Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop H313 (N313)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2011, 17:43    Předmět: Citovat

Zdar dámy a pánové Very Happy

Tak jsem našel tu správnou verzi schémata, je to KT315B náhrade je za něj KC237B, akorád je nutno přehodit bázi s kolektorem...

Jenže ten původní tranzistor se chová něják divně, ne, že by byl úplně přerušen, ale vede opravdu hoooodně málo. A když jsme měřili tuKC237B tak vykazovala jiné, vyšší hodnoty....Tak nevím jestli je to dobře nebo špatně

Jinak SOUBA měl pravdu, procákal jsem ty přepínače injekční stříkačkou s lihem, osciloskop funguje, ale řekl bych že dosti sporadicky, momentálně jsem tam nechal te původní - ruský tranzistor, který se nám nezdá, nevím, jestli tam mam dát tu KC237B nebo ten co tam byl nechat...

Když dám na časové desce úplně zleva 1 tak furt běhá po obrazovce pouze tečka, když tam dam zleva 100 tak běhá pořád tečka, ale zrychlí se. Když tam dam zleva 10 tak už je tam linka, která je dosti nestabilní, poblikává a skáče (je furt vidět jako kdyby to byl ten bod, který rychle kmitá) ale v tomto okamžiku to už dovede vyhodit sínusovku. Když zmáčknu zleva na tu 1 tak už je tam opravdu rovná a klidná linka, tak jako když pokračuji dále doprava...

Jenže! V klidové poloze je paprsek pouze když zmáčknu synchronizace síťí a synchronizace vnitří. Když dám polohu synchronizace vnější, je na obrazovce pouze bod, který je ujetý hoooodně do leva. Když tam ale připojím signál, tak to vyhodí sinusajdu (nepo dle toho co tam pustim) tak jak má....

Tak nevím jestli je to O.K

Když je na časové základně zleva ta 1 anebo 100vka, běhá po obrazovce pouze bod, když tam připojím signál, udělá se z toho bodu paprsek zhora dolů, ale doboku nic, to je O.K???

A panel je k otevření PDF zde, aby jste mohly porovnat to, co píšu tak trochu ze skutečností Very Happy

http://www.eldos.xf.cz/sekce/manualy/ma_oscilN313/USSR-N313.pdf

Akorád je zajmavý, že můj panel se malinko liší, místo ruského nápisu stabilizace tam mam + 0 - nebo tak. Je to asi další důkaz že bylo více verzí tohoto
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondra732



Založen: Apr 30, 2012
Příspěvky: 42
Bydliště: Světlá nad Sázavou

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2012, 13:03    Předmět: Citovat

Zdravím, koupil jsem si tento ruský osciloskop N313 a mám dotaz ohledně uzemnění. Síťová šňůra je bez uzemnění ale hned vedle jejího vývodu na osciloskopu je uzemňovací vývod. Je nutné ho uzemnit? Někde jsem četl že když ho uzemním a měřím obvod spojený se zemí může dojít k problému, je zapotřebí nějaké oddělovací trafo. Na druhou stranu nechci dostat při měření ránu. Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2012, 13:27    Předmět: Citovat

Když ho neuzemníš, tak při sovětské kvalitě síťové části je dost dobře možné, že už žádný podobný problém nebudeš muset řešit, možná pozůstalí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondra732



Založen: Apr 30, 2012
Příspěvky: 42
Bydliště: Světlá nad Sázavou

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2012, 14:07    Předmět: Citovat

OK děkuji. Už jsem s ním měřil a zatím žiju Smile to uzemnění to ale bude chtít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2012, 20:18    Předmět: Citovat

Hele, nevím, kdejaké plechové elektrospotřebiče (DVD, VCR, settop box...) taky nemají uzemění... Ale na rozdíl od tohoto škopku mají dvojitou izolaci.
To nic nemění na tom, že tento osciloskop H313 je hrozný krám, synchronizace funguje strašně blbě. Máme ho v rodině, ale od roku 2008 je již pohřbený někde hluboko ve skříni. Za zmínku stojí i mizerné pojistkové pouzdro (u mě již dávno vyměněné) a nestandardní vstupní zdířka, která ale nejspíš jde vyměnit za normální BNC.
Vzpomínám na sovětský ponorný vařič, který používala moje babička... Vypadal asi takto: http://media.novinky.cz/106/131062-original-2koxv.jpg
Ale měl pouze dvoužilový kabel bez ochranného vodiče. Scared Opravář Opravář Někdy kolem roku 2000 vařič vyhodil pojistky v hotelu a byl konečně vyhozen. Na té fotce je nejspíš bezpečná česká verze vařiče... Jo a babička stále žije.


Naposledy upravil Hydrawerk dne so prosinec 15 2012, 20:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2012, 20:24    Předmět: Citovat

Pojistka je nah**** jednou jsem to vyndal a neuměl dát skoro zpět!!

Co se týče synchonizace, občas mi to tam dělá tečku, a musím kroutit ze všímmožným aby vůbec naskočil ,,paprsek" nevím, ale dle mého to dělat nemá, současně používám BM370 který sem vyfasoval při likvidaci školní laboratoře ale má vypálený stínítko a nemohu natrefit na lepší obrazárnu, nehledě na to, že je ve vnitř dosti vyhřátý a nevím jestli má cenu tu obrazárnu měnit, hlavně je určenej pro export do ruska a nemá český popisy..

Není to ta ruská třída spotřebičů, cosi jsem jednou slyšel, že jeden čas měli rusové takovou třídu, že se připojilo L, N a Pe se musel připojit zvlášt na šroubek. Třeba cosi jsem slyšel, že to kdysi používaly u lednice, kde měly pevně vyveden zemnící vodič, když se dala lednička, tak se připojila do zásuvky a ten zemnící vodič se musel přišroubovat pod šroubek na kryt té lednice, nevím co na tom je pravdy..

Hlavně asi rusové vůbec nemají (nebo neměly) soustavu uzemněnou, dvojlinku zakončenou vidlicí bez dírky bylo možné vidět na ledsčem.
A ten ponornák měl můj děd taky, jsem si vzpoměl, že tu vidlici ořezal a zbyly jen ty dva kolíčky, aby šla do zásuvky v holandsku, alespon myslím.

Nejraději bych něco českýho a polovodičovýho ale všechno je dost drahýýýýý


Naposledy upravil CZJKP1 dne so prosinec 15 2012, 20:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2012, 20:38    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Co se týče synchonizace, občas mi to tam dělá tečku(...)

Můj H313 tohle nedělal. Našetři si na něco levnýho, běž třeba v létě na brigádu...
http://www.silcon.cz/index.php?route=product/product&path=20_59&product_id=1
http://www.tipa.eu/cz/osciloskop-uni-t-utd2052cel-50mhz/d-117424/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2012, 20:41    Předmět: Citovat

Prosímtě, todle já vůbec zatím nepotřebuju, v první řadě potřebuju nějáký jednoduchý, ale hlavně 100% funkční osciloskop, abych se s ním naučil pracovat, nejlépe nějákou teslu z 80let BM5xx
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hosab



Založen: Nov 25, 2009
Příspěvky: 226

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2012, 22:46    Předmět: Citovat

ondra732:Na rozdíl rad přede mnou já radím nezemnit protože se s tím vyhnu možného upálení měřeného předmětu.Síťová část oscilo. to vydrží.V dobách kdy u nás osciloskop byl přístroj který nebyl určen pro soukromé účely a kdy se nedal ani koupit,leda tak doma vyrobit se N313 a podobné tahaly z CCCP.Zde dosti dlouho sloužily.Bez uzemnění.Trochu mě vadí strašení čertem z elektriky.Nejde o spotřebku ale o bastlení.Ten kdo bastlí je to pod napětím a snad vím co můžu a co ne.Instalace ve Velké zemi mě nejsou úplně cizí. Kde stačil k rozvodu jen jeden drát.Nulák se vždy našel na nějakém roxoru v betonovém překladu a nebo železném sloupě a i přesto je rusů mnohem víc než nás.Třeba se to už zlepšilo a tahají alespoň dráty dva.Největší nebezpečí úrazu vzniká přeci tím,že mám po ruce dva potenciály a je to jedno zda to je fáze nebo N,PE.Pořád mluvím o bastlení.Ten můj N313 po úpravách a opravách v pohodě řadu let sloužil.Paměťák to tedy není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2012, 22:54    Předmět: Citovat

Hosab, asi o ruský 3x127/220V síti moc nevíš, co? Že byla IZOLOVANÁ, neboli že neměla klasickej NULÁK spojenej se zemí jako to má většina Evropy a že třeba 220V v běžný bytový zásuvce je v ní napětím SDRUŽENÝM, nikoliv fázovým jako u nás, nebo že kvůli kapacitnímu proudu soustavy proti zemi v takové zásuvce "svítí" doutnavková zkoušečka v obou dutinkách atd?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondra732



Založen: Apr 30, 2012
Příspěvky: 42
Bydliště: Světlá nad Sázavou

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2012, 22:56    Předmět: Citovat

A neprobíjí pak ten neuzemněný osciloskop? A nemá to uzemnění nějaký vliv na měření? Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2012, 22:56    Předmět: Citovat

omylem si to asi poslal dvakrát.. Mě něják zlobí ty rozsahy zkraje, ale nevím, oběví se tam tečka, která se dá zvětšit že je z toho slušný flek, nebo zase zmenčit že je z toho puntik, občas ta tečka přechází po obrazovce a když se dotknu vstupu, z té tečky se stane svislá čárka (od shora dolů) a celé se to posouvá. Jakoby se to nechtělo vodorovně roztáhnout, je tam prostě nějáká chybka, nechodí to dobře..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16 2012, 0:23    Předmět: Citovat

Asi občas nefunguje časová základna. Jinak ohledně zásuvek... http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=52752&postdays=0&postorder=asc&start=15
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hosab



Založen: Nov 25, 2009
Příspěvky: 226

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16 2012, 10:24    Předmět: Citovat

Ruský rozvod 3x127V jsem pokládal za okrajový asi tak jako v jisté době v Praze 120V rozvody.Moje zkušenosti z 70.až90tých let kdy se dodávaly stroje odpovídající plně našim ČSN normám byly takové jak jsem popsal a to ne jen ve fabrikách,ale i hotelech pro "jinostraňce".Otázka zněla zda N313 zemnit a nebo nezemnit?Až na výjimky se vždy používaly oddělovací trafa pro napájení osciloskopu protože byl zařazen mezi žehličky,vařiče tj.do tř.I.Neznamená to však,že osciloskop i tady nebude "probíjet".Záleží na tom co právě měřím protože je vždy spojen s měřeným obvodem.Ke zkreslení měření nedojde pokud ho nevytvořím sám vlastním osciloskopem v některých měřených obvodech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondra732



Založen: Apr 30, 2012
Příspěvky: 42
Bydliště: Světlá nad Sázavou

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16 2012, 12:38    Předmět: Citovat

Tak mě napadlo, že osciloskop by se dal proti probíjení zajistit tou dvojitou izolací, např. by se obalil nějakým igelitem, nebo tak něco.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund