Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

"Drop-outy" při příjmu analogové/kabelové TV
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: út září 06 2011, 21:56    Předmět: "Drop-outy" při příjmu analogové/kabelové TV Citovat

Předem se omlouvám za neznalost, ale musím se zeptat... Byl jsem na návštěvě u kamaráda, který si postěžoval, že mu špatně funguje televize, že přes obraz lítají tečky a čáry, které někdy dokáží zakrýt celý obraz. Je připojený na rozvod místní kabelové TV, je tam asi 20 analogově šířených programů. Po zapnutí byly vidět zejména v tmavších scénách poletující tečky v obraze, podobné drop-outům u VHS. Vyloučili jsme rušení z vnějšího zdroje (v okolí žádný spotřebič s motorem) a zjistili, že s přibývající vzdáleností od krabičky ve zdi se jev zhoršuje, takže je tam evidentně vliv útlumu kabelů a rozbočovačů (jsou postupně napojeny tři přijímače). Akorát - a to je to, co mi vrtá hlavou - jsem si myslel, že v případě slabého signálu bude obraz (případně i zvuk) celkově "zašuměný", nikdy jsem se s tímhle jevem jako důsledkem slabého signálu nesetkal. I když připouštím, že jsem to ani nikdy nemusel řešit. V tom samém domě, o patro níž, je stejná přípojka a tam se toto neděje. Co vy na to, páni odborníci? Má cenu řešit slabý signál nebo je to krok nesprávným směrem? Díky za názory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1425
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: út září 06 2011, 22:34    Předmět: Citovat

podobny jav robi zla privodna snura zo sat zasuvky do prijimaca, dost casto to riesime u nas v kablovke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 07 2011, 4:38    Předmět: Citovat

Skutečně nejčastěji to dělá účastnická šňůra nebo přívod do zásuvky (předpokládám, že na kabelovku máte hvězdicový rozvod). Jak má někde přerušené opletení, projevuje se to právě takto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st září 07 2011, 6:04    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Skutečně nejčastěji to dělá účastnická šňůra nebo přívod do zásuvky. Jak má někde přerušené opletení, projevuje se to právě takto.


. . . a v blízkosti nějaký spínaný zdroj, který vyzařuje víc než je zdrávo . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: st září 07 2011, 8:14    Předmět: Citovat

Spínané zdroje a další neřádstvo v okolí jsme vyloučili odpojením veškerých spotřebičů v rámci celého domku, kabely "vnitřního" rozvodu (je provedený v RG6U) jsem kontroloval jen ohmicky na celistvost / zkrat, jevily se jako dobré, takže nejpravděpodobnější se teď jeví problém v úseku mezi vstupem kabelu do domu a příslušnou účastnickou zásuvkou, to ještě prověřím. Díky pánové za informace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1809

PříspěvekZaslal: st září 07 2011, 14:54    Předmět: Citovat

Aky to je tv?
crt?,lcd?,plazma?Ci to nerobi VN trafo.

_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: st září 07 2011, 15:24    Předmět: Citovat

To jsem možná měl napsat na začátku Smile Jsou to CRT televize a dělají to všechny tři, co jsou na jednom kabelu, nezávisle na sobě. Očividně je problém v signálu, šlo mi hlavně o to abych si ujasnil, jestli řešit jeho nízkou úroveň nebo zarušení nějakým vnějším vlivem. Teď je jasné, že to nezpůsobuje žádný spotřebič v domácnosti a v úvahu přichází už nejspíš jen poškozené opletení přívodního koaxu, jak napsal Hill.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 07 2011, 18:30    Předmět: Citovat

Také není vyloučená zemní smyčka, pokud je někde ke konci spojený plášť koaxu se zemí, například, má-li některý z TVP třížilovou síťovou šňůru. Může se tedy stát, že zem zdroje signálu má odlišné napětí od "země", s níž je spojený koaxiál někde před nebo na konci. Ten vyrovnávací proud pláštěm dokáže také slušně rušit.

Zkus tento oddělovač plášťových proudů:


Pravda, ten potlačí kvalitně proudy o frekvenci sítě, ale třeba pomůže i proti popisovanému rušení.

Když už jste koukali u sousedů: měli jste s sebou některou z těch CRT televizí?

Druh a provedení rozbočovače hrají také významnou roli - používám hybridní čtyřnásobný rozbočovač (1 vstup, 4 výstupy s průchozím útlumem kolem 7,5-8dB na každý výstup) s připojením na F-konektory, každý TVP má vlastní koaxiál od rozbočovače až na jeden případ - po rozdělení jednoho vývodu dalším rozbočovačem cestou (3,5dB útlum) na dva, je už na koncích vedení patrné, že úroveň signálu klesla na hranici, kdy v obrazu začíná být pozorovatelný, i když zdaleka ještě nerušící, šum.
S rozbočovači s třmenem a šroubky nebo s násuvnými konektory DIN/ISO tak dobré zkušenosti nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: st září 07 2011, 19:30    Předmět: Citovat

Zemní smyčky jsem zkoušel odhalit jako první, ale pouze jediná TV má do scartu připojený DVD přehrávač, což nemůže mít vliv, žádné další propojení s jiným přístrojem nikde není a žádná TV nemá třípramennou šňůru. Zkoušel jsem i každou televizi samostatně v každé místnosti zvlášť, s vyhozenými rozbočovači a kabely spojenými přímo IEC konektory, bez velké změny. Rozdělit koax kondíkem jsem zkusil taky, celou věc to jen zhoršilo, "tečky" na obrazovce se seřadily do dvojic řádků o délce cca 60% horizontálního rozměru obrazovky a cestovaly šikmo vzhůru po stínítku.
Celkový výsledek toho snažení byl takový, že po výměně starých IEC konektorů za nové je na první TV (bráno ve smyslu vzdálenosti od účastnické zásuvky) obraz dobrý bez rušení, na druhé na některých kanálech se objevují dropouty (ale podle vyjádření kamaráda je to daleko lepší, než původně) a třetí TV má všechny kanály zarušené, obraz i zvuk v mírném šumu (údajně předtím většina programů nešla vůbec).
TV jsme po domě nepřenášeli, v přízemí toho domu bydlí rodiče kamaráda, mají připojené dvě CRT TV v přibližně stejné vzdálenosti jako první a třetí u kamaráda a ty fungují parádně. Čili problém je jen v tom vrchním patře, kde je logicky i větší vzdálenost od hlavni přípojky té kabelovky, bohužel kvůli špatnému počasí jsem dnes nemohl (tedy nechtělo se mi) zjišťovat, jak je celkově provedený rozvod, zkusím to v pátek, včetně výměny rozbočovačů za "efkové".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasekpetr1



Založen: Jun 20, 2005
Příspěvky: 853
Bydliště: Hospoda u Třebíče

PříspěvekZaslal: st září 07 2011, 20:30    Předmět: Citovat

Koaxy v pořádku? Není některý skřípnutý pod skříní? Nekope některá z TV do kostry (napětí proti zemi na kostře díky vadnému zdroji)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: st září 07 2011, 21:00    Předmět: Citovat

Koaxy jsou OK z hlediska celistvosti / zkratů. Navíc jsou vedené docela chytrým způsobem, který celkem vylučuje mechanické poškození, ale musím to prověřit (nechtělo se mi stěhovat dvě místnosti nábytku Very Happy ). Kdyby to rušení do rozvodu zavlekla některá z TV proseknutým bezpečnostním kondíkem třeba, tak by se to přece neprojevilo, když je odpojená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út leden 01 2019, 19:05    Předmět: Citovat

Potřeboval bych poradit nějakou kvalitní účastnickou šňůru k DVB-T2 set-top-boxu TechniSat DigiPal ISIO HD, dlouhou 10m, k rozvodu STA.
Vyhoví tato
https://www.ame.cz/Kabel-antenni-10-m-bily-pro-100Hz-TV-_d179516_10699.aspx
nebo si mám radši připlatit za tuhle
https://www.alza.cz/hama-antenni-koaxialni-10m-90db-bily-d4488779.htm?o=57 ?
Nebo nějakou úplně jinou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 597
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: út leden 01 2019, 19:24    Předmět: Citovat

Jedinou kvalitní "šňůru" ti udělá poctivej anténář ! Z kvalitního kabelu a nalisuje ti tam kvalitní IEC konektory. Jinak je jedno, co za srágoru si z těch dvou vybereš, je to šunt jeden jako druhej.
Ale počítej, že si trošku připlatíš.

edit: už jen ten popis " Tím pádem kabel dosahuje hodnoty 90 dB a impedance kolem 75 ohmů." vypovídá o všem.
A "zakončení konektoru - rovné" a na fotce jsou úhlový konektory....to je taky pecka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudo7117



Založen: Dec 26, 2012
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: út leden 01 2019, 19:55    Předmět: Citovat

Nechcelo sa mi vyrábať kábel, tak som kúpil podobný hotový. Niekedy obraz šiel, niekedy vypadával. Na prijímači na 59k sila signálu 50% kvalita 0%. Po skúmaní som prišiel na to, že je problém v šmejdovom kábli. Dal som kvalitný koaxiál s F konektorami + redukcia samec ,samica a bolo po probléme.
Tak radím radšej vyrobiť vlastný. Je to istota.



pctdetail.652-318.1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  10.29 kB
 Zobrazeno:  89 krát

pctdetail.652-318.1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út leden 01 2019, 19:58    Předmět: Citovat

Ano, mnohe tie kable su hrozny hnoj. Ked mi kedysi zavadzali UPC kablovku, tak odmietli zapojit modem do druhej miestnosti, kam som mal dovedeny nejaky takyto kabel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund