Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramofon BSR+ zesilovač / kondenzátory+ další
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
adas



Založen: May 09, 2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po květen 09 2011, 16:06    Předmět: Gramofon BSR+ zesilovač / kondenzátory+ další Citovat

Ahoj, pořídil jsem zesilovač Universum s Gramofonem BSR. Foto: http://adas.chytrak.cz/GR.htm Po zapnutí šel zvuk od jehly, ale z repráků jen velký brum, tak jsem přišel na fouklé kondenzátory.
1. Je nějaký funkční rozdíl mezi axiálnímy a radiálnímy? Radiální jsou v GM levnější, kdybych věděl že to bude chodit tak koupím i dražší, ale tu jistotu nemám.
2. Má cenu měnit i ty malé kondenzátory?
Doufal jsem v magnetodynamickou vložku, ale je to krystalická. Hrot jehly je diamantový a u jehly píšou přítlak 3-10gramů http://www.stylusplus.co.uk/bsr-tc-12-stylus-3614-p.asp
3. Dá se říct, že jehla bude při nastavení 3g šetřit desky témeř jako magnetodynamická vložka? Počítám, že životnost je vyšší než u safírové jehly.
4. Když chytnu raménko přenosky, tak má ve směru otáčení desky vůli, je to hodně na závadu? Návod na oživení gramofonu nahrubo pročetl, ale zajímá mě spíš jestli to hodně ruší zvuk.
5. Nevlastníte někdo podobný gramoměnič od BSR? Schází mi hrot pro přidržení nehrajících desek, je na obrázku. Kdyby někdo kvalitně ofotil a oměřil rozměry, byl bych vděčný.
Děkuji za odpovědi adas. Fórum jsem prošel a ty dva majitele BSR ještě plánuji kontaktovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FRANSIMOR



Založen: Mar 06, 2007
Příspěvky: 643
Bydliště: Teplice nad Metují

PříspěvekZaslal: po květen 09 2011, 17:03    Předmět: Citovat

Ty kondenzatory je na funkcnost jedno-zda na lezato ci na stojato.Hlavni dodrzet kapacitu a voltaz-kdyz budou na vyssi napeti nez puvodni -nevadi.Ale z tech fotek je jasne ze ty na stojaka by vyskove presahovaly ty potenciometry.jedine je "polozit" necim zafixovat a vyvody znej na desku natahat kablikama.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adas



Založen: May 09, 2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po květen 09 2011, 17:25    Předmět: Citovat

jistě, dal bych je naležato a vývody nějak dotáhl. Ještě mě napadlo - má cenu kontolovat rychlost otáčení? Je to dělaný na 220V, ale u tohodle to bude spíš náchylé na frekvenci?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 09 2011, 17:31    Předmět: Citovat

1. rozdíl je v délce vývodů, které budeš potřebovat - axiální vývody nemusí být tak dlouhé. U tohoto zesilovače to nejspíš pozorovatelný vliv mít nebude, ale obecně - čím kratší vývod filtračního elektrolytu, tím líp.

2. malé kondenzátory jsou trojí: elektrolyty raději vyměň, byly dlouho bez napětí. Keramické polštářky vyměň, pokud byl přístroj dlouho ve vlhku. Bezindukčních svitků si všímat nemusíš, těm nevadí ani jedno ani druhé

3. Ono nezáleží ani tak na hrotu, jako na poddajnosti přenosky - ty 3g platí v případě velmi poddajného systému přenosky a přesného uložení raménka a minimálním třením, případně i s antiskatingem. Pod 4g bych radši nešel, jinak bude hrot v drážce špatně sedět a tou vůlí v drážce bude desky ničit daleko slyšitelněji, než s předávkovanou svislou silou. Doporučil bych začít na 5g a snižovat svislou sílu, až bude slyšet zkreslení nebo bude hrot přeskakovat. Pak bych 1g přidal.

4. zase: je vůle a vůle. Na to, že tě zajímá, bych očekával, že také vyfotíš, jak je raménko na otočném čepu uložené, aby bylo vidět, zda je šance vůli vymezit. Je možné, že pro provoz s krystalovou vložkou je ta vůle neškodná, je ale možné, že bude "přes moc" a bueš s tím muset něco udělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adas



Založen: May 09, 2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po květen 09 2011, 17:55    Předmět: Citovat

doplněny fotky uložení. Vůle je přímo osa vůči plastu (dle šipky). Vymezit by se snad nějak dala. Antiskating by mělo být to kolečko co se vyskytuje na posledních třech fotkách s čísly 2 4 6. Přítlak by se měl regulovat předepínáním pružiny, je to vidět na poslední fotce. (to předepínání pružiny se mi extra nelíbí, ale když to tam britové vymysleli, však já tomu nerozumím)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dalik



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 305
Bydliště: Hranice

PříspěvekZaslal: po květen 09 2011, 19:37    Předmět: Citovat

Tak ono záleží, co od toho gramofonu čekáš. Vzhledem ke konstrukci ramene (přítlak řešený pružinou a ne vyvážení závažím), vůle v rameni, obyčejná přenoska, navíc tenhle typ s překlápěcí jehlou na desky 78ot. - z tohohle nikdy žádné hifi nebude. Jakékoliv staré chassis od Tesly typu NC 430 - 440 - 450 - 470 apod. jeproti tomuhle několikanásobně lepší jak zvukově, tak na opotřebení desek. Na tomhletom bych - upřímně - své desky nepřehrával.
_________________
Líp už bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adas



Založen: May 09, 2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po květen 09 2011, 20:32    Předmět: Citovat

Děkuji za odpovědi. Já mám NC 450 a AZS 220. Tohle je pro přítelkyni na občasný přehrání, když ji to chytne, tak bude něco kvalitnějšího, nebo přestavba magnetodynamiku i když to je nejspíš kontraproduktivní. Ale tohle je v jednom kuse za pár peněz, nemusí se kupovat gramofon, zesilovač příp. předzesilovač...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 09 2011, 20:38    Předmět: Citovat

Můžeme se dát do debaty, jestli je lepší odlehčit přenosku protizávažím nebo pružinou a kdy. Osa svislého pohybu tohoto raménka neprochází jeho podélnou těžnicí, ale je dost výrazně pod ní, takže s protizávažím by na zvlněné desce docházelo k značnému kolísání svislé síly. V takovém případě je dobře zvolená pružina daleko lepší.
Například firma Dual použila kombinaci obojího, ale poněkud naruby: závažím se vyvážilo raménko na nulu a pružina přitlačovala definovanou silou přenosku k desce.
To šasi pamatuji, jak ho u Hybernů vystavovali zavěšené v kardanovém kloubu, deska za střed přišroubovaná ke kotouči, a hrálo to v jakékoli poloze, takže nevím, jestli se zde ještě dalo hovořit o SVISLÉ síle na hrot...


Čili, jakkoli toto šasi patří do kategorie spotřebního zboží, je navržené zjevně slušně a může i slušně hrát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dalik



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 305
Bydliště: Hranice

PříspěvekZaslal: po květen 09 2011, 21:25    Předmět: Citovat

Hille no nevím, problém pružiny je, že se natahuje - čímž značně mění svou sílu, takže na zvlněné desce to kolísá taky fest - nehledě na různé tloušťky desek a tohle je navíc měnič - takže několik desek na sobě - no nevím. Možná v nějakém opravdu dobrém, precizním a promyšleném provedení má i pružina své místo (i když popravdě jsem to ještě u žádného hi-fi natož hi-end gramce neviděl - vždy to byla doména low-endu) ale to není tento případ.

Pokud to chce autor pro přítelkyni - budiž. Ale aby - až ji to třeba chytne - nebyly zbytečně poškozené/ohrané desky tímhle. Anebo jinak - nedávat na to sbírkové skvosty Smile

_________________
Líp už bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2011, 11:10    Předmět: Citovat

dalik napsal(a):
...takže na zvlněné desce...

Myslím, že zvlněné desky byly doménou východního bloku. U Supraphonu to bylo jak kdy, polské a maďarské skoro všechny. U západní desky jsem to nikdy neviděl.
Takže zvlněnou desku bych na to radši nedával, s tím konstruktéři podle mě počítat nemohli Smile

Jinak ty pružinky (podobně jako u antiskatingu) bývaly svou geometrií často vychytány tak, aby s polohou svůj přítlak měnily co nejméně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adas



Založen: May 09, 2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá květen 13 2011, 18:54    Předmět: Citovat

Děkuji všem, už to chodí a hraje zdá se slušně. Jen se vyskytl problém s bednou, při vyšším zesílení v ní prská. Jedná se o bedny Tesla 4ohm výkon 15VA, špičkový 35VA. U té vadné jsem naměřil odpor 2ohm, má cenu to rozdělávat, nebo je to pravděpodobně zkrat v reproduktoru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po květen 16 2011, 11:28    Předmět: Citovat

Zdravím

Já vlastním obdobný gramec BSR P207. Koupil jsem ho koncem lonského roku. Je to ale jen šasí s návratem přenosky na své místo. šasí a stálo mi litr. Šasí bylo nové, ale vyrobeno v 70 letech, mám od něj někde polystyrén, návod. Přikoupil jsem si za 300Kč jednu novou přenosku, keramickou, nese označení SC12M, od dotičného, šlo o inzerát.

Šasí jsem koupil z důvodu že umí 78ot, pravda v návodu se o 78ot nepíše. Ale pravděpodobně jej dotičný osadil jiným kolem, které má na sobě o převod více.

Nejvíce mě na tom vadí, že je to hlučné a krom toho v určité výši tónu přenoska zkresluje.

mám tam toto
http://translate.google.cz/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.stylusplus.co.uk%2Fbsr-st-16-lp--78-stylus-3596-p.asp&sl=en&tl=cs&hl=&ie=UTF-8

prodejce tvrdil, že je jehla diamantová, ale jsem přesvědčen že jsou obě safír (mají průhlednou barvu obě) I když z datasheedu to vyznívá, že pro 16/45/33 je diamant a pro 78 safír. Takže nevím.

Přítlak tam je nastaven 45mN už od prodejce (to jsem vážil) jaký má bejt - nevím, návod není český. Ani z nečeského to nevyznívá jsou tam jen čísla 16 33 45 a 78 a rozměry desek 25, 30cm " atd atd..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
adas



Založen: May 09, 2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: so květen 28 2011, 20:16    Předmět: Citovat

Hlučnost motoru jsem u toho nezaregistroval, mě ten krám stál 400,-. U té bedny byly špatný kondíky, užitečný článek zde: http://www.audioweb.cz/tp-repase.htm Děkuji za pomoc, snad už to bude jen sloužit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so květen 28 2011, 21:45    Předmět: Citovat

adas napsal(a):
...U té vadné jsem naměřil odpor 2ohm, má cenu to rozdělávat, nebo je to pravděpodobně zkrat v reproduktoru?

Nemusí to být zkrat v reproduktoru, ale v kondenzátoru, který je jedinou výhybkou, takže výškový reproduktor máš paralelně ke středobasu.
Odpoj ten kondík a uvidíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
adas



Založen: May 09, 2011
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: ne květen 29 2011, 9:08    Předmět: Citovat

Jo byly to kondíky, napsal jsem: "u té bedny" myslel jsem reprobednu, už jsou vyměněný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund