz... Proto potřebuju automatiku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 0:18    Předmět: Citovat

Tak aktualizace stavu je tu. Posledně, když jsem na podzim zkoušel, jak moc se bojler natápí, jsem pod tlakem silně nedůvěřivého ženského pohlaví pokus odložil jako neúspěšný.
Teď, když je kosa, jsem přecijen otevřel ventily od hada připojeného samotížně do přirozeně samotížného systému a od té doby jse,m ot nevypnul, protože to funguje. Laughing

Čili stav věci je takový, že mám ve sklepě destilu, pak je přízemí, kde je bojler a pak je ještě patro. Běžný RD. Bojler se vždy natopí na teplotu topné vody, což je trošku škoda, protože ta není kdoví jak vysoká, od podzimu, kdy to začalo na cca 40°C při přitápění to stouplo na ca 60°C v zimě při regulérním topení. Elektriku jsem stáhnul na nezámrznou teplotu a basta, od doby, kdy jsem otevřl ventil nezapla a taky nám nikdy nechyběla teplá voda, což se u elektriky občas stalo (skromně dimenzovaná nádoba...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund