Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DAB - digitální rádio
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 35, 36, 37, 38  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Digitální rozhlas
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 14:28    Předmět: Citovat

robo napsal(a):
...Dnes i malý repro dokáže vykouzlit trochu dynamiku.
Meleš z cesty. Dynamika signálu prakticky vůbec nezávisí na velikosti repráku - dynamika je rozdíl (obvykle vyjadřovanej v poměrovejch jednotkách = decibelech) mezi nejslabším a nejsilnějším zvukem přenášeným po daný signálový cestě, odbornějc řečeno, je to diference mezi nejnižší a nejvyšší přenášenou úrovní signálu. A ta je u DAB pohříchu velice mizerná ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3313
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 24 2023, 15:40    Předmět: Citovat

tak korekce zvuku, že to dokáže mírně reprodukovat i nižší kmitočty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út prosinec 05 2023, 19:23    Předmět: Citovat

Před rokem jsem tu napsal:
kokun napsal(a):
geograf napsal(a):
od 24.11. nové DAB+ ČRo vysílače:
...
DAB+ multiplex Českého rozhlasu s osmi novými vysílači
citace:
24.11.2022 12:10

Digitální rozhlasové vysílání veřejnoprávního vysílatele bude nově dostupné pro další posluchače. Český rozhlas (ČRo) ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi (ČRa) uvedl do provozu osm nových vysílačů DAB+ multiplexu ČRo.

Osmička nových DAB vysílačů se nachází na různých místech České republiky a jejich posláním je dokrýt tzv. bílá místa a oblasti, kde doposud nebyl signál veřejnoprávního DAB multiplexu v dostatečné kvalitě.
...

Jj - 8 malých vysílačů (dokrývačů?) spouštějí, ale dát to třeba na velký vysílač, jako jsou Val. Klobouky - Ploštiny, je ani nenapadne Sad Evil or Very Mad


Shocked Shocked Shocked
"Někomu to trvá a oni to mají hned" Laughing
Koho mám na mysli? No přece ČRa a ČRo - po dvou letech (od zrušení pásma AM: MW a LW) si konečně i u nás "někdo" bude moci pustit i CZ radio:

Český rozhlas rozšiřuje svoji digitální síť DAB+ o 8 nových vysílačů
citace:
Český rozhlas společně s Českými Radiokomunikacemi spouští v pátek 1. prosince 2023 digitální vysílání z osmi nových DAB+ vysílačů v Čechách i na Moravě.

Jedná se o tři vysílače středního výkonu: Domažlice - Čerchov, Hradec Králové - Stěžery, Valašské Klobouky - Ploštiny a pět vysílačů nižšího výkonu: Železná Ruda - vodárna, Most - TVP Široký vrch, Ústí nad Labem - TVP Vaňov, Krnov - TVP, Svitavy - Kamenná Horka.
...
Parametry nově zprovozněných vysílačů:
...
Valašské Klobouky - Ploštiny kanál 12D/1kW
...

https://www.televizniweb.cz/2023/12/cro-dab-spustil-osm-novych-vysilacu-tri-maji-vykon-1-kw-pet-po-100-w/


_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 149

PříspěvekZaslal: út leden 09 2024, 11:33    Předmět: Citovat

Skončila elektronická aukce rádiových kmitočtů v pásmu 174-230 MHz pro DAB+.
Více například zde:
https://www.digitalradiodab.cz/

Uvidíme jak se to rozjede. Hledal jsem, na kterých vysílačích se bude vysílat, ale našel jsem pouze nějakou mapku, kde těch vysílačů moc nebylo. Ty pokryjí pouze část území a některé v DAB+ zatím ani nevysílají, tak snad jich bude nakonec více.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dracekvo



Založen: Feb 10, 2009
Příspěvky: 507

PříspěvekZaslal: út leden 09 2024, 14:08    Předmět: Citovat

Já stejně ten DAB nechápu.
Koupil jsem domu rádio přes internet z lídlu a pecka. Hrajou všechny rádia z ČR a zahraničí, čístě bez výpadků. Stačí tomu jen wifi.
Je tam i dab. Tak jsem ho zkusil a našlo to jen pár CRo stanic, které stejně nikdo neposlouchá.

Než celej ten DAB zprovozní, tak už o to nikdo nebude mít zájem. Stačí jen, aby operátoři zprovoznili SIM na internetová rádia za přijatelný peníz a po DAB neštěkne ani pes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1457
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: út leden 09 2024, 14:53    Předmět: Citovat

Tak to by ses divil jak mi ten DAB pasuje. V práci nosím malý tranzistoráček (dneska spíš švabáček) v náprsní kapse a celou šichtu poslouchám. Smile Se zataženou antenou. Což u FM nejde. Smile
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.


Naposledy upravil MiraSt dne út leden 09 2024, 16:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út leden 09 2024, 14:56    Předmět: Citovat

Tak to se asi pohybujeme mezi jinými skupinami lidí: znám dost takových, kteří si pořídili DAB přijímač, nebo ho koupili s autem, a nadávají na to, že jejich oblíbené stanice v DAB UŽ ZASE nejsou. Technickou kvalitu s nimi neřeším, stejně si vybrat nemůžou, až na to, že mají DAB rádio, ale oblíbené stanice, kvůli kterým si ho někteří pořídili, ladí na FM...
Jinak, mimo auto, posluchačů rozhlasu ubylo, přesto jich stále významné procento Český rozhlas dost pravidelně poslouchá. A to bez ohledu na to, že jim zase chtějí zvednout poplatek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1457
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: út leden 09 2024, 15:50    Předmět: Citovat

Já poslouchám výhradně ČR plus. Tady na Frýdecko-Místecku to hraje naprosto bez vady. Živím se rukama a nosím monterky. Pohybuju se v provozu a vyhrávám si.... Pouze mluva.
P.S.... Já už ani neznám hudební pecky kohokoliv kdo hraje a zpívá pňvč neposlouchám komerční rádia.

_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 149

PříspěvekZaslal: út leden 09 2024, 16:13    Předmět: Citovat

Já poslouchám hlavně Český rozhlas (VKV, DVB-T2 nebo Internet) a také BBC Radio (přes Internet, jinak už to nejde), ostatní rádia poslouchám výjimečně.
Myslím si, že vysílání přes VKV (30-300MHz), buď jako FM nebo DAB+ má mnohem větší dosah, než mobilní sítě. Časem se analogové vysílání omezí a lidé si budou kupovat více přijímače DAB+, ale musí se zvětšit pokrytí a samozřejmě tam musí být zajímavý obsah.

Zkuste přijet do západních Čech, například do Slavkovského lesa a zjistíte jaký tady máme signál. K Internetu se asi nepřipojíte, možná si zavoláte, ale rádio si tady určitě naladíte. Často potkávám zmatené turisty, kteří vykřikují, že neví, kde jsou, protože nemají mobilní signál. Off-line mapy nebo satelitní navigace jim asi nic neříkají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: út leden 09 2024, 17:16    Předmět: Citovat

MiraSt napsal(a):
Já poslouchám výhradně ČR plus. Tady na Frýdecko-Místecku to hraje naprosto bez vady.


Jo, na Novojičínsku jde zachytit vzduchem tato stanice po zrušení středovlnného Ostravského vysílače již pouze na DAB+. Na VKV to tu nejde.
Onehdá za mnou přišel jeden důchodce, že poslouchá výhradně jenom tuto stanici a teď mu to nejde, v ruce měl rádiomagneťák, ať mu to nějak naladím, ještě chodí po stavbách a i tam si chce poslouchat svoji stanici. Tak jsem zašel do obchodu a koupil mu rádio s DAB+.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1457
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: út leden 09 2024, 21:41    Předmět: Citovat

Plus vysílá na VKV 91,8 a BBC co by Rádio Z 106,3. Jde tu obojí chytit, ale velmi špatně.
_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 149

PříspěvekZaslal: st leden 10 2024, 16:44    Předmět: Citovat

Český rozhlas se dá poslouchat různými způsoby. BBC world service vysílá přes satelit, ale jednodušší je to přes Internet, kde je také archív jednotlivých pořadů. Ostatní rádia BBC pouze přes Internet, přes satelit bych musel mít minimálně 1,5m parabolu.
Rádio Z někdo koupil a přejmenoval na Rádio Prostor, kdybych ho chtěl přijímat, tak bych musel vylézt na kopec do nadmořské výšky minimálně 900 m n.m. ve východní části Slavkovského lesa.
Sice by mě zajímalo, jak se bude rozvíjet vysílání přes DAB+, ale to asi nikdo přesně neví. Společnosti, které získaly kmitočty, mají do určité doby pokrýt určitou část obyvatelstva a dálnic a za další dobu další část, ale co bude dál a co se bude vysílat, to se uvidí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nonius



Založen: Nov 27, 2019
Příspěvky: 149

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2024, 16:02    Předmět: Citovat

Myslel jsem si, že si koupím nějaký rádio, které umí DAB+, ale zjistil jsem, že žádné neumí pro mě docela důležitou věc. Přečetl jsem spoustu recenzí a manuálů k různým přijímačům, ale žádné neumí vymazat jednotlivé stanice. Umí většinou vymazat buď neaktivní stanice (o tom asi rozhoduje přístroj sám) nebo vymaže vše.
Dále nikde není napsáno kolik stanic dokáží ty rádia naladit, než se jim přeplní paměť a přestanou fungovat. Četl jsem v nějaký diskuzi, že se to může stát. Vzhledem k tomu, že bydlím v místě, kde je možné přijímat 2 české a 8 německých multiplexů, což je 150 stanic, tak by mě to zajímalo. A kdybych vylezl na nějaký kopec v okolí, tak by jich bylo ještě víc.
Máte nějaké zkušenosti s mazáním stanic a množstvím naladěných stanic v přístrojích pro DAB?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matahari



Založen: Oct 29, 2017
Příspěvky: 633

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2024, 18:49    Předmět: Citovat

To bude podobné jako v DVB-T2, naladíš vše a potom si zvolíš oblíbené. Na TV mám také jen 15 oblíbených a jiné nevidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1457
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2024, 19:28    Předmět: Citovat

No samože mám když mám dvě. A třetí na opravu.
Ten "tranzistoráček" naladí vše a stanice které jsou pod bodem příjmu označí otazníkem. Ty se dají programově smazat, ale není to podmínka. Stanice se vyhledávají krokováním tlačítky. Celkem má deset paměťových míst.
Ten druhý taky naladí všechno co zachytí a zobrazí jako seznam při rotování enkodérem. Ovšem už neřekne které jsou pod bodem příjmu. Vymazat se dají jenom ručně. Jestli hraje se musí vyzkoušet. Má pouze pět paměťových míst.

_________________
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Digitální rozhlas Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 35, 36, 37, 38  Další
Strana 36 z 38

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund