Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vrtačka Narex EV8, parametry?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: st září 21 2011, 14:10    Předmět: Vrtačka Narex EV8, parametry? Citovat

Dobrý den, zakoupil jsem na aukru za výhodný peníz vrtačku Narex EV8. Vypadá celkem pěkně zachovale, ale nevím parametry. Na fotce na aukru šlo vidět jen, že je do 8mm a 420W. Nemáte ji prosím někdo doma? Jaké má prosím otáčky? A má jedny stálé, nebo regulovatelné? Koupil jsem raději starší typ, protože ty jsou výborné. Novější nářadí od narexu už prý není to co bývalo kdysy, myslím kvalitou. Někde jsem na netu četl, že prý už dokonce skládají nářadí v ČR, ale díly pochází z číny, tak nevím co je na tom pravdy. Známý si koupil úhlovou brusku asi před rokem a po dvou měsících odešla. Sice ji vyreklamoval v záruce, ale už to nedělá dobrý dojem.
Ve firmě kde jsem kdysy dělal jsme měli taky nějakou starší vrtačku od Narexu a vydržela toho moc. Na to jaké jsme ji dávali kapky, tak jsme se divili, že ještě jede.
Nikde jsem na internetu nenašel nějaké popisy staršího nářadí od narexu, jen nové.
Zatím děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st září 21 2011, 17:56    Předmět: Citovat

Pokud se nemýlím je tato vrtačka jednorychlostní bez plynulé regulace. Otáčky si nepamatuju ale vzledem k přiměřené řezné rychlosti pro běžnou ocel kolem 30m/s a vrták průměr 8mm by vyšly cca 1190 ot/min takže zřejmě nebudou vyšší, odhadl bych tak max. 1200 - 1400 bez zatížení. Měl jsem podobný typ 10mm - 950ot/min.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 21 2011, 18:41    Předmět: Citovat

Vždyť ji ještě ani nemáš doma. Možná budou otáčky napsané na štítku.

http://aukro.cz/vrtacka-narex-ev-8-i1821891161.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: st září 21 2011, 19:06    Předmět: Citovat

Ještě ji doma nemám, jen jsem chtěl vědět předem. Doma mám taky Narex, typ EV 406 D, myslím, ale je jen do průměru 6mm a dělá hrozný kravál. Tatík ji kdysy koupil jako fung novou, ale byl to asi jediný typ, který se jim v tomhle nepovedl. Jinak co jsem viděl už hodně vrtaček téhle značky, tak jedou všechny docela potichu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt září 22 2011, 13:15    Předmět: Citovat

Bruska Narex mi zatím vydržela všechno, i řezání, kdy z čínské brusky za 500,- už začaly šlehat plameny. Většina řemeslníků tuhle značku používá, ještě je kvalitní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt září 22 2011, 14:41    Předmět: Citovat

Nemám moc peněz, ale v tomhle si raději připlatím. Měl jsem doteď nějakou levnou z OBI, takovou tu plastovou zn. Hanseatic. Byl to takový hobby průměr. Byla asi ale nějak špatně navinutá, jako všechny z číny a hrozně se hřála. Když jela na nižší otáčky bez zatížení, tak se to dalo, ale když jsem ji zvýšil otáčky, po chvíli šel z chladících otvorů úplně horký vzduch. Teď nedávno mi v ní odešel regulátor a uhlíky. Nové uhlíky a regulátor do tohohle nemá myslím cenu vůbec kupovat. V práci máme taky narex vrtačku, ale černou řadu Protool, ta vydrží taky vše. Úhlovou brusku jsem měl taky tu z OBI, ale ulomil se mi ten čudlík na zaaretování vřetene. Opravit to nejde, je ulomené to vodítko v převodové skříni. Má ale regulaci otáček, tak jsem si koupil novou, a tuhle mám na méně namáhavé práce, kde ocením tu regulaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1213
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt září 22 2011, 20:20    Předmět: Citovat

1650ot/min 450W. Máme jí na dílně. Koupil jsem jí v bazaru za 300kč. Je dobrá na malý vrtáky a na drátěnej a lamelovaj kartáč do vrtačky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: po září 26 2011, 18:36    Předmět: Citovat

Já ji vydražil na aukru za 600,- kč a za ty peníze to stojí. Je to ještě stará poctivá česká kvalita k nezaplacení. Hm, nemá regulaci ale nějakou si vyrobím.
Jen takový dotaz. Ještě mi zatím nepřišla, snad zítra. Díval jsem se na fotku na aukru a má to podobné tlačítko jako vrtačky s regulací. Jak je zapojená regulace u Narex vrtaček? je to zapojené třeba sériově s rotorem nebo statorem? Nebo je tam nějaký vývod navíc od motoru a tam je připojený regulátor? Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brkon



Založen: Apr 15, 2007
Příspěvky: 33
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st září 28 2011, 12:06    Předmět: Citovat

regulace je součástí vypínače, zapojuje se to stejně jako vypínače bez regulace, ale z hlavy nevím jestli se tam dá dostat některý narexácký vypínač s regulací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt září 29 2011, 19:29    Předmět: Citovat

Tak vrtačka mi přišla. Je docela zachovalá. Sklíčidlo neháže, má opravdu výkon 420W, otáčky 1650/min. Vypínač je oranžový, podobný těm co mají v sobě regulaci, tak jsem se ptal. Zatím si udělám regulaci zvlášť do krabičky a potom uvidím. Děkuji za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2011, 16:11    Předmět: Citovat

Dobrý den, chtěl bych se prosím ještě zeptat na jednu věc. Až teď před pár dny jsem si všiml, že vrtačka má parametry 420W, max. průměr vrtáku je 8mm, ale nějaký tydýt tam dal sklíčidlo do průměru 13mm. Sice neháže, ale raději bych ho nahradil takovým, které tam patří. To pro jistotu, kdybych náhodou vrtačku někomu půjčil, aby tam necpali takové obludy vrtáky a neodpálili mi ji. Mezi ložiskem a sklíčidlem jsou na vřetenu dvě plošky asi na klíč. Jak je tam prosím to sklíčidlo upevněno, na závit? A je tam klasický nebo opačný? Jen tak jsem to zkoušel povolit, ale nejde to. Je tam nějaká finta, jak to povolit nebo to je tak hodně dorvané?
A jakou značku by jste mi doporučili, myslím to sklíčidlo. Opět narex?
V práci nedávno koupili nové sklíčidlo do stojanové vrtačky a hrůza jak to kope, je to ale nějaké NO NAME.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3503
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2011, 16:35    Předmět: Citovat

U této vrtačky, je sklíčidlo na závit. Závit je klasicky pravý, aby se při vrtání utahoval. Počítej s tím, že to bude dost zarafnutý. Když jsem ho před léty sundaval, upvul jsem sklíčidlo za pevnou část do univerzálky soustruhu a klíčem nasazený na polšky hřídele za pomoci kladívka jsem to povolil. Příště u ž to šlo lepší.
Pokud nemáš tuto možnost, strč do dírky pro kličku dostatečně pevnou tyčku, nasaď klíč a zkus to.
Pak je taky ještě jedna možnost, sežeň si kousek osmičky až dvanáctky šestihranu, upni ho na jedné straně do svěráku na druhé do sklíčdla vrtačky a opět zkus klíčem na hřídeli (popř. s poklepem kladiva) povolit.
šlo by to i s kulatinou místo šestihranu, ale ta snadno proklouzne.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2011, 16:40    Předmět: Citovat

Mám úplně původní EV08D, ale bezvadná už 40 roků. Má dva stupně otáček (typ EV08D) nebo jen jedny (EV08). Novější typ se označuje EV108... Jsou s ní dva problémy: Při přetížení odejde v převodovce textitový díl vyfrézovaný z textitu (pertinaxu se skelným vláknem) a ten se asi nedá sehnat. Mně odešel kdysi dávno a hned jsem si objednal pro jistotu jeden navíc.) A problém je s průměrem pro nasazení příslušenství, který je asi 41mm, zatím co evropské stroje i nové Narexky mají 43mm. (Pokud jsem se o nějaký mm spletl, promiňte, ale určite nejsou průměry stejné.) Možná. že nejsou k sehnání i některé jiné díly, to nesleduji. Také se může opotřebovat sklíčidlo, nevím jestli kužel je standartní. Takže se nech překvapit, z fotky toho moc nepoznáš.
Z adaptérů je nic moc plochá bruska. Ostatní příslušenství (stojan s možnost soustružení dřeva, úhlový nástavec, prostřihovač plechu, ruční kotoučová pila, kmitací pilka) jsou docela praktické doplňky. Upevnění skličidla bylo řešeno různě: na závit nebo se naráželo a uvnitř sklíčidla bylo udělátko na jeho stažení (také 2 řešení
Poznamenávám, že si najednou nejsem jistý, že je totéž EV8 a EV08.).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3503
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2011, 17:07    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
A problém je s průměrem pro nasazení příslušenství, který je asi 41mm, zatím co evropské stroje i nové Narexky mají 43mm.

Lze koupit redukce (plastový kroužek), nebo není problém ji vyrobit stočením pásku hliníkového plechu tlošťky 1mm.
jjilek napsal(a):
...nevím jestli kužel je standartní.

Žádný kužel tam není. Sklíčidlo je na standardní závit 1/2"-20 S2A (stoupání si nepamatuji) používaný u všech běžných sklíčidel do 6-ti až 16-ti mm na závit.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: so listopad 26 2011, 13:35    Předmět: Citovat

Aha, tak to budu muset zkusit v práci na soustruhu, nebo ve svěráku s tou kulatinou nebo šestihránkem. Zkoušel jsem to totiž povolit v garáži, ale vůbec to nejde. Tak je to asi dorvané na krev, jak se říká.
A ještě druhá část otázky? Jaké sklíčidla jsou kvalitní? Originál Narex, jsou ještě nějaké?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund