Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Poradíte mi s výběrem ventilátoru?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33853
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 22:03    Předmět: Citovat

Niektore plasty od vysokych teplot stratia pruznost a pri najmensom ohybe sa rozpadnu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 22:47    Předmět: Citovat

U mě jde o montáž na rovném plechu, tak by s tím neměl být problém. Ventilátory budou místo původních ventilačních mřížek 300×200mm, přes které v zimě značně táhne a jsou zbytečné tepelné ztráty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33853
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 10 2018, 23:23    Předmět: Citovat

Bude to OK. Mam Kanlux, stena nebola uplne rovna, tak su plasty pri dierach trochu ohnute a nic neprasklo. To je na zachode. Druhy som daval este predtym do kupelne pred rekonstrukciou a kedze fungoval, tak bol pri rekonstrukcii zachovany.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 18:25    Předmět: Citovat

to Achab:
Ventilátor je Icon 15 s průměrem 100 mm a závada nebyla v něm. V koupelně jsou dvě halogenové žárovky ovládané stmívačem Schneider. Ventilátor je ovládán časovým relé CS 3-1, které se zapojuje takto. Ventilátor se rozbíhá po zhasnutí světel a běží po nastavenou dobu. Pokud se při tom znovu rozsvítí, běží do konce nastavené doby a po jejím uplynutí se zastaví. Rozbíhá se znovu po zhasnutí.

A teď k poruše: Jedna z žárovek se přepálila a při tom se přepálila pojistka ve stmívači. Po výměně obou věcí fungovalo osvětlení, ventilátor však ne. Bílý vodič "1" časového relé byl vypadlý z jedné svorky stmívače. Na stmívači jsou 3 svorky. U dvou je symbol vypínače naklápějícího se střídavě ke každé z nich podle stisku tlačítka-kolečka stmívače. Do jedné z těchto dvou byla připojena fáze, druhá byla volná. Třetí je regulovaný vývod ke světlům. Když jsem bílý vodič zapojil do volné svorky, ventilátor se po zhasnutí světel nerozběhl. Tak jsem bílý vodič připojil do výstupní regulované svorky pro žárovky. Pak už se ventilátor po zhasnutí světel rozběhl a po nastaveném čase zastavil. Když to porovnám se zapojením relé (odkaz výše), odpovídá. Tak doufám, že jsem to zapojil správně. Jiná možnost ani nebyla. Největším problémem bylo nakonec vtěsnat zpátky do málo hluboké instalační krabičky relé, trojici bezšroubových svorek a stmívač. Bez mírného násilí to nešlo. Doufám, že to bude v pohodě.

Mimochodem, automatické otevírání žaluzií ventilátoru obstarává podobný oranžový "solenoid", jaký ovládá v pračkách rozdělovače vody u násypek na prášek. Zpět je vrací pružina.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 22:46    Předmět: Citovat

Je to správné zapojení, odvod do světla a ovládací vodič "1" musí být za přepínačem zapojen ve stejné svorce.

Při zapojení "1" na druhý vývod přepínače vlastně časový spínač dostává informaci, že světlo svítí, ačkoliv je vypnuté a nezapne výstup. Ovšem teoreticky by pak měl spínač sepnout hned po rozsvícení světla. Po nastaveném čase pak výstup vypnout při zapnutém i vypnutém světle. Ale nikdy jsem to nezkoušel, většina je zapojená přes obyčejný vypínač, kde se nedá nic přehodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 0:42    Předmět: Citovat

Achabe, díky. Funkci těch dvou vstupních svorek jsem pochopil tak, že pokud světlo svítí a do druhé svorky není nic připojeno, visí tato svorka "ve vzduchu". Zároveň, že časovač sepne výstup jen za předpokladu, kdy se na ovládacím vodiči "1" nejprve objeví fázové a pak nulové napětí. Takže pokud byl bílý vodič připojen ke druhé vstupní svorce, fáze se na něm nemohla objevit a tak nesepnul výstup. Zkoušel jsem vodiče i prohazovat, tj. zaměnit přívod a bílý vodič. Pouze došlo k rozsvícení světla bez stisku kolečka (po předchozím zhasnutí při připojení fáze do původně zvolené svorky), ale ventilátor se nerozběhl. Naopak, pokud byl bílý vodič připojen na výstup pro žárovky, bylo lhostejné, na kterou vstupní svorku přivedu napětí. Z toho jsem usoudil, že jiná varianta pro správnou funkci není možná. Při krátkém nastaveném čase jsem si pak ověřil, že když během chodu ventilátoru znovu rozsvítím, dojde přesto po uběhnutí času k jeho vypnutí a opětovnému rozběhu až po zhasnutí. Když během chodu ventilátoru vypnu příslušný jistič, po jeho zapnutí se ventilátor znovu nerozběhne. Opět až po rozsvícení a zhasnutí.

Zároveň se omlouvám, že jsem Ti s výběrem v podstatě nepomohl. Zjistit, že porucha není ve ventilátoru, šlo až na místě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 16:42    Předmět: Citovat

Výběr už nebudu řešit a vezmu Dospely vcelku s klasickou klapkou, při uvažovaném provozu by měly vyhovět. Pokud dojde k poruše, náhrada je poměrně levná. Na těch dražších je vesměs rozdíl jenom v těch automatických žaluziích, případně doplňcích které stejně nechci.
Časovač dám zvlášť do samostatné krabice, umožňuje to použití kteréhokoliv vhodného typu. Navíc nepřekáží další vodiče a svorky. Dřív se to ani jinak nedělalo, instalační typy byly převážně k montáži na krabici KU nebo KP68.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 21:07    Předmět: Citovat

K tomu časovači - typy CS1-1 které byly k dispozici, jsou pouze do 10 minut, bylo potřeba prodloužit čas.

Po rozdělání jsem zjistil, že používají známý obvod CD4541B. Bez složitých zásahů je možné změnit čas, případně další předvolby, které řídící IO umožňuje. Kterýkoliv typ lze celkem jednoduše upravit na verzi CS1-1 (časování po vypnutí), CS1-2 (po zapnutí s blokováním) nebo CS1-3 (po zapnutí bez blokování).

Upozornění: výrobce nikde neuvádí, že všechny nástěnné časové spínače řady CS1 spínají i po výpadku a obnovení napájecího napětí. Při některé aplikaci to může být nežádoucí. Vestavná řada CS3 k montáži pod vypínač tuto vlastnost nemá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 16:55    Předmět: Citovat

doktor365 napsal(a):
Zkoušel jsem Kanlux i Dospel. Po třech letech jsem měnil z důvodu vyšší hlučnosti. Průměr 120.

Po třech letech u mě to samé. Hlučnost Dospelu se zvýšila, pak asi po týdnu náhle stoupla nad únosnou míru a ventilátor jsem musel odpojit.

Příčina je ve zmíněné degradaci plastu, který časem ztratil pružnost. Vibrace způsobily praskliny, až se částečně uvolnil motor. Postupně se zvyšující vibrace pak poškození plastu urychlily. Na první pohled ani nebylo nic vidět, ale po demontáži jsem zjistil prasklé dno pouzdra motoru přes oba upevňovací šrouby. Zevnitř pouzdra jsou kolem šroubů výrazné paprskovité praskliny o šířce až 1 mm.

Druhý, méně používaný ventilátor už má praskliny taky. Pod šroubem motoru jedna viditená, na závěsném žebru pouzdra až pod lupou. Tento je poškozený méně, ale dlouho určitě nevydrží. Ve zvuku už se to začíná projevovat. Takže znova vybírám náhradu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund