Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přitápění RD teplem ze střechy
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2011, 16:40    Předmět: Přitápění RD teplem ze střechy Citovat

Zdravím ,
mám takový nápad ale nejsem si jist jestli to není nesmysl. A proto bych se chtěl zeptat jestli něco podobného někdo neřešil.

Chtěl bych přitápět jasně že v přechodných obdobích zhruba dvě místnosti. Domek je starý, sice částěčně izolovaný, průchozí dvě místnosti a nevyužitý půdní prostor.Navíc špatně orientovaný. Střecha je rekonstruovaná plechová a na půdě bývá dost teplo. I přes tropická vedra za 10 let je v obytných místnostech max 24-25°C a to se větrá do průvanu. Prostě syrovina a baráček z roku 1936.

Myšlenka je taková přes strop hodit rouru+ventilátor,nějakou regulaci a filtraci a zkusit tlačit teplejší vzduch z pod střechy do místností. Největší problém vidím průraz přes klasický dřevěný strop (desky rákos,škvára,mazanina) a ten bordel s tím způsobený. Ostatní technické věci tam je to v pohodě.

Otázka je účinnost , je mi jasné , že to bude fungovat jen částečně, nicméně oststní náklady by byly zanedbatelné.
Třeba právě teď dva dny vyplý plyn, doma cca 16-17°C, venku na zdechnutí a na půdě taktéž.

Co vy na to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2011, 16:54    Předmět: Citovat

Na půdách bývá různý smrad, to by chtělo kromě filtru prachového ještě filtr z aktivniho uhlí.

Naposledy upravil mtajovsky dne čt duben 21 2011, 16:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5670
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2011, 16:55    Předmět: Citovat

Na tohle by bylo ideální malovýkonné tepelné čerpadlo, otázkou zůstává cena.
Ta díra by to částečně řešila, musel bys to honit ventilátorem rourou až k zemi, aby se to promíchalo. ale v zimě to bude velký únik tepla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2011, 17:17    Předmět: Citovat

díky za reakce,

-smrad na půdě není

- ta trubka k zemi by byla prostorově dost obtížně stavebně proveditelná.
Myslel jsem jen hodit na strop nějakou bílou mřížku na 100 HT vodovodní rouru. Případně pokud by to fungovalo udělat větší rozvod a hodit to do sádroše.
-na zimu se roura zacpe a zaizoluje
-tepelné čerpadlo otázka cena, návratnost asi žádná+brutální nárůst elektriky. Ale nějak jsem se do toho neangažoval. Jinak máme krb kamna a út na plyn, Pominuli pracnost, bordel a další faktory tak tam mám obrovský problém , že jedna místnost je horko a druhá pokud to nehoním ventilátorem tak zima a zbytek místností vůbec nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2011, 17:24    Předmět: Citovat

Možno by stačil nejaký výmenník, vzduch by sa vracal ohriaty späť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2011, 18:12    Předmět: Citovat

Určitě by bylo vhodné použít oddělené okruhy kvůli hygieně i kvůli prašnosti a hlučnosti, možná by stálo za úvahu použít některé prvky ze systémů pro rekuperaci tepla, v tvém případě v opačném smyslu http://www.vyjimecnedomy.cz/topeni-vetrani-rekuperace

Jestli máš vhodně situované okruhy ÚT nebo dokonce podlahové vytápění, dalo by se uvažovat o nějaké ošizené formě solárního kolektoru, který by posílal ohřátou vodu ze střechy do potrubí. Kdysi dávno někde na Moravě někdo vyráběl velkoplošné kolektory na principu gumových meandrů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2011, 18:41    Předmět: Citovat

UT mám, ale do toho se mi nechce nějak zasahovat. Kolektory nepřipadají v úvahu. Nejdou umístit -špatná orientace domu k světovým stranám. (je to nudle cca 15x5m)
Myšlenka je použít teplo ne ze střechy, ale teplo které vzniká pod plechovou střechou na půdě. Zhruba dnes v 18:30 uvnitř 17°C, na půdě stále krásných 27°C

Zde jde jen o takovou konzultaci jestli to má smysl, podle mne i za minimální pořizovací náklad jo. Je mi jasné, že účinnost nebude nic moc, jak se setmítak to fungovat přestane. Ale červená střecha plechová se umí pěkně rychle rozpálit. Provozní náklad by byl jen elektrika za nějaký ventilátor+ Regulaci pořeším Logem.
Domek je trochu větší než dvě místnosti, neřeším ložnici,koupelnu,podkroví, stačilo by přízemí kuchyň +obyvák.
Asi si půjčím dataloger na teplotu a zkusím trochu poměřit jak se teplota na půdě chová.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2011, 19:04    Předmět: Citovat

Teplota nie je rozhodujúca, bolo by dobré posúdiť aký výkon je k dispozícii. Tá strecha je z ľahkých materiálov a steny dole sú ťažké s veľkým merným teplom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ramici



Založen: Jan 13, 2010
Příspěvky: 153

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2011, 20:24    Předmět: Citovat

Kdysi něco takového bylo buď v receptáři, nebo v udělej si sám, uš nevím. Jako svod byl použit nevyužívaný komín (vystlaný igelitovým rukávem).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hanizek



Založen: Apr 01, 2009
Příspěvky: 364
Bydliště: Uganda

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2011, 20:52    Předmět: Citovat

Já bych to určitě vyzkoušel. I kdyby se to později ukázalo jako neúčinné, zas tak velká finanční ztráta to nebude.
U přítelkyně jsem podobně vyřešil "přitápění" domu - z místnosti, ve které je krb, jsou natáhnuty flexo roury (s ventilátory) do dalších dvou komnat.

Má to ale i své zápory. Musí teď o dost častěji utírat prach (cirkulující vzduch ho rozvíří po celém baráku, chtělo by to nějáký filtr). Taky se tím docela dobře nese zvuk, jde slyšet každé upšouknutí Laughing .
Další problém byl průvan. Člověk měl pocit, že mu pořád táhne na nohy. To jsem nakonec vyřešil výměnou větráků. Dal jsem tam PC větráčky, které mají jednak nižší průtok než ty původní a jsou taky o dost tišší. Tím se problém "průvanu" vyřešil.

Jinak můžu potvrdit, že to podstatně zlepšilo tepelnou pohodu v baráku.

_________________
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt duben 21 2011, 21:13    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Petr-II



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 393

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 8:52    Předmět: Citovat

Jses zdatny pivar?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr-II



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 393

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 10:21    Předmět: Citovat

Uz jsem to nasel http://www.freeweb.hu/napenergia/gyak/szp/sztgyi.htm a http://www.freeweb.hu/napenergia/gyak/szp/sztgyi_k1.htm
Jinak bych nasel i odkaz na ceskeho vyrobce pudniho vymeniku ale to je jiz jina cenova kategorie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 14:10    Předmět: Citovat

Díky za názory, asi to zkusím až budu mít pracovní náladu. Ten průchod stropem bude docela opruz a potom budu stejně muset malovat.
-dnes mne však napadla další "nevýhoda" ono večer a v noci, nebo když bude zima a ventilátor nepoběží tak mám obavu, že to začne fungovat jako komín tedy obráceně. Asi by to chtělo nějakou servo klapku a na zimu potom i nějakou izolaci.

Jinak v minulosti jsem než jsem vyboural falešné okno z místnosti do místnosti a vyhodil dveře (v podstatě propojil dvě místnosti) jsem od krbových kamen přes rozvod 100 HT trubek a PC ventilátory odsával teplo kamen a foukal ho 5m do rohu místnosti. Jakýsi efekt mělo

Jinak výkonově nemám obavu, střecha je cca 170m2
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Feltech



Založen: Dec 30, 2006
Příspěvky: 47
Bydliště: Ludanice, Slovakia

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 22:29    Předmět: Citovat

Stačí na to klapka s bimetalom, teda ak teplota stúpne nad 18-20 stupnov, tak sa ti ten komín otvorí. Prípadne ventilátor s otvárateľnou žalúziou.... celkom dobre tesnia.

Myslím, že som niečo podobné videl niekedy v telke buď na Nove v Radách ptáka Loskutáka, alebo s Přemkom niekde... a boli to normálne originál zariadenia... už si nespomínam
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund