Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zetawat 2020 nevybudí SB live
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: so březen 04 2006, 22:06    Předmět: Zetawat 2020 nevybudí SB live Citovat

zdravím, pořebuji vyřešit nahrávání do PC chtěl bych znát váš názor.
zesilovač Zetawat 2020 má na vstupu MAA741 a jeho zesílení je dáno filtrem korekcí RIAA. Výstup na mgf. jsem chtěl použít na propojení s PC, ale Sound Blaster Live vyžaduje cca 750mV a z výstupu zesilovače pro mgf leze pouze 250 mV.
Poraďte, jestli a jak přepočítat ten RIAA filtr tak, aby zesílení toho stupně bylo 3x větší, anebo přibastlit další OZ ? a jak ? (moc si na návrhy zapojení netroufám )

dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zenit



Založen: Apr 03, 2005
Příspěvky: 185
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2006, 9:14    Předmět: Citovat

A čo je zdrojom signálu? Ja bežne nahrávam do PC skladby z veže PHILIPS
a signál beriem z výstupu na slúchadla. Úroveň signálu mám nastaveno na 4.
V PC používam program Gold Wave a fakčí to.






Zenit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: ne březen 05 2006, 9:30    Předmět: Citovat

a jak velké napětí z toho výstupu pro sluchátka leze ?
můj zesilovač tento výstup nemá,
zdroj je magnetodynamická přenoska, ze které jde signál přes 2uF přímo na zmíněný OZ. Z výstupu tohoto OZ se bere jako paralelní odběr signál pro magnetofon přes R 4k7. A právě na tomto místě je signál pro zvukovku ještě slabý. Pro mgf. zdá se je silný dost.
Mě se jeví dvě možnosti: buď tento signál něčím zesílím na úroveň cca 750 mV anebo zesílení tohoto OZ zvětším. A to je můj dotaz : co mi radí zkušení konstruktéři ? Anebo něco jiného ?
Návrat nahoru
zenit



Založen: Apr 03, 2005
Příspěvky: 185
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2006, 9:54    Předmět: Citovat

To som nemeral, ale počítam tak okolo 2-3V
Skusil by som ten odpor R4k7 vyhodiť.
Pokiaľ to nepomôže, tak PC napojiť priamo na výstup pre repro, ale pri úplne stiahnutom zvuku (volume) a potom veľmi, ale veľmi opatrne pridávať až na potrebnú úroveň.


Zenit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2006, 10:51    Předmět: Citovat

741 je jako audiozesilovač takových kvalit, že vyjde úplně nastejno, když to nahraješ tak, jak to je a úroveň zvedneš o těch 12 dB až v editoru (normalize). Když zvedneš zesílení korekčního zesilovače v Z2020, odstup bude tak jako tak mizerný. Je tam blízko trafo a s operákem těch kvalit obstojný výstup nedostaneš. I když pořád lepší 741 než původní 1458 nebo co tam bylo...
Jediné pořádné řešení je kvalitní RIAA zesilovač, třeba Actidamp.
Brát signál z výstupu 2020 bylo doufám míněno jak vtip Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5228

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2006, 11:37    Předmět: Citovat

pokud to strcis do mikrofonniho vstupu SB tak tam jeste musis dat delic abys ji neprebudil Very Happy
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2006, 12:11    Předmět: Citovat

to ZENIT
výstup repro: to bych asi nedělal, do sluchátek je signál už za nf korekcí,
což nechci.
to CRIFODO
někde jsem četl že změna OZ 741 za TL072 s fetem by mohla trocha kvalitu předzesilovače zvednout.
v PC mám zákl. desku Soltek s integrovanou zvukovkou, a té úroveň 250 mV stačí bohatě. Jenomže se do vstupu plete něco z PC, protože na GoldWave jsem měl i s odpojeným kabelem mírně vybuzen levý kanál.
Díval jsem se na to oscilem a bylo tam tuším 30 mV šš nějakých impulsů, už přesně nevím jaký kmitočet. Mám dojem něco kolem 50 us.
Proto jsem koupil SB live, ale jsem zklamán zesílením. I když nahrávám
z WinFasta je nahrávka téměř o polovinu slabší než při nahrávání.
Ale to by patřilo asi do jiné diskuse.
co myslíš, mám shánět ty TL072 -ky ? má to naději na zlepšení? ..a tím ale nezvednu zesílení. Sad

to REZIS
mikrofonní vstup je na mé desce tuším mono.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne březen 05 2006, 16:04    Předmět: Citovat

já nevím, nechci ti (ani nikomu) nutit svoje názory, ale podle mě to trochu postrádá smysl. Jestli se bavíme o stejném zesilovači, co vyšel někdy okolo 1985 v AR a co měl na konci MDA2020 a na vstupech dvojitý 1458, tak ten jsem měl tu čest budovat taky a už dávno leží zapomenut někde na dně, protože to byl fakt strašný kompromis své doby! Signálová cesta přes nespolehlivé isostaty, konec zkresloval a kmital - ty teslácké 2020 byly fakt nepovedené, 1458 pro zvuk nepoužitelné... no zkrátka děs. Docela se za to dneska stydím Very Happy
Vzhledem k tomu, že to mělo topologii plošňáku na dvojité OZ, nevím jak jsi tam nacpal 741? výměna za lepší operáky by sice šum a zkreslení trochu zlepšila, ale jinak pořád tedy nic moc... v Z2020 je síťové trafo kousek od předzesilovače, takže to při 50kOhm vstupní impedance a zesílení 30-40dB brumí na výstupu a nic s tím nenaděláš.
Hlavně ale to podle mě odporuje základnímu důvodu, proč digitalizovat desky, tj. šetřit je dokud jsou zachovalé, co nejdokonaleji je převést do digitální formy. Proto si myslím, když už si s tím dávat tu práci, tak se snažit o co nejlepší výsledek a použít co nejkvalitnější korekční zesilovač.
mrkni třeba na http://www.belza.cz/audio/phono.htm nebo si vygoogluj "RIAA phono preamplifier" Smile
To že má SB citlivost 700 mV a víc je dobře, v bedně PC není radno manipulovat s milivoltama, je tam plno rušení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: po březen 06 2006, 9:25    Předmět: Citovat

zdravím, klidně mi nuť své názory, já jsem rád a stejně si je přeberu Laughing
Nějak se mi vloudila pochybnost o identitě zesilovačů, protože to co mám je navrženo originál pro 4x MAA741, konce souhlasí, jsou MDA2020.
Je to návrh AR 1/1980. Prodávala to tesla Pardubice jako stavebnici HiFi za 2200.- Kčs.
Já mám zatím pouze osazenou desku v krabicobotním provedení, trafo poměrně daleko. Chtěl jsem to osadit síťovým feritovým trafem, má přece jenom menší rozptyl. Tak jak to je to z mých malých dvoupásmovek nehraje nejhůř. (..z mým hluchem)
Předpoklad byl že vyřeším zesilovač do bytu (ca 15W) i předzesilovač pro gramec s výstupem do PC jednou ranou a celkem levně. Máš ale pravdu že priorita je kvalita digitalizace. Do stavby předzes. z www.belza se mi moc nechce, mám dojem že s operákem je to elegantnější. (ale kvalitní)
Asi se poohlédnu po něčem fabrickém, ale ty ceny a výkony konců při prohlížení nabídek mě děsí...
Nemáš typ, který by řešil můj problém v rozumných financích ?
S tou citlivostí SB máš plnou pravdu, moje měření na citlivějším integrovaném vstupu to plně potvrzují !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 06 2006, 11:43    Předmět: náhrada 741 Citovat

Když už tam máš desku vrtanou na řadu 741, není problém předělat kompenzaci na bifetové rychlé MAB nebo MAC (358 resp.158).
Sice jsem na to nepřišel v Zetawattu, ale v záznamovém a snímacím zesilovači cívkového magnetofonu: jeho vlastnosti se pronikavě zlepšily - nejméně o 8dB nižší šum (přesněji jsem to tehdy neměl možnost změřit a dnes už není na čem), překmity přechodových jevů prakticky zmizely.

Zařaď si tuto možnost do výběru, ať máš víc variant k rozhodování...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: po březen 06 2006, 13:03    Předmět: Citovat

HILLe,
díky za nápad, ale to mi neřeší výstupní úroveň. Až budu vědět, že se předzesilovačem dostanu na výstup těch 800 mV, pak bych vychytával další mouchy. Jenomže nejsem dostatečně kovanej ( Cry )na přepočtení filtru anebo návrh zesilovače (3x), pak už s lineární charakteristikou. A navíc návrh RIAA korekcí ve zpětné vazbě počítá s frekvenční charakteristikou MAA741, takže bych musel filtr navrhovat dle charakteristiky MACa.
Mimochodem, mám v šuplíku MAC156, nic o nich nevím a nemám katalog, nejsou použitelné ?
Návrat nahoru
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: po březen 06 2006, 13:53    Předmět: Citovat

Ja mam doma Transiwatt 140 Studio. Tiez ho mam pri PC a zivic cez to aj Radio, a Grmo. Ked som chcel "grabovat" z gramofonu hudbu do PC a pripojil som PC do magnetofonoveo vstupu/vystupu tiez to nestacilo aby vybudil SB Livku. Tak som pozrel dnu. NAsiel zopar odporou ktore znizuju vytupnu uroven pre magnetofon tie vyradil a uz to ide.

Ak v tvojom Zetavate nemas taketo odpory. Kludne staci zvysit zosilnnie Gramo Predzosilnovaca. A to jednoducho. V spatnej vazbe mas asi Riaa korektor a o zem mas niaky odpor taz zniz jeho hodnotu tym ti vzrastie zosilnenie predzosilnovaca a potom vybudis aj SB Live.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 06 2006, 19:35    Předmět: citlivost SB Citovat

Trochu mě zaráží fakt, že SB live má tak mizernou citlivost, já jsem pro NVidia na dvou různých MB (Epox 8RDA3+ a po něm Soundstorm Asus A7N8X-E Deluxe) i pro to, co je v notebooku Dell Latitude, musel ubírat děliči o 10 dB úroveň jak z kazeťáku, tak korekčního předzesilovače RIAA v gramci (oboje 775 mV/0dB), protože v settings LINE IN už byl jezdec nastavení až dole a přebuzený vstup zkresloval. Teď je mám asi ve třetině a na noťasu na polovině a sampluju tak, aby se sloupec pokud možno červeného pole nedotkl. Rozdíl je 5 až 12 dB, o které pak ve waveeditoru přidám. Ale je možné, že nemáš chybu v softwarovém nastavení, tak následuje popis úpravy, aby z toho lezlo víc.

Ten článek z AR A1/80 je na http://mbtech.wz.cz/ , tak použiju značení součástek z něj: odpory R2 a R102 (560 ohmů) nahraď odpory 180 ohmů a kapacity 10uF v sérii s nimi (C2 a C102) zvyš na 33uF. Nemají polarizační napětí, takže bych volil radši bipolární.
Tím se zvedne výstupní úroveň o 10 dB, takže se dostaneš na výstupní napětí kolem 750mV a vyšší. Operáky na to mají dostatečnou rezervu zisku, takže až do nejméně 8kHz bude charakteristika RIAA zachovaná přesně, jen rychlostí a šumem asi už moc vyhovovat nebudou. Výše už bude zřejmě vadit malá rychlost přeběhu, s takovým zesílením se určitě nepočítalo. Tak bych tam použil ty MAC156: jsou 2x rychlejší, než nekompenzovaná 748 a dokonce 20x rychlejší, než 741. Při zisku naprázdno dost přes 100 dB budeš mít vystaráno. To pak poznáš na výškách a menších překmitech při skokových změnách na vstupu.

Jenže na vstup korektoru výšek a hloubek poleze moc - asi nastanou potíže při jejich zdůraznění. Tak to ubereme: místo 680 ohmů na pozicích R6 a 106 dej odpory 2k2 a za ně, do uzlu, kde se napojuje obvod korekcí výšek a hloubek, proti zemi odpory po 820 ohmů. Tak vznikne dělič snižující úroveň zase o těch 10 dB a současně zůstane zachovaná hodnota vnitřního odporu zdroje signálu pro korektor, která je žádoucí co nejblíže 600 ohmům, aby ve střední poloze potenciometrů zůstala charakteristika zbytku zesilovače vyrovnaná.

A to už by mělo stačit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: po březen 06 2006, 20:22    Předmět: Citovat

HILLe, smekám, vřelý dík. Přesně tohle jsem potřeboval.
Ještě si dovolím malé pípnutí: Autor ve svém popisu k návrhu říká
toto: " Signál o kmitočtu 20 Hz je zesilován asi o 94 dB (50000x), zatímco signál o kmitočtu 20 kHz již jen asi o 34 dB (50x).
Této skutečnosti je třeba dbát při návrhu zpětné vazby ... ". Když budu nahrazovat 741 MAC156, je frc. charakteristika obou IO shodná ?
(Nemám na ně katalog - má stejně zapojené vývody ?)
Jinak ještě jednou dík že sis dal tu práci a dokonce vyhledal schema. Vážím si toho.
zdravím.
p.s. škoda že tady není možnost umístit obrázek přímo, pak by takovýto dotaz byl konkrétnější už v úvodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 06 2006, 22:19    Předmět: klidně Citovat

No, radši jsem to přepočítal.
Tím, že se zmenšily R2 a R102, se posunul zlom sestupné části charakteristiky až zhruba k 86kHz, tedy v oblasti cca 12-18kHz, kterou dosud zeslaboval nedostatečnou rychlostí původní OZ (a charakteristika korekčního obvodu se narovnávala), probíhá nyní tato charakteristika s konstantní směrnicí -6dB/okt., takže začátek jejího vyrovnávání je vysoko, převysoko.
Klidně můžeš věřit tomu, že MAC156 zvládne udržet tu charakteristiku i v hloubkách - podle katalogu Tesly je minimální zaručovaný zisk otevřené smyčky 94dB, typický ale 110dB!
Totiž, když si komentář k zesilovači přečteš ještě jednou, zjistíš, že je řeč o zisku od vstupu až po reproduktor s poťákem naplno. Z toho v původním zapojení měl ten korekčák teoretických téměř 270k56/560=483, t.j. 53,7dB. Je tedy ještě nahoru kam jít.

Teoretrický maximální zisk (tedy v hloubkách, bez uvažování vlivu C2, C102) uzavřené smyčky s odpory, které mi vyšly předtím, stoupl na 63,5dB. Skutečný tedy bude nejméně 63,3dB, když se operák nevyvedl, a 63,48dB s typickým. Jak vidno, maximální chyba způsobená konečným zesílením OZ je -0,2dB někde na 20Hz. To už větší vliv na potlačení hloubek mají C2,C102: při 33uF vychází, že -3dB se k této chybě přidají až na 27Hz. Tu kapacitu bych nezvětšoval, ono je spíše žádoucí odfiltrovat podzvukové kmitočty víc: nejméně totiž wavu ublížíš potlačením rušivého pozadí, které tam pokud možno už nebylo.
Ale s nejbližší menší kapacitou C2=22uF máš pokles úrovně o 3dB už na -40Hz, to je zbytečně vysoko. Takže je to věc kompromisu. Nebo subsonického filtru s větší strmostí už před vstupem.

Když vezmu v úvahu tolerance součástek dejme tomu 5% a Murphyho zákon o součtu povolených odchylek v nejhorším možném směru, sice místo časových konstant 3180us, 318us a 75us vyjde charakteristika s jejich určitým rozptylem, ale odchylka průběhu zesílení od normalizované křivky RIAA nepřesáhne +/-0,7dB v celém pásmu. Kdo tvrdí, že to uprostřed akustického pásma pozná, je absolutní borec...no, častěji kecá.
To už daleko větší chyba vzniká rezonancemi raménka, přenosky a chvějky, stupněm opotřebení hrotu i desky, chybou nastavení svislé síly na hrot a antiskatingu a, samozřejmě, kompromisním tlumením přenosky vstupním odporem předzesilovače, o dalších, méně významných vlivech nemluvě. Samozřejmě jsem se s tím nepočítal, od toho máme simulátor, jen jsem kvůli němu musel oprášit starého dobrého Sinclaira ZX Spectrum Wink
Jinak řečeno - chceš-li vyšší přesnost, stejně ti nezbude, než sehnat kmitočtovou měřicí desku a se součástkami ve zpětné vazbě si pohrát.
Ale řekl bych, že to nutné nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund