Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vadný pedál k šicímu stroji
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 04 2014, 23:18    Předmět: Citovat

Závadu sis identifikoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 22:13    Předmět: Citovat

roboxx napsal(a):
... akonáhle sa ten kondík začne zohrievať a potom ...

Zdárec,
potom půjde kondík do ( x ). Měl jsem taktéž k opravě tento pedál. Již u něj nefungovala regulace (šicí stroj jel od zapnutí naplno) a odpor na výstupu byl hodně pod 1Ohm, byl stále ve zkratu a to bez ohledu na polohu pedálu. Vyměnil jsem kondík, preventivně unavený odpor na konektoru, vyčistil vnitřek a ... fachá a jedeme dál. Viz. foto:



Pedál k šicímu stroji - detail vnitřku před opravou.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Pedál k šicímu stroji - detail vnitřku před opravou.jpg
 Velikost:  82.08 kB
 Staženo:  439 krát


Pedál k šicímu stroji - detail odporových těles.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Pedál k šicímu stroji - detail odporových těles.jpg
 Velikost:  41.02 kB
 Staženo:  380 krát


Pedál k šicímu stroji - detail vadného kondíku.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Pedál k šicímu stroji - detail vadného kondíku.jpg
 Velikost:  59.58 kB
 Staženo:  346 krát


Pedál k šicímu stroji - vadný kondík (zkratovaný).jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Pedál k šicímu stroji - vadný kondík (zkratovaný).jpg
 Velikost:  32.28 kB
 Staženo:  300 krát


Pedál k šicímu stroji - po opravě a vyčištění.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Pedál k šicímu stroji - po opravě a vyčištění.jpg
 Velikost:  86.78 kB
 Staženo:  339 krát


_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 22:20    Předmět: Citovat

Další ...


Pedál k šicímu stroji - před složením.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Pedál k šicímu stroji - před složením.jpg
 Velikost:  57.81 kB
 Staženo:  565 krát


_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pharaone



Založen: Feb 20, 2019
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: čt únor 21 2019, 15:11    Předmět: Citovat

Toto téma je sice staršího data, ale potřebuju poradit, sám se v těch soušástkách moc nevyznám. Pedál jsem dal dohromady, šicí stroj jede ale buď na 100% nebo vůbec. Volal jsem do servisu a borec mi řekl, že nafouknutý kondík stačí odstřihnout a vyhodit, že tam stejně není důležitý. Předpokládám, že to asi není tak úplně pravda, že tam z nějakého dobrého důvodu je. Problém ale je sehnat nějaký za rozumnou cenu, mohli byste mi dohodit nějaký se stejnými parametry aniž bych koupil něco úplně odlišného? Respektive - ten (momentálně odstřihnutý) kondík dělá přesně to, že stroj jede buď na 100% nebo vůbec?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt únor 21 2019, 15:29    Předmět: Citovat

Ten kondík by mohl zmírňovat jiskření na uhlíkových tabletách.Už v minulosti jsem psal, že tablety je třeba na hrubším papíru vyčistit od tmavých skvrn.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 21 2019, 16:23    Předmět: Citovat

Kondenzátor je jen odrušovací, na regulaci nemá žádný vliv.
Takže rozborka sloupců s tabletama, ty vypucovat, správně složit - a bude zas fungovat - ověřeno na dvou exemplářích. Very Happy
Je to sice předpotopní, ale německy důkladné a tudíž skoro nezničitelné řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt únor 21 2019, 17:25    Předmět: Citovat

Téměř 100%ně jsi dal blbě pero . Jako téměř všichni ďoubalové .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: čt únor 21 2019, 23:31    Předmět: Citovat

Dá se koupit nový univerzální pedál. https://www.sicistroje-shop.cz/pedal-universal-pro-sici-stroje?search=ped%C3%A1l&page=5
Jak kvalitní je, to nevím.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil



Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4272
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: pá únor 22 2019, 0:21    Předmět: Citovat

Ten pedal sa da normalne kupit. Posielam link: https://www.sicistroje-shop.cz/pedal-pro-sici-stroje-veritas-lucznik-lada-podolsk-cajka-u1181 ak chceš hladat tak daj do googla heslo tur2
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pharaone



Založen: Feb 20, 2019
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá únor 22 2019, 21:13    Předmět: Citovat

To znamená, že nutně tam ten kondík být nemusí?

Tablety vyčistím jak budu mít čas, zatím co sem se díval, tak je jich pár zlomených.

Polohu pera sem zkoušel xkrát, teď ysi myslím, že by snad mělo být konečně ok. Ale můžu se plést, nejlépe by pomohl obrázek Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31828
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá únor 22 2019, 21:21    Předmět: Citovat

Pro funkci toho motorku TUR-2 je kondenzátor nepotřebnej - pokud ale budeš krejčovat bez něj v hustším osídlení, přijde ti to brzo někdo vysvětlit s vidlema v ruce, protože ten kondík slouží jako ODRUŠOVACÍ = zamezuje nadměrnýmu šíření elektromagnetickýho rušení z motorkovýho komutátoru do okolí i do sítě. Podle normy ho tam výrobce musel dát, takže provoz bez něj odporuje normě - něco jako když z auta upářeš katalyzátor nebo filtr částic. Jede to i bez něj, ale když tě s takovou "úpravou" chytnou, seberou ti papíry ... Tady pokud by si na tebou způsobený rušení někdo stěžoval, tak ti ČTÚ po zjištění tebe jako původce "úpravy" nebránící vzniku rušení napaří pokutu - začínající mimochodem na nějakejch 50 000 kačkách ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pharaone



Založen: Feb 20, 2019
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá únor 22 2019, 21:49    Předmět: Citovat

To je právě to, proč se ptám tady - protože sám nevím k čemu to vlastně slouží a když ti pak servisák řekne, hoď to do háje, není to potřeba, tak se vtom jako laik vyznej. V pohodě, koupím novej kondík, naletuju, vyčistím uhlíky a bude. Díky za vysvětlení funkce toho kondíku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
truck-thor



Založen: Jan 11, 2018
Příspěvky: 14
Bydliště: Chvaletice

PříspěvekZaslal: čt říjen 29 2020, 22:00    Předmět: Citovat

Zdravím všechny!

Manželka vlastní dlouhou dobu šicí stroj Visnja Bagat 706 a je s ním spokojená. Bohužel se na několika místech přepálil keramický výkonový rezistor v pedálu řízení rychlosti motoru. Nikde se mi to nepodařilo vygooglit jako náhradní díl. Rozhodl jsem se proto ke stavbě elektronické šlapky dle návodu Ing. Róberta Vojdana. Kupodivu jsem sehnal Hallovu sondu MAF 100 u AV elektronik za pouhých 24 Kč. Zbytek byly šuplíkovky – některé rezistory jsem skládal (27k=12k+15k, 18k=10k+8k2) a místo 2x 6k8/2W jsem použil 3x 4k7/2W.

Zapojení pracovalo málem na první dobrou, ale nepodařilo se mi rozběhnout motor ani přiložením relativně velmi silného magnetu, který jsem vytáhnul z ložiska nějakého starého PC větráku. Po mnoha laboracích a spousty měření a hledání katalogových hodnot jsem zjistil, že MAF dává příliš malé výstupní napětí (cca kolem 20mV), které se nedostane přes rezistor M1 na vstup OZ. Musel jsem ho snížit 100násobně – měl jsem po ruce 1k2.

Dále si dejte pozor na zenerku 5V1 – tuto hodnotu dodržte, protože MAF snese podle katalogu jen max. 5,5V. Já jsem sice nasadil nějakou starou 5V6, ale až po změření Zenerova napětí, které bylo v mém případě 5,3V. To už je dost na hraně, ale zatím to chodí.

Výkonové 2W rezistory dost topí, podle výpočtu a měření mám na každém cca 1,6W. Netuším, jak dlouho to všechno vydrží, než se to usmaží – v té šlapce to moc nevětrá. Jsem zvědav, jak dlouho na tom udrží žena nohu, než si obuje azbestové ponožky.

Tyristor dám KT206/600 (3A) místo KT505 (1A) a diody jsem dal taky 3A/1000V (tuším 1N5408).

Odrušení jsem nechal původní, co bylo ve šlapce – 2x nějaká tlumivka + odrušovací kondík.

Už jen zbývá doufat, že se to osvědčí a bude fungovat. Zatím jsem to nechal běžet na plný pecky jen asi půl minuty a KT505 byl už dost horkej.

Víc zatím nevím, brzy vyměním tyristor a až bude žena šít, nechám si to zkritizovat, jak se jí s tím šije. Na fotkách ještě není zachycena výměna tyristoru KT505 a rezistoru M1.

AHOJ!



pedál.png
 Komentář:
 Velikost:  86.73 kB
 Zobrazeno:  238 krát

pedál.png



Fotografie-0021.jpg
 Komentář:
 Velikost:  257.37 kB
 Zobrazeno:  150 krát

Fotografie-0021.jpg



Fotografie-0022.jpg
 Komentář:
 Velikost:  251.41 kB
 Zobrazeno:  138 krát

Fotografie-0022.jpg



Fotografie-0023.jpg
 Komentář:
 Velikost:  238.34 kB
 Zobrazeno:  135 krát

Fotografie-0023.jpg



_________________
Tranzistor chráněný speciální pojistkou ji ochrání tím, že se sám vypálí jako první. (Ed Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá říjen 30 2020, 10:52    Předmět: Citovat

Máš to pěkný. A s tím ohříváním nohy to nebude tak zlý, on ten původní pedál s uhlíkovýma tabletkama taky trochu hřeje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá říjen 30 2020, 23:10    Předmět: Citovat

Visnja Bagat 706 je na googlu celkem známý, muselo se ho vyrobit hodně. Co je to zač? Jak se s ním pracuje? Vypadá to jako originální jugoslávská konstrukce, ničemu se to nepodobá... Zajímavý je vestavěný motor, to mnoho Veritasů nemělo. Jinak nějaká univerzální šlapka YC-190 by s tím asi fungovala. https://www.sici-centrum.cz/pedal-yc-190-univerzalni-pro-vsechny-mechanicke-s-stroje?start=22


Visnja Bagat 706.jpg
 Komentář:
 Velikost:  140.53 kB
 Zobrazeno:  116 krát

Visnja Bagat 706.jpg



_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund