Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pojistka
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Tomáš
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 15:58    Předmět: Pojistka Citovat

Zdravim, taková banalita ale nevim jak se to počítá..... Potřebuju zjistit teoreticky jak moc silnou pojistku tam můžu dát aby se při zkratu přetavila. V datasheetu je psán maximální vybíjecí proud těch dvou aku 80A, znamená to, že v ideálním případě by se pojistka 80A (kus železa) taky přetavila?? Díky za radu.
PS: schválně se ptám na maximum protože se všude snažim o co nejmenší odpory.



schéma.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schéma.JPG
 Velikost:  10.54 kB
 Staženo:  56 krát

Návrat nahoru
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34008
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 16:02    Předmět: Citovat

Poistku daj taku, aby si aj nieco ochranil, takze podla pripojenej zataze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 16:07    Předmět: Citovat

Pojistka 80A se proudem 80A nepřepálí, je to její jmenovitý proud, který má trvale vydržet. Při překročení této velikosti se přepálí za dobu, která nelineárně závisí na velikosti nadroudu. Při překročení o 10-20% to mohou být až desítky sekund, při 5 násobku to budou zlomky sekudy, při 10 násobku milisekundy.

Ovšem jištění se obvykle neprovádí podle toho, co je baterie schopna dát, ale podle toho, jaký jmenovitý proud odebírá konkrétní spotřebič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 16:08    Předmět: Citovat

No pokud vim, tak na pojistkach se uvadi jmenovity proud...to je proud, ktery muze pojistkou trvale prochazet. Takze byt tebou dam pojistku alespon o 10A slabsi, at mas sichr.

Ale jak pise rnbw, pojistku dimenzuj podle zarizeni ktere jistis. Co to je za kram, kde budou vadit nejake zlomky ohmu v ceste?

EDIT//tak mtajovsky me o fous predehnal, mas tady 2x to same...alespon vidis, ze nekecame Wink

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Tomáš
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 16:16    Předmět: Citovat

Problém je takový, že ten obvod mám postavený tak že při nečinnosti jsou ty dvě aku v paralelním zapojení a při zapnutí spotřebiče se pomocí přepínacího relé postaví do série. No a pokud z nějakého důvodu to relé selže tak tam vznikne takovej pěknej zkrat jaký je na obrázku. To znamená že sem netahejte žádné spotřebiče. Myslím že jsem se zeptal jasně a navíc ještě udělal obrázek. I tak mi nikdo nedovede říct konkrétní číslo??? Sad
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 16:19    Předmět: Citovat

Tomáš napsal(a):
I tak mi nikdo nedovede říct konkrétní číslo??? Sad

Mtajovsky ti dal malo konkretnich cisel? Si to precti znovu.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Tomáš
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 16:33    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Tomáš napsal(a):
I tak mi nikdo nedovede říct konkrétní číslo??? Sad

Mtajovsky ti dal malo konkretnich cisel? Si to precti znovu.


"Ovšem jištění se obvykle neprovádí podle toho, co je baterie schopna dát, ale podle toho, jaký jmenovitý proud odebírá konkrétní spotřebič"

Když tady spotřebič není, podle čeho se potom ta ochrana počítá? Ten vybíjecí proud jsem jenom plácnul, nevím jestli je to ono.
Sitce jsem se dozvěděl že pro mě by bylo ideální použít pojistku dimenzovanou na pětinu proudu, ale nevím jakýho proudu
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12350
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 16:48    Předmět: Citovat

No přece pětinu stejnosměrného proudu, střídavý tam nikde není Number one
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6352
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 16:52    Předmět: Citovat

Tomáš napsal(a):
Problém je takový, že ten obvod mám postavený tak že při nečinnosti jsou ty dvě aku v paralelním zapojení a při zapnutí spotřebiče se pomocí přepínacího relé postaví do série. No a pokud z nějakého důvodu to relé selže tak tam vznikne takovej pěknej zkrat jaký je na obrázku. To znamená že sem netahejte žádné spotřebiče. Myslím že jsem se zeptal jasně a navíc ještě udělal obrázek. I tak mi nikdo nedovede říct konkrétní číslo??? Sad

to je prdel nebo to myslíš vážně?
ta pojistka se dává podle spotřebiče, jak můžeš napsat spotřebič sem netahejte?
proč máš spojené baterky paralelně, když na nich nemáš spotřebič?
ps: na jakém obrázku je zkrat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 17:01    Předmět: Citovat

Možná by to chtělo uvědomit si, co
ta pojistka má dělat. Má propustit
max. proud, který si normálně
bere zátěž a větší proud, značící
poruchu ať žátěže nebo relé, v co
nejkratším čase odpojit. A protože
tady tajíš co to má napájet, tak
nemůžeš čekat konkrétní hodnotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tomáš
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 17:10    Předmět: Citovat

hmm. Tak budu počítat s těma 80A a uvidím. V paralelním zapojení to nenapájí vůbec nic, prostě to je jenom v paralelním zapojení.
Ta pojistka by měla při zapnutí spotřebiče pouštět 16 až 20A. Když by vznikla ta chyba kterou jsem popsal tak je to stejný případ jako když třeba přijdu k autu, vezmu kus kabelu a spojim + a - na autobaterii. Jaký proud by potom tekl tím kabelem? V elektru nemám vzdělání tak to asi neumím vysvětlit.
Každopádně i tak dík za rady. Wink
Návrat nahoru
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6352
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 17:16    Předmět: Citovat

Geniální
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 17:17    Předmět: Citovat

Jé, já už jsem myslel, že Andrea to vysvětlila naprosto srozumitelně, ale ono ne!

Co máte s těmi 80 A, pořád?? Berte to tak, že SAMOTNÁ baterka(y) je zdroj a VŠECHNO ostatní, včetně těch relé jsou spotřebič.

Tak, kolik je maximální NEPORUCHOVÝ odběr našeho spotřebiče? Říkáte 16A? Tak ke každé baterce HNED u ní, nic mezi tím, nacpěte pojistku nebližší vyšší z řady, u autmobilových je to, tuším, 20A. Říkám pro jistotu ke každé, protože je stále záhadou, jak to vaše přepínání vlastně vypadá. Silnější pojistka NEMÁ smysl, i kdyby baterky dávaly 10 000 A.


Naposledy upravil mtajovsky dne út březen 03 2009, 17:20, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 17:18    Předmět: Citovat

Potecou stovky amper podle typu aku.
Mohl bys prosim nakreslit, jak je to navrzeno, ze muze dojit pri prepinani relatek k tomu zkratu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12350
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út březen 03 2009, 17:21    Předmět: Citovat

Kdo používá mizerná relátka, u kterých nedochází k rychlému zhasnutí oblouku, může vidět zajímavé jevy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund