Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stern Garant
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so květen 20 2017, 19:18    Předmět: Citovat

Proveď tak, jak sis naplánoval - ale řekl bych, že sis zbytečně "nas*ral do trika" (zbytečná práce) - stačilo nastříkat ten Kontox.
Posuvné pře/s/pínače jsou přece "samočistící" - šoupáním materiálu po sobě se zároveň čistí. Kontoxem tomu očištění napomůžeš a zároveň i nakonzervuješ Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 20 2017, 19:19    Předmět: Citovat

Na tu špejli navlíkni novinovej co nejmíň klíženej papír namočenej do Kontoxu nebo směsi lihobenzínu s parafínovým olejem z lékárny, stačí i vata. Hlavně ten papír musí bejt co nejmíň klíženej a křídovanej. Dřít to čímkoliv hrubším a tvrdším znamená odrásat postříbření nebo jiný galvanický povlaky ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so květen 20 2017, 22:13    Předmět: Citovat

Kokune, někdo přece musel znovuobjevit, jak je to s demontáží dederónskejch izostatů, když už na to nikdo nevzpoměl. Smile A zda ještě umí i s klepatůrou rukou vyndat hafo vývodovou součástku aniž by zčubil plošák. Smile
Ekkare, s tou vatou to snad nemyslíš vážně. To vlákno, kde mi-ro, přes 30 let servisák napsal, co vata v izostatu dokáže jsem četl zrovna včera. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 20 2017, 23:17    Předmět: Citovat

Jo, napáše, když ji tam necháš. Ale když ji máš pevně namotanou na špejlek a ještě namočenou, nemá se kam pověsit.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st květen 31 2017, 17:25    Předmět: Citovat

Tak jsem se 14 dnech dostal k pokračování na Garantu. Vyčistil jsem a složil izostaty, zapájel je zpátky do plošáku. Našel podle schématu pár urvaných a uhnilých drátů, hlavně od feritky a stíňáky.
Na všech rozsazích něco naladím, takže totální nefunkčnost odstraněna. Ale je to divný, tenhle Garant nemá přeladěný VKV na CCIR. Myslel jsem, že je to ten samej, co jsem před asi 6 lety předělával VKV.
No teda aspoň si myslím, že to předělaný není. V celým VKV hrají mizerně 2 stanice, jedna je Blaník, na stupnici kolem 72MHz. Na jiným rádiu s CCIR je Blaník podle digistupnice 93,9 MHz, což by mohlo být zrcadlo 93,9 - 2x10,7 = 72,5. Ach jo, to bude zase vzpomínková akce, co jsem s tím tenkrát všechno dělal....

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st květen 31 2017, 19:14    Předmět: Citovat

Tuner pro CCIR do 104 MHz máš v příloze. Na roztažení pásma až do 108 MHz by měla stačit náhrada C111 a C115 kapacitami 10 - 12 pF (teoreticky by šlo ty kondíky jen vyštípnout a dotáhnout pomocí trimrů C120 a C121, teda, jestli v jejich dostatečnou stabilitu ještě věříš, přece jen by byly oba nastavené do poloh s nejvyšší kapacitou a možná ani to stačit nebude).
A kondík C109 zmenši na 8p2.
A pak jen obvyklým způsobem doladit konce stupnice a souběh.



tuner_CCIR_Garant.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tuner_CCIR_Garant.png
 Velikost:  104.5 kB
 Staženo:  219 krát


Garant_CCIR_soubeh.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Garant_CCIR_soubeh.png
 Velikost:  65.04 kB
 Staženo:  144 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st květen 31 2017, 20:14    Předmět: Citovat

Na svém jsem pouze vyštípnul C111 a C115. Žádnou další úpravu jsem nedělal a po doladění chodí spolehlivě v celém rozsahu 88 až 108 MHz. Víc úprav bylo potřeba udělat ve starší VKV jednotce s Ge tranzistory ve Stern Elite, tyto novější s křemíkovými jsou bez problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st květen 31 2017, 21:01    Předmět: Citovat

Tak jsem vyndal C111 a C115. Ale měl jsem tam jiný kapacity proti schematu co tu již bylo před časem. C111 ve schematu je 18, já měl 22. C115 ve schematu 15, skutečnost 27.
Po zapnutí to začalo na VKV hned hrát, s ničím jsem zatím nekroutil. V porovnání s Philipsem s digitálkou jsem dole naladil první stanici 88,45 nebo 89,70 (stejnej program) a poslední na 102,7. Takže postrčit oscilátor.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st květen 31 2017, 21:06    Předmět: Citovat

Však jo, 18 a 15 je pro 88-104, 22 a 27 pro 66-73.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st květen 31 2017, 22:54    Předmět: Citovat

Aha, zmátlo mě to původní papírový schema dodaný s OIRT Garantem, myslel jsem že to je taky OIRT a ono bylo CCIR 88-104.
Nojo, tak jak to že bez C111 a C115 mě to nejde nad 104MHz? Kdyby tam byly paralelně ještě ty 18 a 15 piko, tak mají samy o sobě víc než trimr, (3-12) kterej rozhodně nemám na maximální kapacitě. To bych se pak nedostal ani na ty 104MHz.
Napadlo mě, zda tam pro CCIR nejsou jiný jádra nebo i cívky. Já mám jádra z hliníku a jsou skoro venku z cívky. Jo a všude ve schematech je vstup typ3 Si, já mám typ2 Si. Ten Garant je výroba 1979, možná nějaká starší verze.
To doladění bez generu je taková podivná nejednoznačná šmrdlačka, moc to nejde. Oscilátor ještě jakž takž podle Philipse jde, ale vstup naprosto podivný chování. A taky tam je asi nějakej problém, na začátku kolem 88MHz se to nějak zahlcuje, nebo co. Při ladění najednou vypadne zvuk a ani nešumí. Na poklep nereaguje. Ladící kond zkrat nemá. Zkoušel jsem odpojit z tuneru AFC na pinu 5 a je to stále stejný.
Bohužel vím jen o AM/FM generu jen do 40 MHz. Jedině něco ubastlit a zkalibrovat podle jinýho VKV rádia, protože ani čítač nad 60MHz nemám.
VKV jsem naposled slaďoval Němce, co vyšel v AR někdy 1978 a to jsem měl k dispozici měřáky jaký měl tenkrát málokdo.
Neviděls někde nějakej doporučenej postup, už si to nepamatuju jak na to.
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st květen 31 2017, 23:38    Předmět: Citovat

Doma žádné vf. měřáky nemám, slaďoval jsem ho "na ucho" podle jiného rádia. Kapacitním trimrem horní konec rozsahu, cívkou dolní konec. Nejprve oscilátor, pak vstup. Jestli jsou v originál CCIR jednotkách jiné cívky, to fakt nevím. Jedno rádio s původním rozsahem 88-104 MHz mám, ale nesundával jsem kryt. Že ti to nejde nad 104 způsobuje podle mě rozptyl součástek, někdo tu psal, že musel odvinout jeden závit z cívky. Jinak ten můj je taky z roku 1979.

Co se týká toho vypadávání, podobný problém mám u Stern Elite, projevuje se ale až od 100 MHz a výše. Při napájení ze sítě i z baterií. Stačí v místnosti rozsvítit světlo, nebo jen v blízkosti přijímače připojit do sítě ničím nezatíženou prodlužovačku a přestane hrát- zřejmě vypadne oscilátor. Stačí přijímač vypnout a zapnout a zas v pohodě funguje. AFC na to vliv nemá. Nepodařilo se mi zjistit, čím je to způsobeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červen 01 2017, 7:36    Předmět: Citovat

Slaďoval jsem to přesně jak píšeš a nic moc. Ale Mi-ro mi na to slíbil půjčit nějakej FM gener a možná bude i GDO.
Mě to vypadává a naskakuje při pohybu laďákem, znova zapínat nemusím.
A propo, ty jádra obou cívek jsou opravdu hliník? Takže zašroubování se snižuje indukčnost a měl by se posouvat oscilátor dolů? Mě to reaguje nějak divně, zašroubováním o otáčku se mi stanice v horní části rozsahu posouvají docela dost směrem dolů ale ve spodní části rozsahu se mi posouvají jen strašně málo. Opačně, než by to mělo být...
Jdu pro ten gener.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červen 01 2017, 11:17    Předmět: Citovat

Proč opačně? Vždyť je to správně: ferit indukčnost zvyšuje, hliník, mosaz a podobné materiály ji snižují.
Čili zašroubováním hliníkového jadýrka do cívky zvedneš frekvenci oscilátoru a tím se ti posunou stanice po stupnici "dolů".
Řekněme, že utáhnu Al jadýrko tak, abych snížil indukčnost o 2 ‰.
Že na horním konci je při posuv v absolutní hodnotě víc znát, je logické - ta 2 ‰ způsobí posuv začátku stupnice z 98,2 na 98,3 MHz, tedy o 100 kHz. Na horním konci stupnice stejná změna indukčnosti ale vyvolá rozladění už o 120 kHz.

Ten horní konec pak zase více omezí minimální dosažitelná paralelní kapacita, jejíž vliv na dolním konci stupnice není zdaleka tak výrazný, jako při změně indukčnosti, což vlastně umožňuje slaďování.
Jenže vliv, jakkoli nepatrný na opačném konci pásma, stejně nějaký posuv způsobí, proto se ladí na střídačku: cívkou na dolním konci stupnice, kapacitním trimrem na horním.
Jasně, u oscilátoru jde jen o to, "usadit" rozsah na stupnici, a pak už na to nesahat. Ostatní se dolaďuje střídavě na nejlepší souběh.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červen 01 2017, 14:24    Předmět: Citovat

S generem s digitální stupnicí byl oscilátor nastavenej hned, kupodivu stačilo trochu hnout s cívkou oscilátoru a konce stupnice přesně sedí 87 a 108 MHz. To jsem ani nedoufal, že se to z 9 MHz OIRT roztáhne na 21 MHz CCIR.
Horší to je s laděným vstupem, na horním konci pásma je příjem mnohem hlasitější než na začátku. To znamená posunout vstup na nižší kmitočet. Jádro je asi 1/3 venku ale trimrem to zlepšit nejde. Na horním konci ale trimr reaguje hodně. Musím sundat víčko tuneru a podívat se, jestli není trimr na maximu, pak bych musel pár piko paralelně přidat. Za poměrákem v bodu M15 mám pověšenej milivoltmetr a měl bych to naladit na maximum jak nahoře, tak dole. Je to správná úvaha?
Ach jo, to byla krása, když jsem tenkrát ladil Němcův tuner. Všechno bylo krásně vidět na obrazovce ruskýho rozmítače včetně značek, kde je jakej kmitočet...
edit:
Vypadá to, že se povidlo. Podařilo se mi naladit vstup aby šel na obou koncích tak nějak stejně. S porovnání s minivěží Philips s metrovou drátovou anténu je možná dokonce citlivější. Ale něco naladit, ladění je strašně citlivý a asi i selektivita žádná sláva. Podivný je taky chování na prutovou anténu. Na slabých stanicích vysunutí a natáčení žádnej vliv. Prostě na zataženou (tedy na jeden článek cca 15 cm) hraje úplně stejně jako na vysunutou. Ale pokud je zasunutá a vzdálím se od Garanta, tak se slabý stanice ještě zeslabí. Pokud je vysunutá, tak to nedělá.
Hille, na C109 v vstupním symetrizáku jsem zapoměl. Má jeho snížení z 10 na 8,2 jak jsi psal, nějakej zásadní vliv? Už se mi moc nechce to zase celý rozebírat.
Garant je smontovanej a vyšůrovanej, na to že už má bezmála 40 let vypadá a hraje dost dobře. Smile Babí bude mít radost.
Díky všem, co přispěli radou.

edit2: Tak nadšení malinko opadlo, tuner ujíždí oscilátor s teplotou. Nevím, jak to má být stabilní, ale černej Garant ve stínu pokud se do něj opře slunce tak za cca 15 minut ujede ze stanice a při zastínění se zase po čase vrátí. Rozdíl teploty ale může být cca 20-30 st. takže toho možná chci moc.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 05 2017, 19:13    Předmět: Citovat

Po dvou měsících jsem se vrátil k zkoumání Garantu. To ujíždění kmitočtu, co jsem si myslel že dělá letní vedro vypadá na jinou příčinu. Vypadá to, že nemaká AFC nebo je nějakej jinej problém.
Když se ladí stanice, tak jsou jakoby dvě těsně vedle sebe. Naskočí stanice na větší hlasitost s mírným zkreslením, pak se hodně zeslabí, zkreslení zmizí, pak zase zesílí s mírným zkreslením a pal zmizí. Pokud naladím ten zeslabenej střed, tak se po chvíli posune na ten hlasitější a částečně zkreslený kraj.
Podotýkám, že 10.7 mezule jsem se nedotkl a pásmo CCIR jde proladit celý. Ovšem nevím, zda tomu Garantu před přeladěním z OIRT na CCIR nebylo ještě něco jinýho, nebyl spoustu let v chodu, v podstatě od ukončení OIRT vysílání.

Nějaký rady, co s tím? Měřáky co mám končej na 10MHz...

Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund