Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tlumivka
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: so březen 18 2006, 21:06    Předmět: Tlumivka Citovat

Dnes jsem dokončil tlumivku ke svářečce a abych pravdu řekl nic moc. Měl jsem představu, že svařování bude výrazně lepší a ani bych neřek. Trafo mám amatérské, řízení proudu přepínáním odboček. Usměrňovač ze čtyř paralelně zapojených můstků 50A. Tlumivka je z trafa 2kVA vinutá stejným drátem, jako sekundár trafa. Indukčnost jsem měřil a je kolem 9 mH. Fakt je ten, že to svařuje i střídavýma elektrodama, ale při sváření střídavým proudem můžu jet elektrodou skoro po materiálu a to teď nejde. Má sklon se to hned přilepit. Tak nevím, kde je chyba. Snad někdo poradí, jak to vylepšit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan121



Založen: Dec 07, 2005
Příspěvky: 722

PříspěvekZaslal: so březen 18 2006, 21:26    Předmět: Citovat

Ono to má nějaké svoje zákonitosti,ale v případě tlumivky jsem železo přibližně vopácl z originálu a počet závitů jsem dal maximální co jsem tam mohl dostat.Ale pohrál jsem si se vzduchovou mezerou,ta je potřeba odzkoušet až při svařování.Je to jednodušší jak nějaké výpočty.Pokud je ta mezera dost malá tak se jádro přesycuje a pokud je velká tak ztrácíš indukčnost.Milan121
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: so březen 18 2006, 23:56    Předmět: Citovat

Když jsem přešel na usměrňovač, tak jsem musel nastavit na svářečce o chlup větší proud, jinak se to mělo snahu lepit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2006, 9:56    Předmět: Citovat

Tak to zkusím s tou mezerou na tlumivce, ještě bych rád věděl, jak se projevuje to přesycení. Ta indukčnost je myslím docela vyhovující
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5229

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2006, 11:18    Předmět: Citovat

A to máš tu tlumivku v serii nebu tu s těma dalšíma dvěma kondama? Ja zkoušel tu v serii a bylo to o ničem jak říkaš. teď chci zkusit ten mustek s přidanýma diodama
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2006, 12:02    Předmět: Citovat

Mám ji v serii, údajně to má být lepší, než s těmi dalšími diodami a kondenzátory. Bylo to docela náročný na výrobu, tak sbírám rozumy a zkušenosti od druhých, než začnu zase něco předělávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan121



Založen: Dec 07, 2005
Příspěvky: 722

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2006, 16:52    Předmět: Citovat

Obě varianty jsou si asi rovnocenné,u jedné se používá k akumulaci tlumivka u druhé kondy.Jednou jsem měl problémy u "svářečky" Einhell nebo jak se to píše.Problém byl ve výstupním střídavém napětí.Parametry mají ošizené tak aby to jakž takž jelo a výroba byla co nejlevnější.Sekundár z Al průměr asi 4,5 mm a napětí 52V a má tam být myslím 63V nebo tak nějak.Nebyli jsme schopni vůbec zapálit oblouk.Jelikož bylo ještě místo kolem jádra,tak jsme domotali pár závitů a bylo to v pořádku.
Nezapomeňte že na tlumivce vzniká úbytek napětí,který může znepříjovňovat zapalování oblouku
Pokud zvýšíte napětí na 70V tak můžete svařovat basickýma i na střídavý proud.Ale bohužel to již není bezpečné.A ještě když se to usměrní tak to jenom "šustí".Milan121
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2006, 22:10    Předmět: Citovat

Já mám zapalovací napětí 58V a není problém se zapálením oblouku. Spíš mě vadí, že se elektrody lepí, když jsou blízko. O tom úbytku na tlumivce mám pochybnosti, protože ohmický odpor vinutí je nulanulaprd. Takže je spíš zakopaný pes jinde, alespoň v mém případě. Při sváření nemůže být řeči o nějakém šustění(bohužel zase pro můj případ). Celkově mám takový dojem, jakoby usměrněním svářečka změkla. Svar se střídavým proudem udělám taky nejméně tak dobrý, spíš lepší. Jediná výhoda je možnost použití elektrod na střídavý proud. Celkový dojem - zklamání. Doufám, že se to nějak napraví a vyřeší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5229

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2006, 22:54    Předmět: Citovat

Kontrolni otazka co polarita elektrod? Zas tak spatne to byt nemuze. Ja jsem mel tu tlumivku v serii a nic moc znamy ma tu stema diodama a kondem a vari mu to mnohem lepe nehlede k tomu ze to vazi polovinu
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan121



Založen: Dec 07, 2005
Příspěvky: 722

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2006, 23:20    Předmět: Citovat

Zakopaný pes bude opravdu někde jinde.
Takže bych vám navrhoval vylučovací metodu.Sehnat někoho kdo má třeba RTB2,nebo podobnou střídavou svářečku.Ná te odzkoušet usměrňovač a po té pokračovat dál.Nějaké filos. nemá váhu.Milan121
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po březen 20 2006, 8:27    Předmět: Citovat

Polaritu elektrod jsem zkoušel měnit, nic jsem nepoznal. Než začnu laborovat s menší tlumivkou a kondenzátory, tak ještě zkusím dělat něco s tou mezerou u tlumiky. Mám tam papír 0,3mm. Takže to zkusím zvětšit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 20 2006, 9:26    Předmět: Citovat

Já mám u tlumivky mezeru 8mm! (mezera vymezená pertinaxem 4 mm).
Parametry tlumivky si už nepamatuju, je to cca 30 let, co jsem ji vinul. Byla vypočítaná podle knihy "Transformátory pro oblouhové svařování" - SNTL, nebo tak nějak. Snad se moc nepletu, je to fakt dlouho. A těch knih, které jsem k tomu prostudoval, bylo víc.
Správná funkce tlumivky se spolehlivě ověří snímáním proudu osciloskopem na malém odporu v sérii s elektrodou, pokud nejsou moc tlusté svařovací kabely, stačí i úbytek na jenom tom kabelu. Při zkratu (úplně natvrdo, bez oblouku) se nesmí objevit větší zvlnění, tak jen max. 10% hodnoty stejnosmerného proudu. Pokud se to nedá nastavit velikostí té mezery, není tlumivka správně navržená.

Tu tlouštku pertinaxu jsem odměřil teď, víc o té tlumivce už nevím.
Návrat nahoru
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po březen 20 2006, 10:09    Předmět: Citovat

Tak to je síla, já měl pocit, že mezera tam má být tak jak uvádím. Předpokládám, že se sníží indukčnost,ale to by nemělo vadit. Odpoledne na to hned vletím a poinformuju, jak to dopadlo. Osciloskop bohužel nemám. Díky za informaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 20 2006, 10:41    Předmět: Citovat

Mě nanopak zarazilo, jak je ta mezera 0,3 mm malá, úplně mě to praštilo do očí. Takto malá mezera by vyšla asi jen tehdy, kdyby průřez jádra tlumivky bohatě převyšoval průřez jádra toho trafa. Já měl tlumivku i trafo skoro srovnatelné a mezera vyšla taková, jak jsem popsal. Dnes už toto řešení nepoužívám, přešel jsem na trojfázové trafo + transduktor. Jednofázové řešení s tlumivkou má nevýhodu, že dokonale svařuje jen v jistém rozmezí proudů. Buď při malých proudech (vysoká indukčnost, ale přesycuje se , to při malé mezeře), nebo při velkých (nedostatečná indukčnost pro malé proudy) Profi svářečky to řešily přídavnou tlumivkou pro malé proudy.
U třífázového řešení problém se zvlněním není, tam i bez jakékoliv filtrace je zvlnění dostatečně malé, filtraci tedy není nutné řešit. Zbývá jenom vyřešit způsob regulace proudu, příp. zajištění správné VA charky, pro ss ruční svařování je ideální proudová charka. Transduktor to řeší velmi dobře, ale je drahý, velmi pracný pro výrobu a asi stejně velký jako to třífáz. trafo a je těžší. Dnes je asi výhodnější tyristorová regulace, ale pak už je zase potřeba ta tlumivka.
Pro doma u jednofáz. trafa celkem vyhoví ta správně navržená tlumivka asi tak pro rozsah elektrod 2 -2,5 - 3,15 mm, pro 1,6 už asi bude potřeba přidat ještě další tlumivku, ale tímto průměrem se běžně nesvařuje, tak se to bez ní může obejít.
Návrat nahoru
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po březen 20 2006, 11:23    Předmět: Citovat

Tak já mám průřez jádra tlumivky odhadem 2/3-3/4 průřezu trafa. Přesně to nevím, protože svářečku jsem vyráběl velmi dávno. No a teď tady probíhala diskuse o usměrnění, tak jsem to zkusil. V kovošrotu jsem zakoupil staré trafo a jádro použil na tlumivku. Problém byl po mechanické stránce, protože jádro je dvousloupkové a tak jsem zkrátil kostry na cívky a provrtal konce plechů, aby to šlo spojit a drželo to pohromadě. je zajímavý, že jeden sloupek má indukčnost kolem 2 mH a když se spojí do serie, tak už kolem 8. Ale to při té malé mezeře. Svářím občas, někdy potřebuju i nerez a běžné nerez elektrody jsou na SS proud. Prostě mě baví bastlení a tak jsem začal s tím usměrňováním. Ne, že bych to nutně potřeboval. Trafo mám dvoufázové-380V a je fakt, že běžně svařuju elektrodama 2,5-3,15. Dvojkama minimálně. Slabší ani neznám. Takže si myslím, že ta tlumivka by po úpravě mezery mohla vyhovovat. Jsem na to zvědav, jak to dopadne, odpoledne zajdu do dílny a vyzkouším zvětšit mezeru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund