Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lampový usměrňovač

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2006, 9:02    Předmět: Lampový usměrňovač Citovat

Na nějakých webových stránkách jsem se dočetl tuto "moudrost". DÍKY LAMPOVÉMU USMĚRŇOVAČI MÁ TOTO KOMBO NEUVĚŘITELNĚ TEPLÝ A DYNAMICKÝ ZVUK. Co na tom může být pravdy? Usměrňovač se přece na zpracování signálu nijak nepodílí, pouze dodává anodové napětí pro elektronky. Naopak mám zato, že vnitřní odpor usměrňovačky se zhoršením emise po čase stoupá. Dojde tedy ke snížení anodového napětí, eventuelně k jeho kolísání v rytmu modulace (zvláště je-li konec ve třídě B) a to podle mě zvuku zesilovače určitě neprospěje.
Stavěl jsem dva lampové zesilovače (jeden ještě nemám dokončený), 2x 15W se 4x EL84 push-pull Ultralinear (dvě na kanál) a 2x 0,2W triodový OTL pro sluchátka. Oba dva usměrňovací elektronku mají, ten první vzhledem k anodovému proudu GZ34, ten sluchátkový EZ80. Podle mě ta GZ34, zvláště ruská 5AR4 Sovtek (je to vlastně kopie lampy Mullard) bez problémů utáhne i 4x EL34, ale jen do výkonu cca 30-35W na kanál. Do 100W komba se 4x EL34 nebo 6L6GC, o KT88 ani nemluvě a výkonnějších "strojů" podle mě patří jedině polovodičový usměrňovač.
Výhodou lampy ve zdroji je podle mě postupný náběh anodového napětí, "soft-start", nižší napěťové zatížení filtračních ellytů-napětí na nich tak nestoupá, protože při nažhavení usměrňovačky již teče proud ostatními elektronkami přístroje a zdroj neběží naprázdno, taky možnost indikovat nažhavení zesilovače druhou kontrolkou (doutnavka zapojená na výstup usměrňovače přes odpor).
Na druhou stranu nevýhodou je nemožnost použít vysokou filtrační kapacitu, tedy nutnost používat několikastupňové filtry, nejlépe LC, tedy kompikovanější zapojení a měkčí anodové napětí. Taky zhoršování parametrů (vzestup vnitřního odporu) následkem poklesu emise katody. Časem může dojít až k výboji v elektronce, což dokáže při nesprávném jištění i zničit síťový transformátor.

Máte s tímto někdo zkušenost, kdo třeba hrajete na kytaru, je skutečně slyšet nějaký rozdíl? Nebo je vše reklamní trik výrobce?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2006, 9:18    Předmět: Citovat

Webové stránky, právě tak jako papír, snesou všechno. Důležitý je spokojený pocit zákazníka. Nepochybuju o tom, že spousta z nich bude oceňovat teplý a dynamický zvuk, i když jim dáš krásně svítící usměrňovačku s vestavěnou KY710 v patici Very Happy
Polovina populace ocení ne to, co slyší, ale to, co má napsáno v prospektu. Jinak by přece nefungovala reklama.
Tím nepopírám, že technicky fundovaný a slyšící člověk si to přebere a udělá si závěr sám...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2006, 11:01    Předmět: Citovat

Jediný, a skutečně slyšitelný rozdíl mezi vakuovým a polovodičovým usměrňovačem je ten, že polovodičová dioda, díky tomu, že má propustnou charakteristiku v závěrném směru do cca 0,6V, může způsobit zvýšený síťový brum u elektronkových zařízení. Protože elektronky se budí napětím, a ne proudem, jako u tranzistorů, jsou na brum z napájecího zdroje citlivější. Vakuové usměrňovače tuto nectnost nemají. Občas s tím byly problémy u elektronkových rádií, když se usměrňovačka nahradila křemíkem.

Jinak teplý a dynamický zvuk z lampové usměrňovačky je asi z té kategorie, jako že pozlacené konektory hrajou líp než ty obyčejné.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Neutron



Založen: Apr 08, 2005
Příspěvky: 131

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2006, 12:52    Předmět: Citovat

No ja com mam doma zosilnovac tak lampovy zvuk z neho ide az vtedy ked prebudim mierne predzosilnovac a vyzeniem vykon na maximum. Inak nepocitujem rozdiel medzi lampou a tranzistorom. A skusal som zdroj s 4 . 1N4007 a EZ 80 a ani na max. vykone som rozdiel nepocul. Ale ked chce niekto mat pekny celolampak bez polovodica tak preco nepouzit vakuovku. Wink

A to mam robene kombo na gitaru , takze ked hram tak so skreslovacom(DOD Overdrive 250) + mierne skresleny preamp na kombe - dobry zvuk Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5229

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2006, 13:18    Předmět: Citovat

Zdravim. Doma konec osazeny 2*EL34 v usmernovaci nejake KY7xx a rozdil mezi tranzistorovym a elkou jde poznat hodne. Pak mam coloelektronkyvy konec s 2*AZ11 2*4616 a to je fakt super zvuk nejde to s nicim srovnavat ale nevim jestli na to maji vliv ty 4616 nebo usmernovacky. Je jasne ze pokud se to zivi mp3 tak je jedno jestli je to celolampovy konec nebo tranzistorak od tamana.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: ne březen 12 2006, 17:05    Předmět: Citovat

Veta: DÍKY LAMPOVÉMU USMĚRŇOVAČI MÁ TOTO KOMBO NEUVĚŘITELNĚ TEPLÝ A DYNAMICKÝ ZVUK je asi podobna kravina ako to co som cital nedavno: Ze Lampovy aparat postaveny na baze pajkovacich ockiek ma vyrazne lepsi zvuk nez aparat postaveny na baze plosneho spoju Smile))

Totizto v dnesnej dobe sa zacali vyrabat kopie aparatov zo 60 rokov a vyrobca musi dako odvovodnit cenu okolo 60tisic za 50W hlavu.

A ludia jednoducho veria reklame.

Jediny rozdiel moze byt v tom ze lampovy usmernovac skor zhorsi dynamiku signalu skrz jeho velky seriovy odpor a male filtracne kondenzatory v usmernovaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 13 2006, 0:00    Předmět: Citovat

Existuje vůbec nějaká technická definice lampového zvuku? Nebo je to veličina úměrná ceně a lesku chassis elektronkového zesilovače? I když s elektronkami dělám už 25 let, mám pocit, že mi v téhle kategorii něco uteklo Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: po březen 13 2006, 7:22    Předmět: Lampový zvuk Citovat

Podle mě žádná technická definice není. Zvláště třeba kytarista bude "lampovým zvukem" mínit záměrné zkreslení signálu, vyvolané elektronkovým zesilovačem a jeho typický zvuk. Posluchač zaměřený na HiFi zase ocení ten skutečně měkký, přirozený zvuk z elektronek. Zkoušel jsem porovnávat poslech z CD přímo ze sluchátkového výstupu a pak z linkového výstupu přes zesilovač s ECC82-ECC99. Přes lampy je to úplně o něčem jiném. Navíc nejlepší zvuk v tomto ohledu měla CD zpracovaná analogovou cestou (AAD). Jinak budit lampový zesilovač z MP3 je podle mě největší omyl vůbec.
Jinak jsem taky u toho sluchátkového zesilovače zkoušel dát místo EZ80 2 diody 1N4007 a v sérii s každou odpor 150R, který nahrazoval vnitřní odpor usměrňovačky. Rozdíl ve zvuku jsem neslyšel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: po březen 13 2006, 11:48    Předmět: Citovat

Tzv. lampový zvuk je obyčejné zkreslení, které je u lampových zesilovačů relativně dost velké a zvolna narůstá se stoupajícím výkonem. (u tranzistorových se dlouho drží na nízké úrovni a až po dosažení plného výkonu začne prudce narůstat.)
Vliv druhu usměrňovače se dá poznat jen u zesilovačů ve tř. B, kdy odebíraný proud je úměrný výkonu a mění se se velkém rozmezí. Tehdy se projeví větší vnitřní odpor usměrňovací elektronky, anodové napětí víc klesá a zesilovač dřív přechází do limitace. No a to je přesně to, co chtěji ti vyznavači "lampového zvuku" slyšet.
Zatímco zkreslení tranzistorového zesilovače obsahuje dost nelibě znějící složky, tak zkreslení lampového zesilovače se mnohým lidem líbí a vyhledávají ho. Pak je výhodou, že už i při dost malém výkonu ten obyčejný lampový zesilovač (zvlášť bez záporné zp. vazby) slyšitelně zkresluje.
Podle mě je ale poslech zesilovače v oblasti zkreslení, nebo takového, který zkresluje i při malém výkonu, dost na hlavu postavený.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund