Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

blbne programovani dragonem pres ISP na mega644

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
alvr



Založen: Jan 25, 2008
Příspěvky: 288

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 18:52    Předmět: blbne programovani dragonem pres ISP na mega644 Citovat

Zdravim. Poprve se mi do ruky dostal programator DRAGON a AVR procesory, konkretne mega644. Neco malo uz jsem si hral a programoval Atmely 8051 ale s AVR nemam zadne zkusenosti. Chci se s tim trochu naucit a osahat si to a prvni zrada je tady. Zapojil jsem mega644 primo na desku Dragona, propojil kabliky pro SPI programovani primo podle napovedy Dragona a konkretniho uC, ale i kdyz zatim presne nerozumim na co vse jsou ruzne lock a fuse bity atd, presto mi to nejak blbne. Propojeni AVR studia s Dragonem v pohode, zmena firmware v Dragonu take v pohode, ale blbne mi samotne cteni, mazani nebo flashovani do uC. Napr. kdyz nekolikrat za sebou zkusim pouze nacist lock nebo fuse bity, tak mi to nekolikrat za sebou nacte, jednou nenacte...nekdy jde uC vymazat na defaultni nastaveni, nekdy ne, nekdy se to uplne zablokuje. Zkousel jsem rychlost programovacich hodin snizit na minimum, taky to nemelo vysledek na spolehlivost.

Maji byt na MOSI, MISO, SCK (pro SPI) navic pridany nejake pull-upy na tom Dragonu? V datascheetu mega644 ani Dragona se mi o tom nepovedlo najit jasnou informaci. Docetl jsem se akorat, ze externi hodiny na XTAL byt nemusi pri SPI programovani. Nemam od toho Dragona ani schema, tak nevim co vse je k pripojenemu procesoru pripojene a co ne.

Poradite prosim nejaky postup jak pro zacatek spolehlive uvedeny procesor pripojit k Dragonu, abych se dale mohl ucit programovani? Predem diky.



propojeni 644.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  propojeni 644.jpg
 Velikost:  32.68 kB
 Staženo:  86 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 19:12    Předmět: Citovat

SPI na Atmelu je v pohodě. Nejíce se dočteš třeba tady:
http://www.atmel.com -> ATmega644 -> Documents ->
Application Notes -> Atmel AVR042: AVR Hardware Design Considerations
(http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2521.pdf)

Myslím, že Atmel AVR musí mít pro SPI programování běžící F_CPU.
S tím souvisí i Flash pojistky. V datasheetu se dočteš, že od výroby je např. výchozí interní oscilátor. Toto určuje pak max. rychlost SPI.

Já mám při programování !reset přes pull-up 10kohm na Vcc. AVcc při programování taky na Vcc.
Všechny Vcc od uP na Vcc a všechny GND na GND. MOSI, MISO, SCK připojuji normálně 1:1 bez pull-up.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiroH



Založen: Jan 28, 2011
Příspěvky: 55
Bydliště: Nitra

PříspěvekZaslal: út duben 26 2011, 12:04    Předmět: Citovat

Tak ako pisal kolega predo mnou, mas nastavenu prilis vysoku rychlost SPI. Zniz ju az skoro na minimum, skus a postupne zvysuj. Uvidis co to robi. Podla datasheetu by SPI rychlost mala byt stvrtinova oproti procesorovym hodinam, ale mne to tiez aj pri tejto rychlosti blblo. Tak som isiel o krok nizej a to uz bolo v pohode.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alvr



Založen: Jan 25, 2008
Příspěvky: 288

PříspěvekZaslal: út duben 26 2011, 12:13    Předmět: Citovat

Psal jsem hned v uvodnim popisu, ze mi to blblo i kdyz jsem rychlost SPI snizil na minimum. Ale je mozne, ze uz jsem to mel cele nejake doblbnute...dnes odpoledne budu znovu laborovat. Jinak mam to zapojene presne podle uvedeneho obrazku z napovedy Dragona. Nema tam byt nic vic/min, ze?

Jak je to s JTAG rozhranim oproti SPI? Ma krome debugg nejake dalsi vyhody/nevyhody oproti SPI?

Jeste mam dotaz, kdyz chci udelat vymazani procesoru na defaultni hodnoty, je to nejak zavisle na aktualne nastavenych fuse nebo lock bitech? Nebo by tato vunkce mela chodit vzdy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wire



Založen: Feb 12, 2011
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: út duben 26 2011, 20:03    Předmět: Ahoj Citovat

S pojistkama u AVR opatrně,ISP si můžeš snadno zablokovat a pak pomůže jedině paralelní odblokování,což ti naštěstí zrovna Dragon umožňuje.Jde o to,že si např.můžeš nastavit nepoužitelné taktování,deaktivování pinu RESET(pin RSTDISBL) je také problém,či pokud nastavíš přepínač DWEN (interface debugwire), normální funkčnost
ISP bude zakázána a je nutno použít právě "high voltage programming".O rychlosti ISP už tu psali.Na internetu se nechají najít stránky,které se věnují pojistkám a dalším nastavením. Hodně slušně je to popsáno přímo v AVR studiu,odkud jsi zřejmě stáhnul i ty nákresy připojení.Základ je číst datasheet daného obvodu.Rovněž zbytečně dlouhej kabel od Dragonu může být taky problém (zrovna u mě si to potom dělalo,co chtělo:-).Pokud to napájíš z konektoru Dragonu,nic jinýho už z toho nenapájej,někde jsem četl,že je odběr z USB údajně na hraně,tedy alespoň u první verze Dragonu,ale neověřoval jsem to,takže to ber s rezervou.
PS: pěkně je to popsané v manuálu v ČJ ke stažení např. na stránkách GM.


Naposledy upravil wire dne čt duben 28 2011, 11:17, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st duben 27 2011, 15:30    Předmět: Re: Ahoj Citovat

wire napsal(a):
či vypneš samotné ISP programování (bit SPIEN)

ISP si přes SPI nezakáže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wire



Založen: Feb 12, 2011
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: čt duben 28 2011, 11:06    Předmět: Citovat

Dovolil jsem si ten překlep opravit,aby to nebylo matoucí.Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund