Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kompenzace jaloviny-pokračování
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6078
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so září 10 2011, 20:20    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
...U odporové zátěže napojené na sekundár trafa bude nutné kompenzovat ,protože to trafo má indukční charakter...


Takže sis sám odpověděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so září 10 2011, 20:29    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
.... Teď situace,kdy je z trafa odebírána energie se zmení na stav ,kdy je do sekundáru trafa energie dodávána (je tam FVE). Je to samozřejmě stav,kdy opravdu dodávka překročí odběr. ....

To, že FVE (V2) cpe výkon do sítě (V1) neznamená, že je to výkon jalový jen proto, že se vrací. Je to výkon činný (pokud všechny impedance máme odporové), který je v elektrizační soustavě spotřebován.



Nejalovina.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Nejalovina.png
 Velikost:  14 kB
 Staženo:  184 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6078
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so září 10 2011, 20:38    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
...pokud všechny impedance máme odporové...


Háček je v tom, že tam samozřejmě máme impedanci s jalovou složkou.
To (jen částečně zatížené) trafo prostě nějakou magnetizační jalovinu chce, a když mu ji nedodá ani střídač, ani kompenzační členy, vezme si ji z připojené distribuční sítě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so září 10 2011, 22:10    Předmět: Citovat

Bernarde, já nemyslel, že tu jalovinu sama FVE vyrobí, ale zajímá mne, jak dodávka do sekundáru trafa, i když činná, ovlivní jalovinu na primáru. Bude se to trafo chovat jako indukční jalovina nebo kapacitní jalovina? Ono totiž, když zatěžuju trafo na sekundáru, tak na primáru ubírám indukčnost. Nemám jasno v tom, jak se to chová při dodávce do sekundáru. Nebo se to v plné míře transformuje? Myslím, že pokud se posune fáze na sekundáru, tak se posune i na primáru? Tím pádem pokud fázi na sek. při dodávce neposunu, tak neovlivním ani primár? No, ale opravdu ji neposunu, když ovlivním indukčnost?
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so září 10 2011, 22:38    Předmět: Citovat

tomasjedno:
Jistě. I simulace toho háčku je zajímavá. Podle toho hypotetického uspořádání to vypadá tak, že celý činný výkon hradí FVE a všechnu jalovinu distribuční síť. Pokud tedy není kompenzace.

Pajosek2:
Na tom schématu je transformátor s koeficientom vazby mezi primárem a sekundárem 0,99 (k=M/L1L2). Takže ten konkrétní příklad by se dal překreslit tak, že místo trafáku by byl T-článek, podélně by měl (rozptylové) indukčnosti 2x 10 mH a z jejich spojení na zem (magnetizační) indukčnost 0,99 H. Je tedy poměrně snadná cesta na to, aby fázová změna napětí na sekundáru se přenesla přes rozptylové indukčnosti na primár. Všechny indukčnosti zůstávají při různém zatěžování stejné.



Jalovina.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Jalovina.png
 Velikost:  16.72 kB
 Staženo:  144 krát


Jalovina2.png
 Komentář:
Transformátor jako T-článek

Stáhnout
 Soubor:  Jalovina2.png
 Velikost:  16.93 kB
 Staženo:  128 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne září 11 2011, 11:27    Předmět: Citovat

Pánové nezlobte se že vstupuji do vaší diskuse.Maturoval jsem
z měření.U měřících transformátorů je chyba mezi vektory
primáru a sekundáru třeba 5minut.U silnoproudých výkonových traf
je sice větší ale zanedbatelný.
My jsme kreslili odpor R3 paralelně k indukčnosti L3 neboť představuje
ztráty v železe.Tak jak je to na obrázku nakresleno by se ztráty v železe měnily podle proudu sekundáru což není pravda.
Maturoval jsem za totáče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne září 11 2011, 11:56    Předmět: Citovat

Bernarde, pokud je pravda, že indukčnosti se nemění, tak je to jiná písnička, došlo mi to až nyní. Měl jsem za to, že pokud zatěžuji na sekundáru trafo, tak se zvyšuje proud i na primáru. Aby se zvedl proud na primáru, tak musí klesnout impedance prim. vinutí. No až nyní mi došlo, že se nemění indukčnost, ale fázový posuv, a proud je dán podle momentu, kdy se napětí a proud potkávají. Čím více to tafo zatěžuji, tím více se blížím bezindukčnímu charakteru. Bohužel, jsem možná natvrdlý, mi nedochází, jak se to bude chovat, pokud budu do toho trafa dodávat z druhé strany. Vzhledem k tomu, že to trafo otáčí fázi o 180 stupňů, v tom mám ještě větší chaos.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne září 11 2011, 13:09    Předmět: Citovat

Je pravda, že čím víc se trafo zatěžuje, tím míň se uplatňuje jeho hlavní (magnetizační) indukčnost. Nejlíp je to vidět na tom náhradním T-článku. Když je sekundár naprázdno, ze strany primáru je indukčnost 1 H a na magnetizačním vinutí je 99% primárního napětí. Kdyby byl sekundár ve zkratu, bude z primární strany indukčnost jen asi 20 mH a na magnetizačním vinutí jen asi 50% primárního napětí. A když nebude přímo zkrat, ale nějaká reálná zátěž (jako R3), bude i ta "přibližně paralelně" k primární straně trafa, a způsobí tedy nárůst proudu. Tento nárůst bude soufázový s primárním napětím, kdežto magnetizační proud za ním zaostává o 90°. A výsledek se poskládá jako přepona pravoúhlého trojúhelníku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne září 11 2011, 13:58    Předmět: Citovat

No a v praxi je to tak, že kompenzace je na sekundární straně trafa, ale měření jaloviny pro E-On je na primáru, k tomu ještě jde do uzlu primáru dalších 6 traf a do jednoho z těch traf je na sekundární straně FVE. Už jsme si vysvětlili, že se ta kompenzace tranformuje, takže by to mělo být jedno, ale nám nastává situace (víkendy, kdy fabrika nejede, ale FVE samozřejmě ano), že máme kapacitní jalovinu (překompenzováno). Náš vedoucí než by přiznal, že to nezná, tak raději na to kašle. Řekl jsem mu, ať srovnáme křivky, kdy to zruba překompenzovává s výrobou FVE a nic se neděje, tak se snažím to objasnit teoreticky. Bohužel nebo Bohudík Bernarde, Ty jsi na mne moc chytrý a chvíli mi vždy trvá než poberu, co mi napíšeš. Ale snažím se. Laughing
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Krato75



Založen: Nov 18, 2011
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2011, 20:47    Předmět: Citovat

Panové, taková drobná zkušenost. Zatím všechny FVE, u kterých jsem se pohyboval byly na výstupu překompenzovány, Také většinou bývá na výstupu z FVE čtyřkvadrantový elektroměr z kterého se dá následně určit v které časové období dochází k překompenzování sítě. Většinou je do dlouhými kabely nebo také bývá ještě u Trafa na straně nn zapojen kondenzátor. Ten stačí odpojit a kapacitní jalovina by měla klesnou dle velikosti tohoto kondenzátoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2011, 12:02    Předmět: Citovat

To Pajosek2:Tvrdíš že kompenzace funguje během pracovního týdne
a soboty a neděle je překompensováno.Kompensace se musí řešit automatem, člověk by to nestihl.Automat by neměl poznat dny v týdnu.
Nebo jsem ti totálně nerozumněl?
Nikdy se mi nedoneslo že bylo u nás v práci překompensováno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: po listopad 28 2011, 21:23    Předmět: Citovat

Nakoľko tu odznelo niekoľko nesprávnych informácii dovolím si uviesť veci na pravú mieru:
1. Problém prekopenzovania nie je nič mimoriadne, je to pomerne dosť častý jav a veľa odberateľov platí za nevyžiadanú jalovinu.
2. Dosť častou príčinou je nesprávne navrhnutá kompenzácia, nefunkčná kompenzácia, nesprávna hodnota kondenzátorov na trafe, značná kapacita VN káblov, resp. pomalá kompenzácia pri odberoch u ktorých sa rýchlo mení jalovina.
3. FV zdroje môžu pracovať s učinníkom vo veľmi širokom rozsahu od indukčného po kapacitný (moderné striedače to umožňujú), avšak takmer vo všetkých aplikáciach sa prevádzkujú s účinníkom =1, resp. takmer 1. Ak by distribútor požadoval účinník iný, je možne ho nastaviť.
4. Čo sa týka jaloviny, ktorú odoberá trafo zo siete, tá závisí najmä od typu použitých plechov jadra a čiastočne sa mení v závislosti od prúdu. Táto zmena je však minimálna a v praxi sa toto nerieši. V prípade, že cez trafo sa tlačí výkon z FV zdroja do VN siete, trafo bude vždy odoberať určitú jalovinu zo siete.
5. To Pajosek, čo sa týka tvojej otázky ako je to z jalovinou pri dodávke do siete, uvedom si, že aj keď existujú prakticky iba dve jaloviny (kapacitná a indukčná), vo fakturačnom meraní sa vyhodnocujú vždy až 4 druhy jaloviny a to: indukčná pri odbere, indukčná pri dodávke, kapacitná pri odbere a kapacitná pri dodávke. Tieto 4 jaloviny sa registrujú do 4 rôznych registrov. Ak ste boli penalizovaní za nevyžiadanú jalovinu, bola to jalovina kapacitná pri odbere, tj. v čase keď bol nejaký odber zo siete, aj keď iba minimálny. Za jalovinu pri dodávke do siete sa napr. na Slovensku zatiaľ neplatí, myslím že v Čechách to bude obdobne. Ak by chcel distribútor penalizovať za jalovinu pri dodávke, musí to stanoviť v zmluve o pripojení zdroja.
6. Veľmi často dochádza ku prekompenzovaniu práve v prípadoch keď je minimálny odber zo siete, kedy už riadiaca jednotka kompenzácie nedokáže správne rozlíšiť smer prúdu, nakoľko je navrhnutá na menovité hodnoty. Toto môže byť aj váš prípad, kedy sa výkon FV zdroja približuje k odberu. Riešením je použitie kvalitnejšej riadiacej jednotky, prípadne je vhodné odpojiť kondenzátory na trafách ak sú tam použité. Pre jednoznačné určenie príčiny je potrebné urobiť meranie sieťovým analyzátorom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cotoje



Založen: Jun 25, 2012
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st srpen 01 2012, 8:55    Předmět: Citovat

FVE jako celek generují jalovinu, alespoň u centrálních střídačů to mohu tvrdit.
Je následně rozdíl,zda střídač sám umí regulovat účiník nabo ne...
Například Schneider umí upravit fázový úhel +- 22 stupňů, řízení provádíme přes dohledový systém.
Refusol nekompenzuje nic...musí být externí kompenzace.

Největší produkce jaloviny je v raních a odpoledních hodinách,kdy střídač nevyrábí na plný výkon
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ilem



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 37
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: pá červen 26 2015, 11:58    Předmět: Citovat

Ahoj, potřebuji kvalifikovaný odhad ohledně kompenzace. Mám trafo 3500 VA (230V/2x45V). Na sekundáru je odporová zátěž, takže potřebuji kompenzovat jen indukčnost trafa. Jde o to, že pokud tahám plný výkon, vypadává mi 16A jištění, přestože činný proud nedosahuje 16A. Nemám čím změřit ani jalový proud, ani indukčnost vinutí. Proto potřebuji kvalifikovaný odhad velikosti kompenzačního kondenzátoru. Díky moc!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1646
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: pá červen 26 2015, 13:43    Předmět: Citovat

Kompenzace asi moc nepomůže. Trafo při plném zatížení odporem má jen malou jalovou složku. Změř proud ve fázi. Jestli to vypadává při menším I než 16A, je vadný jistič, vyměnit.
Ale je to hodně na hraně, může to vyhazovat i při zapnutí obvodu, vzniká proudová špička. Pomohl by jistič se zpožděným vypnutím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund