Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramo Tesla NC450, problematické otáčky
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Laurel



Založen: Mar 26, 2012
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: po duben 02 2012, 21:07    Předmět: Gramo Tesla NC450, problematické otáčky Citovat

Zdravím zdejší borce, jenž mají jistě s gramofonem Tesla NC 450 bohaté zkušenosti.
Koupil jsem tento gramofon s vadou otáček. Motůrek se točí, ale velmi pomalu, až je vidět jak krokuje. Myslel jsem si, že je to starými kondenzátory, nakoupil jsem tedy součástky a na gramofonu jsem provedl následující úpravy opravy:
- vyměnil jsem všechny elektrolitické růžové kondenzátory Tesla za radiální Nippon-Chemicon
- původní trimry jsem vyměnil za podobné, ale keramické, nové
-krom těchto dvou věcí jsem vyletoval usměrňovací diody a ten megatransformátor co v gramofonu byl, nahradil jsem jej střídavým 12V adaptérem, který jsem usměrnil usměrňovacím můstkem,
-doutnavku jsem nahradil ledkou, která má pouzdro raketového tvaru, přišla mi trochu podobná doutnavce Smile

Po zapojení grama do sítě a zapnutí stroboskop funguje správně, ale motor se točí stejným stylem jako před úpravama, s tím rozdílem, že se otáčky asi po 2 vteřinách sami vypnou. Nevím, proč se to samo vypíná, ale z gramofonu jsem vyndal ramínko, a zkoušel jsem to bez něj, tak mě napadlo, jestli to není ten důvod?

Měl by někdo nějakou radu, kde hledat závadu v otáčkách motorku? Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roxio



Založen: Nov 15, 2005
Příspěvky: 120
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: po duben 02 2012, 21:31    Předmět: Citovat

Smile Zkontroluj oscilátor na desce jáký dává kmitočet a automatické zastavení je způsobeno optickou závorou raménka, která složí jako koncové vypínání pořádně se na to mrkni Wink schéma by mělo být někde na netu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Laurel



Založen: Mar 26, 2012
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: po duben 02 2012, 22:09    Předmět: Citovat

Díky za odpověď,
schéma gramofonu mám, o oscilátoru už jsem několikrát slyšel hovořit, ale bohužel nevím, kde ve schématu ho mám hledat. Navíc disponuji pouze multimetrem, a nejsem si jistý, zda tím jde měřit kmitočet, řekl bych že ne Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12064
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po duben 02 2012, 22:12    Předmět: Citovat

Laurel napsal(a):
o oscilátoru už jsem několikrát slyšel hovořit, ale bohužel nevím, kde ve schématu ho mám hledat. Navíc disponuji pouze multimetrem, a nejsem si jistý, zda tím jde měřit kmitočet


hrabat se v NC450 jen s multimetrem je docela odvaha
a nebo totální neznalost . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út duben 03 2012, 5:56    Předmět: Citovat

V hlavě nemám kmitočty , ale těch 40-65Hz by si mohl poslechnout sluchátkem . Jestli je muzikant . A řekl bych ti , kam připojit , ale schema hledat nebudu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Laurel



Založen: Mar 26, 2012
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: út duben 03 2012, 11:05    Předmět: Citovat

Muzikant jsem a můžu to zkusit,
ještě mě napadá rozebrat hlavní potenciometr pro regulaci otáček a zkusit vyčistit, případně sehnat nový, a nebo potom asi budu muset zkusit vyměnit tranzistory Sad

Přikládám schéma.



schema.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.jpg
 Velikost:  251.9 kB
 Staženo:  528 krát


schema-1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema-1.jpg
 Velikost:  223.24 kB
 Staženo:  409 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roxio



Založen: Nov 15, 2005
Příspěvky: 120
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: út duben 03 2012, 11:07    Předmět: Citovat

Jééé chlape, jak chceš opravovat takovej gramec když na to ani nemáš přístroje a nářadí Very Happy. Kouni jesli ti to měří kmitočty a píchni ho na vývod 3 nebo 11 IO MH7474 je tam přiveden signál z oscilátoru a změř ho jaký má kmitočet.

Při rychlosti 33 a 1/3 má mít hodnotu 164 - 152 Hz při 45,11 má mít 222 - 208. Záleží na nastavení potenciometru pro jemnou regulaci otáček.


Naposledy upravil Roxio dne út duben 03 2012, 13:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33936
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 03 2012, 11:08    Předmět: Citovat

Tranzistory mozes multimetrom zmerat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Laurel



Založen: Mar 26, 2012
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: út duben 03 2012, 11:22    Předmět: Citovat

No podle toho co jsem se dočetl na internetu jsem nabyl dojmu, že ta oprava nic není.
Zjistil jsem, že pokud bych koupil v Denklu všechny tranzistory které to obsahuje, i s hlavním potenciometrem, tak by mě to vyšlo asi na kilčo. Mám vyměněný kondíky a trimry, když ještě vyměním trandíky a potenciometr, tak prakticky bude pryč vše, co by mohlo dělat problém ne? Pochybuju, že odešel nějakej odpor Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12064
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 03 2012, 11:29    Předmět: Citovat

Laurel napsal(a):
No podle toho co jsem se dočetl na internetu jsem nabyl dojmu, že ta oprava nic není.


tak tohle, by se mělo do kamene tesat !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út duben 03 2012, 12:04    Předmět: Citovat

Sluchátka zapoj místo R15 a přímo vývody od R6,7 připojovat přímo na poťák jemné korekce . Motor by se měl točit odpovídajícími otáčkami a ty by jsi měl ze sluchátek slyšet rozdílný brum . Minodpor by měla ta sluchátka mít alespoň 2x32Ohm a zapojit do serie - použít jen špičku a první kroužek jacka . Pokud máš vyměněny C6 a 8-11 , mělo by běhat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út duben 03 2012, 13:51    Předmět: Citovat

Laurel napsal(a):
No podle toho co jsem se dočetl na internetu jsem nabyl dojmu, že ta oprava nic není.
Zjistil jsem, že pokud bych koupil v Denklu všechny tranzistory které to obsahuje, i s hlavním potenciometrem, tak by mě to vyšlo asi na kilčo. Mám vyměněný kondíky a trimry, když ještě vyměním trandíky a potenciometr, tak prakticky bude pryč vše, co by mohlo dělat problém ne? Pochybuju, že odešel nějakej odpor Confused



Měnit součástky bez hlubší znalosti obvodu k ničemu nevede. Nakonec to bude fakt nějaký odpor nebo prasklý spoj na plošňáku. Co motor, není zadřený?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Roxio



Založen: Nov 15, 2005
Příspěvky: 120
Bydliště: Šumperk

PříspěvekZaslal: út duben 03 2012, 14:03    Předmět: Citovat

Wink Přesně tak, dělat opravu pokus omyl je nanic. Nejdřív zkontroluj základní věci pro funkci zapojení a pak teprve něco vyměňuj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út duben 03 2012, 15:35    Předmět: Citovat

Já tenhle gramec neznám ale mám NC 440 a nejsem si jistej jestli není napájenej 24V.Mám dojem že tyhle motůrky byly na 24V A to čínské trafo nedá .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Laurel



Založen: Mar 26, 2012
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: út duben 03 2012, 18:52    Předmět: Citovat

Myslím, že problém jsem vyřešil. Vyletoval jsem ven potenciometr 2k5/N, abych mu prostříkl odporovou dráhu, a upadli mu nohy dřív, než jsem se ho dotkl. Zkusil jsem tento nahradit na zkoušku propojkou, a motůrek se začal normálně točit, jak zamlada, a na trimry reagoval. Už mám objednán nový poťák.

To Mourek: Toto jsem dlouho řešil před nákupem adaptéru, že motůrek a žárovka od fotoelektrického vypínání je na 24V, ale trafo v gramci bylo pouze 12V. Sice symetrické, ale byl tam dvoucestný usměrňovač, takže druhé vinutí pouze doplňovalo chybějící půlvlnu. Na mnoha hifi fórech jsem se dočetl, že si majitelé předělali napájení na 12V adaptér, takže jsem to udělal také.
Tohle ale neni jediná nesrovnalost, v gramofonu jsem nalezl velmi mnoho elektrolitů na pouhých 6V.
Na místě, kde měl být dle schématu jeden elektrolit 1000uF, jsem nalezl dva paralelně spojené. Asi ze dvou šmejdů udělali jeden lepší Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund