Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přenoska VB4301 a VK4302, předzesilovač
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pivo231



Založen: Mar 14, 2006
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: út březen 14 2006, 0:37    Předmět: Přenoska VB4301 a VK4302, předzesilovač Citovat

Zdravím,
mám dotaz k těmto dvoum přenoskám a jehlám k nim. Jestli už to tu bylo něco z toho probráné, odkažte mě pls...

Jaký je rozdíl mezi přenoskou VB4301 a VK4302? Stačí jen stručně...

Jsou rozdílné jehly, které se dávají do těchto přenosek?

Mám VB4301 a chci si k ní udělat vlastní kvalitnější předzesilovač. Máte nějaké hezké schéma (ne stavebnici, potřebuji vlastní tvar tišťáku)?

A je nějaký rozdíl mezi předzesilovači pro tyto přenosky?

Děkuji předem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út březen 14 2006, 10:11    Předmět: naco předzesilovač? Citovat

Tyto přenosky nepotřebují předzesilovač, leda bys je provozoval nakrátko, t.j. do malého zatěžovacího odporu.

VK4xxx je piezokrystalová, materiál Seignetova sůl, výstupní napětí cca 1V, kapacita typ. 1n5. To znamená zatěžovat vstupním odporem nejméně 2M, aby nedošlo k výraznému potlačení hloubek. Lze také paralelně ke vstupu zařadit kondenzátor stejné velikosti, který bude s kapacitou přenosky tvořit dělič. Úroven sice v celém pásmu klesne o 6dB, ale charakteristika v hloubkách bude vyrovnaná o oktávu níže.
Jde tedy o to, aby zesilovač měl dostatečnou vstupní impedanci. K dnešním vstupům to spraví obvykle jen emitorový sledovač s bootstrapem, korekční zesilovač není třeba.

VB4xxx je o třídu lepší, téměř nezávislé parametry na teplotě a vlhkosti, piezo (zjednodušeně) na bázi baryumtitanátové keramiky. Výstupní napětí kolem 30 - 70mV, kapacita pouze do asi 700 pF, to znamená nejen vstupní impedanci nejméně 5M, ale také aspoň o 20 dB zesílit. Nebo podobně jako nahoře udělat kapacitní dělič a zesílit o 30 dB.

Chvějka se do obou dávala, pokud se dobře pamatuju, se safírovým hrotem, typ VK683 17 nebo 683 34. Dnes ji dělá Druopta za, tož čo sa dá robiť, hen tie, dnešní ceny. Čo bolo, to bolo. Už ji za 13 korun nekoupíte.
Pokud jde o kmitočtovou charakteristiku, je dána konstrukcí přenosky a při dodržení požadované impedance vstupu je celkem slušně lineární.

Ale, jestli to chassis a uložení raménka dovoluje, šel bych do elektromagnetické přenosky, třeba MF101, u lepších ramének pak třeba do OMB5 - jsou nanejvýše stejně drahé, jako ty piezo, ale hroty diamantové, po dobrém seřízení k deskám nesrovnatelně šetrnější. A scémat korekčních zesilovačů je dostatek.

Špony by se měly tvořit jen při řezání do záznamové fólie. Při přehrávání už ne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pivo231



Založen: Mar 14, 2006
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2006, 17:27    Předmět: Citovat

Děkuju, klobouk dolů Shocked

Mě jde vlastně o tohle...

Dostal jsem asi před rokem lampové rádio Poézia s gramofonem, ale ve dvojnásobně široké skříňce. V té druhé půlce je 2x lampový zesilovač pro amplióny (zkrátka starý vesnický rozhlas). Vnitřek byl napůl rozmlácený, některé lampy rozbité, některé špatné. Gramo jehla je na maděru...

Mám v plánu celou skříň vykuchat a nacpat tam svůj zesilovač i s korekcema, DVD a různé blbosti. Vnějšek ale bude vypadat jako originál.

První co chci aby fungovalo, je rádio a gramo. Tuner už mám a teď to gramo.

Poradil byste mi, jakou přenosku tam tedy dát? A popřípadě jaký předzesilovač? Nechci ovšem aby to stálo tisíce, tak pár stovek Wink A pokud byste měl konkrétní schéma, byl bych vděčný...

Rád si nechám poradit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2006, 19:39    Předmět: tak moment: Citovat

Tak moment: 427A Poézia byla bez gramce, jako gramorádio se to dělalo jako 1010A Dunaj. Ten ale měl gramec s "hadí hlavou" pro vložku VK031. Tou dnes přehrávat desky by bylo barbarství, i kdyby měla nový hrot - červený sice byl na mikrodesky, ale tlustší, než vyžadují desky se stereofonním záznamem. A jinou do tohoto ramínka stejně nemá smysl dávat, stejně jako vyměňovat ramínko - šasi bude mít už v důsledku zkamenělých závěsů motorku a tvrdého mezikola takové otřesy, že se hrot sotva udrží v drážce.
Radši se koukni na http://www.agbelektro.cz/shop/shop.php?func=art_list&cat=135001 , ta HC16 za tu cenu stojí. Když budou problémy s kopanci od koncového vypínání, vyhodíš prostě ten nejdelší segment a máš gramec zas o něco lepší. Ale šel bych do magnetodynamické přenosky MF101 (té tolik nevadí nedokonalosti uložení ramínka) a korekčního zesilovače.
Rádio by stálo za opravu jen pro rozsahy AM, jestli si ovšem někdo nepokroutil jadérky cívek.
Pro rozsah FM(VKV) už to vyžaduje rozsáhlý zásah do vstupní jednotky, tu přeladit na nyní používané pásmo není tak těžké, jako zajistit, aby šla přeladit přes celé.
Takže bych doporučil klidně i střeva z tržnicového jezevčíka, některé mají totiž přijímač docela kvalitní. Jen průběh stupnice nemusí mít stejnou charakteristiku, tak ti kolem prostředka nemusí ukazatel souhlasit a na FM už vůbec bude ukazovat něco jiného.
A zesilovač tam stejně asi dáš lepší.
Až budeš mít jasno, co dál, něco s tím vyvedeme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: pá březen 17 2006, 1:06    Předmět: Citovat

Ak sa mozem sem vtierknut tak mam podobny problem s vyberom vhodnej prenosky pre moj gramofon.

Mam celkom dobry gramofon Tesla NC440 so staruckou magnetodyn prenoskou Tesla VM2302 ktora uz dosluhuje a po zvukovej stranke nieje nic moc.

Platne mam rad aj dnes ked nieco vyde na CD aj platni kupim si platnu.

Chcem si zaobstarat niaku novu a po zvukovaj stranke lepsiu prenosku nez moja tesla. Poradte mi da sa nieco odtialoto vybrat?
http://www.ame.cz/index.php?param=ukaz&tab=cenik&lev=13
Aky typ by ste mi odporucali.???
Ake su vase skusenosti napr s Ortofonkami?
Meno ortofon u mna nevzbudzuje iluziu dobrej kvality najskor od dob kotucovych pasok:)

Chcel by som nieco s tvrdcsim hrotom. Mam doma aj Drum and bassove platne teda nepotrebujem prenosku ktora "pocuje" kazdy kusok prachu na platni. Ale mam doma aj kalsiku a najviac rock a raegge.

Proste zhanam nieco kvalitnejsie ale tak do 900sk.
Dakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 17 2006, 9:54    Předmět: Citovat

Já bych Ortofon tak docela nezatracoval - Gramofonové závody v Loděnicích měly (a možná i ještě mají) dost podstatnou část přepisové aparatury na gramodesky právě od Ortofonů a prý je nemuseli ani upravovat, ani dodělávat.

Z typů, co nabízí AME, bych šel do Ortofona OMB5E - diamantový eliptický hrot (tvrdší, než u VM4201, nebude, ten diamant je přece ze stejného uhlíku). Hodně muziky za málo peněz. Tu Audiotecnicu nemám vyzkoušenou, jestli někdo jiný ji pochválí nebo zkritizuje... Ono u těch vložek taky hodně záleží na korekčním předzesilovači: některá půjde dobře téměř s jakýmkoli RIAA korekčákem, k jiné se bude muset došlechtit

Jinak do čtyřistačtyřicítky mám ke spokojenosti vyzkoušenou i Shure M44 (bez přívlastku - nepamatuji si ho), tu už jsem ale dlouho nikde neviděl, novější a zřejmě nejpopulárnější M44-7 najdeš třeba na http://www.shop.muziker.cz/default.aspx?content=detail&nid=1&nparams=typ_t:080002 , případně na http://www.diskoduck.cz/djneeds/prenosky.php .

Ceny "šurek" jsou už z těch, co tě nutí přemýšlet, jestli má smysl do tohoto šasi tak drahou vložku dávat - řeknu to jinak: proč ne? Existuje totiž daleko větší skupina horších gramofonů, do kterých je dobré vložky škoda.
Jo, a když tak budeš brouzdat katalogy: povšimni si, jak je kde zastoupený Ortofon a v jakých cenách.

Především se vyhni takové vložce, do které není k sehnání náhradní hrot. A pak jsou vložky, do nichž vyjde hrot dráže, než celá vložka (viz příklad JVC Z4S, v Olomouci na krámě za necelé čtyři stovky). Celkem slušná náhrada za Tesly, ale hrot Z4SR u nás k mání nebyl (jen na objednávku), v MediaMarktu ho měli za 22 EUR. Obrázek si udělej sám. Koupil jsem radši celou přenosku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: pá březen 17 2006, 14:52    Předmět: Citovat

Taksom sa rozhodol ze idem do toho ORTOFONU OMB 5E. Cena je celkom prijemna a citim ze to bude kvalitativne vysie nez moja tesla.
Len by som chcel vediet ze aku ma vlastne vyhodu elipticky hrot voci klasickemu. A ako sa to prejavi hlavne na zvuku? A preco je vlastne tato prenoska s elipt hrotom najlacnejsia so vsetkych troch ortofoniek co tam maju? Je aj najhorsia?

Uvazoval som este o prenoske OMB 10. Ta je spomedzi nich najdrahsia ale aku ma vyhodu voci OMB 5ke. Je to len o nizsej potrebnej pritracnej sile alebo je tam aj rozdiel vo zvuku?

Chcel som si rovno kupit este nahrady hrot ale ten Elipt. som tam nenasiel. Tak je hrot z OMB 5 kompatybilny s hrotom pre OMB 5E pripadne OMB 10?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 17 2006, 16:13    Předmět: kužel / biradiál Citovat

Tuhle volbu ti chválím, je to fakt dobrá přenoska.
Když si představíš záznam výšek v drážce, které musí hrot sledovat, a zakreslíš si do toho ve správném měřítku kuželový hrot, zjistíš, že bude hůř tou drážkou kličkovat, než eliptický (delší osou napříč drážce). Ten je opřený o boky drážky tou nejmenší plochou. Tlak vyšší (proto menší potřebná svislá síla), ale protáhne se líp i nejmenšími vlnovými délkami.
Prostě biradiální hrot se víc podobá rycímu noži z fabriky a méně poškozuje záznam výšek v drážce, a taky je lépe sleduje.
No a jestli nemají náhradní hrot: kolik asi bude stát celá přenoska, až ho budeš potřebovat? Nehledě k tomu, že přenoska OMB5 je stejná a liší se jen tvarem hrotu. Celá chvějka je výměnná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pivo231



Založen: Mar 14, 2006
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2006, 20:10    Předmět: Citovat

Tak jsem byl zase o víkendu doma a trochu jsem pokročil.

Na skle se stupnicí je nápis Poézia, nicméně ten gramo je stejný jako v Dunaji. Možná jen to sklo, ale to je jedno Very Happy Je to opravdu velká skříň cca. 1,2 x 0,7m.

Nechci měnit chasi gramofonu, opravdu mi jde o to, aby to vypadalo co nejvíce jako originál. Gramo desky stejně nepřehrávám každý den. Tak jednu za měsíc Smile

Uvažuji o přenosce OMB-5E. Vím kde ji v Praze prodávají a stojí jen 360,- Jen se obávám že budu muset 'oříznout' to upevnění na šroubky abych ji dostal do toho plastového ramínka. Je přenoska hodně náchylná na silnější otřesy? Pokud ano, ořežu ji horkým drátem Wink

Mám ale dotaz, jestli bude přehrávat desky na rychlosti 16/33/45/78. Jinak ten gramofon je odpružený 4mi pružinkami a gumové upevnění motorku také není špatné. Víte prosím o nějakém schématu s předzesilovačem přímo k této přenosce? Nemusí být nic extra, ale aušus také ne.

Z originálních vnitřností nebylo použitelné skoro nic. Připadá mi, jakoby tam někomu spadlo velké kladivo...

Zatím tam dám jen FM tuner. Mám staré autorádio. Má malý tišťák, lineární stupnici a výborný příjem. Převody ke stupnici si zhotovím, to není problém Smile

Plánuji tam dát také elektronkový zesilovač (5W) jen pro ten jeden repro. Místa tam je opravdu dost. Velký zesilovač udělám nějaký polovodičový. Chci také zapojit to magické oko. Ještě nevím co bude indikovat Wink Ale to je zatím jen vidina.

Děkuji za odpověď
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pivo231



Založen: Mar 14, 2006
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2006, 20:20    Předmět: Citovat

A ještě jedna věc.

Na štítku gramofonu je napsáno ~120V. Nicméně na motorku je štítek 120/220V. Je to jednoúčelový motorek model M 6.III, 1400 ot./min.

Měřil jsem na něm napětí a běhal na oněch 120V. Má dvě vinutí, zapojená paralelně. Myslíte že bude stačit zapojit je sériově aby běhal na 220V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2006, 21:58    Předmět: Citovat

Motor daj do serie a mas ho na 220V Smile

JA by som do toho gramo ramienka z bieleho plastu a bez vyvazovacieho zavazia bez atiscatingu a pod, rozhodne nekupoval hociaku magnetodynamicku vlosku teda ani ten Ortofon OMB-5E....

Na tento gramofon je rozhodne vhodnejsia kristalova vlozka - prenoska.

Jednak gramo nema predzosilnovac na maetodyn prenosku a potrebnu RIAA korekciu, Magnetodyn vlozka je "citlivejsia na bordel" - viac pocuje hluk motora, Ramienko nema vyvazovacie zavazie len akusi pruzinu ktora sa neda moc dobre nastavit preto by sa vlozka rychlo znicila....
A rozhodne nebudes pocut na tomto radiu a reprakoch, rozdiel v kvalite kristalovej a magnet dyn vlozky.

Riesil som tento isty problem, Mam na chalupe podobne gramoradio a dal som tam klasicku ciernu kristalovu vlozku a prepojil L a P kanal. A ide to pekne. Skus zohnat daku kristalku za lacnejsi peniaz, najlepsie novu lebo kristalkam dost vadi vlhko a kazia sa casom.

Pripadne sa skus popytat na www.radiojournal.cz v sekcii kniha navstev-bazar. Je to stranka zberatelou techniky. Doteraz som tam zohnal vsetko....

To moje radio mam na chalupe kde je hroozne vlhko ked tam niesme. Mam pod prenoskou 2 vrecuska "lapače vlhkosti" z arasidov a uz to ide aj zo 7 rokov. Ked tam lapace neboli prenoska odysla do 2 zim
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pivo231



Založen: Mar 14, 2006
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne březen 19 2006, 23:29    Předmět: Citovat

No, jak jsem psal. Vnitřnosti budou komplet nové. Zesilovač a spol. takže rozdíl možná bude znát.

Vyvážení ramínka a antiskating si pořeším. V ramínku u osičky dovnitř magnetofonu (nevím jak se tomu říká) je na vyvážení místa dost. A uvniř gramofonu na antiskating ještě víc. Toho se nebojím ikdyž to bude mravenčí práce Smile

Postavit předzesilovač také nebude problém. Ale jak píšeš o tom 'hluku' z motorku, opravdu to bude tak znát?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: po březen 20 2006, 0:29    Předmět: Citovat

Co ti ja viem.
Ja by som to tvoje gramoradio dal do povodneho stavu s original chasis aj elampove radio by som tam nechal, gramo by som tiez neprerabal len by som to ozivil a nechal ako starozitnost. Ono to po tvojej drastickej prerabke aj tak strati historicku hodnotu.

A na prehravanie platni by som si zohal daky lepsi gramafon s remienkovym nahonom a s aspon vyvazovanim prenosky ked uz bez antiscatingu. Idealne je HC16 ako uz spominal Hill. Tiez sa daju zohnat este kvalitnejsie gramofony nez je tento a to uplne zadarmo od ludi ktory to nepotrebuju. Ja som si takto zadarmo pozhanal HC34, NC440 a "NC660Q" - uz si nepamatam presne oznacenie.

Ku gramofonu by som urobil alebo zohnal daky dobry zosilnovac a uzival si hudby.

Bojim sa ze povodny gramofon v gramoradiu by platne skor nicil nez prehraval. Povodne ramienko "hadia hlava" nieje bohvie co a tiez otacky dost kolisu pretoze je dost casto zostarnute gumene koliecko prevodovky.

A to prenikanie rusenia od motora na prenosku a dalej do zosiku je dost mozne. Totizto v gramofone je velky 220V motor ktory sam dost vybruje, ten je upevneny na chasis tie vybruju s nim a este sa vybracia prenasa prostrednictvom "prevodovky" na tanier grama. Odost lepsi v tomto smere je remienkovy nahon s odpruzenym motorom.

Tiez MM prenoska potrebuje RIAA korektor kdezto kristalicka nie. RIAA predzosik "zosili bass a utlmy vysky" presne podla Riaa krivky teda dost zosili aj hluk od motora (spodne frekvencie najme 50Hz).

Naozaj by som radcsej volil do tohto grama kristalku. Gramoradio zachoval v povodnom stave a na pocuvanie si zohnal daco lepsie.

Ak chces mam doma nikdy nepouzite original zabalene gramofonove chasis s remienokvym nahonom tusim HC30. Mozem ti ho poslat. Doma ho nevyuzijem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 20 2006, 6:05    Předmět: Citovat

Omlouvám se, lidi, moc jsem se upnul na to, že Poézia nebyla gramorádio a měl jsem tedy za to, že gramec je zvlášť.
Jak bude nad reproduktorem, tak to fakt chce tu krystalovou vložku. A zabastlit ji do původního šasi (i když zkamenělé mezikolo pohonu talíře si nejspíš bude stejně říkat o jiné šasi).
Zpětná vazba je svinstvo a tu krystalku aspoň po rozkmitání tak snadno nevyhodí z drážky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pivo231



Založen: Mar 14, 2006
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: po březen 20 2006, 12:32    Předmět: Citovat

Já nechci gramo zvlášť, nechci jiné chasis, nechci originál lampy Very Happy Chci to co jsem psal. Už mě nepřemlouvejte ať to udělám jinak, protože to jinak neudělám. Ani o historickou hodnotu mi nejde.

Vážně děkuji všem za rady, ale už jsem rozhodnutý jak to bude vypadat, potřebuji se jen poradit co tam dát. Very Happy

To gumové mezikolečko není kamenné. Je krásně měkké a kdyby ztvrdlo, vyrobím si nové. Mechanické části nejsou problém.

Ten 5W reproduktor není podlouhlý jako v Dunaji. Typ teď nezjistím, ale je elipsový a delší osa má možná až 25cm (co si vybavuji). Budu ho zapínat jen málokdy. Udělám si k němu lampový zesilovač (ten zvuk lampy je prostě zvuk lampy). Bude tam spíš jen z nostalgie.

Jinak reproduktory budou externí. Ještě žádné nemám, ale počítám tak 2x75W.

Takže přenosku raději kristalovou? Tak to je dobře. Zmínil jsem se kamarádovi že něco kutím a hned mi přinesl dvě Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund