Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Voltohmetr TESLA BM 289
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JanikPetr



Založen: Oct 18, 2007
Příspěvky: 102
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: út duben 05 2011, 23:12    Předmět: Voltohmetr TESLA BM 289 Citovat

Podařilo se mi sehnat starší voltohmetr TESLA BM 289.Jedná se o inovova
né provedení s panelovým měřidlem typ MP120 a se zdrojem měřícího napětí pro ohmetr s baterií (zřejmě dobíjecí) místo doutnavkového stabili
zátoru 12TA31.Funkce tohoto přístroje není zcela v pořádku a tak potřebu
ji radu od odborníků znalých tento přístroj.

V přístroji chybí baterie pro měření odporů.Jaký byl původní typ této baterie a čím se dá dnes nahradit.

Po zapnutí přístroje se prudce rozzáří měřící elektronka ECC82.Je mi jasné,že studené žhavící vlákno má po zapnutí menší odpor,ale elektronka se rozsvítí jak žárovka a pak postupně pohasíná do optimálního stavu.Žhavící napětí odpovídá katalogovým údajům.

Anodové napětí na krabicovém filtračním kondenzátoru C2 2M/400 V je
téměř 430V. Volič síťového napětí nastaven ve správné poloze 220 V.

Nejzávažnější závada přístroje je následující.Po zapnutí se ručka nejdříve
vychýlí kousek doleva pod nulu a následně po nažhavení se prudce vychý
lí doprava (rozsah 1V =) a z tohoto stavu jde potenciometrem pro nastavení nuly tato nastavit.Následně se ručka začne pomalu vychylovat
doprava až na doraz a na otáčení knoflíkem pro nastavení nuly nereaguje.Po přepnutí na rozsah 3V ručka poklesne na cca 1/3 a pak zase stoupá až na doraz. To stejné se opakuje i po přepnutí na rozsah 10-
30-100 V.Teprve na rozsahu 300 V se ručka ustálí zhruba v polovině stupnice.

Jelikož jsem náhradní elektronku ECC82 neměl tak jsem na zkoušku použil elekronku ECC85 po úpravě přívodů žhavení na patici.Původní
ECC82 má dvojité žhavící vlákno s vyvedeným středem 12,6/6,3 V.

Po výměně elektronky se problém s rozzářením žhavení po zapnutí odstranil,ale nemožnost nastavení nuly zůstala.

Poradí někdo kde hledat závadu.Ve výrobě byly měřící elektronky spec. vybírány.

Předem Děkiji za jakoukoliv radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 13:03    Předmět: Citovat

Svého času jsem měl tento přístroj, akumulátor byl mám dojem NiCd 225 - 1,2V. Náhrada je např. NiMH V350R, H nebo V 300H (V350H; V400H). Napětí na C2 je podezřele vysoké, ECC 82 má podle katalogu Ua 250V, ale kolik má být konkrétně v tomto případě nevím. Ve schématu v manuálu nejsou napětí uvedena, odhadoval bych nižší. Asi by bylo vhodné zkontrolovat střídavá napětí přímo z transformátoru, C2, C3 a vyvažovací potenciometr R33. E2 by měla být ECC82. Přístroj jsem nemusel nikdy opravovat, takže se závadami nemám zkušenost, ale základní zapojení je poměrně jednoduché.

Naposledy upravil Achab dne st leden 13 2021, 7:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 14:52    Předmět: Citovat

Vyzerá to na klasické zapojenie emitorového sledovača - v emitoroch sú rezistory M1. Jedna mriežka uzemnená priamo, druhá cez rezistor vysokého odporu - 2M5+22M5 podľa rozsahu. V tomto okruhu je treba hľadať, pravdepodobne druhá mriežka-príslušná sekcia prepínača-rezistor 2M5+22M5.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 15:54    Předmět: Citovat

jsme už trochu zblblí z tranzistorů, lampa potřebuje chvilku na ustálení a je blbost zapínat ten měřák s nastaveným rozsahem 1V... jestli to dělá i na 10V, 30V tak by to byla vada...
mizení ručičky za pravým rohem způsobuje přepínač vpravo od budíku, kterým se odpojuje mřížkový odpor pro dosažení větší vstupní impedance.
mřížka visící jen tak halabala ve vzduchu se nabíjí a výchylka jde do háje, takže do polohy odpor zapnutý nebo tak nějak....vypínat jen když jsou svorky připojeny k něčemu v měřeném objektu co ten odpor nahradí...
baterka jakákoliv nicd nimh 1,2V cca 200mAh...původní nicd225... dobíjí se po zapnutí malým proudem ze sítě, nutno nechat chvilku nabít a pak teprv měřit, jinak bude lehce courat nastavení max ohm..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 16:11    Předmět: Citovat

Pokud byl přístroj v pořádku, výchylka po zapnutí byla max. do 1/3 stupnice a šla vždy ovládat potenciometrem bez ohledu na rozsah, ustálení max. 10min., Tesla uváděla spolehlivé ustálení do 25 minut. Mřížka "visí ve vzduchu" jenom na střídavých rozsazích bez připojené sondy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 17:07    Předmět: Citovat

hádat se nebudu, ale mám prakticky ověřeno že vypnutí vypínače vpravo vede k postupnému zvyšování výchylky až kamsi daleko za maximum... při zkratu vstupních svorek se vrátí na 0, po rozpojení zas letí...je to způsobeno nabíjením mřížky...
doporučuju zapnout přístroj s přepínačem v poloze "12 hodin" budík by asi neměl nic dělat.... po několika minutách...3..5min, přepínat rozsahy dolů a potenciometrem nula vždy dorovnat až k rozsahu 1V, jestli tohle nebude chodit (radši s původní lampou a zapnutým odporem) je přístroj vadný, pak bych se začal hrabat v jednotlivých součástkách...
EDIT: tak jsem to zapnul, u dobrého kusu protáčení potenciometru nula na 300V není téměř patrné, na 1V působí výchylku cca 90% stupnice a samozrejmě něco podobného na druhou stranu pod nulu.. nemám to srdce to trápit...
EDIT2: po vypnutí odporu vyletí ručka na rozsahu 1V za roh cca za 10 vteřin, pěkně plynule... na 300V pohyb neznatelný...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 19:47    Předmět: Citovat

S tím vypnutým mřížkovým svodem to potvrzuji. Ručka pomalu ubíhá a ubíhá - to není vada, ale vlastnost elektronek.

Pokud nejde po ustálení teploty nastavit nula viděl bych to nejspíš na elektronku - jeden její systém se výrazně odchýlil například v emisi. V přístroji nejsou žádné elektrolyty a protože jde o ss obvody tak pomalé zhoršováníá nuly s časem, čili s ohřevem bych viděl na tu ECC82. Výměna za ECC85 nebyl dobrý tah. ECC85 má v porovnání s ECC82 skoro trojnásobnou strmost a daleko menší předpětí g1.

- přeměřit původní ECC 82 popřípadě osadit zpět novou elektronkou ECC82
- postarat se o kontakty přepínače
- orientačně změřit odpory v okolí elektronky

S tím napětím - přístroj je na 220V nominál, dnes je nominálně 230V a jaké máte v zásuvce skutečné napětí? Přeměřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 20:28    Předmět: Citovat

Souhlas jak píše alles. Po zahřátí těch 25 min., nastavit na rozsahu 1V. Potom
přepnout na 30V, a konec. Potom již není třeba sahat na knoflíky. Třeba měsíce.
On dojede na toto nastavení. Je jasný,že když nulu nastavíš 5 min. po zapnutí,
tak budeš za chvíli nastavovat znovu. Musíš počkat. Asi jsi ho vůbec neměl otvírat,
ten tě přežije. Dej tam původní ECC82. Svod je běžně zapnutý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JanikPetr



Založen: Oct 18, 2007
Příspěvky: 102
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 21:46    Předmět: Citovat

nobis napsal(a):
Souhlas jak píše alles. Po zahřátí těch 25 min., nastavit na rozsahu 1V. Potom
přepnout na 30V, a konec. Potom již není třeba sahat na knoflíky. Třeba měsíce.
On dojede na toto nastavení. Je jasný,že když nulu nastavíš 5 min. po zapnutí,
tak budeš za chvíli nastavovat znovu. Musíš počkat. Asi jsi ho vůbec neměl otvírat,
ten tě přežije. Dej tam původní ECC82. Svod je běžně zapnutý.


Je mi jasné,že se musí přístroj nechat zahřát.Ručka i po půl hodině i na
rozsahu 100 V je až v pravo na doraz a nijak nereaguje na otáčení poten
ciometrem pro nastavení nuly.Zítra proměřím jak tu bylo doporučeno
ukostření mřížky elektronky přez 4 patro řadiče,vypínač svodu a odpor R10 2M5 a jeho spoj na kostru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 22:55    Předmět: Citovat

Když to dělá s původní elektronkou, tak je to fakt závada. K tomu svodu. Svod odpojíš
na chvíli až po připojení na měřený obvod. Tím vypneš předpětí mřížky (odpor na zem)
a ta si ho vezme z měřeného obvodu. Voltmetr má teď velmi velký vstupní odpor. Po
odpojení svod zapneš. Snad jsem to nepopletl. Kdyby bylo tak zle, že by jsi nemohl
novou elektronku sehnat, tak ji pošlu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt duben 07 2011, 1:41    Předmět: Citovat

nobis napsal(a):
Souhlas jak píše alles. Po zahřátí těch 25 min., nastavit na rozsahu 1V. Potom
přepnout na 30V, a konec. Potom již není třeba sahat na knoflíky. Třeba měsíce.
On dojede na toto nastavení. Je jasný,že když nulu nastavíš 5 min. po zapnutí,
tak budeš za chvíli nastavovat znovu. Musíš počkat. Asi jsi ho vůbec neměl otvírat,
ten tě přežije. Dej tam původní ECC82. Svod je běžně zapnutý.

Je vidět že jsi ten voltmetr nikdy neměl v ruce Mám z tebe bolení hlavy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: čt duben 07 2011, 18:13    Předmět: Citovat

Co k tomu dodat? Měřil jsem nejvíce na rozsahu 10 až 300V, a na knoflíky
jsem nesahal. Měsíce. Myslím, že to je oblast nejčastějšího použití.
To jsem měl na mysli když jsem to psal. Sondou jsem nikdy neměřil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JanikPetr



Založen: Oct 18, 2007
Příspěvky: 102
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: čt duben 07 2011, 21:41    Předmět: Citovat

Tak po "naťuknutí" vašimi příspěvky se dobrá věc podařila a závada příst
roje je odstraněna.Závada byla skutečně v obvodu mřížky elektronky.Po
prostudování zapojení vstupního paketu řadiče je jasné,že svodový odpor
mřížky a tím pádem i vstupní odpor měřiče na stejnosm.napěť.rozsazích
při zapnutém vypínači "SVOD" je daný hodnotou rezistoru R10 2M5 a při
rozpojeném svodu nekonečný.Ve skutečnosti jsem v obou případech
naměřil nekonečný odpor a závada byla odhalena.Jak správně diagnosti
koval kolega alles byl vadný vypínač svodu.Náprava byla velice jednoduchá,jelikož tento vypínač je dvojitý a druhá strana funguje bezvadně,stačilo jen přeletovat vodiče.
Nyní i na nejnižším rozsahu 1V a vytočeném potenciometru nastavení nuly
zcela vpravo se sice ručka po zapnutí na chvíli vychýlí až na konec stupnice a následně klesne zhruba do poloviny a potenciometrem lze v po
hodě nastavit nulu.Po vypnutí vypínače SVOD ručka začne stoupat až na doraz na rozsahu 1V rychle,na vyžších úměrně pomaleji.Zkratováním vstupních zdířek ručka klesne na nulu, stejně jako opětovným zapnutím vypínače SVOD do původní polohy.
V druhé fázi jsem proměřoval samotnou elektronku ECC82,jelikož po zap
nutí voltohmetru se na chvýli silně rozzáří jako žárovka.Jelikož tato elekt
ronka má pro každý systém samostatné žhavení s vyvedeným středem
pro možnost žhavení 6,3 nebo 12,6V kontroloval jsem žhavení systémů
samostatně a zjistil,že závadaje jen na jednom systému.Kontrolou vnitřní
ho systému elektronky pod lupou jsem objevil cca 2 mm holého konce žhavení přibodovaného na vývod kolíku.U ostatních tří vývodů je spirálka žhavení až k vývodu obalena tepelně izolačním tmelem.A právě tento neobalený kouse k žhavení se po zapnutí silně rozsvítí.Buď výrobní vada,nebo oloupané provozem.

to: nobis díky za nabídku elektronky.ozvu se ti na soukr.zprávu.

Jelikož nepředpokládám dlouhou životnost vadné elektronky a originál vybíranou používanou výrobcem už ztěží někde seženu, jeví se potřeba do budoucna při použití běžné elektronky ECC82 doseřízení přístroje.Proto
mám zde dotaz na fundované členy fora k čemu slouží jednotlivé dostavovací prvky.Potenciometr R33 a R34 k nastavení nuly a max.OHM.
Co se ale dostavuje trimrem R 46/4k7 a trimry pripojenými k měřidlu
R40/5k6 a R41/12k.Shema přikládám v připojeném souboru.
Zatím mockrát dík za poskytnuté rady a těším se na další příspěvky.



BM289.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  BM289.jpg
 Velikost:  201.48 kB
 Staženo:  489 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá duben 08 2011, 15:31    Předmět: Citovat

S tím jsem si kdysi taky hrál s následujícím závěrem:

- Sériovým odporem R40 se nastavuje dostavuje rozsah přístroje na nízkých napěťových rozsazích, to znamená, pokud je s měřidlem v sérii R17, ale spíš, když je připojeno přímo na katodu levého systému, čili v režimu voltmetr. Tady by změna R41 nebyla nic platná.
- Naopak na vysokých napěťových rozsazích, kde jsou zařazeny v sérii vysoké odpory R19, 20, 21 tvořící proudové napájení měřidla, by změna R40 neměla význam. Takže se dostaví proudová citlivost bočníkem R41.

Nikde jsem nesehnal popis, jak se to má nastavit a už si přesně nepamatujíi rozsahy, na kterých jsem to nastavoval. Pravděpodobně na nejižším a nejvyšším a střídavým dostavování se dosáhne souhlas pro všechny rozsahy v dané přesnosti.

Pomocí R46 se, tuším, dostavuje nejnižší střídavý rozsah, pokud máte sondu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JanikPetr



Založen: Oct 18, 2007
Příspěvky: 102
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: pá duben 08 2011, 22:52    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Pomocí R46 se, tuším, dostavuje nejnižší střídavý rozsah, pokud máte sondu.

Právě,že střídavou sondu k tomuto přístroji nemám a chci si ji amatérsky vyrobit.Zapojení sondy je na celkovém schématu přístroje,nikde jsem však nenašel obrázek mech.provedení.Provedení střídavé sondy novějšího
voltohmetru TESLA BM 388E je uvedeno v knize Elektronkové voltmetry
autorů Labaj-Staněk z roku 1970.Konstrukce této sondy je poplatná použi
té spec.měřící diodě EA 52,která má anodu vyvedenou hrotem z baňky a
katodu tvoří kovový kroužek okolo baňky.Dozadu jdou jen dva vývody
žhavení.

Střídavá sonda pro BM 289 používá klasickou elektronku dvojitou diodu
EAA91 s kolíky.Z hlediska vf techniky a požadavku co nejkratších spojů předpokládám,že je elektronka umístěna v sondě kolíky ke měřícímu hrotu a anoda spojena s hrotem ker.trubkovým kondenzátorem.

Pokud někdo z členů tohoto fora má obrázek ,nebo zná konstr.provedení
sondy BM 289 tak žádám o uvedení.Stačí i ruční malůvka.Mockrát dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund