Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj konstantního proudu 1mA
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út březen 01 2011, 22:15    Předmět: Citovat

Zkoušeli jste opravdu někdo tyhle zdroje proudu se dvěma tranzistory?
Já tedy ano a nemůžu říct, že bych byl z toho nějak nadšený. "Konstantnost" proudu nic moc. Vlivy zátěže , teploty i napájecího napětí jsou docela značné (i když je to samozřejmě relativní a individuální) . Činitel stabilizace 10 může někomu připadat úžasný a druhému nevyhovující.

Všechny ty stabilizované zdroje, co si vystačí asi s 5-6 tranzistory se chovají podobně mizerně.

Zkusil jsem si zapojit proudovou noru s TL431 podle datašítu a funguje to mnohem líp a přitom je to pár součástek. Změna proudu 1mA je asi 0,2% při zátěži(místo lázně) od 0 Ohmů do asi 47kOhmů. Měl jsem tam trimr 47k a napětí asi 55V. Nevýhoda může být v tom, že lázeň není uzemněná(?), ale to snad ani nejde.



Zdroj 1,00mA.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zdroj 1,00mA.JPG
 Velikost:  89.26 kB
 Staženo:  169 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 02 2011, 1:01    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Nevýhoda může být v tom, že lázeň není uzemněná(?), ale to snad ani nejde.


To přece záleží, kam si tu zem připojím. Nikde není řečeno, že minus zdroje musí být apriori zem. Jinak taky dobrý a jednoduchý zdroj proudu je tranzistor v zapojení SB. Výstupní odpor řádu megaohmů. Ale chce to zase 2 zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: st březen 02 2011, 7:52    Předmět: Citovat

Kdyby to uzemnění lázně moc vadilo, jde to zapojit i takto


ik.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ik.png
 Velikost:  8.98 kB
 Staženo:  129 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 02 2011, 8:09    Předmět: Citovat

Jenže tohle už není vůbec přesné - zvlášť u požadovaného proudu 1mA. Přičítá se nedefinovaný proud skrz TL431, který je srovnatelný s požadovaným proudem.
Proud mezi K-A se bude měnit s odporem lázně a TL431 pracuje zaručeně až při 1mA. To už máme dohromady 2mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fdh



Založen: Feb 27, 2011
Příspěvky: 88

PříspěvekZaslal: st březen 02 2011, 8:16    Předmět: Citovat

Tak tohle už jsem vyřešil Smile

http://grajda.wgz.cz/zdroj-proudu-k-vyrobe-koloidniho

teď bych ještě potřeboval nápad jaký motorek mám použít, když chci 60-120 ot./min., malou velikost a nízkou cenu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st březen 02 2011, 8:50    Předmět: Citovat

Nepises jak velky potrebujes, ale zkus pouzit vykuchane modelarske servo. Na DX je koupis za par korun. Netusim jak je to se zivotnosti, ale u levnych motorku to bude nejspis vsechno stejne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st březen 02 2011, 10:20    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Zkoušeli jste opravdu někdo tyhle zdroje proudu se dvěma tranzistory?


Na napájení podsvícení LED displeje krmeného akumulátory to stačí, pořád lepší, než obyčejný odpor. Smile

EDIT - ale máš pravdu, v simulátoru to pro 1mA vypadá dost hnusně.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fdh



Založen: Feb 27, 2011
Příspěvky: 88

PříspěvekZaslal: st březen 02 2011, 13:13    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Nepises jak velky potrebujes, ale zkus pouzit vykuchane modelarske servo. Na DX je koupis za par korun. Netusim jak je to se zivotnosti, ale u levnych motorku to bude nejspis vsechno stejne.


hod mi sem prosím link.... nevím co je DX... Smile díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 02 2011, 22:16    Předmět: Citovat

fdh napsal(a):
Tak tohle už jsem vyřešil Smile

http://grajda.wgz.cz/zdroj-proudu-k-vyrobe-koloidniho
Podle tvých otázek se nezdá, že bys byl příliš zkušený v elektronice tohoto druhu, takže mi připadá jako blbost,abys stavěl tak složitý obvod , když stejnou funkci má TL431 a je mnohem jednodušší ho zapojit. Lidi si taky obecně nestaví operační zesilovače z 20 tranzistorů, když si mohou koupit hotovou malou součástku s 8 nožičkama. Ty se teď chystáš takový zesilovač stavět.
Mluvím o pravé části schématu. Část s násobičem si můžeš nechat, i když jednodušší by bylo asi vzít dvě malá trafíčka a zapojit je zrcadlově k sobě.
Všimni si, že obvod se šeti tranzistory je navenek připojen jen třemi vodiči - úplně stejně jako TL431. Já to zapojil na univerzální desce za 15 minut.

Zkusil jsem k TL431 připojit tranzistor na vyšší napětí a chodí to na 300V (víc voltů teď narychlo doma nemám). V principu to je omezeno jen odolností tranzistoru a velikostí napětí zdroje. Pak prorazíš i destilku Smile


Jestli tě baví stavět a oživovat elektronické konstrukce, pak je to v pořádku - postav si složitější variantu. Je to poučnější.

Taky nevím, co je DX. Možná tohle:
http://www.deal-extreme.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: st březen 02 2011, 22:24    Předmět: Citovat

http://www.dealextreme.com
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fdh



Založen: Feb 27, 2011
Příspěvky: 88

PříspěvekZaslal: st březen 02 2011, 22:27    Předmět: Citovat

no, pravdu máš, že zkušeností v tomhle zrovna neoplývám, ale něco takového potřebuju... snažil jsem se o to, aby mi, pokud by bylo někdo tak hodný, někdo nakreslil třeba zapojení.... je pro mě prostě jednodušší vzít něco co je odzkoušeno a hotové než něco vymýšlet, když to není zrovna můj obor...

když budeš zrovna ty tak hodný a hodíš mi sem nějaký funkční zapojení, budu velice rád Smile

pokud ne, zůstanu u toho co jsem našel... prostě to koupím, zapojím a hotovo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2011, 1:06    Předmět: Citovat

Funkční zapojení ti sem klidně hodím (dneska už ne). Odzkoušel jsem to na prkýnku a funguje to. Místo násobiče jsem použil dvě malá trafíčka 230/12V/1,8VA, co jsem měl po ruce. Dávají asi 230V=.
Schéma zapojení je to nejmenší, ale jsi schopný to fyzicky vyrobit? Umíš si udělat tišťák? Pokud nepoužiješ univerzální. Umíš to zabudovat do nějaké krabičky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fdh



Založen: Feb 27, 2011
Příspěvky: 88

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2011, 6:53    Předmět: Citovat

jo, s tím problém nemám Smile děkuju
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fdh



Založen: Feb 27, 2011
Příspěvky: 88

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2011, 7:17    Předmět: Citovat

šlo by tam pak v tom zapojení použít toto trafo?

http://www.gme.cz/cz/search/?q=TRHEI019-1X15V&w=11111
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2011, 7:55    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):

hod mi sem prosím link.... nevím co je DX... Smile díky


Ja pouzival na cosi konkretne tyhle http://www.dealextreme.com/p/mg995-tower-pro-servo-12832
Maji kovove prevody a jsou pomerne silne - za tu paku je dost obtizne servo v ruce zastavit.
Slabsi tam maji i za tretinovou cenu.

Ale nez se pustis do stavby, precti si tohle http://osel.cz/index.php?clanek=5505

Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 2 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund