Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Závada osciloskopu C1-94
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hnojar
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá březen 03 2006, 7:30    Předmět: Závada osciloskopu C1-94 Citovat

Zdravím, přestala mi fungovat synchronizace - nezastavím obraz na stínítku. Nejdříve se však začal paprsek vlnit - jako by na vstupu bylo malé sin. napětí, nebo brum, i kalibrační obdélník byl zvněný. Zpočátku se zvlnění samo srovnalo, pomalu, ale teď už ne a přestal synchronizovat. D9ky za rady
Návrat nahoru
Hnojar
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá březen 03 2006, 7:58    Předmět: Citovat

Ještě bych chtěl dodat že osciloskop dlouho ležel ladem, než mě začal zajímat. Vypadá dobře, ale to neznamená že j vše o.k. Mám zatím v plánu zkontrolovat - vyměnit - vyčistit konektory, poťáky, a hlavně kontrolu napětí zdrojů, a poté kontrolu napětí v jednotlivých bodech dle dokumentace. V dokumentaci je vytipováno které traďáky se mají vyměnit, když nefuguje synchro, ale není tam ani ťuk o tom zvlnění. Připadá mi to jako brum - je to čistý sinus. 6e by nějaký filtrační kondík ?
Návrat nahoru
toom



Založen: Sep 17, 2004
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2006, 8:05    Předmět: Citovat

Zacni od tech kondenzatoru Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hnojar
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá březen 03 2006, 8:14    Předmět: Citovat

No , elyty tam jsou od toho aby vyschly že......takže to zvlnění - asi brum, by mohly být ony ? ..... ale se synchrem to asi nemá nic že jo....
Návrat nahoru
jopein



Založen: Jul 07, 2005
Příspěvky: 413
Bydliště: Kostelec na Hané

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2006, 8:49    Předmět: Citovat

Vyměň ty kondenzátory, čím víc tím líp Very Happy a pak uvidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: pá březen 03 2006, 8:50    Předmět: Citovat

o.k. provedu Smile)
Návrat nahoru
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2006, 13:14    Předmět: Citovat

blbý to chce osciloskop ale ve zdrojích bych ty elyty vyměnil a nastavil napětí. Samozřejmě pokud je brum v komparátorech pro synchro tak je problém. Prověř taky diody v Graetzu , sovětské polovodiče tu a tam sežral zub času.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hnojar
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá březen 03 2006, 13:30    Předmět: Citovat

No o víkendu uvidím více... řekl bych ale že podle toho jak nahodile - náladově se to chová, tak to asi polovodičem nebude, možná nějaký studeňák, .....brum v komparátorech, i to by mohl být kondík ne ? ....s těmi diodami, to mě teda nenapadlo, i to zkusím.....
Návrat nahoru
Hnojar
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá březen 03 2006, 13:33    Předmět: Citovat

Ještě psolední úplně blbý dotaz: na zadním panelu je šroubek s označením uzemnění. Osciloskop se podle návodu má zapojovat až když je tenhle šroubek připojen k "safety grounding bus " ...... to jako ke stupačkám ? Smile
Návrat nahoru
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2006, 20:06    Předmět: Citovat

Tak C1-94 nemám jenom 91 a 99. nejasně vzpomínám že existoval jeden typ Ivana Tektronixoviče kde sovětští úderníci nahradili americké FETY sovětskými nuvistory, což byly takové kovové špunty a uvnitř byla mrňavá vf elektronka. Typ ale nevím. Doufám že to není ono, tam by mohl být problém se stabilizací žhavicího napětí. Možná pokud nemáš jiný osciloskop tak by mohl zkontrolovat sám sebe sondou by se dalo sáhnout na zdroje. Asi bych vyměnil elyty ve zdroji, změřil napětí, a pak se uvidí. Dokumentaci máš? Rusky rozumíš? A ten šroub je na to ,že by to mělo být být uzemněno k nějaké nezávislé zemi. Je fakt že v nějakých laboratořích by měla být ochranná zem ale nikdy jsem to neviděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2006, 20:08    Předmět: Citovat

jo taky zkontroluj přepínače vstupů, jestli tam není nějakej nedotyk, to by taky mohlo něco zanýst
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hnojar
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 06 2006, 6:09    Předmět: Citovat

Dokumentaci mám, je i v angličtině, takže no problem..... jinak, po nastavení zdroje + a - 12 V ( velikost a symetrie) to začalo šlapat, až na ten brum. není to sinus -- je to typický brum, taková jako by pila ale hodně zaoblená. Odpojil jsem napájení y zesáku, na osciloskopu byla rová čára. Filtr. elyty koupím dneska, je tam 1000uF na 12v zdroji a 100 u na 100V a 200V. Na Y zesáku byly ještě 2 kondíky 100uF, vyměnil jsem je za 470uF a brum se trochu unormálnil. Přepínačem vstupu by to taky mohlo být, ale zkusil jsem ho odpojit a pořád to brumělo. Viděl bych to na zdroj 2x12V. Na zenerkách zdroje bylo 11.5V a na druhé 10.5 V, možná že jedna je v pérdeli, panme hrábě. Ještě si s tím pohraju, možná tam hodím 7812 a 7912. Jinak , taky mě napadlo změřit přes sondu sám sebe, a teď už by to šlo , jak jsem vyčenžoval ty dva malé kondíky, tak na některých rozsazích vstup. děliče je brum stěží znatelný, ale otázka je, co to udělá ? Bude to měřit ? . No plán je filtrační kondík, ten velký, potom zenerky, pak proměřit celý zdroj +12 a -12V, pak ho když tak udělat nový a když nic , tak to rozebrat a udělat znova a lépe Smile
Návrat nahoru
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 06 2006, 21:54    Předmět: Citovat

vyměň vše elektrolytické ve zdroji samzřejmě to může být i 100 nebo 200V. potom uvidíš, bastlit tam něco jiného se mi moc nezdá .U rusa bych se toho bál, buhví co se tím napětím nastavuje. Zkusil bych se sondo podívat na to napájení, ale myslím že po výměně kondu to pojede
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hnojar
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út březen 07 2006, 6:13    Předmět: Citovat

No napětím se šteluje napájecí napětí, i v rusku . Nebylo to ale kondíkem , odešel tranzistor stabilizátoru. Teď už jede. ale kondíky jsou samo že nové - pro zichr. Smile dal jsem tam poctivou BD712. No a aby toho nebylo dost, objevila se občas další závadička. Sem tam na mžik vypadne obraz, zezadu u objímky bývá vidět že uvnitř obrazovky v ten moment přeskočí jiskra. jednu chvíli to dělalo často, tak jsem to vypnul, po zapnutí už nejel. Po x tém zapnutí se rozjel a když jsem poťákem stáhnul jas, zase se to už neoživilo, prostě jsem to jasem ztmavil a už to nešlo zesvětlil. pak zase najednou 2 hodiny chodu bez problémů. že by vyjetý poťák jasu ? a co to jiskření ? no zkrátka, potřebuju jen vědět, je li to podle vás obrazovkou = šrot, nebo něčím jiným - poťák, zdroj VN, atp.
Návrat nahoru
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út březen 07 2006, 20:21    Předmět: Citovat

obávám se že střílí báň ale už jsem zažil že to přestalo.Chtělo by to změřit vysoké napětí zkontrolovat všechny napětí okolo obrazovky .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund