Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava rýchlovarnej kanvice
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 20:15    Předmět: Úprava rýchlovarnej kanvice Citovat

Trochu som opravoval, čo sa podarilo a zostala mi jedna kanva s unaveným spínačom. Spínač je v hornej časti rukoväte. Pierko je "vysylené", zoxidované. Spínač je nerozobrateľný (asi zvarené ultrazvukom). Napadlo mi dať tam obyčajné tlačítko, doplniť to o relé, pr. triak a trochu elektroniky, ktorá by pomocou termoodporu zabezpečila vypnutie. Nemáte niekto po ruke niečo jednoduché? Vďaka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MilanCZ



Založen: Apr 08, 2008
Příspěvky: 448
Bydliště: České Budějovice

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 20:36    Předmět: Citovat

Nechci strašit, ale při dnešních cenách varných konvic bych se s tím vůbec nezabýval a koupil novou.. jistota je jistota Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hanizek



Založen: Apr 01, 2009
Příspěvky: 364
Bydliště: Uganda

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 20:54    Předmět: Citovat

Opravdu stojí pár ušetřených stovek za zničenou linku? Nebo v horším případě vyhořelý byt?
_________________
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 21:22    Předmět: Citovat

Myslel jsi na případný provoz bez vody a jiné eventuality? Tohle je při příkonu 2kW na požár bytu.
Nejjednodušší řešení:


Naposledy upravil Honza_dy dne po květen 30 2011, 21:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 21:23    Předmět: Citovat

Zdarec, jediný možný a "přípustný" řešení je výměna celé spínací kostky.
Pokud je to konev do 1000KČ, nemá se cenu zabývat výměnou. Když jsem se v tomhle oboru pohyboval, byla cena té nejběžnější kostky pro konvici ze spirálou, senzorem páry nahoře a spínačem dole 200KČ. Konvici vypíná horká pára jdoucí "parním" vedením. Toto vedení má vstup pod víkem. Pára jde na bimetalový disk (senzor páry), který se horkem překlopí a odhodí od sebe táhlo spínače, To pérko dole je aretační. Dole v soklu je schován další disk, který se překlopí po vyvření vody. A jako poslední a definitívní ochrana je tavná tyčinka, která se roztaví v místě kontaktu s držákem spirály a odpojí konvici napořád. Ta tyčinka se utavuje postupem času i sama u funkční a správně používané konvice a ta pak jednoho dne přestane vařit. U dnešních konví se "skrytou spirálou " je funkce stejná, ale typ kostky je jiný kvůli spodnímu tělesu..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po květen 30 2011, 22:19    Předmět: Citovat

Ten termostat (parospínač) by měl jít teoreticky sehnat - v ručkách bývají většinou různé kopie a varianty těchhle dvou typů:
http://www.strix.com/product/prodr48.php
http://www.ottercontrols.co.uk/applications/domestic/jug/z5.html
- mám dojem, že jsem je viděl prodávat i někde v tuzemsku Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: út květen 31 2011, 16:38    Předmět: Citovat

Tohle se opravuje jednoduše. Štípačky, cvak, flexošňůru do šuplete a konvici vyhodit, pokud možno do kontejneru pro elektroodpad. I ta krátká šňůra ještě poslouží třeba při zkoušení nějakého trafa apod. Amatérskými úpravami si při příkonu konvice opravdu koleduješ o požár bytu. U nás doma je třeba konvice trvale položená vedle stojánku, tedy trvale bez napětí a na stojánek se dává jen při vaření. A to není nijak upravovaná.

Navíc taková věc chce prostě občas obměnit tak jako tak-konvice se zanáší všelijakými usazeninami z vody a tu vodu z ní potom piješ. Takže i z hygienických důvodů doporučuji koupit novou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mirosne



Založen: May 07, 2008
Příspěvky: 2806
Bydliště: Blue rock,VK-SR

PříspěvekZaslal: út květen 31 2011, 18:30    Předmět: Citovat

Dratak napsal(a):
a konvici vyhodit


Nesúhlasím.Možno s ňou polievať kvety. Wink

_________________
Pozdravujem Vás, Miro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sesi



Založen: Dec 31, 2007
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: út květen 31 2011, 18:46    Předmět: Citovat

To jsem rád Drataku, že nejsem sám, už jsem myslel, že jsem paranoik - já taky mám konvici pořád sundanou ze základny a na ní jí dávám jenom po dobu vaření vody. Rodinu jsem to naučil taky. Jistota je jistota.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: út květen 31 2011, 19:16    Předmět: Citovat

No hele, na zalévání kytek to není špatný nápad! Já na to používám flašku od limonády.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
souba



Založen: Jan 21, 2005
Příspěvky: 706

PříspěvekZaslal: út květen 31 2011, 21:16    Předmět: Re: Úprava rýchlovarnej kanvice Citovat

Duvsan napsal(a):
Trochu som opravoval, čo sa podarilo a zostala mi jedna kanva s unaveným spínačom. Spínač je v hornej časti rukoväte. Pierko je "vysylené", zoxidované. Spínač je nerozobrateľný (asi zvarené ultrazvukom). Napadlo mi dať tam obyčajné tlačítko, doplniť to o relé, pr. triak a trochu elektroniky, ktorá by pomocou termoodporu zabezpečila vypnutie. Nemáte niekto po ruke niečo jednoduché? Vďaka


Smekám klobouk jseš asi velký optimalista.
Jínak se neuraž ,ale asi ti trochu uniká bezpečnost kam a jak umístit RELÉ atd ?

Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry.
Pokud nejde o život není kam spěchat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út květen 31 2011, 21:36    Předmět: Citovat

Když ta upravená konvice způsobí požár, nedostaneš od pojišťovny nic a ještě budeš popotahován za obecné ohrožení, protože jsi na schváleném výrobku provedl nepovolené změny.
Nech ji zrecyklovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st červen 01 2011, 6:34    Předmět: Citovat

Ještě by mě zajímalo jestli někdo nevíte jak byly chráněné proti přehřátí ponorné vařiče, které se dávaly přímo do hrnku s vodou. Pokud tedy vůbec nějak. Mám tady dva, vzhledem k tomu že jde v podstatě o výkonový odpor cca 100R/500W je používám jako náhradní zátěž při nastavování a zkoušení zesilovačů se 100V výstupem. Na výkon 50W dva do série, na 100W jeden a na 200W oba paralelně. I když výkon je oproti zapojení na 230V cca pětinový, dávám je radši během měření do velkého hrnce s vodou (aby se ohřátá voda nemusela měnit během měření).

Pamatuju si scénu ze seriálu Chlapci a chlapi (který jako člen fan-klubu Evy Vejmělkové mám samozřejmě doma na DVD). V posledním díle si tam nemocný kluk, který leží v chatě tábora chce pustit rádio. Splete si ale šňůry a namísto rádia zapojí ponorný vařič. Když zjistí že rádio nehraje jde spát. Spirála vařiče na stolku se rozžhaví a způsobí požár..... Filmaři zde udělali chybu, protože k vařiči připojili provizorně dvoužilovou šňůru s plochou zástrčkou, aby šňůra byly stejná jako od rádia. Ponorný vařič v bezpečnostní třídě 2 jsem ještě neviděl, nehledě k tomu že šňůra by byla proudově zcela na hranici. Měli k rádiu dát běžnou třížilovou prodlužku a vybrat takovou, aby vidlice byla stejná jako u vařiče, a ne udělat tohle......

Stejně mě ale zajímá jestli by se tohle opravdu stalo, nebo jestli je ve spirále nějaká ochrana, která se při přehřátí přetaví a přeruší tak obvod natrvalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 01 2011, 7:12    Předmět: Citovat

Ne, ponorné vařiče v drtivé většině případů žádnou dostatečně spolehlivou ochranu proti přehřátí neměly (snad jeden model byl s provozním termostatem, ale bezpečnostní, pokud vím, nebyl).
V návodu bylo vždy upozornění, že vařič není dovoleno zapínat, není-li těleso ponořené aspoň po vyraženou značku. Na vzduchu se těleso neuchladilo, ale, než se rozžhavilo u držadla natolik, aby se přerušil přívod, už od spirály klidně mohlo něco chytit.

Jen vysoušeče lyžařských bot byly výkonově dimenzované na provoz bez vody, ani v už suchých botách neměla jejich povrchová teplota překročit nějakých 80°C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st červen 01 2011, 7:17    Předmět: Citovat

Bezny sposob zohrievania vody v roznych ubytovniach: Do kovoveho hrnceka sa naleje voda a do nej vrazi ponorny varic. Potom sa to necha tak. Voda vyvrie a hrncek vypali do stola pekny kruh Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund