Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Řízení kombinovaného bojleru
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2011, 8:06    Předmět: Řízení kombinovaného bojleru Citovat

Dobrý den. Prolezl jsem celé forum a komplexní řešení jsem nenašel.

Budu instalovat kombinovaný bojler, pravděpodobně Dražice 160l. Původně v domě takový bojler byl, když dosloužil, majitelka (žila v domě sama) ho bohužel nahradila čistě elektrickým 80l Gorenje v energetické třídě G=když je natopený, na povrchu je horký. Pro dva lidi s výhledem na rodinu je to nedostatečné a nehospodárné. Ústřední topení s kotlem na uhlí, schopné samotížného provozu, provozujeme s čerpadlem. Bojler je v koupelně, poměrně daleko od kotle.
Řeším automatizaci provozu bojleru a potřebuji se rozhodnout o základní koncepci. Nechci řešit nějaké každodenní ovládání, nanejvýš přepínač léto/zima. Cílem je zamezit vyčerpání TUV do topení.

Varianta A - nic neautomatizovat, dosatit pouze zpětnou klapku do teplé větve a nabíjení ovládat ručně. Víceméně zavrhuji.

Varianta B - příložný termostat na potrubí k radiátoru a elektroventil, který sepne, když se bude v radiátorech alespoň 60°C (nebo kolik, to je otázka) a zároveň dojde k blokaci elektrického nabíjení.

Varianta C - Rozdílový termostat se solárních systémů, čidlo v bojleru a na trubce k radiátoru, elektroventil a blokování el. nabíjení při topení. Nejúčinnější nabíjení, ale spotřebovává elektřinu a něco stojí.

Varianta D - termohlavice hlídající teplotu zpátečky, tzv. RTL ventil. Provoz zcela bez elektřiny. Neřeší blokaci el. nabíjení.

Jakou variantu byste si vybrali?
Dále dotaz: má smysl řešit omezení teploty bojleru při nabíjení z ústřeního topení, nebo prostě nabíjet co kotel dá? (uhlí je zatím relativně levné)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5213
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2011, 8:45    Předmět: Citovat

Skus sa poradit na tzb-info.cz tam sa venuju tymto zalezitostiam Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2011, 11:51    Předmět: Citovat

Domnívám se že by byla vhodná varianta B - elektroventil a termostat na přívodu topné vody k bojleru, ne na radiátorech. Omezovat ohřev při provozu přes topení většinou nemá smysl, k přetápění obvykle nedochází - spíš naopak, ale dalo by se v případě potřeby k tomuto účelu využít vnitřního termostatu v bojleru. Samozřejmě elektroventil případně přídavný stykač má také určitou spotřebu.
Osobně jsem se ale nesetkal že by se s tímto někdo zabýval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2011, 13:41    Předmět: Citovat

Achab
Ten termostat musí být na trubce vedoucí k radiátoru (ne na radiátoru) proto, aby nějakou teplotu naměřil. Pokud by byl na přívodní trubce u bojleru, tak za situace, kdy byl elektrovenil zavřený a odbočka k bojleru tedy chladná, tak by termostat nikdy nesepl.

Já znám dost instalací, kde to nikdo neřeší, ale dají se rozdělit na dva tábory:
- lidi co topí nonstop a na zimu prostě bojler elektricky vypnou. Ti samozřejmě žádnou automatizaci nepotřebují, takto to fungovalo u mé babičky, která měla topnou sezonu 10 měsíců v roce.
- lidi, co netopí nonstop, mnohokrát se jim stalo, že se celý bojler vymlátil do radiátorů a v rámci pohodlnosti nakonec ohřev z topení vypnou a jedou jen na elektriku. Takto to fungovalo u mých rodičů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2011, 16:14    Předmět: Citovat

Tento problém je ještě komplikovanější, než je popsáno. Potýkal jsem se tím po instalaci kombinovaného boileru 180 l dvě sezony, pak jsem to vzdal. Z topného systému se voda v boileru ohřeje na cca 60 st.C. Topný systém je řízen zpravidla pokojovým (případně ještě venkovním) termostatem a je mu srdečně jedno, že po vykoupání dvou, tří osob je voda už studená. Ohřev je velmi pomalý. Při rozsáhlejším rozvodu (u mně dvě patra) je ještě potřeba teplou vodu cirkulovat, jinak se dlouho čeká, než doteče na konec a to ještě zvyšuje ztráty. Přitom ideální teplota v boileru je cca 75 st.C a při dotopení elektrikou elektroventil na přívodu od kotle do boileru řízený teplotou celé dny nezapnul, protože byl nastaven na 60 st.C v boileru. Topný systém jede přitom v režimu 80/60 st.C. Při výměně dožilého kombiboileru už jsem ho nahradil jen elektrikou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2011, 16:18    Předmět: Citovat

S tím termostatem máš pravdu, měl jsem na mysli umístění na přívodu topné vody před odbočením k bojleru kde je stálý průtok, přímo u radiátoru by to v případě jeho zavření taky nefungovalo. K elektroventilu by bylo vhodné dát pro případ výpadku proudu nebo poruchy paralelní ruční ventil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2011, 16:28    Předmět: Citovat

jirkati napsal(a):
Topný systém je řízen zpravidla pokojovým (případně ještě venkovním) termostatem
Tady ale jde o kotel na pevná paliva, tedy zřejmě bez regulace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2011, 18:19    Předmět: Citovat

jirkati
Pokud máte tyto problémy s automatickým kotlem, tak to máte špatně zapojené - jak se to chudák prostorový termostat asi má dozvědět, že v bojleru je studená voda?

Každopádně, já mám kotel na uhlí, takže mě stačí "automaticky" přiložit do kotle.
Promýšlel jsem to, a uvědomil jsem si, že rozhodně nepotřebuji omezovat natápění bojleru kotlem, naopak bojler bude další (částěčná) ochrana před přetopením (což už se mi dvakrát stalo a tubexy mi odkapaly z trubek.)

Zatím je mým favoritem tento solární regulátor. Buď ho koupím jak je, nebo se po pokusím okopírovat. Pokud bych použil tak jak je, tak stačí doplnit jedno relé s vypínacím a rozpínacím kontaktem a je hotovo. Jen ta cena...

Ventil bych dal nejraději nejaký bistabilní, který v době mimo změnu stavu nežere.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2011, 19:20    Předmět: Citovat

Ano jsem také provozovatelem UT na PP (2x u máti a na chalupě ). No a právě nyní kombiňák , co dosloužil , nahrazuji čistou elektrikou . Vyzkoušeno viz výše . Nejenom , že teplota TV z kotle všelijak lítá , ale pokud nemáš předimenzovaný kotel , tak se buďto neohřeješ ty , nebo voda . A pokud máš předimenzovaný kotel , tak je na levačku vše . Pokud máš noční (přímotopný - je ještě vlídnější , boiler ohříváš 20h , když máš návštěvu) proud , není co řešit . Místo železného kombiňáku zakup nerez elektriku . Mám vyhlídnutý ariston . Pokud se dáš přesto (budeš 100% litovat) do toho kombiňáku , tak jedna věc , co ti mnohé vyřeší , dej ho výše , než je nejvyšší radiátor . To ti v mnohém pomůže .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2011, 20:20    Předmět: Citovat

BOBOBO
No, bojler se nekupuje každý rok a byl bych blázen, kdybych to nezkusil, ta spirála už tak velká investice není, ať už koupím jakýkoli bojler.

Moje výše popsané zkušenosti říkají, že to funguje, jen je potřeba odstranit nutnost ručního ovládání.

No a kdyby se to náhodou vopravdu neosvědčilo, tak to odpojím a koupím si solární panel a zapojím ho místo kotle. (když už budu mít bojler a regulátor...Smile

Co se týče kotle, řekl bych, že máme spíše předimenzováno.

Každopádně zkusím obejít sousedy a okouknout jejich systémy a vydolovat zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2011, 5:36    Předmět: Citovat

Na solár zapomeň hned . Very Happy No za čas zjistíš , že jsi blázen byl . Není z toho prostě komfort . Když o radu někdo stojí , tak mu dávám pro komfort jedinou . Pořídit DVA boilery seriově . Do prvního si pusť co chceš (solár , uhelný kotel , kravskou energii ) a druhý máš na proud . Ano a ten dohřeje na těch pětašedesát VŽDY ! Pak nepotřebuješ žádnou regulaci a do teplé vody dáš jen ten nejnutnější elektrický příkon , tečka .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2011, 6:51    Předmět: Citovat

Dva bojlery do serie....
No, kdyby je bylo kam dát a nebo kdyby se trubky nějak samy vysekaly, udělám to tak. (až našetři na reko celého domu, to bude potom jiná)
Resp. řešení, které bych považoval za nejlepší, by bylo využít v kotli tu dochlazovací smyčku a dát ji do serie s bojlerem - bylo by to skoro zadarmo - jen kdyby ta smyčka byla z materiálu vhodného pro pitnou vodu.

I když, teď mě napadá, že ty všelijaké solární zásobníky jsou udělané tak, že mají elektrické těleso až nad topnou smyčkou, tj. v podstatě jsou to dva bojlery v serii nad sebou.... Zatím je čas bádat, kupovat budu až po vánocích.

P.S. Teď jsem v Itálii. HDO tady neznají, dvousazbu jakousi mají denní/noční (hodiny zabudované v elektroměru) a blokování spotřebičů neexistuje. Bojler máme v bytě 50l natvrdo v zásuvce a hotovo. Když jsem na univerzitě popisoval inženýrům HDO systém, tak z toho byli paf..... smart grid? Si, povídám, ale máme to už skoro 30 let.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xmurgi



Založen: Apr 23, 2007
Příspěvky: 410

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2011, 8:07    Předmět: Citovat

Skoda, ze mas ten system hnany cerpadlom (samotah by nieco vyriesil), lebo napad, dat ho najvyssie do systemu (okrem expanzky) je najlepsi a najspolahlivejsi. Ale aj tak si myslim, ze prevadzka bojleru v jednom okruhu s radiatormi je do neba volajuca konina, lebo po vacsinu vykurovacej sezony nejdes s teplotou vykurovacej vody nad 50 - 60 stupnov, na slusny pozitok potrebujes stale dokurovat bojler elektrikou. Neviem ci ta uspora stoji za, zlozitost, potencialnu poruchovost riesenia. Ked uz kurit tuhym palivom do bojlera, tak idealne druhy kotol a velka dobre izolovana nadoba 300 - 500l s vykonnym hadom a potrebujes zakurit 1- 2x do tyzdna. Myslim, ze pri instalacii do bezneho vykurovacieho systemu je jedine schodne riesenie 4 cestny ventil a rozdelenie na dva okruhy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2011, 8:32    Předmět: Citovat

xmurgi
Můj systém je samotížný, čerpadlo tam mám jen jako bonus pro rychlé vyhřátí domu.

4 (3) cestný ventil by samozřejmě celý systém dostal jinam a už jsem o něm přemýšlel, protože v součaném systému je v podstatě nemožné po velkou část roku dodržet pokyny výrobce (teplota zpátečky). Jenže to už jsme u rekonstrukce skoro celého topení a já chtěl jen bojler. Pokud už se pustím však do kotelny, půjde uhlí z domu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Chenzee



Založen: Jun 26, 2007
Příspěvky: 464
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2011, 10:35    Předmět: Citovat

Vyhřívání bojleru od topení jsem řešil u rodičů. Mají to tak, že elektriku mají trvale vypnutou. V zimě topí dřevem, v létě solárkem. Udělal jsem jednoduchou jednotku, která porovnává teplotu trubky topení a teplotu bojleru. Dá se nastavit teplota, nad kterou se povolí ohřev bojleru, nad kterou se zakáže (aby se nepřetápěl) a podmínka je, aby byla teplota topení (trubky) o nějaký ten stupeň (možno nastavit) vyšší, než bojleru. Vypíná se to při srovnání obou teplot resp. kvůli nepřesnostem měření pokud se teplota bojleru přiblíží k teplotě topení na 1°C. Funguje to tak cca 5 let a jak jsem to jednou nastavil, tak tu funguje. Jediný, co je potřeba, je 2x za rok změnit provoz léto / zima a zpět (kvůli tomu solárku). Je pravda, že oni topí téměř stále a mají rádi teplo, takže fajrují poměrně hodně. Nikdy nemají problém s nedostatkem TUV. Topný okruh samotíží, okruh bojleru přes ventil a čerpadlo (ovládáno tou jednotkou) Je to na 12V a provozováno ze solárních článků takže provoz též zadarmo.
_________________
Žádnej učenej z nebe nespadl ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund