Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla Lotos 4211U-2 nesynchronizuje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: st květen 18 2011, 15:49    Předmět: Citovat

I to je možné, já o jeho historii moc nevím, našel jsem ho, byl dost zaprášenej, ale např. známky vlhkosti na něm nebyly a nejsou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12455

PříspěvekZaslal: st květen 18 2011, 17:35    Předmět: Citovat

riprex napsal(a):
... na trimr linearity nereaguje, ale přitom přerušenou cestu či odpor jsem nikde cestou nenašel,...
Ty trimry jsou tam ale dva. Nepíšeš, který z nich nereaguje. Na linearitu v horní části obrazu je P44 a reagovat by v každém případě měl, protože se zpětná vazba přes něho uzavírá.
Při těchto závadách se neomezuj jen na kontrolu součástek určených ke snímkové korekci, ale i na související obvody (součástky v primáru a sekundáru trafa, součástky v rázovém generátoru a vazební obvody).
Zkontroluj napětí na C405(i jeho samotný) a také, jest-li lze přesáhnout horní okraj stínítka zvětšením svislého rozměru (P43). Wink

p.s. a na měření kondenzátorů se moc nespoléhej a raději je "kontroluj" výměnou. Nezapomeň, že jsou to většinou obvody s vyššími impedancemi, kde i malý svod kondenzátoru hraje velkou roli. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: st květen 18 2011, 17:47    Předmět: Citovat

No právě že nereaguje P44, P45 má snahu něco dělat, ale jeho nastavením to pouze zhorším. Jinak obraz nejde natáhnout nahoru ani zvětšením svislého rozměru. Kondy samozřejmě neměřím a měním je hned za nové (ne z něčeho jiného, ale úplně nové).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12455

PříspěvekZaslal: st květen 18 2011, 19:53    Předmět: Citovat

To znamená, že nefunguje zpětná vazba z anody do mřížky - viz obrázek. Když odpojíš libovolnou součástku z těch čtyř(C409,C408,R410,P44), musí se výška obrazu podstatně zvýšit a výsledkem musí být obraz, podobný obr.272 (Rádce...). Tento test udělej, aby ses mohl spolehnout na funkci zpětné vazby. Pak lze postupovat dál. Jinak platí, že výška obrazu je úměrná amplitudě pilovitého napětí na C406 a musí ji přenést vazební kondenzátor C407(tyto kondenzátory také musí být kvalitní). Na zkoušku odpoj i C517 a C512 na trafu. Wink

p.s. Jak už jsem psal, správná velikost amplitudy na C406 závisí m.j. na velikosti napětí na C405 (+260V) potažmo na napětí v bodě S (impulzy +800V).



zv.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zv.png
 Velikost:  105.85 kB
 Staženo:  85 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: út červen 07 2011, 17:14    Předmět: Citovat

Zdravím, měl jsem teď poslední dobou hodně práce, takže jsem se k Lotosu nedostal, až dnes. Zpětná vazba je zjevně vpořádku, protože po jejím odpojení se obraz roztáhne. Ačkoliv jsem se snažil, C517 a C512 jsem nenašel. Na trafu nejsou a nikde "po cestě" taky ne. Je to správně nebo tam být musí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12455

PříspěvekZaslal: út červen 07 2011, 18:41    Předmět: Citovat

Kondenzátor C517 a C512 je přímo na transformátoru (viz obrázek). RC člen C517R521 slouží k částečnému omezení napěťových špiček(zákmitů), vznikajících při zpětném běhu paprsku a tím rušivého vyzařování, které jinak proniká do zvuku a také je slyšet přímo z jádra i vinutí vertikálního výstupního transformátoru. C512 zase zamezuje pronikání řádkových zpětných běhů do snímkového rozkladu, kde by způsobovaly poruchu tzv. "párování" řádků. Wink


c517.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  c517.png
 Velikost:  46.37 kB
 Staženo:  33 krát



Naposledy upravil masar dne út červen 07 2011, 18:43, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: út červen 07 2011, 18:43    Předmět: Citovat

Takže je koupím a přidám je tam, protože tam opravdu nejsou Smile. Rušení ve zvuku je, ale párování řádků jsem si nevšim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12455

PříspěvekZaslal: st červen 08 2011, 5:43    Předmět: Citovat

"Párování řádků" je nedokonalé prokládání sudých a lichých půlsnímků, které je okem málo patrné (podle míry nedokonalosti). Lze kontrolovat jen na dobře zaostřeném rastru. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: st červen 08 2011, 11:02    Předmět: Citovat

To náhodou vim Smile, je to napsáno v rádci stejně jako příčiny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: st červen 08 2011, 14:20    Předmět: Citovat

Tak jsem kondenzátory dal kam patří (po původních tam zbyly dráty, takže je asi někdo někdy ustřihl). Změna v obraze žádná pozorovatelná, obraz stále nedosáhne na horní koraj obrazovky a je přeložený. Na trimr linearity na desce nereaguje na potenciometr taky ne, ale úplně na dorazu se obraz posune o cca 1cm dolů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12455

PříspěvekZaslal: st červen 08 2011, 18:03    Předmět: Citovat

riprex napsal(a):
...Na trimr linearity na desce nereaguje na potenciometr taky ne, ale úplně na dorazu se obraz posune o cca 1cm dolů.
Předtím jsi psal,že
citace:
P45 má snahu něco dělat

, teď už tedy nemá?. P44 i P45 mají v sérii odpory R410 a R412, takže prudká reakce při dorazu trimru (nebo potenciometru) není možná, leda by byl tento trimr (nebo potenciometr) u dorazu přerušený. Jinak jsi měl dávno na zkoušku vyměnit i PCL82. O napětí na C405 ses také nezmínil.
Také jsi sem měl dát fotky obrazovky při různých nastaveních vertikálního rozměru a linearity, se signálem i bez signálu (pouhý rastr), aby byla jasnější představa.
Jinak bez osciloskopu můžeš jen měnit součástky. Wink
Také jsem se kdysi setkal s "případem", kdy se opravář snažil zprovoznit vertikální rozklad na kmitočtu 25Hz a zvýšením rozměru se zbavit druhého obrázku. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: st červen 08 2011, 22:09    Předmět: Citovat

No ono ta snaha spočívá právě v tom, že to poskočí, proč to nevím. Propojení mezi trimrem a potenciometrem je funkční a vše okolo PCL82, kterou jsem mj zkoušel vyměnit za dvě jiné je propojené a funkční, odpory nejsou přerušené hodnoty odpovídají. Kondenzátory jsou vyměněné naprosto všechny. Natočím zítra nějaké video jak se to chová a dám ho sem. Díky za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: pá červen 17 2011, 23:33    Předmět: Citovat

Tak jsem se k videu dostal až teď, je tam vidět jak se to chová při otáčení trimrem linearity a potenciometrem rozměru obrazu. Obraz je roztažený směrem vzhůru a nahoře se překládá, při odpojení zpětné vazby se to ještě zhorší. Díky za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 18 2011, 6:27    Předmět: Citovat

Pak to znamená, že pentoda má malý zisk a zpětná vazba "nemá co dělat" - dej lepší PCL82.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12455

PříspěvekZaslal: so červen 18 2011, 8:45    Předmět: Citovat

Tak zase nevím, kterým "trimrem" jsi točil, P44 nebo P45??? Já jsem pořád toho názoru, že ta z.v. není v pořádku, přestože to tvrdíš. Nefunkčnost reg. prvků je příliš významná. Ještě prověř funkčnost potenciometru linearity i trimru P44.
Jinak jde o dlouhý zpětný běh paprsku. To může způsobovat i trioda, která v tomto okamžiku má dostatečně rychle vybít C406. Zkontroluj tento vybíjecí obvod (trioda, C404, R415 i NZO2).
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 4 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund