Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla B116 - děsivá f-charakteristika
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: po červenec 25 2011, 14:16    Předmět: Citovat

Tyto modely jsem nastavoval mnohokrát a s průběhem kmitčtové chrakteristiky nebyl nikdy problém, pokud se u magnetofonu nastavila správná kolmost snímací a přehrávací hlavy a pásek měl správný tah, aby dobře přiléhal k hlavám. Čistota hlav je samozřejmostí. Dnes, když jsou již tyto stroje letité, přicházejí problémy jak s opotřebenými hlavami (ale i dnes se ještě dají sehnat nové), tak s řemínky a brzdícími pásky. Je-li mgf v tomto směru v pořádku, je jeho nastavení záznamové a snímací charakteristiky bez potíží, samozřejmě za předpokladu použití kvalitního záznamového materiálu. Parametry této řady většinou dosti přesahovaly požadavky normy.
I při laické kontrole přepínáním Source-Tape nesmí být během záznamu slyšitelný u dobře nastaveného přístroje v obou polohách přepínače žádný rozdíl v reprodukci, pouze při rychlosti "9" býval poněkud patrnější šum v záznamu. Pokud tomu tak není, je nutno mgf správně nastavit jak mechanicky, tak elektricky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2011, 7:09    Předmět: Citovat

Tady má vliv i letité odložení přístroje . Začít měřit uloženku se nedá . Je třeba hlavy provozem několika hodin znovu "obrousit" . A použití nového pásku na ojeté hlavy také přinese problém .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2011, 10:11    Předmět: Citovat

Já bych začal tím, že bych vzal správně nahraný záznam a zkusil ho přehrát. Pokud je bez výšek, je třeba řešit ze všeho nejdřív přehrávací stranu. Dokud přehrávání nefunguje na 100%, nemá naprosto žádný smysl zabývat se nahráváním. Pokud je hlava opravdu ok a nebylo s ní od výroby hýbáno, musí být chyba v zesilovači.
Je chyba v obou kanálech stejná? To by mělo být taky vodítko. Co výška stopy?

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2011, 19:48    Předmět: Citovat

To přepnutí Tape a source je při 9,5cm/s slyšitelný dost výrazně.
Všechny šrouby nastavení hlav jsou zalitý a těžko s nima někdo hýbal.
Nedávno jsem na desce zázn.zesilovače vyměnil všechny ty zelený elektrolyty. To jsem asi něměl dělat. Třeba jsem udělal nějakou chybu.
Ale charakteristiky zázn. zesilovače jsem letmo měřil- a fakt se mě to zdálo v pohodě. Oba kanály hrajou stejně.

Skusil jsem tu nahrávku kmitočtů přehrát na dalším mgf. Tesla B700 a tam to bylo ještě horší než na B116.- Takže to je něco v zázn.zesilovači.

Hlavy jsou trošku obroušené- ale nastavené dobře ( podle vyleštěné plošky)- takže mě napadá jen snížit předmagnetizaci.
Jsou obroušené o něco míň něž tyto :
http://aukro.cz/tesla-b115-i1735931619.html

Mechanicky funguje bez závad. ani není podle mě moc používanej. v mechanice problém nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2011, 21:18    Předmět: Citovat

U B115 přepnutí tape/source slyšet bude skoro vždy, nemá to bohužel kalibraci záznamové úrovně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2011, 21:55    Předmět: Citovat

Nikde není psáno že byly hlavy z výroby dobře seřízené (ikdyž tříhlaváky nastavovali určitě precizněji). Změna kolmosti může nastat třeba i po razantnější změně tahu, případně pouhým opotřebením jakékoliv části přicházející do kontaktu s páskem. Jestli je vedení pásku opravdu v perfektním stavu tak v poloze magnetofonu nastojato pásek nesmí ujíždět nahoru nebo dolů ani po úplném odbrždění levé cívky. Vsadím se že tomuto testu málokterý kus vyhoví...
Zkusil bych na rychlosti 9 zaznamenávat nějaký vyšší kmitočet na kterém je útlum již patrný a během jeho příposlechu zatlačit na plášť snímací hlavy postupně z obou stran. Pokud je vzájemný rozdíl v nastavení obou hlav tak se to zatlačení určitě citelně projeví na výstupní úrovni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: st červenec 27 2011, 5:14    Předmět: Citovat

Dík zkusím to. je pravda že hlavy nemusí být od výby nastavený ale tam podle mě stačí pár desetin milimetru odchylka a ty výšky to nehraje.Na 19cm/s by to ale taky mělo vliv. i když menší.

Tady je nové měření



1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1.jpg
 Velikost:  59.77 kB
 Staženo:  57 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st červenec 27 2011, 5:25    Předmět: Citovat

Když jsem měl poslední kus doma , tak jsem vyměnil nejen všechny kondy na záznamovým předzesu , ale téměř všechny odpory , než se rozjel . Dobře se to na té zakrytované desce dělalo . Nevím , asi vlhkost nebo jiný svod .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st červenec 27 2011, 7:16    Předmět: Citovat

Jak se ten útlum mění se změnou rychlosti 9-19?
Co máš za typ pásku? Každý pásek má určitou nejnižší rychlost při které jde použít, při pomalejším posuvu jdou parametry úplně do háje. Je to dáno velikostí magnetické domény materiálu. Díky tomu některé pásky na devítce prostě nejdou...

Jinak musím potrvdit, ty uhlíkové odpory jsou mizerie jako prase. V B73 jsem kdysi měl závadu, že jeden kanál šuměl výrazně víc než druhý a měl trochu ujetý zisk. Tehdy jsem neměl zkušenosti a hledal to skoro týden, na vině byl odpůrek... Od té doby jsem v různém audiu-videu od Tesly vyměnil kopu šumících nebo extrémně ujetých uhlíkáčů.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: st červenec 27 2011, 17:09    Předmět: Citovat

to EL34:
Co si pamatuju, tak pásek Scotch měl při "9" výrazně méně výšek, než třeba náš Emgeton DP25LH, proti pásku Maxell to bude mnohem výraznější. To nakonec je vidět i z toho, co jsi napsal na začátku. Při obroušení záznamové hlavy o cca desetinu, jak píšeš, je potřeba snížit předmagnetizační proud.
Pro záznam na pásky Scotch jsem ubíral předmagnetizaci záměrně, jinak na "9" to bylo neposlouchatelné - bez výšek + vlastí šum pásku, který je mírně vyšší proti jiným. Na "19" to hrálo dobře, vliv předmagnetizace na výšky není tak velký, spíš se mění celková hlasitost záznamu (a zkreslení).
Jinak k té kolmosti: pokud chceš přehrávat cizí pásky, tak nastav snímací hlavu podle zaručeně dobré nahrávky a záznamovou při záznamu a současném příposlechu "za páskem". Hlavně nehýbej výškou hlav, jen kolmostí. Pkud máš jistotu, že je jedna z hlav nastavená dobře, pak stačí dostavit tu druhou při záznamu s příposlechem "za páskem". Samozřejmě to reaguje zpožděně.
Mnohem lepší výsledky jsem měl při záznamu mono signálu do obou stop a na snímací cestě opět sloučení obou stop do mono. Kromě kolmosti tak zjistíš i fázi mezi stopami, při velmi malé úchylce kolmosti mizí výšky. Zároveň Ti to leccos vypoví i o stavu vedení pásku - výšky se mění.
Nikdy jsem nenarazil na hlavu, která by neměla štěrbiny obou stop v jedné rovině, čili nastavení na přesnou fázi mezi stopami zárověň bylo i na nejlepší kolmost. Mimo jiné, jen z takto nastaveného magnetofonu šel udělat dobrý monofonní záznam na druhý magnetofon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červenec 27 2011, 18:45    Předmět: Citovat

DKL napsal(a):
Nikde není psáno že byly hlavy z výroby dobře seřízené (i když tříhlaváky nastavovali určitě precizněji). Změna kolmosti může nastat třeba i po razantnější změně tahu, případně pouhým opotřebením jakékoliv části přicházející do kontaktu s páskem....

Dodávám: anebo si jedna z hlav ve stínícím krytu sedla a je úplně jedno, jak precizně ji ve výrobě seřídili, i to, že jsou šroubky zakápnuté barvou.
Zkontroluj kolmost snímací hlavy podle pásku nahraného aspoň na spolehlivě dobře seřízeném přístroji (nebo nahraném kdysi na novém přístroji).
Jestli souhlasí, pohraj si s kolmostí záznamové hlavy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2011, 0:21    Předmět: Citovat

Vše co bylo napsáno výše podtrhuji, nutno nejdříve zkontrolovat (důkladně) vedení pásku, nastavení brzd, kolmost a výšku hlav! Po dvaceti letech nečinnosti zcela určitě nebudou hlavy na správném místě i když jsou zakápnuté i za předpokladu přesného nastavení ve výrobě. O brzdách nemluvě, a tyto mají velký vliv na vedení pásku. Po každé sebemenší změně tahu pásku, nutno přenastavit kolmost obou hlav i vzájemně. Dodávám dále, pokud je pravdou, že je vidět opotřebení cca 0,1mm, tyto hlavy už patří do koše! Snížení předmagnetizace u tvrzených hlav ANH nedokáže vyrovnat 100% původního stavu z důvodu velmi tenkého čela štěrbiny těchto hlav, které je srovnatelné s popsaným opotřebením. Proto tyto hlavy také nejde napravit přebroušením jako u starých hlav typu ANP. Dále je tady fakt, pokud se nezměnilo nastavení předmagnetizace (o čemž lze však také s úspěchem pochybovat), tato je od výrobce nastavena na pásky typu LH (DP26LH). Maxell 25-125 a předpokládám i použitý Scotch jsou lypu LN, tudíž vyžadují jinou (nižší) předmagnetizaci, na kterou byly B116ky s hlavami ANH..., dosti háklivé na přesné nastavení. Při vyšších nárocích na charakteritiku se vyplatilo zvlášť nastavit předmagnetizaci na pásky LN, zvlášť na LH a specielně na Emgetony, u nichž bylo nastavení velmi "ostré". viz obr. s přidaným přepínačem bias.


B116.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  B116.jpg
 Velikost:  181.39 kB
 Staženo:  174 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2011, 5:05    Předmět: Citovat

Vzhledem k prachu na knoflících vidíme nejspíše též uloženku . Very Happy Ale že sis vyhrál . Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2011, 8:15    Předmět: Citovat

Tak tak BOBOBO. Již dávno tomu, co tvořil srdce audio systému. Ale hrál dobře. Na symfonickou vážnou hudbu to sic nebylo, avšak na nahrávky z Ö3 - jednička.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: pá červenec 29 2011, 16:37    Předmět: Citovat

Měřil jsem rychlost posuvu pásku a je trvalá odchylka + 2,6%. Pro třídu Hi-Fi může být max 1,5%.
Kolo předlohy má být nějak označeno vrypem nebo barvou (podle průměru).
Kde ta značka je? Nemůžu jí najít.
Pár těch předloh doma mám, tak bych to vyměnil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund