Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kónický versus eliptický hrot chvějky
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
AZK401



Založen: Apr 21, 2011
Příspěvky: 183
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2011, 17:04    Předmět: Kónický versus eliptický hrot chvějky Citovat

V rámci resuscitace před lety odloženého gramo vybavení bych chtěl "apgrejdovat" z původní Shurky M75-6S (ještě z TUZEXU!!!) na AUDIO-TECNICA AT95E. Ta ale má eliptický hrot a tak mně napadlo, jestli když desky jsou léta jeté kónickým hrotem Shurky, resp. VM2103, nebude drážka patřičně "naformátovaná" a eliptický hrot naopak nepřinese zhoršení reprodukce. Máte někdo s něčím podobným zkušenosti? Variantou je samozřejmě koupit novou chvějku s hrotem do Shurky, ale myslím si, že za 25 let snad i přenosky udělaly nějaký pokrok ve vývoji....... Tož prosím o rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2011, 17:18    Předmět: Citovat

Biradiální vulgo eliptický hrot (má ve směru příčném k tečně drážky jiný poloměr zaoblení než ve směru shodném s tečnou k drážce) líp kopíruje drážku v příčném směru. Myslím že jeho použitím ničemu neublížíš.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2011, 17:44    Předmět: Citovat

Co zažehlil kónický hrot, to už ani eliptický nepřečte.
Jestli ale desky nebyly příliš často jeté safírovým hrotem s ploškami vybroušenými po stranách, přečte z nich eliptický (či biradiální) hrot o dost víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AZK401



Založen: Apr 21, 2011
Příspěvky: 183
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2011, 17:54    Předmět: Citovat

Díky za rady. Tak já do tý AT95E půjdu. Shurka mně vystrašila, když nebyla už schopná přenést operní sbor i když předtím kupodivu i dost drsnej rock vzala. Nechci kazit desky, takže jsem ji ihned odstavil. Ještě jednou díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9677
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2011, 19:46    Předmět: Citovat

Biradiální hrot Shibata...dotýká se stěny drážky podstatně větší ploškou, čímž lze dosáhnout výrazně menšího měrného tlaku (až o jednu čtvrtinu)
tím se zároveň mnohonásobně prodlouží doba života desky a zmenší se i opotřebení snímacího hrotu, rozšíření účinné akustické oblasti o 40 až 50%
tolik RNDr.Pešák,J.: Gramofon, jeho provoz a technické využití, str.106.
Jaký máš gramofon ?
Zde jedna kvalitní biradiální přenoska za legrační cenu:
http://www.ortofonaudio.cz/ortofon/eshop/1-1-Moving-Magnet/2-2-2M/5/4-Ortofon-2M-Black

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5223
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2011, 20:20    Předmět: Citovat

Legracna je cena postovneho v porovnani s cenou prenosky. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2011, 21:23    Předmět: Citovat

Ale Ortofony mají normální biradiální hrot, jen mu říkají někdy "eliptický".
Ono je to s tím označováním poněkud jinak, obchodníci v tom udělali pěkný hokej a skalní puristi tomu dali korunu, aby se v tom už vůbec nikdo nevyznal.

Ony totiž všechny hroty od počátku označované jako eliptické jsou ve skutečnosti biradiální, protože vybrousit diamant přesně do eliptického průřezu se snad nikomu nepodařilo. Firma Shure použila označení Bi-Radial jako první, protože skutečně šlo o hrot, jehož průřez byl také ohraničený dvěma velkými a dvěma malými poloměry, tedy o hrot biradiální, oválného průřezu, elipse se pouze více nebo méně blížícího. Až později i tato firma přijala název tvaru "eliptický", jakkoli se odborníci bránili, že to není pravda. Ale zní to líp.

Hrot Shibata je také biradiální, jen ten větší poloměr je asi dvojnásobný ve srovnání s "normálním" biradiálním hrotem, takže hrot je ve směru pohybu v drážce asi o 30% tenčí. Ale to je na obrázku.
Pro nepatrnou styčnou plochu v drážce vyžaduje velmi nízkou svislou sílu na hrot, aby nedošlo k překročení meze plastické (nevratné) deformace drážky. Přece jen se zmenšující se plochou styku s bokem drážky strmě roste tlak v tom bodu.

K určitému zmatení pojmů došlo tuším u firmy Trio Corp., Japan (spíše známé pod obchodním názvem Kenwood), která vrhla na trh jak přenosky s optorezistivním měničem, tak vyvíjela přenosky pro kvadrofonní systém CD-4. Ten vyžadoval hrot s trojúhelníkovým průřezem velmi blízce kopírující tvar řezacího nože - a říkali mu Shibata (neznamená to náhodou lodní plachtu?). Ano, ten měl větší styčnou plochu s boky drážky, takže tlaky se zmenšily.

A ještě drobnost: desky se při řezání předzkreslují tak, aby kónický hrot dostal z přenosky nezkreslený signál. S ostatními dvěma tvary se při řezání tak nějak moc nepočítá, ale zase tak dramatický rozdíl při poslechu to není.



fig12_18.jpg
 Komentář:
Rozdíl mezi kónickým hrotem a hroty biradiálními (eliptickým a Shibata)

Stáhnout
 Soubor:  fig12_18.jpg
 Velikost:  23.46 kB
 Staženo:  122 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AZK401



Založen: Apr 21, 2011
Příspěvky: 183
Bydliště: Praha 4

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2011, 22:05    Předmět: Citovat

Mám NC470. Za ten odkaz na Ortofon děkuju, hned jak dostanu starobní důchod, tak jí objednávám, nebo radši rovnou dvě, abych ušetřil na poštovným. Když tak počítám poměr ceny přenosky k výši platu, tak bych měl koupit něco za 3.000,- Kč. Ta SHURE tenkrát v TUZEXU stála 50,- bonů, tahže 250,- Kčs a to bylo 10% mýho tehdejšího platu........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út srpen 16 2011, 5:29    Předmět: Citovat

No za mých mladších let se v Hi-Fi klubu Pce tvrdilo , že i poslech na diamantovou špicu jde během prvních 10ti přehrání kvalitativně dolu a pak je jedno , jak to hobluješ . Během tech 10ti přehrání se otevřou mikropory na bocích drážek a pak to ani eliptika nezachrání , ba je to spíše horší . Inu hifistické názory té doby . Měl jsem gramce 420 a potom 450 . Z té doby mi zbyly dvě dvěstělitrové bedny pro domácí poslech . A desku jsem si snad dvacet let nepustil . Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9677
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út srpen 16 2011, 7:11    Předmět: Citovat

Byla to divná doba, dostupná Shure M 75 6S stávala v Tuzexu cca 65.- TK, někdy kolem roku 1980. Měl jsem implantovanou do gramofonu Tesla NC-420, přínos jakosti diskutabilní ale Shure ! Made in U.S.A. V prodejnách Supraphonu občas JVC Z-4S, na obalu dodnes napsáno: 87.-Kčs, je to vůbec možné když Tesla VM-2101 (ze stejné doby) tak asi 460 Kčs.


JVC Z4S.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  JVC Z4S.jpg
 Velikost:  88.52 kB
 Staženo:  103 krát


_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út srpen 16 2011, 7:24    Předmět: Citovat

Je ale fakt , že přenosky i chvějky byly k mání na každém rohu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út srpen 16 2011, 8:03    Předmět: Citovat

VK4302 stála asi 45,- Kčs, hrot do ní 12,50 Kčs. V prodejnách desek měli vždy jedno zkušební sasi s krystalovou a jedno s magnetodynamickou vložkou s možností poslechu na sluchátka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 16 2011, 8:17    Předmět: Citovat

JVC Z4-S jsem koupil před asi 12 lety v Olomouci, kus za 390 peněz.
Když jsem později zjistil, že v řetězci MediaMarkt v Bavorsku chtějí za náhradní chvějku do ní €33,49 (u nás ji nikdo nevedl), stihl jsem si v Olomouci objednat ještě jednu celou přenosku, než prodejce firmu zavřel.
Dnes už mám jen jednu hrající a jednu bez chvějky...
V současné době je chvějka k mání u jedné novozélandské firmy pod kódem N234 za 30 NZD, což je asi €18,-, tedy nějakých Kč 435,- plus porto, případně za €19,- plus €5,50 poštovného a balného u firmy MrStylus v Kissingu u Augsburgu, což dělá dnes Kč 581,-. Je tedy otázka, jak dalece bude ekonomické chvějku měnit.
To už se vyplatí koupit celou přenosku, ať už jde o AT nebo Ortofona.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út srpen 16 2011, 8:32    Předmět: Citovat

Mohl by jsi , Hille , dát sem při té příležitosti , jeden dnes prodávaný spotřební typ s přístupnou chvějkou i s "reklamou" s prodejcem ? I mne se občas někdo ptá co a já nemám v tomto vůbec přehled . Dík i za ostatní . I náš dětský doktor mi vyhrožuje , že mi dá gramo na znovuuvedení do provozu .. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 16 2011, 9:20    Předmět: Citovat

Jistě, zrovna minulý týden jsem si je prohlížel pod sklem pultu v KTS-AME v Hradci Králové v ulici Karla Čapka, několik typů si tam stále drží v sortimentu.
Jak vidíš, z nich ty magnetodynamické patří všechny do třídy HiFi, které svými vlastnostmi výsledný zvuk ovlivní daleko méně, než zbytek reprodukčního řetězce a poslechový prostor.
A náhradních hrotů tam mají také dostatek na výběr.

Něco málo mají také u mamuta, Ortofona a krystalovou Teslu ještě koupíš v Opavě, ale jinak už to vesměs mizí, prodejci to nějak nemají zájem sušit na skladě.

Osobně bych příště zvolil OMB5E (nebo aspoň OMB5), pak Nagaoku JT411. Značku Tonar řady Birdie zatím neznám, ale třeba ji doporučí někdo jiný.


Naposledy upravil Hill dne út srpen 16 2011, 11:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund