Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla 4158AB "Satelit" seřízení obrazu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2011, 20:33    Předmět: Tesla 4158AB "Satelit" seřízení obrazu Citovat

Zdravím, mám problém s TVP Satelit. TV jede normálně, ale obraz je zdeformovaný takto: http://ksv.xf.cz/satelit.JPG . Chyby jsem označil červenýma elipsama. Obraz je trochu soudkovitý (něco přidal foťák), ale hlavně je problémem to zakřivení na levé straně obdelníka. Jeho spodní hrana není rovná a obraz je v té části rozmazaný, jakoby zmáčklý, ale nahoře je to vpořádku. Další věc jsou spodní rohy, jde tam vidět jakoby zkosená hrana a obraz není až do kraje obrazovky - u levého je to víc než u pravého. Nevíte někdo jak to seřídit, takto je to docela nekoukatelné i když TVP slouží většinou jen jako monitor k C64. Jinak v TV je obrazovka se sovětským označením "Zipkeb" (nevím jestli jsem to přepsal správně, rusky neumím), ale tvarově vypadá úplně stejně jako naše A31-120W.
Díky za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5150
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2011, 20:52    Předmět: Citovat

Pro odstranění těchto "nerovností Laughing " slouží permanentní magnety na VC. Ne na záchodě, ale na vychylovacích cívkách!!! Pokud tam jsou. Někdy taky ne, pak laborovat s malými PM a potom na správné místo správně natočené přilepit.Jo ještě jako první zkontrolovat, zda jsou VC doraženy až dopředu - směrem ke stínítku po celé ploše. Jinak Ruské obrazovky ČB byly kvalitnější než naše..

Naposledy upravil fredis dne ne březen 13 2011, 20:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2011, 20:56    Předmět: Citovat

Díky za radu, zkusím to.
btw. záchod je s W (Water Closet) Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5150
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne březen 13 2011, 20:57    Předmět: Citovat

Tak to náhodou vím taky!! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: po březen 14 2011, 17:04    Předmět: Citovat

Tak ty boční deformace jsem opravil těma magnetama. VC jsou totožné co na československých obrazovkách, takže tam jsou i ty dva malé postranní magnety. Ještě ale zbývá problém se "soudkovitostí", obraz je jakoby zakulacený (hlavně horní a spodní hrany obdelníka). Co s tím? Těma malýma PM to srovnat nejde. U PC monitorů na to byl trimr nebo později položka v menu, jde to tady obdobně? (trimr, OSD to snad nemá Smile ) Jinak proti sovětským obrazovkám nic nemám, tato má i po těch letech nádherný obraz jako nová a dá se na to koukat nádherně i ve dne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 14 2011, 17:46    Předmět: Citovat

Černobílá obrazovka nepotřebuje elektronicky korigovat deformace obrazu, protože u ní nehrozí rozhození barevné čistoty. Proto v čb televizi nenajdeš trimr na podušku. Bez ohledu na úhlopříčku a vychylovací úhel obrazovky.
K dispozici máš jen nastavení svislého rozměru a linearity (na to jsou trimry) a vodorovné linearity (přesytka s otočnými magnety), přičemž ta má i určitý vliv na vodorovný rozměr rastru.

Obvykle se geometrické zkreslení obrazu rovná dvěma tyčovými magnety chycenými v mosazném plechu trčícím na obě strany z držáku vychylovacích cívek. Různým nakláněním, přibližováním a vzdalováním těchto magnetů se srovná obraz do potřebného tvaru. Nebo aspoň na přijatelnou míru - dokud se vysílalo všechno ve formátu 4:3, většinou to nerušilo. To až s těmi černými pruhy nahoře i dole
Použij ty potištěné magnety z disketového materiálu, co se prodávají u vchodů do supermarketů na dobročinné účely. Najdi vhodnou polohu na baňce obrazovky a přilep je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po březen 14 2011, 18:06    Předmět: Citovat

fredis napsal(a):
...Jinak Ruské obrazovky ČB byly kvalitnější než naše..

Kdo ti takovou kravinu nakukal??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5150
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po březen 14 2011, 19:17    Předmět: Citovat

Viděls je v reálu?! Měnils je někdy? Já jo, v r. 1976... To jsi asi ještě nebyl na světě..Montovaly se hlavně známým!!!, protože byly lepší! V té době Teslácké obrazovky na našem trhu přežily stěží 1/2 roční záruku, exportní vybírané co šli do MLR apod. vydržely víc.... Katody oje.ané jak to šlo, protože kobalt a vanadium jako strategické suroviny šly především na armádní zakázky.Měly jeden problém, loupal se akvadak. Jinak podle tebe asi všichni servisáci minimálně v Přerově byli hlupáci, kteří pro sebe a své známé chtěli to nejhorší...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po březen 14 2011, 19:29    Předmět: Citovat

Jo, měnil jsem je hodně, problémů u ruských bylo víc. Časté výboje v systému, nevhodný luminofor, obraz byl výrazně do zelena, ale to je možná subjektivní vada a také nerovnoměrné ostření. Jo, katody měly silnější, daly se snáze regenerovat i vícekrát, ale dost často pak "mazaly".
Jinak neznám výrobek spotření elektroniky CCCP, který by byl kvalitnější než výrobky Tesly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: po březen 14 2011, 21:17    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):

Jinak neznám výrobek spotření elektroniky CCCP, který by byl kvalitnější než výrobky Tesly.

No ono třeba ruská rádia (např. Rigy) byly o dost spolehlivější než ty bratislavské bastly. Vůbec nejhorší zkušenosti mám se Sextantem, ten nevydrží půl rok bez nějákých problémů, hlavně studeňáky. Taky je kouzelné, jak neuměli pájet a ničili plošné spoje a pak se to drátovalo. V tom mém je nejmíň 20 takových a to jsou z výroby ne že by je někdo dodělal. Jinak ale co jsem měl sovětské výrobky, tak jsem většinou neměl problém a byly dost bytelné, problém nastává ve chvíli, když se něco pokazí. Třeba ze Šilelisu 405-D1 jsem šílel - nesynchronizoval, jinak ale obraz má jako fotka i po 25ti letech. Tesla mi příjde oproti těm ruským krámům hlavně kultivovanější, přehlednější a desingově lepší. Někdy i modernější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 14 2011, 23:01    Předmět: Citovat

Nemíchal bych dohromady finální výrobky ruské a lotyšské.
Obrazovky jsou totiž jiná kapitola, ty dělala zřejmě jediná fabrika. Podobně jako magnetofonové hlavy Majak (ty tedy stály za howning, proto jsme je nahrazovali tesláckými, což se velmi příznivě projevovalo na celkových parametrech i životnosti jak cívkáčů, tak kazeťáků).
Zato mechanika používaná v Elektronika 301(A) byla stejná, jako v Riga 110 a s tou byla konstrukčně shodná Aelita 101... Ta Riga mi tu běhá od roku 1985 (dostal jsem ji jako vrak s tím, že přežila celkem bez viditelných poškození hospodskou rvačku, ovšem slyšitelné byly, tak se ji potom pachatelé pokusili opravit, to nepřežila). Opravil jsem ji, vlastně šlo jen o spoustu utrhaných drátů a výměnu hlavy Majak za Teslu.
Loni na podzim první závada - dosloužil řemínek náhonu přivíjecí spojky.
Zajímavé je, že Riga slouží, Elektroniky skončily už před dvaceti lety neznámo kde.

Ale zpět k obrazovkám - když jsem se rozhodoval, jestli za 470 peněz koupit 61LK2B nebo za 750 téže měny radši vzít Teslu A61-120W, vyhrála Tesla. Naši televizi Electronic 76 jsem před měsícem viděl asi před půlrokem v jednom penzionu, kam jsem ji před asi dvaceti lety věnoval, a prý tam nejméně dalších 10 let hrála denně od rána do večera. Pak už jen zhruba na měsíc každé dva roky, jako záloha za porouchanou barevnou. Zapnul jsem ji a obraz má stále dobrý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: út březen 15 2011, 17:20    Předmět: Citovat

No ale jinak mě překvapuje že v této TV je sovětská obrazovka, když ve specifikacích je uvedena jen A31-120W. Tahle je úplně tvarově totožná a jsou na ní i stejné vychylovací cívky, kdyby nebyla označená, ani bych nepoznal že to není ta naše. Vždycky co jsem viděl 2 stejné TV s rozdílnýma obrazovkama, tak byly viditelně odlišné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: st březen 23 2011, 17:58    Předmět: Citovat

No ještě jednu doplňující otázku bych měl. Proč se mi nedaří naladit dobrý zvuk při dobrém obrazu (aby zvuk nešuměl musím mít nalazeno tak, že je obraz horší)? Předpokládám, že asi není jednoduše možné toto seřídit (dělá to jak s CCIR tak s OIRT). Co by se s tím dalo dělat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 23 2011, 18:43    Předmět: Citovat

Může to dělat blbě nastavený bod nasazení klíčovaného AVC pro kanálový volič, ale i tak to neznamená, že potíže po nastavení zmizí.
Je tam zvukový díl s A220D, ale se vstupním filtrem pro obě nosné 6,5 a 5,5MHz, detektor má také samostatné fázovací obvody laděné pro nosné zvuku.
Potíže s tím byly už u nových, proto se obvod pro 5,5MHz často zkratoval a obvody 6,5MHz i se vstupní propustí se doladily na 6,5MHz.
Po zavedení stereofonního vysílání pro změnu začala vadit malá selektivita, protože pomocný zvukový kanál 6,26MHz ruší hlavní nosnou.
Někdy pomohlo nahradit laděné obvody na vstupu ZMF keramickými filtry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
riprex



Založen: Oct 22, 2010
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 20:23    Předmět: Citovat

Díky za radu, zkoušel jsem natvrdo na videu nastavit mono a nezlepšilo se to. Ten bod klíčovaného AVC se nestavuje kde?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund