Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vektorvoltmetr BM552

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st březen 23 2011, 13:51    Předmět: Vektorvoltmetr BM552 Citovat

Tenhle "drobeček" jsem před časem koupil jako funkční, zběžně jsem ho prohlédl, ukazoval nějaké reálné hodnoty a dál jsem to neřešil. Teď jsem s ním chtěl měřit fázový posuv mezi dvěma signály na 10MHz a zjistil jsem že asi neukazuje správně.

Mám krystalový oscilátor 10MHz s paralelním rez. obvodem. Na cívce je vazební vinutí několik závitů jako výstup, na každé straně tohoto vinutí je jen odpor 150R proti zemi. Výstupní napětí je cca 200mVef na obou koncích, zkreslení na osciloskopu je jen sotva viditelné. Pokud se nemýlím, měl bych mezi koncema vinutí naměřit 180° fázový posuv. Připojím obě sondy na stejný konec vinutí, v režimu bez fázového offsetu nastavím knoflíkem nulu na displeji, měřené napětí odpovídá, kontrolka APC zhasne. Zapojím sondu B na druhý konec vazebního vinutí. Při měření fáze bez offsetu mi displej ukazuje cca 160°. Zapnu offset, spodní displej ukáže 180°, horní -0,42°, tedy pokud měření správně chápu tak je výsledná hodnota 179,58°, s tím bych byl jakš takš spokojený. Teď ale při zapnutém offsetu znovu připojím sondu B paralelně k sondě A, spodní displej ukáže 0, horní 4,5°, takže to vypadá jako by ujela nula při přepnutí offsetu. Vynuluju tedy údaj na horním displeji aripotem nulování, přehodím sondu B zpět na druhý konec vinutí a ejhle, údaj je spodní d. 180°, horní cca -4,9°.
Takže ani jeden údaj zřejmě není správný. Možná něco dělám špatně, ale myslím že by tu neměla být záludnost. Při prohození sond jsou měřené údaje prakticky stejné. Stejně tak při manuálním řízení nebo zapnuté automatice.

Mohl by někdo poradit co s tím, nedělám něco špatně?
Asi by ten přístroj chtěl kalibraci, ale vevnitř je elektroniky jak v raketoplánu, desítky trimrů, cívek...
Dokumentace by mi moc pomohla, ale na netu jsem nenašel vůbec nic. Kdyby mohl někdo poskytnout, byl bych mooc zauzlován Smile

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt duben 14 2011, 21:47    Předmět: Citovat

BM552 neznam, jen BM553. Na co jsou tam dva displeje na fazi?? Ma to vzadu vystupy (nejak upravenych) signalu ze vzorkovacu jako 553? Tam by se dalo overit, co do mericiho obvodu napeti a faze skutecne leze. Jak se to chova s frekvenci?
_________________
de omnibus dubitandum est
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá duben 15 2011, 8:01    Předmět: Citovat

Myslím že 552 a 553 jsou dost rozdílné stroje, i když základní měřící metoda bude nejspíš stejná. Matně si vzpomínám že vzadu nějaký BNC byl, ale ruku do ohně za to nedám. Jak budu mít chvíli tak to omrknu...
Dva displeje na fázi jsou proto, že při režimu se zapnutým ofsetem je na spodním displeji zobrazený ofset na desítky stupňů (něco jako rozsah) a na horním dipleji jsou zobrazené jednotky, desetiny a setiny stupně. Všechny displeje mají totiž jen 3 a pul místa. Při měření s ofsetem je z toho krásná zvonkohra relátek Very Happy každé má trochu jiný zvuk při spínání a automatika umí přepínat jenom nahoru, takže když měřená hodnota klesne, musí projet všechny rozsahy dokola Very Happy prostě balada...
Frekvenčně jsem to zatím nějak extra neprověřoval, je to na jednotkách - desítkách MHz tak nějak stejné, výš jsem zatím nic neměřil.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út duben 19 2011, 22:07    Předmět: Citovat

Aha, tak to jsou asi dost rozdilne.. V 553 zadna relatka nehraji.... Ale sondy jsou udajne stejne, jestli si to tedy nepletu. To ta 552 meri na setinu stupne? To jsou ty setiny nahodna cisla, ne? Uz ty desetiny u 553 jsou tak nejak "zatizeny" chybou, staci, kdyz mas pri zkusebnim mereni "tecka" pevne v koaxialni trase a zmenis uroven signalu, pomer je ok, ale uhel trosku "poujede"....
Co je mereni "se zapnutym offsetem"? Z 553 letmo nic takoveho neznam, tam se daji ulozit vztazne hodnoty - ale to co popisujes je asi neco jinyho....
Jinak sondy bych paralelne spojoval asi jen na nizkych impedancich. Zakladem moudra tehle pristroju je vzorkovaci clen v te sonde (a jeho rizeni), coz je graetz nasledovany JFETem, zbytek mereni je "jen" Smile nizkofrekvencni nuda na cca mezifrekvenci 20kHz (alespon u 553). Vzorkovac se na chvilku otevira kratkym pulsem, nekde jsem cetl neco o 350ps (coz u 1GHz uz zas tak kratka doba neni Smile ). Mozna, ze neni vylouceno, ze by ty pulsy mohly zpusobit nejake drobne vzajemne ovlivneni signalu sond.

BTW: sehnal jsi neco k te BP5461??

_________________
de omnibus dubitandum est
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st duben 20 2011, 6:49    Předmět: Citovat

Jo měřící metoda je tedy u obou stejná, stejně jako u jejich analogového předchůdce BM532. Rozlišení fáze při měření s ofsetem je skutečně 0,01° a to poslední místo asi nebude mít moc význam, snad jen pro nějaké porovnávání. Měření se zapnutým ofsetem je v podstatě stejné jako u BM532 - je to něco jako volba hrubého rozsahu po 10° (BM532 musí obsluha přepnout knoflíkem, 552 umí přepínat automaticky), ofset zobrazí spodní displej a v intervalu +-10° pak měří horní displej s větším rozlišením a údaj obou se sčítá. Tedy aspoň takhle jsem to pochopil. U BM553 bude asi ofset řídit software sám, asi tam bude taky něco jako HI-RES funkce...
S tim ovlivněním sond jsi mi trochu nasadil brouka do hlavy. Ale myslim že jsem měřil na dost nízké impedanci, bylo to vazební vinutí rez. obvodu oscilátoru několik závitů...

No a k BP zatím nemám nic Sad

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund