Zaslal: so září 03 2011, 14:45 Předmět: Prepinani trech odporu
Zdravim,
chci na zaklade trech vystupnich pinu nejakeho MCU vybirat jeden ze tri odporu pro odpor R2 v prvnim zapojeni na teto strance. Jak na to?
http://pandatron.cz/?490&555_a_556_-_zakladni_zapojeni
Zkousel jsem to pres NPN tranzistor, ale to nedavalo stejne vysledky jako vyber odporu mechanickym prepinacem.
Diky
Založen: Dec 20, 2006 Příspěvky: 2838 Bydliště: Poličské krystalinikum
Zaslal: so září 03 2011, 15:05 Předmět:
Proud tím odporem prochází v obou směrech, proto bipolární tranzistor nedává dobré (spíš žádné) výsledky.
Nejlepší řešení bude použití tří malých relé v pouzdře DIL nebo SIL.
Založen: Nov 21, 2005 Příspěvky: 1223 Bydliště: Pardubice
Zaslal: ne září 04 2011, 10:37 Předmět:
PavelFF napsal(a):
R2 "pluje ve vzduchu".
To sice pluje, ale jak psal AmarokCZ, tak proud skrz R2 jde při nabíjení kondenzátoru C1 směrem dolů a při vybíjení směrem nahoru. Takže bipolárním tranzistorem to řešit nepůjde tak jako tak.
A co si slibuješ od takového hybridu 555/MCU? Když máš MCU se třemi nevyužitými porty, nepotřebuješ přece 555?.
Nebo se chceš mermomocí drbat pravou rukou za levým uchem?
No delam si merak kapacity a docela se mi to podarilo. Pomoci 555 generuju pulzy a pak pomoci MCU merim jejich frekvenci a z toho kapacitu. Akorat tim tranzistorem jsem to nevyresil, tak jsem tam narval mechanicky prepinac.
Ted zas resim, jaky tam dat vhodny 7segmentovy LCD displej se 4 cislicemi, ale to uz je jiny problem.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5119 Bydliště: Brno
Zaslal: ne září 04 2011, 20:42 Předmět:
GeorgeB napsal(a):
PavelFF napsal(a):
R2 "pluje ve vzduchu".
To sice pluje, ale jak psal AmarokCZ, tak proud skrz R2 jde při nabíjení kondenzátoru C1 směrem dolů a při vybíjení směrem nahoru. Takže bipolárním tranzistorem to řešit nepůjde tak jako tak.
Tím spíš mě zajímalo, jak to bylo zapojené. Podle mě to bylo blbě i kdyby nakrásně proud šel jen jedním směrem. Zajímají mě jiné způsoby řešení a postupy, abych se poučil.
Kromě toho bych rád viděl ono schéma zapojení měřiče kapacity, u kterého se rozsahy přepínají jen změnou R2.
Mám taky měřák kapacity s 555, se kterým jsem velmi spokojen (má mechanický přepínač a 8 poloh) , ale že by se měnily rozsahy změnou R2 se mi nezdá.
A mas nekde schema pro inspiraci? Ja teda mam jen 2 polohy, ale muzu merit kapacity od desitek pF po zhruba 47 uF. Vetsi kapacity nepotrebuju, ty jsou na kondenzatorech jasne napsane
Kazdopadne jestli se mi podari muj merak dodelat, tak nejspis schema zverejnim.
Založen: Nov 13, 2008 Příspěvky: 1922 Bydliště: Kladno
Zaslal: ne září 04 2011, 21:34 Předmět:
No když myslíš, že víc než 47 uf nepotřebuješ... A to co je na kondíku napsaný, nemusí bejt vždycky pravda, právě proto se měřej...
Docela by mě zajímalo jakou má ten tvuj měřák přesnost, když to má jak píšeš, DVA rozsahy
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5119 Bydliště: Brno
Zaslal: ne září 04 2011, 21:41 Předmět:
to frca: Měřák jsem stavěl podle AR-PE 2/2000 str.26. "Číslicový merač kapacity 1pF až 10 000uF", Miroslav Drozda.
Upravil jsem si ho, aby se rozsahy měnily po násobcích deseti a měřicí doba byla do 1sec. Takže přepínač má dokonce 8 poloh.
Má klasický čítač z CMOS obvodů a LCD displej. Později jsem možná viděl někde ten samý měřicí obvod, ale vyhodnocení počtu pulzů už bylo moderně pomocí jednočipu.
Je tam dvojitá 555 (CMOS 556) a jedna půlka generuje konst. kmitočet třeba 10kHz a druhá půlka je AKO, která produkuje různě dlouhé pulzy podle velikosti měřené kapacity. Těmi pulzy se hradlují 100kHz pulzy do čítače. Čítač pak ukazuje počet pulzů přímo úměrný kapacitě. Měří do 10mF.
"Vetsi kapacity nepotrebuju, ty jsou na kondenzatorech jasne napsane " - hmm, zajímavá úvaha.
Tak. Teď je řada na tobě - dej sem schéma vstupního obvodu, kde se mění rozsahy pomocí R2. Klidně pomocí přepínače.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5119 Bydliště: Brno
Zaslal: út září 06 2011, 19:59 Předmět:
Nechápu, proč přepínáš zrovna odpor R2 a ne R1. R1 by totiž šel spínat tranzistorem PNP (nebo FETem odpovídající vodivosti), když už chceš zapojení bez mechanického přepínače.
To BOBOBO: A jak se projeví odpor sepnutého FETu např. 0,1 Ohm v sérii s odporem R1 např. 1KOhm?
To frca: Pokud stojíš o to přepínání časové konstanty tranzistorem, je vhodné přepínat R1 a ne R2, jak napsal PavelFF. Je třeba jen zajistit, aby MCU měřil pouze dobu nabíjení kondenzátoru, pokud tomu dosud bylo jinak. To by ale pro tebe neměl být problém, když jsi autorem konstrukce.
Ještě upřesním: Jako spínací tranzistory lze použít např. typ FDC6506P (dva v jednom SMD pouzdru). Tranzistor je plně otevřen, pokud je napětí na ovládací svorce o min. 3V nižší, než je napájecí napětí 555. Uzavřen je při napětí stejném nebo vyšším, než je napájecí napětí 555.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.