Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lab. zdroj s plynulou regulaciou 0-30V/0-5A
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Marcel21



Založen: Sep 12, 2010
Příspěvky: 103

PříspěvekZaslal: st květen 04 2011, 12:23    Předmět: Lab. zdroj s plynulou regulaciou 0-30V/0-5A Citovat

Takže našiel som niekolko schem v podstate chcem aby tam bola plynula regulacia 0-30V 0-5A ale 2-4 krát toto by nebol problem len chcel by som to mať tak aby sa to dalo prepnuť aj na režim kde je + , - , GND (zem)

aby som na tom mohol hocikedy otestovať aj daky zosik a aby mal každy stupeň meranie prudu a napätie - pokudmožno digitalne ale pripadne aj analog

dam tu par linkov a ak poznate dajte aj vy daky zaujimavy alebo vlastny navrch

diki za každu radu Smile

www.milanhh.estranky.sk/archiv/iobrazek/247

http://www.milanhh.estranky.sk/clanky/zdroje_-regulatory/labzdroj

http://svetelektro.com/clanky/dvojity-laboratorny-zdroj-350.html

http://ypsi.twingy.sk/image/dsc00003_jpg

Kdy už se naučíte nedávat sem šestimetrový linky a raději začnete používat hlavu? ZdenekHQ Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: st květen 04 2011, 12:55    Předmět: Citovat

Postav si toto. Je to nadmíru jednoduché a mě to funguje spolehlivě.
Je to z AR/A 10/90. jako reg.T jsem dal KD503 a 6A nebyl problém.Diody dej Ky710 nebo lepší jsou rychlý nebo shottky (KYS, KYW). činitel stabilizace a zvlnění mě taky docela překvapil.Zkrat na výstupu to taky sneslo bez potíží.Problém je ten trand uchladit ani ne tak při velkém proudu ale hlavně při malém výstupním napětí protože se na něm to napětí musí ztratit.. Jelo mě to od asi 1,5 do 38V.Proud dokonce signalizuje žárovka. Apropo naco potřebuješ napětí menší jak 1,5V? To už bych se fakt spokojil s minimem na 1,5V. Pokud si spočítáš předřadný odpor k voltmetru a podaří se ti vyrobit bočník k ampérmetru můžes měřit napětí a proud prakticky na jakémkoli ss zdroji.. Ampermetr by mel mit co nejmensi vnitřni odpor. Bočník bude mít tak 0,1ohm (podle proudu) a u voltmetru v tomto případě vnitřní odpor skoro nehraje roli. čím větší tím lepší.



DSC.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC.jpg
 Velikost:  66.46 kB
 Staženo:  152 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5681
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st květen 04 2011, 13:18    Předmět: Citovat

EL34 napsal(a):
Postav si toto...

K tomuto zapojení se dá říct jen jedno, primitivní zapojení - primitivní funkce.
Jinak 30V a 5A s jedním výk. tranzistorem je špatná volba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32001
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st květen 04 2011, 15:39    Předmět: Citovat

Jezevče - to "kádéčko pětsettrojka" byl natolik blbuvzdorný tranzistor, že to byl schopný i poměrně dost dlouho vydržet. Bohužel, nikomu se nechtělo pokračovat ve vývoji takových součástek a raději se všichni vrhli na součástky méně odolné, které se mnohem častěji poserou a je tak zaručen jejich odbyt. Není samozřejmě žádný problém ten výkonový trand zdvojit nebo ztrojit - pak výkonová ztráta na 1 čip vyjde mnohem přijatelnější a akceptovatelnější i pro méně odolné "moderní" tranzistory. Stabilita zapojení pak samozřejmě odpovídá použitému zapojení - bez dostatečné rychlosti a zisku regulační smyčky to nikdy nebude takové jako s modernějším integrovaným stabilizátorem...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5681
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st květen 04 2011, 16:58    Předmět: Citovat

Já vím, taky ho hojně používám. 30V/4A do zkratu, to ještě uchladím, ale 5A je už za hranou i pro KD503. On to nějakou dobu vydrží, ale zdroj by měl být "blbuvzdorný". Takže klidně i těch 5A, ale s tepelnou ochranou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Marcel21



Založen: Sep 12, 2010
Příspěvky: 103

PříspěvekZaslal: čt květen 05 2011, 19:24    Předmět: Citovat

ešte sa chcem spytať na to aby som to mohol použivať kvôli testovaniu zosiukov aj s tým GND (zemou)
tie merače by nemali byť problem na ukazovanie U a I
ale samotne zapojenie ako rozložiť str. napetie na viac trandov a ake namotať trafo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kyori



Založen: Mar 26, 2011
Příspěvky: 211

PříspěvekZaslal: so květen 07 2011, 10:57    Předmět: Citovat

Hele Marceli, přestaň hledat linky a plánky a zapoj vlastní hlavu. To bude užitečnější. Very Happy

Jestli chceš symetrický zdroj +/- do 30 Volt a 5A, tak si ujasni, jaké bude minimální napětí. Bude to opravdu 0.00V? Nebo stačí 2.00Volt až 30Volt? To je celkem podstatné. Za další, bude ti stačit proud 5A? Co se má stát po dosažení proudu 5A? Budeš chtít nastavitelné proudové omezení? Co se má stát, když odběr dosáhne nastaveného proudového omezení? Klesne napětí na nulu nebo bude omezený výkon?
Pak si řekni, jak chceš dělat nastavování napětí a proudového omezení (pokud tam bude). Potenciometrem nebo digitálně?

A až si odpovíš všechny tyhle otázky, tak můžeš začít navrhovat schéma. Nejdříve blokové a pak detailně jednotlivé bloky. Ty bloky si vyzkoušíš na prkýnku, na bastl desce a nakonec to spojiš dohromady. Very Happy

Pár poznámek -
Budeš tahat ze zdroje do 30V napětí třeba 5V a 5A? Jestli jo, budeš muset buďto řešit chlazení anebo předregulaci.
Bude stabilizace lineární nebo pulsní? Když bude pulsní, budeš muset řešit filtr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Marcel21



Založen: Sep 12, 2010
Příspěvky: 103

PříspěvekZaslal: ne květen 08 2011, 9:49    Předmět: Citovat

našiel som toto bol by som s tým spokojný čo sa týka parametrov len by som urobyl dva krat taky transformator a cele zapojenie by som zdvojil

čím by som dosiahol dva stupne a tiež by som sa pozrel po inom meracom module kde mi bude ukazovať prud a napätie naraz a nebudem to musieť prepinať pripadne by som použil dočasne analogový ampermeter a voltmeter

len ohodnoťťe toto zapojenie po konštrukčnej stránke

http://www.johnnewman.szm.com/electronics/zdroj.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne květen 08 2011, 14:10    Předmět: Citovat

Toto zapojení, podobně jako mnoho jiných na netu bude fungovat, až na některé drobnosti. Pro někoho drobnosti, pro někoho ne.

Autor M.S. (pravděpodobně je to jen překladatel) poněkud lže, když zdroj nazývá "0 -30V" . Vzápětí se dozvíme, že 0V = 1,25V.

Omezení a snímání proudu je taky dost nepřesné. Snímá se napětí na odporu R2, ale proud teče i jinudy(skrz IO). Takže proudové omezení nastává až od větších proudů - rozhodně ne od nuly. Autor má ovšem svéráznou představu o nule, takže je to asi v pořádku.

Jak píše I.Strašil v komentáři ke konstrukci tady:
http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ART231-Konstrukce-laboratorniho-zdroje-0---30V---0---5A.html, operák pro omezení proudu je používán mimo svou zaručenou pracovní oblast. Takže další chyba v obvodu omezení proudu. Přečti si dotazy pod článkem.

Nesedí indexování a text. Řekl bych, že ho autor ve skutečnosti nestavěl.

Zvlnění 1,25% není možno u laboratorního zdroje považovat za výborné a dělat z toho pozitivní vlastnost. Ve skutečnosti ale bude zvlnění mnohem menší.

A pak tu asi bude známá bolest všech těchto zdrojů a textů k nim - umí 30V a umí 5A. Ale neumí současně 30V při 5A. Je to dáno trafem, povoleným napětím IO LM317 a poklesem a zvlněním napětí po usměrnění. To je ovšem detail.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: ne květen 08 2011, 15:00    Předmět: Citovat

sám bych si rád k BS525 postavil ještě takovou menší svářečku ale bohužel vše co jsem viděl mělo nějaké vady pěkný zdroj prodává nyní rohde schvatz bohužel stojí troch mnoho na to kolikrát bych ho použil. Docela rád bych kdyby tu někdo zveřejnil konstrukci která by byla třeba spínaná ale měla proudové omezení a byla nezničitelná. Já mám představu 0-60V x-20A .Ale asi si budu muset navrhnout něco sám.

Naposledy upravil xxxEDISONxxx dne ne červenec 03 2011, 21:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne květen 08 2011, 15:14    Předmět: Citovat

Kdo ti brání , navrhni si sám!
60V/20A obojí od nuly, to nemůže být nic těžkého. Stačí si upravit jednoduchý svářecí invertor a ty jsou na netu volně ke stažení.
Budeš mít dobrý pocit, žes konečně dokázal odstranit všechny nedostatky. Nebo taky možná zjistíš, že požadavky, které si kladeš na zdroj, budeš muset poněkud zredukovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po květen 09 2011, 6:33    Předmět: Citovat

No ja mam 2x30V 3A. A staci to relativne, ak to zapjim medzi svorky tak ma 60V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kyori



Založen: Mar 26, 2011
Příspěvky: 211

PříspěvekZaslal: po květen 09 2011, 9:58    Předmět: Citovat

xxxEDISONxxx napsal(a):
... pěkný zdroj prodává nyní rohde schvatz bohužel stojí troch mnoho na to kolikrád bych ho použil....


A ten Rohde Schwarz určitě není 3-tranzistorový, že jo? Nebo jo? Very Happy Very Happy

Já ti něco prozradím: žádná dobrá věc není zadara. A přístroje od Rohde Schwarz nebo HP jsou dobrý mašinky a nejsou tudíž zadara.

xxxEDISONxxx napsal(a):
... Docela rád bych kdyby tu někdo zveřejnilk konstrukci která by byla třeba spínaná ale měla proudové omezení a byla nezničitelná. Já mám představu 0-60V x-20A .Ale asi si budu muset navrhnout něco sám.


Vyvinout takovou konstrukci dá práci a zabere to čas a to stojí prašule. A když to někdo vymyslí a investuje čas a prašule, tak to nedá na net zadara. Co myslíš? Já mám zdroj 1.2 až 50 Volt s nastavitelným napětím, proudovou ochranou, nastavitelným limitem max. napětí a proudovým omezením. Max. proud je 10A (bylo to dáno bednou a trafem). Tak když dáš bakšiš, tak dostaneš schéma.

Nebo máš druhou možnost - sám si to navrhni, vymysli, vyzkoušej a pak nám to tu zveřejni. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Trimen



Založen: Jul 03, 2011
Příspěvky: 119
Bydliště: Kamenný Přívoz/Praha

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2011, 15:04    Předmět: Citovat

Ja něco zahlíd na elektronika.kvalitne. Primitivní konstrukce 0-30V 0-3A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: ne červenec 03 2011, 21:05    Předmět: Citovat

Nechápu co tady tak pič......, když budu chtít koupím si zdroj z Rohde a když budu chtít tak si ho postavím, když mám nějaký nápad tak se o něj rád podělím.Ujišťuji tě že o slátaninu s trafem jako kráva která akorát topí nestojím. Pokud chceš bakšiš tak ho prodávej když myslíš že je natolik kvalitní že by si to někdo koupil. A nechápu proč píšeš o třech součástkách ? Opravdu nevím proč tu meleš takový sra... . Postavil jsem mnoho zdrojů měkké tvrdé a mohu tě ujistit že vím co chci a co nechci a jedna věc co nechci je něco jednoduchého a hloupého. Príma zdroje jsou s MAA723 udělal jsem jich několik a makají prostě skvěle. Mezitím co jste tady meditovali nad třema součástkama já jsem si sehnal feritové jádro a licnu udělal návrh traf a můstků a za pár měsíců dám vědět jak jsem na tom kolik jsem spálil bupček a tak Very Happy ... .

Naposledy upravil xxxEDISONxxx dne ne červenec 03 2011, 21:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund