Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Námraza v lednici u odtoku
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 11:46    Předmět: Námraza v lednici u odtoku Citovat

Ahoj,
nemá někdo zkušenosti s tvorbou námrazy u odtokového žlábku v chladničce? Dřív se tam vůbec led netvořil,nicméně poslední dobou stačí půl hodiny a již je žlábek pokryt ledem. Také byla voda na dně ledničky. Pročistil jsem odtok, nicméně led se tam tvoří stále. Lednice stojí rovně, nic se nedotýká zadní stěny, těsnění dveří všude doléhá a termostat zdá se funguje. Ikdyž je pravda,že i na nejnižší stupeň chlazení je v lednici stále kolem 5 stupnů ,to se mi zdá málo na nejnižší stupeň. Měla by tam být funkce automatického odmrazování, je vidět,že stékají kapky vody ze stěny,nicméně dole vše u odtokového žlábku zmrzne.

Proč se tam ten led tvoří už opravdu nevím. Teď jsem zkusil ucpat i ten odtok,zda se netvoří námraza kvůli tomu, že jde tím odtokovým kanálem do ledničky teplý vzduch, ale připadá mi to jako blbost. Myslíte,že je vadný ten termostat? Jak je tam dělaná ta funkce automatického odmrazování v termostatu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxe



Založen: Sep 12, 2005
Příspěvky: 2340
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 12:34    Předmět: Citovat

Termostat máš nahoře v chladničče? .V naší když se dá do přihrádky pod ten termostat třeba tác přez šířku lednice tak všechno komplet zmrzne,musíme ho dávat až uplně naspod.Nemáš to taky něčím tam zarovnaný že tam pak na kapiláru nejde ten chladný vzduch a lednice pak mrazí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 13:16    Předmět: Citovat

Termostat je klasika nahoře vpravo. Dřív to vůbec nedělalo a teď poslední dobou se to nějak s**e . ta kapilára je zastračená a vede do stěny po termostat, vadit by tam nic nemělo, zas tak moc tam toho nemám Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxe



Založen: Sep 12, 2005
Příspěvky: 2340
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 13:19    Předmět: Citovat

Testni to narovnat všechno dolů nebo ji nech schválně prázdnou co to bude dělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 14:12    Předmět: Citovat

zkusím to pustit naprázdno a dám vědět. Zatím díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxe



Založen: Sep 12, 2005
Příspěvky: 2340
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 14:27    Předmět: Citovat

Světlo ti snad nezůstává svítit?Že pak jede lednice dlouho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 15:22    Předmět: Citovat

Ee,světlo zhasne určitě Smile Spíš mi bylo divný,že i na tu jedničku to honí teplotu na 4 až 5 stupnů, a lednice i o poznání víc maká,zdá se mi že kompresor spíná mnohem častějš než dříve. Jinak zacpanej odtok a přeskládaná lednice taky nepomohla,led je tam zas.. Sice ho tam hned není tolik,ale žlab tam dost namrzá a způlky je plný ledu :/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doskok55



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 182
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 15:58    Předmět: Citovat

Já mám ještě kombinovanou "CALEXku" s auto odmražováním a tam to funfuje tak, že výparník v lednici je svisle vzadu nahoře, pod ním odtokový žlábek s kanálkem ven. Za výparníkem (zezadu) je topné tělísko které se zapíná, když kompresor vypne. Termostat tedy funfuje jako přepínač.

Podívej se tedy jestli to topítko tam je a jestli funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 18:10    Předmět: Citovat

Já měl prorezlou kapiláru u termostatu má lo to vypínalo, pomohla výměna
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 18:51    Předmět: Citovat

Tak jsem to kuchnul,vyndal jsem ten termostat s kapilárou. Kapilára vypadá cajk, prorezlá pohledem nikde není :/ Ale ta regulace vevnitř je nějaká divná.. Když točím tím kolečkem na nastavení teploty,tak vevnitř se sice otáčí takovej plíšek,ale to je všechno..To se mi moc nezdá. Jediný co funguje,je když to hodím na nulu,to se pak rozepne to relé. Nevím,jak to přesně vevnitř funguje, dá se nějak ozkoušet funkčnost?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peksa



Založen: Feb 07, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 19:36    Předmět: Citovat

Zdravím,
podobný problem jsem měl i já. Ten byl způsoben únikem chladiva. Opravář znovu naplnil okruh chladivem, ovšem za čtvrt roku znovu stejná závada. Opravář našel únik chladiva v místě, které nešlo opravit a tak od této doby máme novou ledničku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 20:35    Předmět: Citovat

Ale to tě to pak spíše moc nechladilo,nebo ne?Wink Tohle naopak chladí až moc,řekl bych.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doskok55



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 182
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 20:38    Předmět: Citovat

V létě pokud nemáš druhou lednici nebo mrazák se to zkouší blbě mimo lednici.

Vrať to zpět a zkus jestli v povozu vypíná. Pokud ano je termostat v pořádku. Pokud vypíná ale při nižší teplotě a nejde už to kompenzovat regulačním prvkem a seš si jistej,že těsnění a světlo jsou vpořádku může to způsobovat tepelný most vytvořený z ledu mezi vnitřním a vnějším pláštěm, nebo nefunkční topné tělísko pro odmrazování.
Taky se mě to kdysi stalo. Vyřešil jsem to tak, že jsem lednici na 1/2 roku odstavil a nechal vyschnout. Pak jsem přetěsnil lajdácky utěsněné průchody kabelů a trubiček včetně toho odtoku zevnitř a od té doby znovu dobře slouží. Kdysi na to používali jakousi plastelínu,ta časem ztvdla a led ji roztrhal.

Takže moje rady:
- Odzkoušej funkčnost termostatu přímo lednici (jen funkčnost bez ohledu na teploty.
- Pokud funguje hledej nejdříve možnost uniku (těsnění tepelné mosty) třeba jen rukou na plášti zvenku (hlavně vzadu kolem trubiček). Pokud najdeš odstav ji na co nejdelší dobu jak to bude možné. Pokud ji máš čím nahradit tak třeba i na měsíce. Pokud ne zkontroluj kvalitu těsnění těch průchodů špatné odstrań a pokus se urychlit vysušení vnitřní izolace třeba fénem nebo nějakým topením zavřeným dovnitř (ale nepřežeń to pozor na pokroucení plastů). Pak znovu přetěsni (dnes jsou kvalitní silikony).
- Píšeš,že má auto odmrazování zjisti jak to funguje. Pravděpodobně topné tělísko za výparníkem sepnuté termostatem po vypnutí kompresotu. Ověř tedy funkci jak tělíska tak kontaků na termostatu.

- Pak teprve se zabývej termostatem a jeho správnou funkcí za pomoci teploměru. Má li lednice mrazák tak na něm jsou hvězdičky. Každá znamená "-6°C" ( tedy *** =-18°C), pokud mrazák nemá měř teplotu v horní části v blízkosti konce kapiláry. Měla by být něco nad 0. (kolem 4°C) podle nastavení termostatu.

- pokud je to špatně a termostat senedá sehnat nebo je drahý, ale jak jsi ověřil předem tak spolehlivě funguje můžeš se pokusit ho přestavit. U některých to jde.

- V tomto okamžiku teprve také zvažuj možnost s případným únikem chladiva jak píše kolega"Peksa"


Termostat funguje tak, že je to komůrka prodloužená tou kapilárou (na konci bývá rozšířená pro zvětšení objěmu), která má na jedné straně pružnou konovou membránu a je naplněna tepelně silně roztaživám médiem (plyn vosk atp.). Protitlak na membránu tvoří šroub s pružinou ovládané tím ovládacím kloečkem. Ten plíšek na šroubu o kterém píšeš je asi doraz a je na tom šroubu nasazen na tisícihran. Ten můžeš po sejmutí závlačky sundat a pootočit.

Když tak napiš víc pokud chceš nějakou radu (jaká lednice s mrazákem nebo bez jak funguje to auto odmrazování (je více způsobů) případně nějaké fotky jsou lepší jako popis "je tam jen nějaký plíšek".


Naposledy upravil doskok55 dne út červenec 19 2011, 0:45, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 21:55    Předmět: Citovat

Díky za vyčerpávající popis. Je to kombinovaná chladnička s mrazákem - Gorenje RK-6331. Měl jsem to rozebrané, jen mi vrtá stále hlavou to automatické odmrazování, na termostatu byl sice ještě jeden kontakt, nejspíše právě na tu topnou spirálku,jak píšeš, ale nebyl zapojen. Když jsem koukal vzadu za výparník,nic už tam jiného není. Zítra se to pokusím odfotit,včetně toho termostatu. Je to nějaké divné. Těsnit by to mělo určitě všude, těsnění jsem nikde v háji nenašel. Zítra to prolezu důkladněji. Jediná netěsnost,která mi napadá je právě ten odtok, dole u výparníku je díra o průměru tak 1cm. Asi zkusím koupit ten termostat ve středu nový, pro jistotu,už to není zas tak velká investice. Pak už jen ten tepelný most jak píšeš, nad tím odtokovým kanálem je ta stěna abnormálně studená, všechno tam do pár minut zmrzne:/

Ještě jeden poznatek co mi teď napadnul . Dřív lednice reagovala na to,když se z nízkého stupně regulátoru teploty /třeba z dvojky/ hodila třeba na šestku,hned sepnul kompresor. Teď už takhle nesepne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doskok55



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 182
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 23:40    Předmět: Citovat

Kompresor má rozběhové relé a jeho součástí je i tepelná ochrana.
Pokud otáčíš knoflíkem doleva až vypne a znovu doprava tak nezapne nikdy. Musíš chvíli (asi minutu) počkat až ten bimetal vychladne a pak teprve otáčet doprava.
Pokud je ten kontakt na termostatu nezapojenej a k výparníku nevede žádnej kabel od termostatu tak tam topení nebude. To odmražování bude nějak jinak. Možná to ani žádný nemusí mít. Někteří výrobci říkaly auto odmražování takovýmu (červenýmu) tlačítku ve středu knoflíku termostatu a to jen vyplo ten termostat abys nemusel otáčet tím kolečkem doleva a nezapoměl na kolikátce to bylo. Žádnej automat to vlastně nebyl.
K tomu termostatu.
I když funguje může být už špatný tím, že má velkou hysterzi (rozdíl mezi teplotami vypnutí/zapnutí).
Ted si vzpomínám,že to co sem psal v předchozím o seřízení termostatu platí jen u některých (většinou hodně starých) na novějších najdeš seřizovací šroubky. Ale s těma opatrně ať to úplně nerozvrtáš. Kromě teploty se jejich nastavením mění právě ta hysterze. Nejlepší je odmontovat tu tlakovou komůrku pokud to jde a tlačit na spínač prstem nebo nějakým nástrojem místo té membrány a šroubky nastavit tak aby byl co nejmenší rozdíl síly mezi zapnitím a vypnutím.
Pokud ti to teda za to ten čas stojí. Párkrát se mě to povedlo seřídit, ale drbal jsem se s tím týden než jsem to vyladil. Nový odhaduju tak do 500Kč.

Já bych zkusil nejdříve důkladně odmrazit mrazák (dýl jak normálně a něčím ho vyhřát. třeba tam zavřít žehličku nastavenou na nižší stupeň společně s teploměrem a vyhřát třeba na 50-60°C) víc kvůli plastům ne.
Pokud je tam někde v mezistěně led tak roztaje a odkape spodkem (namaž něčím šroubovací nožky ať nezareznou). Vlhko tam sice zůstane, ale měl bys poznat zlepšení Pokud se to tím trochu zlepší je tam tepelný most. V tom případě bych to vydržel do zimy a pak bych to nechal pořádně vysušit. V zimě když mrzne dá se dobře testovat i termostat venku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund