Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Životnost bílých LED, zkušenosti?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2006, 17:56    Předmět: Životnost bílých LED, zkušenosti? Citovat

Podělte se se zkušenostmi, ta moje není zrovna nejlepší. Na podzim jsem koupi u fy SNAGGI balení (100ks) bílých LED čirá 5mm. Podle dodavatele je uveden max proud 30mA. Mj jsem si vyrobil malou svítilnu s 2x2 LED s předřadnými odpory na 12V. Proud jsem nastavil na 19,5mA diodou. Po půl roce provozu denně (cca 1000 hodin !!) se mi zdálo že už to nesvítí tak jako když jsem to vyrobil. Změřil odběr, nezměněn - do 20mA. Nezdálo se mi to a jednu ze čtyř diod vyměnil za novou. Nová dávala větší světlo než zbylé tři dohromady. Zavolal jsem proto dodavateli a ten mi neochotně zdělil že je lépe používat proud do 15mA a že se asi teplem poškodily. Zajímalo by mě proto co znamená udávaná životnost v rekl. letácích 50.000 až 100.000 hodin a co se rozumí max. proudem. Zkušenosti z jiných oblastí mám takové že konec života je při 60% učinosti nové sočástky. To se mi docela legálně podařilo JIŽ PO 1000 hodinách provozu.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
brtnik



Založen: Oct 05, 2004
Příspěvky: 329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2006, 18:59    Předmět: Citovat

mám dvě bílé led antiparalelně, napájené ze střídavého zdroje (šestivoltového miniaturního trafka) přes předřadný odpor, proud 25mA, střída 1:1 jako noční orientační světlo v předsíni (svítí trvale). Svítivost silně poklesla během prvních tří měsíců, teď po cca třech letech svícení je žalostná, nesrovnatelně menší, než u stejné diody, která mi zbyla (už jsem se několikrát chystal to objektivně změřit luxmetrem, ale ještě jsem se k tomu nedostal...). Taky mne tyto LEDky pro tento účel silně zklamaly, čekal jsem životnost mnohem větší (kdysi jsem tam měl doutnavku s E14 závitem a svítila i při zčernalé baňce obstojně více jak 15 let.
V katalogových listech je životnost, počítaná na 1/2 pokles svítivosti uváděná 8 tis. hodin a více. Údaj o 50 tis. hodinách je asi jen reklama, ono to možná bude svítit, ale někde v oblasti procent původní svítivosti. Platí to navíc jen pro stejnosměrný proud do 80% jmenovitého. Impulsní napájení a špičky při spínání nebo ze sítě životnost ještě zkrátí. Takže jako zdroj světla pomalu horší než žárovka.......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
bart1



Založen: Jul 12, 2004
Příspěvky: 132

PříspěvekZaslal: pá březen 17 2006, 13:01    Předmět: Citovat

Oni ty bílé (modré) diody jsou pěkný prevíti. Stačí krátkodobě překročit max. proud a jsou do kytiček. Přitom jiný barvy jsou v pohodě.
Asi je to daň za tu super svítivost a má to své mouchy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: so březen 18 2006, 8:26    Předmět: led Citovat

no ty bílé jsou jěště jak štak ten pokles svítivosti a to zatížení jen 80% je škoda ale co neděláme !? Ale když to tady probíráte chci vám říci že větší děs a běs jsou ty modré těm ani přepolávání není vhod a otom že krátké přetížení není nic co by dokázali strávit raději nemluvit ! Bez předřadné diody už je raději nikomu nikam nedávám ! Tu svítivost u bílých jsem zatím neskoumal ! Nic méně jsem rád za tuto informaci ! Bylo by dobré vědět co dělaj ze svítivosti te velé bílé obludy 1W to by mně zajímalo ? Na závěr Pozor na modré jsou zatím nejháklivější !!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: út leden 10 2012, 0:06    Předmět: Citovat

Oprášim toto vlákno a doplním o vlastnú skúsenosť s bielou LED.
Takto pred rokom som menil ledku v projekčnom budíku, pretože pôvodná červená už skoro vôbec po troch rokoch nesvietila. Nahradil som ju vysokosvietivou bielou, konkrétne tohoto typu:
http://www.tme.eu/sk/details/ospw5111p/led-diody-tht-5mm/optosupply/#
max. prúd 75mA, svietivosť vraj 50Cd. Mám ich viac, pôvodne som chcel z nich robiť stropné osvetlenie. Osadil som ju do projektora, odpor som vymenil, aby dostávala prúd 15mA, kvôli dlhšej životnosti. Za ten rok si odsvietila nacelých 9000hodín. Dnes som ju znova menil, pretože čísla ani v tme neboli skoro vidieť. Keďže som mal ešte ďalšie z tejto série, zapojil som tú vysvietenú do série s novou, vyfotil som ich. Napokon som ich porovnal podľa luxmetra. Tá vysvietená má pod 10% svietivosti tej novej! Dosť nepríjemne ma to prekvapilo, s poklesom na 50% som tak nejak počítal, ale tých 10% je teda fakt sila. Shocked



ledy.jpg
 Komentář:
porovnanie starej a novej led

Stáhnout
 Soubor:  ledy.jpg
 Velikost:  89.1 kB
 Staženo:  77 krát


_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út leden 10 2012, 8:26    Předmět: Citovat

Tyhle bílý LEDky mají v sobě luminofor a ten se vysvítí, je to vlastně miniaturní zářivka, luminofor přeměňuje UV záření z čipu na viditelnou bílou.
Kde chcete dlouhou životnost, tam dejte jednobarevnou ledku bez luminoforu, proud u 5mm max 20mA, u 3mm 10mA a vydrží léta.
Wink

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: út leden 10 2012, 11:45    Předmět: Citovat

To, že se časem vysvítí je jasné, ale pokles na 10% za pouhých 9000hodin a při tak malém proudu Question ... to musí být hodně nekvalitní lumifor Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út leden 10 2012, 12:19    Předmět: Citovat

TO kyber, tady je debata o bílých LED!!! a tady jsou pouze dvě možnosti, jedna uvedená výše, tedy klasika UV+luminofor a nebo tří-čipovou LED a smíchat bílou. Bohužel, se potvrdila moje zkušenost kvůli které jsem toto vlákno původně založil že většina bílých LED nemají ani zlomek životnosti toho, co udává výrobce.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: út leden 10 2012, 12:40    Předmět: Citovat

mi-ro: proč myslíš, že výkonová K2 od Philipsu stojí 200 kč a svítí stejně (a to i při přímém srovnání) jako Čínská LEDka za 16 kč?
Rozdíl je v životnosti, protože Číňani nic netestují a napíšou třeba 50.000 hodin, kdežto u Philipsu je životnost více garantovaná (viz zde).
Konkrétně s K2 mám dobrou zkušenost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: st leden 11 2012, 13:31    Předmět: Citovat

Když použiju LED v obvodu,kde je spínaná z obou stran (PNP shora-odpor-LED-dioda KY130 (NPN spíná ještě druhý obvod s jiným napětím a obvody jsou těma KY napojený do kolektoru NPN aby netekl proud mezi obvody)-NPN zdola-zem) a zkouším ho bez tranzistorů,teče LEDkama krátkodobě asi 28mA (5V,100R,LED žlutá/sv.z. // 5V,150R,LED orange/red // 5V,82R,LED tm.z. a 5V,47R,LED mod/UV/WH).
Chtěl bych se zeptat,jak moc těm LEDkám vadí krátkodobý přetížení o 8-10mA nad,který trvá pár vteřin.
Jsou to čirý 5mm 20mA,spojený do skupin katodama podle barvy a anodama přes odpory tak,že každá anoda ovládá všechny 4 barvy.
Zkoušeno na 5V z BK125,všechny tři anody k +5V naráz,vždy jedna barva k zemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: st leden 11 2012, 14:42    Předmět: Citovat

Kybler: Oranžová vysokosvietivá dopadla po troch rokoch podobne, aj keď nepoklesla až tak dramaticky.
AmarokCZ: Tieto ledky neboli pred pár rokmi práve z tých lacných, kus stál okolo 15,-Sk. Bežné biele boli v cene zhruba 5,-Sk.
Tak ma cuká vyskúšať nechať svietiť rok biely Luxeon a potom ho porovnať s nezapojeným. To bude prekvapenie... Shocked

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: st leden 11 2012, 14:48    Předmět: Citovat

Par vterin sekund je pre polovodic vecnost... Vecsinou ich posielas do vecnych lovist...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr1991



Založen: May 29, 2009
Příspěvky: 301
Bydliště: Záhorí (Slovensko)

PříspěvekZaslal: so leden 14 2012, 22:36    Předmět: Citovat

Helios, pokial je na tej vysvietenej LED vysvieteny len luminofor, mozno by stalo za to urobit pokus - zasvietit s vysvietenou LED na nejaky luminofor (ziarivku) a pozorovat, ci sa luminofor na ziarivke nerozsvieti... Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund