Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PC zdroj s vystupem 55V
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
noxed



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 10:09    Předmět: PC zdroj s vystupem 55V Citovat

Ahojte, potřebuji zdroj 55v / 1A max. Rozhodl jsem se upravit AT pc zdroj (200w), tak, že přemotám vf trafo s tím, že zachovám veškerá vinutí a přidám další vinutí pro 55v, které usměrním a vyfiltruji podobně jako je to u 5v a 12v větvích a napětí doladím přes zpětnou vazbu. Trafo jsem tedy přemotal, použil jsem užší drát pro celý sekundár, aby se mi tam všechno vlezlo. Původní vinutí bylo tedy pro primár 40z (2x20závitů), sekundár od GND: 2x3z (pro 5v) dále na ně navazují 2x4z (tedy už dohromady 2x7z pro 12v) a já jsem na to přidal 2x25z, čili dohromady 2x32z Cu drátem 0,5mm, podle mých Confused výpočtů by to mělo dávat cca55V. Zdroj jsem zapojil a funguje stejně jen s mého vinutí přes dvě diody z konců proti zemi vyleze 160v (provizorně se 47uF kondenzátorem), Přidal jsem zátěž 2k ohm a napětí kleslo na 118v. na 1k ohm na 108v, nevím kde jsem udělal chybu, proradte mi prosím.
Dále nevím jak upravit toroid tlumivku čili kolik závitů použít, jestli to mám počítat podobným způsobem a ty tyčovité tlumivky pro 5v - 4z a na 12v - 19závitů, také nevím kolik závitů použít. Mám ještě 3 AT zdroje a 1 ATX, a někde tyhle feritové tyčinky s par závitama vůbec nejsou, nebo třeba chybí jedna na 12v nebo 5v. Tak nevím jak jsou důležité. Připomínám, že nemám měřák indučnosti.

Zdroj je pro WLAN klientskou stanici, která se ke mně dostala za par kaček a jen chci ověřit funkčnost a nechci k vůli tomu kupovat drahý zdoj .

http://www.intelek.cz/product.jsp?artno=73854606
http://www.bizsyscon.com/tech_doc/Alvarion_BreexeAccess_VL.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 10:35    Předmět: Citovat

1. Musíš vzít zpětnou vazbu jen z nového výstupu 55V, pak nebude napětí se zátěží kolísat.
2. Zkusil bych využít tlumivku i toroidní tlumivku z větve pro 12V (odpojit původní dvojitou diodu pro 12V a místo ní tvoji dvojitou diodu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
noxed



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 14:48    Předmět: Citovat

breta1 napsal(a):
1. Musíš vzít zpětnou vazbu jen z nového výstupu 55V, pak nebude napětí se zátěží kolísat.
2. Zkusil bych využít tlumivku i toroidní tlumivku z větve pro 12V (odpojit původní dvojitou diodu pro 12V a místo ní tvoji dvojitou diodu).



děkuji za reakci.
1.aha, to mě nenapadlo. myslel jsem, že postačí zpětná vazba na 5v a 12v větvích. Vinutí sekundáru je spojené, čili je začátek 25z, 4z, 3z, GND, 3z, 4z, 25z a to je konec. Zkusím udělat tu zpětnou vazbu, ale proč mám 160V naprazdno, když 12V a 5V větve jsou ok. zpětnou vazbou by se měli napětí měnit na všech větvích stejnoměrně s násobkem počtu závitů, né? mám správný počet závitů na přídavném vinutí? 160V je tak trojnásobek toho co tam má být. převinul bych znovu trafo, ale nevím jak to počítat, když lineárně to nevychází.

2. s tou tlumivkou bych mohl, ale nevím jestli je to správné řešení, je tam také tuším ruzný počet závitů pro5 a 12v, ještě jsem to nekuchal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 17:47    Předmět: Citovat

No jestli máš jen diody a za nima kondík, tak se neni čemu divit, tak se propustný spínaný zdroj nedělá. Až to zapojíš stejně, jako jsou zapojené ty původní větve, tj. z usměrňovače na tu společnou tlumivku a pak teprve kondenzátor a ta tlumivka bude mít závity v poměru k těm stávajícím, tak tam budeš mít to, co očekáváš a ne špičkových 150V co tam máš teď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4511
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 20:11    Předmět: Citovat

MOzes prezradit ake diody na usmernenie tych 55V si použil... hlavne z dovodu zaverneho napätia tych diod... schotkyho to ai uz neszvladnu..

Tak ako vravi andrea musis primotať na tu tlmivku na kruhovom jadre umerny pocet zavitov oproti tym čo tam su pre 12 a 5 V som zvedavy citi to tam vojde.... Nepresyti sa jadro ? andrea.... ?

+spätna vezba ak nepotrebuješ stabilnych 5 a 12 tak by som ich zrusil a väzbu zapojil len na 55V a pozor lebo pri skrate sa stoho stane zvaracka teda aspon na kradku chvilku....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
noxed



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 20:13    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
No jestli máš jen diody a za nima kondík, tak se neni čemu divit, tak se propustný spínaný zdroj nedělá. Až to zapojíš stejně, jako jsou zapojené ty původní větve, tj. z usměrňovače na tu společnou tlumivku a pak teprve kondenzátor a ta tlumivka bude mít závity v poměru k těm stávajícím, tak tam budeš mít to, co očekáváš a ne špičkových 150V co tam máš teď.


Díky, taky jsem si to stejné myslel a chtěl jsem to tak udělat, jen mě nenapadlo, že to napětí bude tak kolísat, když to jen tak nahrubo otestuju. Udělám to tak a dám vědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
noxed



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 21:05    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
MOzes prezradit ake diody na usmernenie tych 55V si použil... hlavne z dovodu zaverneho napätia tych diod... schotkyho to ai uz neszvladnu..

Tak ako vravi andrea musis primotať na tu tlmivku na kruhovom jadre umerny pocet zavitov oproti tym čo tam su pre 12 a 5 V som zvedavy citi to tam vojde.... Nepresyti sa jadro ? andrea.... ?

+spätna vezba ak nepotrebuješ stabilnych 5 a 12 tak by som ich zrusil a väzbu zapojil len na 55V a pozor lebo pri skrate sa stoho stane zvaracka teda aspon na kradku chvilku....


jasně, jsou to PR1505
http://www.diodes.com/datasheets/ds26011.pdf
jsou z DPS jiného zdroje pro -12V. Ve finále je tam asi nenechám nebo přidám paralelně ještě dvě ale určitě 1A pojistku. tech 12V bych chtěl zachovat a napájet s tím zároveň jinou jednotku. v trafu je to namotáno 3x0,5mm drátem, to stačí na další 1A/12V.

jinak je tam DBL 494 http://www.pselectronic.cz/pdf/1113/1113372.pdf a na 1pin vede z 12v odpor 27k a z 5v je 4k7. Proti zemi je z 1.pinu 16k. Tak na 55v to bude asi 120k-150k odpor na pin1, né? to nějakým trimrem doladím snad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 21:17    Předmět: Citovat

Ty odpory takové nebudou, jak uvádíš, jejich hodnoty musí být v poměru 52,5/2,5 (třeba přibližně 56k/2k7 a doladit trimrem),
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 21:19    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
Nepresyti sa jadro ?

Když dodrží poměry závitů,tak nevidím důvod, proč by se mělo přesytit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
noxed



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 21:53    Předmět: Citovat

breta1 napsal(a):
Ty odpory takové nebudou, jak uvádíš, jejich hodnoty musí být v poměru 52,5/2,5 (třeba přibližně 56k/2k7 a doladit trimrem),


přesně nerozumím, jako třeba z 55v odpor 56k na pin1, a z pin1 odpor 2k7 na zem? a těm 12va5v větvím to vadit nebude?
Takhle: nemám s tim zkušenosti. Jen jsem vyzkousel měnit ten odpor 16k co vede z pinu 1 na zem a tím se také měnilo napětí na 12v a 5v větvi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 22:37    Předmět: Citovat

Pokud jsi dodržel ty převodové poměry na trafu, pak když odpojíš ty tři uvedené odpory 27k, 4k7, 16k a zapojíš ve zpětné vazbě ty dva 56k, 2k7, bude na těch větvích 5V, 12V napětí přibližně zachováno a těch 55V bude stabilizováno.
Ale ty stejně nevyužiješ 5V, 12V, jestli to chápu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
noxed



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 23:36    Předmět: Citovat

breta1 napsal(a):
Pokud jsi dodržel ty převodové poměry na trafu, pak když odpojíš ty tři uvedené odpory 27k, 4k7, 16k a zapojíš ve zpětné vazbě ty dva 56k, 2k7, bude na těch větvích 5V, 12V napětí přibližně zachováno a těch 55V bude stabilizováno.
Ale ty stejně nevyužiješ 5V, 12V, jestli to chápu.


no nechal jsem tam těch 5 a 12v abych ten zdroj nijak zvlášť neupravoval je tam tušim ještě napájení z 12v toho DBL 494, a těch 12v chci ještě využít. Jestli to správně chápu, tak 55v stabilizuju a 12v větev se změní jen nepatrně, dle zavitů v trafu by mělo být na 12.03V. Uvidím co s tím ještě udělá ta tlumivka... Jak jsi vlastně došel k tomu poměru 52,5/2,5 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 9:34    Předmět: Citovat

Napětí na PIN2 TL494 je nastaveno na 2,5V (z reference PIN14= 5V je dělič ze dvou stejných odporů a přiveden do PIN2).
Takže musíš vytvořit dělič napětí 55V do PIN1 tak, abys z něho dostal 2,5V (55V se rozloží na dva odpory (52,5+2,5=55V).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 10:46    Předmět: Citovat

breta1 napsal(a):
Napětí na PIN2 TL494 je nastaveno na 2,5V (z reference PIN14= 5V je dělič ze dvou stejných odporů a přiveden do PIN2).

To si Břéťa jenom myslí, ve skutečnosti na pinu 2 není 2.5V ale 4.9V. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 18:33    Předmět: Citovat

Moc prosím, to mi vysvětli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund