Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nouzovy smazaní Eprom
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so září 03 2011, 15:16    Předmět: Nouzovy smazaní Eprom Citovat

Po par letech jsem vytahl UV mazacku na Epromky a zjistil jsem, ze nemaka. Asi vybojka, protoze na ni je napeti ale ani tuk, asi do ni vlezl zatavem kolem privodu vzduch. Cry Tak cim ted mazat? Mam doma sice horsky slunce, ale pokud bezi UV horak, zaroven topi dve soluxovy trubice po stranach horaku. Asi ty soluxovy trubky jsou zaroven predradnik pro UV horak. Takhle horsky slunce dela hroznej zar, kterej epromkam vubec nesvedci a tudiz to je asi nepouzitelny. Tak co jinyho v domacnosti dela UV zareni? Solarko nemam. Epromky by mely jit vymazat i na slunci ale nikdy jsem to nezkousel jak dlouho se to musi na slunci nechat. Nezkousel jste to nekdo?
Diky
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1215
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so září 03 2011, 15:37    Předmět: Citovat

Horským sluncem Sirius osvicuji plošné spoje a nikdy teplota osvicované desky nepřesáhne zhruba 40°C. Osvicuji z cca 60cm. To přece musí eepromka přežít. Případně při větší osvitové vzdálenosti prodloužit dobu osvitu.
Jinak pokud né horským sluncem, tak jedině UV osvitka na nehty nebo UV trubice do zářivkového svítidla (UV trubice se dají koupit s různými paticemi).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
yakl



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 458

PříspěvekZaslal: so září 03 2011, 17:00    Předmět: Citovat

Keď u nás v práci niekomu požičali mazačku a potreboval som zmazať EPROM, tak som ich skúšal v lete vyložiť na slnko, nechal som ich aj pol hodinu, boli horúce od slnečného svetla a nezmazalo mi nič. Nakoniec som aj musel zohnať nový balík nepoužitých EPROM a pomôcť si s nimi v núdzi, použité som vymazal iba potom, keď nám vrátili mazačku. Neviem, čo som robil zle a viackrát som to neskúšal. Boli to vtedy pamäte 27C256 a 27C512.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so září 03 2011, 19:36    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Takhle horsky slunce dela hroznej zar, kterej epromkam vubec nesvedci a tudiz to je asi nepouzitelny.

Já tak mažu EPROMky a EPLD už leta a problém v tom žádný není. Že má to pouzdro 10min třeba 60°C, no a? Má povolenou trvalou provozní teplotu 70°C a skladovací 150°C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bastlir40



Založen: Aug 27, 2010
Příspěvky: 463
Bydliště: Příbram

PříspěvekZaslal: so září 03 2011, 21:02    Předmět: Citovat

Výbojka by nepomohla?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2581

PříspěvekZaslal: ne září 04 2011, 8:04    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Epromky by mely jit vymazat i na slunci...
Tohle se někomu povedlo v podniku, kde jsem tehdy měl to potěšení být zaměstnán - zapomněl epromky někde kde na ně mohlo svítit Slunce. Sice byly smazané, ale jaxi už pak nešly naprogramovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne září 04 2011, 10:13    Předmět: Citovat

To GeorgeB: Sirius ma po strane UV horaku dve soluxovy, do cervena rozzhaveny trubice, ktery jdou vzdy dohromady s UV horakem? Ja mam naky asi 25 let stary cesky horsky slunce prave tohoto provedeni. Je to takova rozklapeci krabice 200x250 x 60 mm, z boku dva spinace prvni je O/I a druhy Solux/Solux+UV. Nic na nem neni napsany, stitek kdysi odpadl. Jednou jsem s tim zkousel mazar rusky RF5 a 2716 a po 5 minutach byly tak rozzhaveny, ze se nedaly udrzet v ruce. Par se jich vymazalo ale nektery se dostaly do stavu, ze na vsech adresach bylo teba 10H. Domnival jsem se, ze se upekly. Proto mam obavu o 2 a 4 megovky, co potrebuju vymazat.
Kdysi jsem plosaky osvicoval horakem z 125W poulicni vybojky. Vybojka se musela opatrne rozbit a vevnitr byla dalsi sklenena banka UV horaku. Tu jsem po letech nasel, ale tlumivka k tomu je cert vi kde. Ale taky to delalo silenej zar, jednou mi dokonce prasklo sklo, kterym byla prekryty film na DPS. Vzdalenost byla kolem 0,5m....
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne září 04 2011, 10:19    Předmět: Citovat

No to je solux Sirius od Chirany.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1215
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne září 04 2011, 10:24    Předmět: Citovat

Celeron> je pravda, že to IR těleso má příkon cca 400W, UV výbojka je RVK125W, ale mě nikdy skleněný rám pro osvit DPS nepraskl. Osvit z 60cm cca 10min. Jestli by to stačilo na smazání EPROM nevím. Kdyžtak vyzkoušt na nějaký nepotřebný/pokusný EPROM.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne září 04 2011, 10:40    Předmět: Citovat

400W mají ty IR trubice, když běží samostatně, s UV mají míň, protože jsou v sérii.
Já ty EPROMky mažu zapíchané do kostky polystyrenu a tu mám postavenou na té černé rukojeti, takže ani ne 20cm od hořáku a trubic a nikdy se jim nic nestalo. Některý jsou smazaný za 3 minuty, některý chtějí i 10 minut. Při výrobě desek fotocestou nasvicuju cca 100s z 30cm, taky bez problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2581

PříspěvekZaslal: ne září 04 2011, 13:27    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
400W mají ty IR trubice, když běží samostatně, s UV mají míň, protože jsou v sérii.
Ty IR trubice fungují jako předřadný odpor, asi by neměl být problém je odpojit a místo nich zapojit nějaký jiný odpor (třeba elektrický vařič) tak aby ten odpor hřál někde jinde než kde se budou mazat epromky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne září 04 2011, 14:45    Předmět: Citovat

Tak podle ty fotky mam taky Sirius. Smile Vzal jsem zkusebni Teslackou 2716, pich ji do polystyrenu a postavil asi 40 cm pred horak. Zkousel jsem ji precist kazdych 10 minut. Eproma temer studena. 30 minut verifikace hlasila stejny obsah s bufferem az pak zacaly rozdily. Ted jsem dal Epromku hned z venku k rukoveti a po dalsi pulhodine je jeste par adres "non FFh". Vedle jsem pichnul ST 27c128 a ta byla za 15 minut zcela cista. Tesla snad dala ty Epromky odolny proti jadernymu vybuchu, ci co? Laughing Skoda ty stary mazacky ale dohromady ji davat nebudu, kdyz tohle funguje. Ty vybojky delala kdysi Tesla Hloubetin a cert vi, zda se da jeste nekde vubec sehnat. Navic byla dost slaba, nektery epromky mazala i cely den.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Svaradmin



Založen: May 21, 2007
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: st září 07 2011, 10:57    Předmět: Citovat

Výbojka s potřebnou vlnovou délkou se dá běžně koupit (UV-C germicidní výbojka). Dělá ji třeba Narva, která je u nás běžně k dostání. Na rozsvícení stačí nejlevnější kuchyňské podlinkové svítidlo. Kapotáž je pak na vásSmile Inspirace a další informace zde: http://nostalcomp.cz/eprom.php

Má za sebou desítky smazaných epromek a epromkových jednočipů 8748/49. Maže i teslácký a taky ruskýSmile Ale je pravda, že Tesla MHB2716C jsou odolný dost. Někdy je třeba až 30 minut.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jogo



Založen: Nov 14, 2009
Příspěvky: 1158

PříspěvekZaslal: st září 07 2011, 20:44    Předmět: Citovat

Ale opaľovanie s ním, vzhľadom na vek výbojky, asi už najzdravšie nebude..


Kombinovaný žiarič Sirius.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kombinovaný žiarič Sirius.JPG
 Velikost:  190.41 kB
 Staženo:  126 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st září 07 2011, 21:24    Předmět: Citovat

jogo napsal(a):
Ale opaľovanie s ním, vzhľadom na vek výbojky, asi už najzdravšie nebude..


Podle mě je v tom holý rtuťový hořák, co vydoluješ z lampy pouličního osvětlení. Tam nějaký stárnutí oproti moderním zářivkám v soláriu nemůže být řeč. Trubice v soláriích mají luminofory, co převádí UV-C radiaci na UV-B. Tenkrát se ještě o rakovině kůže z nadměrného opalování asi nevědělo, nebo to byl přístroj pro krátkodobou expozici, vzduch kolem toho přístroje hezky voněl po ozónu. Když jsi špatně větral, tak Ti ten ozón popálil plíce. Údajně při jeho styku z vodou vzniká peroxid vodíku (nemám ověřeno).
pokud by jsi ten hořáček napojil na nějakou tlumívku, aby svítil třetinovým výkonem, třeba s ním něco smažeš..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund