Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jakou malou stolní vrtačku?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2011, 18:45    Předmět: Citovat

sr71 napsal(a):

to je ten vodorovný šroub? co se s ním vymezuje, proč tam je?


To je ten malej černej šroub na pravé straně, jak máš ovládání posunu vrtáku - nikoliv ten velkej vlevo, tam je jen péro pro zpětný posuv.

Podle mě to vymezuje vůle při posunu sklíčidla, prostě je to z jedné strany opřený o šroub v drážce a z druhé o to vodící pouzdro, či jak to správně nazvat. Jak se to chová, když je to volný, je asi jasný.

Já jsem strojař asi tak stejně jako gynekolog, chybí mě vhodná terminologie... Embarassed

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 6:38    Předmět: Citovat

PavelFF > do velkých plechů se to dá udělat jinak, vezmeš celou vrtačku i se stojanem, postavíš ji na plech, a provrtáš skrz tu díru co je v základně stojanu Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 16:21    Předmět: Citovat

Tak to mně nikdy nenapadlo.
Asi taky proto, že já tam žádnou díru skrz nemám a nebo že ty sloupové vrtačky bývají přišroubované k ponku nebo k podlaze Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt srpen 04 2011, 5:13    Předmět: Citovat

Větší zámečnické vrtačky na tuto práci určené mají ještě magnetickou upinku . Bez té bych se dost bál , že mi vrtačka nafackuje .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Superpavel



Založen: Dec 20, 2010
Příspěvky: 374

PříspěvekZaslal: st září 07 2011, 18:06    Předmět: Citovat

Z těch třech vrtaček co sou v prvním přízpěvku se mě líbí ta třetí.Ne proto že je nejdražší ale proto že vypadá masivně.Dál se mě naní líbí taky to že na motoru sou chladící žebra.Sám mám doma stojanovku Einhell 501/1 a po 15minutách běhu je motor dost horkej.Tet ale řeším problem jak zabránit pronikání vibrací ze základny vrtačky do stolu a tím i do podlahy.Máme podsebou sousedku typická baba Nyklová z ulice.Sliší trávu růst a kdyby věděla že mám doma v pokojíku dílničku tak jí to bude hned vadit.Pomohlo by třeba vrtačku něčím podložit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt září 08 2011, 17:18    Předmět: Citovat

Výrobky Quantum jsou o třídu lepší než ostatní čína, která vypadá navenek stejně. Hlavní odlitky jsou stejné, to je asi jeden čínský dodavatel, ale opracování pracovních ploch, u vrtačky pak drážková hřídel a převodová kola jsou daleko lépe zpracované, než u podobných Assistů, Prom a tak dále. Oni to jsou sice Číňani, ale pod německým vedením - Quantum Machines GmbH. Ještě lepší (z těch pořád hobby) jsou Optimum Machines Germany.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: st září 14 2011, 18:43    Předmět: Citovat

Dobrý den, taky uvažuji o té poslední vrtačce. Quantum prý je opravdu lepší. Ve firmě kde jsem dělal, jsme měli taky vrtačku Quantum ale větší provedení, spíše nazvat sloupovou. Docela pěkně zpracovaná. V jiné firmě jsme měli Proma a katastrofa. To je ale těžký průmysl a nářadí a stroje tam trpí. Do garáže možná bude stačit i ty levné kousky. Sám jsem jich ale pár viděl v akci a moc se mi nelíbili. Hlavně ten slaboučký motor a prokluzující řemen.
Mtajovský: vy máte prosím takový nějaký stroj? Moc by mě zajímaly přímo nějaké zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt září 15 2011, 15:58    Předmět: Citovat

No neviem do tej malej vrtacky ide max 13 vrtak a ten remen max troska pretoci ani nezasmrdi...len netreba vrtat na 2600ot ale na najnizzsich...... max co som vrtal max 1cm Fe plochač
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt září 15 2011, 21:03    Předmět: Citovat

varok << ano mám tuhle protože nemám problém s 3 fázovým proudem. Běh motoru je daleko klidnější. Co na ní oceňuji je přesné rychloupínací sklíčidlo a hladký běh řemene - žádné tlučení na hřídeli. Koupil jsem ji v OBI v akci ve slevě za velmi dobrou cenu.

Na chatě mám ješte jinou, trochu levnější a ne Quantum, cosi jiného s dvojitým převodem a na té mi prokluzovaly řemeny. Pomohla výměna jednoho z nich za jiný, kratší o 5 mm, pak už to šlo pořádně napnout. Koupeno v prodejně klínových řemenů v Praze na Smíchově, tam mají skutečně dobrý výběr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: ne září 18 2011, 17:57    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď. Můj garážsoused má právě takovou tu levnou z hypermarketu značky Asist a to je děs. I když jsme to zkoušeli a pořádně napnout řemen je problém, vrtat se na tom dá možná tak dřevo. Do oceli se dá tak možná malým vrtákem asi do průměru 4-5mm. Při větším už prokluzuje řemen, nebo se zastavuje motor. Oni tam žlutí napíší motor o výkonu asi 350W, ale když se na to podíváte, tak motor rozměrově odpovídá asynchonnímu asi kolem 200W. Moc uvažuji o té vrtačce Quantum B13.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Superpavel



Založen: Dec 20, 2010
Příspěvky: 374

PříspěvekZaslal: pá říjen 14 2011, 17:34    Předmět: Citovat

Já mám doma einhell 501/1. Problem je uní motor, přehřívá se.Udělám natom asi přestavbu a dám nato silnější motor.Mám dvě možnosti but použit komutátorovej motor z pračky nebo koupit asinchronní motor.Jenom potřebuju vědět jakej je rozdíl mezi asinchronním motorem se stíněným polem a asinchronním motorem s rozběhovým nebo běhovým kondenzátorem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po říjen 17 2011, 10:03    Předmět: Citovat

Superpavel napsal(a):
Jenom potřebuju vědět jakej je rozdíl mezi asinchronním motorem se stíněným polem a asinchronním motorem s rozběhovým nebo běhovým kondenzátorem?


Takže pradvěpodobně asynchronním motorem se stíněným pólem ...

To jsou všechno způsoby, jak udělat točivý moment pro rozběh 1-f motoru, kde primárně nemáme pole točivé, ale jen pulsující.

1) Stíněný pól je většinou oddělelná část normálních pólů na statoru s vyniklými póly, která má kolem sebe závit nakrátko. Směr otáčení je takový, že klec kotvy je tlačena směrem od nestíněné části ke stíněné, čili ze silnějšího pole do slabšího. Tyto motory nejsou zvlášť výkonné ani účinné.

2) Rozběhový kondenzátor se po krátkou dobu rozběhu motoru připojí v sérii s pomocným vinutím na napětí a vytváří dodatečné, fazově posunté pulsační pole, které v součtu s hlavním polem vytvoří eliptické pole mající točivou složku. V okamžiku, kdy se motor dostane do otáček, se rozběhový kondenzátor pomocí odstředivého spínače odpojí a v motoru zůstane jen hlavní pulsující pole. Jak to, že se pak vytváří točivý moment?

Pulsující pole si můžeme představit jako součet dvou protiběžných točivých polí. Když si nakreslíme momentové charakteritsiky obou polí a provedeme jejich součet, tak dostáváme výslednou momentovou charakteristiku, která prochází počátkem (viz obrázek). Proto se motor bez pomocné fáze sám neroztočí.

3) Běhový kondenzátor funguje stejně jako rozběhový, ale je připojen trvale a trvale vytváři točivou složku pole.



t_pole_858.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  t_pole_858.jpg
 Velikost:  14.56 kB
 Staženo:  161 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok227



Založen: Nov 25, 2015
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 19:12    Předmět: Citovat

Ahoj,
potřeboval bych poradit, hledám stolní vrtačku, od které bych potřeboval, aby vrtala otvory od 0.5 do 15 mm, je to na příležitostné užívání a materiál je abs plast, hliník maximálně asi nějaký plech (věci s kterými se setkáte při výrobě elektroniky). Měla by být blbu vzdorná, budou jí používat i nezkušení studenti a co možná nejpřesnější. Cena tak 4000 Kč, ale kdyby se to dobře odůvodnilo tak i víc. Taky musí být nová koupená v obchodě.
Dík za pomoc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 20:42    Předmět: Citovat

Možná nějaká Proma?
http://vrtacky.heureka.cz/proma-ptb-16b-230/
http://www.promacz.cz/ptb--16b230--vrtacka.html

Do 4000 Kč se shání blbě, budou to jenom divné čínské vrtačky. Možná by taky stačily. http://vrtacky.heureka.cz/f:12279:340204;p:0-4500/

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 23:33    Předmět: Citovat

Za sebe můžu z osobních zkušenostech napsat, tuhle PROMU nebrat!
Jsou tam špatně navržené řemeny, vůle šílené.
Ani ty další navrhované nejsou na uvedené vrtání vhodné. Mají slabý motor, na velké vrtáky příliš vysoké otáčky, sklíčidla max. do 13mm. Výsuv vřetena má většinou takovou vůli, že se jedničkou vrtákem nedá trefit do otvoru po důlčíku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund