Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

BM574 - zdroj
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tarent



Založen: Dec 30, 2010
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: út březen 15 2011, 20:06    Předmět: BM574 - zdroj Citovat

Dobrý den
Dostal se mi do ruky tento osciloskop ale nefunguje. Závada je v pulzním zdroji u napájecích napětí obrazovky jeden odpor je přerušený viz obrázek a druhý se přepálil a teď na něm přeskakují jiskry. Mezi těmi vývody přeskakakovala taky jiskra ale po tom co jsem vyškrábal spálený kuprextit a znova přelakoval tak už to dalo pokoj.

Prosím mrkněte na to a napište co by to tak mohlo zavinit budu rád za každou radu Pokud to bude něco triviálního tak se nezlobte jsem v elektru celkem nový, takže si nechám rád poradit než abych něco zničil



574.jpg
 Komentář:
schémátko

Stáhnout
 Soubor:  574.jpg
 Velikost:  54.91 kB
 Staženo:  270 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5672
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út březen 15 2011, 20:53    Předmět: Citovat

Nemáš přerušené žhavení obrazovky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tarent



Založen: Dec 30, 2010
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: st březen 16 2011, 7:12    Předmět: Citovat

Tak jsem přeměřil odpor mezi svorkama 1 a 14 oŕazovky a i s přivodama to má okolo 60ohm přerušený to tedy není.

Pokud to nebylo to žhavení tak prosím písni který svorky mám zmřit Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5672
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st březen 16 2011, 8:10    Předmět: Citovat

60 Ohm je divná hodnota, měl by tam být za studena téměř zkrat. Měřils to při odpojené patici?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tarent



Založen: Dec 30, 2010
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: st březen 16 2011, 9:15    Předmět: Citovat

tak přímo na vývodech obrazovky jsem naměřil 25 ohm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5672
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st březen 16 2011, 9:42    Předmět: Citovat

Ty nás tu mystifikuješ. S paticí naměříš 60ohm a bez patice 25ohm. Obojí je na žhavení moc vysoká hodnota. Buď máš blbý měřák nebo baňku. Nereaguje odpor žhavení na poklep?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tarent



Založen: Dec 30, 2010
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: st březen 16 2011, 10:08    Předmět: Citovat

Takdle odpor 60 ohm sem naměřil ne na patici ale když jsem měřil odpor drátů vedoucí k patici + odpor patice + odpor v obrazovce. Zkoušel jsem to poklepat plastovym koncem šroubováku a nic odpor se neměnil. Ještě jsem zkoušel odpojit obrazovku stáhnul jsem tu patici a na tom přepálenym odporu skákaly i tak jiskry takže s obrazovkou to asi nesouvisí ? Když ten IO to odpojuje kvůly většímu proudu než je dovolenej i bez zapojený obrazovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5672
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st březen 16 2011, 10:38    Předmět: Citovat

tarent napsal(a):
Takdle odpor 60 ohm sem naměřil ne na patici ale když jsem měřil odpor drátů vedoucí k patici + odpor patice + odpor v obrazovce. ...

A to se ti zdá normální?

Jestli to jiskření má nebo nemá souvislost s obrazovkou, je teď vedlejší. Jestli má v háji žhavení, tak je zbytečný hledat dál. Nevím, co je tam za typ obrazovky, ale pravděpodobně má žhavení 6,3V/0,3-04A. Připoj na žhavení aniž bys zapínal osciloskop napětí 6V ze stab. zdroje a uvidíš jestli obrazovka žhaví nebo ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tarent



Založen: Dec 30, 2010
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: st březen 16 2011, 12:23    Předmět: Citovat

Tak jsem to připojil na 6,3 V proudový omezní zdroje jsem dal 0,3 A a v tý obrazovce to svítí jako nějaká žárovka(je to tak správně?) Chtěl jsem dát fotku ale nejde mi vypnout blesk tak na fotkách nebylo nic vidět. Jo nechal jsem tam to napětí chvilku připojený a odpor klesl na cca 10 ohm, možná že ten vyšší odpor může být tím že to dlouho neběželo?? Kdybych to nechal běžet řeba 5 min tak se ještě sníží. A na otázku jestli mi přijde ten odpor normální neumím odpovědět elektronkám zrovna neholduju. No spíš se jim úmyslně vyhejbám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5672
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st březen 16 2011, 12:38    Předmět: Citovat

Takže žhavení je v pořádku, ale potom nechápu ty výboje na vývodech 13 a 14 desky zdroje, když to žhavení je vlastně "zkratuje". Namalovals to do toho obrázku správně?
Nech odpojenou patici a vyměň ty vadné odpory. Ono by to chtělo celé schéma zdroje, je to síťové trafo nebo měnič?
Jinak žhavení elektronky není nic jiného než vlákno žárovečky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tarent



Založen: Dec 30, 2010
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: st březen 16 2011, 14:05    Předmět: Citovat

Tak jsem to nechal ještě chvíli připojený a výsledek odpor 2,5 ohm (jen písni jestli je to akorát nebo ještě pořád hodně).
Jinak je to měnič, když si připojím voltmetr na svorky kde má být jakýkoliv napětí tak po zapnutí se tam nějaký objeví hned se vypne pak hned zase naskočí a zase vypne to by mněl zařídit ten IO v měniči tudíž jsem usoudil a popom co jsem tam všechno přeměřil že to bude asi v pořádku elektrolity ESR, tranzistory, odpory, keramický kondenzátory teda ne.

Jo promiň máš pravdu skakalo to mezi vývodem č. 14 na DPS a společnou zemí. Ale to už to asi dělat nebude v další části schéma tam někdo špatně narval E 217 a todle to dělalo. Teď už to nedělá ale je taky pravda že je ten tranzistor nějakej načatej poněvadž aby se rozjel zdroj musí být napětí na napájení IO min 10 V a trimrem R206 se mi nepodařilo nastavit vic jak 8 V. Tak jsem přemostil R 207 a pak v pohodě nastavím 12 V. viz schéma ale zase není celý protože já ho mám kopírovaný a zrovna tam je dělený a to na internetu je jiný.


A ještě jedna otázka je možný že v důsledku přerušení R252 se mohl v důsledku ztráty paralelní cesty přetavit ten odpor. Abych ho nevyměnil a nespálil jsem nějakou diodu nebo něco hůř sehnatelnýho.



měnič.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  měnič.jpg
 Velikost:  77.98 kB
 Staženo:  262 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5672
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st březen 16 2011, 14:33    Předmět: Citovat

Tu obrazovku už netrap.
Bohužel nevím jak je ten zdroj řízený, dáváš schéma po kousíčkách, to je na h.... , vyměň ty odpory, sundej patici a změř jednotlivá napětí a porovnej, jestli jsou správná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tarent



Založen: Dec 30, 2010
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: st březen 16 2011, 15:24    Předmět: Citovat

Skoro kompletní schéma zdroje na výstupech jednotlivých napětí chybí jen vyhlazovací kondenzátory.

Trimr R 216 nastavuje všechny napětí. A v návodu je napsaný že si to porovnává napájecí napětí s referenčním a podle toho to upravuje sřídu tak aby obě napětí byla stejná.



zdroj.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zdroj.jpg
 Velikost:  266.69 kB
 Staženo:  269 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5672
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st březen 16 2011, 17:16    Předmět: Citovat

tarent napsal(a):
...A v návodu je napsaný že si to porovnává napájecí napětí s referenčním a podle toho to upravuje sřídu tak aby obě napětí byla stejná.

Ne, buďto sis to špatně přečetl, nebo to špatně napsali. Porovnává výstupní napětí 12V (šp. č. 2 desky s IO) s referenčním.
Ale já ti psal, co máš udělat a změřit, už mě to přestává bavit, ti to vždy dvakrát připomínat.
Jinak, mám tušení, že to bude nad tvé síly a bylo by asi vhodnější to dát někomu zkušenějšímu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tarent



Založen: Dec 30, 2010
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: pá březen 18 2011, 15:09    Předmět: Citovat

Takže jsem vykuchnul celej zdroj vyměnil spálený odpory a světe div se nejde to..... a asi si měl Jezevče pravdu že to nezvládnu opravit.

Tentokrát se ty jiskry ozívají z transformátoru. A asi předpokládám dobře že mezi primárním a jakýmkoliv sekundárním vinutím transformátoru v půlzním zdroji by měl multimetr přepnutej na max rozsah ukazovat 1 - překročeno. Pokud v těchdle zdrojích je to jinak tak mi napište bude to pro mě dobrá zpráva.

A ještě dotaz lze to trafo někde nechat převinou?

Stálo by to za to? to aby cena převinutí mi nezaplatila jinej osciloskop

Nemá někdo doma zdroj nebo jen transformátor do osciloskopu BM 574?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund