Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Orava C460 píska bez obrazu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Petiak



Založen: Oct 02, 2007
Příspěvky: 76
Bydliště: stred SK

PříspěvekZaslal: so únor 19 2011, 17:11    Předmět: Orava C460 píska bez obrazu Citovat

Zdravím všetkých odborníkov, ktorí sú ešte stále ochotní pomocť. Odišiel mi na C460 obraz a z TV počuť niečo ako pískanie niekde od VN trafa. Minulý rok sme to už tu riešili a nedoriešili Smile a potom som sa k tomu akosi časovo nedostal.
Premeral som napatia zdroja, hlavne napájanie RKS tam je 139V, zvlnenie tak 1V. Pre istotu som vymenil aj elektrolyty v tejto vetve.
Odber RKS je 0,54A. Prehrieva sa BU508, ked to nechám bežať dlhšie ako minútu tak sa chladič nedá ani chytiť.
Odpojil som násobič a vychylovaciu cievku s L6 a vymenil skoro všetko od vstupu budenia H až po VN trafo. C1-8, R2,4,5, VD1,2,8, VT1,2, skontroloval som L1. Jediné čo som nevimenil v tejto vetve je T1, vinutia som mu premeral ohmmetrom ale neviem aku majú mať hodnotu. Podľa predošlých rád pravdepodobne dochádza k nedostatočnému budeniu BU508 (preto sa prehrieva). Podľa schémy by malo byť na C23 135V - meriam 134V a na R32 by mal byť úbytok napatia do 5V a meriam tu až 5,5V. Na C1 by malo byť 115V +-10V ale tu meriam len 100V. R1 som zmeral. Z toho by mi aj vychádzalo, že by mohol mať primár T1 čiastočný skrat. Pripájam aj priebehy v bode 2 a 3. V bode 1 je to OK podľa predlohy obdĺžnik 1,3V. Avšak na 2 je tam oproti predpisu trochu rozdiel (nevie posúdiť či je to až také vážne) ale osciloskop ukazuje v špici cca 240V a na tej "rovinke" je tam asi 175V. Tak isto aj v bode 3 to má malú amplitúdu cca 4Všš čo je asi polovica predpisu.
Skúsil som podľa minule aj zaradiť pred RKS žiarovku na zníženie napatia dostal som napájanie 67V, BU508 sa neprehrieval ale to pískanie tam ostalo.
Može mi prosím povedať nejaké svoje tipy na opravu? Ak by mal niekto po ruke trafko 6PK 605 19 moho by mi zmerať odpor primáru?
Dakujem



3.JPG
 Komentář:
Merací bod 3

Stáhnout
 Soubor:  3.JPG
 Velikost:  64.03 kB
 Staženo:  90 krát


2.JPG
 Komentář:
Merací bo 2

Stáhnout
 Soubor:  2.JPG
 Velikost:  64.76 kB
 Staženo:  81 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so únor 19 2011, 19:38    Předmět: Re: Orava C460 píska bez obrazu Citovat

Petiak napsal(a):
Zdravím všetkých odborníkov, ktorí sú ešte stále ochotní pomocť. Odišiel mi na C460 obraz a z TV počuť niečo ako pískanie niekde od VN trafa. Minulý rok sme to už tu riešili a nedoriešili Smile a potom som sa k tomu akosi časovo nedostal. ...

Ani jsem už nečetl dál - tak proč nepokračuješ v původním vlákně a zakládáš další Shocked Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
shleha



Založen: Jan 25, 2011
Příspěvky: 195
Bydliště: Humenné SR

PříspěvekZaslal: ne únor 20 2011, 0:47    Předmět: Citovat

Niečo nadmerne zaťažuje riadkový rozklad. Skontroluj celý RKS s vychyľovačkami nevynímajúc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petiak



Založen: Oct 02, 2007
Příspěvky: 76
Bydliště: stred SK

PříspěvekZaslal: po únor 21 2011, 19:37    Předmět: Citovat

Všetko som už prešiel okrem obvodu korekcií a vačšinou aj vymenil. Cievky sú odpojené dole a robí to to isté.
Ako možem skontrolovať vychylovacie cievky? Dá sa to zmerať len ohmmetrom? Aká hodnota by tam mala byť?
Nemá niekto po ruke ten transformátor 6PK 605 19 je to budiace trafo k BU508 potreboval by som vediet koľko ohm má primár?


Naposledy upravil Petiak dne út únor 22 2011, 14:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LL



Založen: Feb 26, 2009
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: út únor 22 2011, 12:49    Předmět: Citovat

To VN trafo vyber a zospodu dotiahni skrutky. Predtým sa pozri medzi jadro tam kde je spojené či tam je vložená papierová podložka. To trafo veľmi nepomeráš, lebo sú tam malé počty závitov, cca 30 - 700 záv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petiak



Založen: Oct 02, 2007
Příspěvky: 76
Bydliště: stred SK

PříspěvekZaslal: út únor 22 2011, 14:08    Předmět: Citovat

LL napsal(a):
To VN trafo vyber a zospodu dotiahni skrutky. Predtým sa pozri medzi jadro tam kde je spojené či tam je vložená papierová podložka. To trafo veľmi nepomeráš, lebo sú tam malé počty závitov, cca 30 - 700 záv.


OK skúsim ho vybrať a skontrolovať, skrutky sú až cez dosku a tie som pozeral sú dotiahnuté, pozriem tú podložku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út únor 22 2011, 16:24    Předmět: Citovat

Petiak napsal(a):
Všetko som už prešiel okrem obvodu korekcií a vačšinou aj vymenil. Cievky sú odpojené dole a robí to to isté.
Ako možem skontrolovať vychylovacie cievky? Dá sa to zmerať len ohmmetrom? Aká hodnota by tam mala byť?
Nemá niekto po ruke ten transformátor 6PK 605 19 je to budiace trafo k BU508 potreboval by som vediet koľko ohm má primár?

Když už to vlákno pokračuje tady, tak asi tolik.
S takovou, jak to tu řešíš, tak to nespravíš ani za rok Rolling Eyes

1. To, co jsi napsal jako č. trafa, tak určitě není č. trafa (ještě k tomu "budicího" Shocked Laughing ), ale pouze cívky, co je na něm (a z ní jsi to opsal) - značení: 6PK xxx xx mívají vždycky jen samotné cívky Shocked Cry
Color 460 je modifikace C428-ky a není na ni vydána samostatná dokumentace !!!
Přesto, z doku, které k dispozici jsou, tak se používaly pouze 2 typy VN-traf:
v C428 a C442 (obr. 56cm) je tr. 6PN 350 47 a v C441 (obr. 63cm FS) je tr. 6PN 350 53 Exclamation
Ani jedno, ani druhé jsem neměl nikdy vadné (za celou svou opr. kariéru) Exclamation , tak nevím, proč bys ho měl mít vadné zrovna ty Shocked
2. A jestli chceš vadné trafo odhalit multimetrem - tak na to rychle zapomeň!
Přesně totéž se týká změření V.C. - na tohle jsou jiné testery - např. tento Shocked

Petiak napsal(a):
... Odišiel mi na C460 obraz a z TV počuť niečo ako pískanie niekde od VN trafa. Minulý rok sme to už tu riešili a nedoriešili Smile a potom som sa k tomu akosi časovo nedostal. ... Odber RKS je 0,54A. Prehrieva sa BU508, ked to nechám bežať dlhšie ako minútu tak sa chladič nedá ani chytiť. ...

"Odišiel ti"... - bež za ním Laughing
"Odber RKS je 0,54A." - a to měříš klešťákem? (při tvých měř. metodách ... ) Rolling Eyes

Nechtěl bys jít raději dělat něco jiného - třeba to, čemu rozumíš Question

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petiak



Založen: Oct 02, 2007
Příspěvky: 76
Bydliště: stred SK

PříspěvekZaslal: út únor 22 2011, 17:03    Předmět: Citovat

Ďakujem Kokunovi, že sa k tejto závade vyjadril, považujem ho ako jedného z najlepších odborníkov na tomto fóre aj keď má trochu zvláštne vyjadrovanie podľa toho čo píše v každom druhom článku. Ale každý sme nejaký a budem rád keď si toto vlákno aspoň jedným očkom pozrie aj naďalej. Dovolím Pray si pripomenúť, že ako som písal na začiatku mám záujem o hodnotu odporu primáru trafa pod tým správným označením ktoré som napísal, je to trafo T1 na začiatku RKS medzi tranzistorom SF359 a BU508. Moje zdovodnenie je písané na začiatku vlákna a vobec netvrdím, že je správne. Našiel som rozdiel medzi napatiami podľa predpisu a skutočnosťou na C1 a snažím sa to zdvovodniť s vašou pomocou. Všetky súčiastky "okolo" som už vymenil a ostáva mi len ten trafo T1. Alebo si nemám všímať, že je tam o 5V menej ako je dolná odchýlka? Odber RKS som meral multimetrom zapojeným v sérii medzi zdroj a dosku RKS na rozpojenom konektore XC01? (nemám teraz pred sebou schému) V žiadnom prípade netvrdím, že je chybné VN trafo. Opavujem výraz "odišiel" na pokazil sa:). (Volá sa to elektronický zázrak: odišiel a ostal tam Very Happy )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petiak



Založen: Oct 02, 2007
Příspěvky: 76
Bydliště: stred SK

PříspěvekZaslal: út únor 22 2011, 17:09    Předmět: Citovat

Petiak napsal(a):

Nechtěl bys jít raději dělat něco jiného - třeba to, čemu rozumíš Question

Áno viem, že tomu zďaleka nerozumiem tak ako vy odbormíci, ale ak mi poradí niekto čo mám zmerať tak základné elektrické veličiny zvládnem. A spoločnými silami sa dopracujeme k oprave. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út únor 22 2011, 17:57    Předmět: Citovat

Sorry - teď se ti musím trochu omluvit - ani já nejsem neomylný Embarassed

Vzhledem k tomu, že jsem ti na začátku ale napsal toto:

kokun napsal(a):
Petiak napsal(a):
Zdravím všetkých odborníkov, ktorí sú ešte stále ochotní pomocť. Odišiel mi na C460 obraz a z TV počuť niečo ako pískanie niekde od VN trafa. Minulý rok sme to už tu riešili a nedoriešili Smile a potom som sa k tomu akosi časovo nedostal. ...

Ani jsem už nečetl dál - tak proč nepokračuješ v původním vlákně a zakládáš další Shocked Cry

- tak jsem si skutečně ani pořádně tvůj příspěvek nepřečetl (a do doku nečuměl) a měl jsem za to, že bud. trafem myslíš nakonec VN-trafo Cry

I když se asi nebudou moc kazit ani tyto tráfka, úplně vyloučit se to nedá.
(Sám jsem měl - není to zas tak dávno - vadné jedno v Panáku š. EURO-2M - taky jsem ho sehnal i za pomoci jednoho kolegy odsud).
Dostaneš ode mně "satisfakci": mám v dílně Color 460-ku - to bud. tráfko "vykuchám" z bedny a přeměřím ti ho Shocked
Poněvadž bedna by měla být (téměř) funkční, přeměřím i vše, co by ti mohlo pomoci a napíšu. (Kdybys nakonec měl to tráfko skutečně vadné, tak bych asi měl i náhradní - z vraku C428, který mám a myslím, že bud. tr. musí být totožné) Rolling Eyes
Přesto tomu moc nevěřím, že závadu budeš mít tady.
Měl jsem kdysi (tuším to byla C428) vadné Bu-čko, po výměně telka šlapala (asi jsem si dostatečně neověřil jeho bud. impulz) - do týdne bedna zpátky - znovu vadné BU.
Nakonec byl vadný styroflex (na mod. "S" - poz.č. teď honem nemám po ruce - najdu, dodám), ten co určuje řádk. kmitočet Shocked Cry
V tvém případě bych čekal něco podobného - odpovídal by tomu i ten "přehřívající se" trand.

EDIT: Tak pokud se nepletu, měl by to být kond: C16-2n7 (na tom "S-ku") - zkus ho vyměnit, pokud nemáš bud. imp. správný (skop přece máš) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petiak



Založen: Oct 02, 2007
Příspěvky: 76
Bydliště: stred SK

PříspěvekZaslal: út únor 22 2011, 19:01    Předmět: Citovat

Ďakujem za info, skúsim premerať aj S modul aj keď v minulosti sme to už spoločne zavrhli. Bol to aj moj prvý typ na závadu ale na výstupe modulu S (vstup na RKS merací bod 1) sú pekné obdĺžniky aj so správnym napatín 1,3V aj keď može byť rozdiel v šírke.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út únor 22 2011, 19:23    Předmět: Citovat

Petiak napsal(a):
Ďakujem za info, skúsim premerať aj S modul aj keď v minulosti sme to už spoločne zavrhli. Bol to aj moj prvý typ na závadu ale na výstupe modulu S (vstup na RKS merací bod 1) sú pekné obdĺžniky aj so správnym napatín 1,3V aj keď može byť rozdiel v šírke.

Právě proto jsi měl pokračovat v původním vlákně a ne otevírat další - kdo to má kdesi dohledávat zpětně Cry
Už to mně namíchlo a ani jsem to pořádně nečetl - teď navíc ještě listovat ve dvou vláknech Cry

tehdy jsi mně namíchnul:

kokun napsal(a):
Petiak napsal(a):
... VN trafo: 1-8 1,1R; 3-9 0,1R; 4-8 1,2R; 6-7 1,1R; 8-10 0,5R. Hodnoty boli merane ked bolo trafo v doske takze mozu byt ovplyvnene ostatnymi suciastkami. ...

Takto kontrolovat VN-trafo? Shocked - jdi se vycpat! Laughing
Bylo toho tady popsáno málo Question

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=15744&postdays=0&postorder=asc&start=0

Petiak napsal(a):
.... Som rad ze som objavil tuto super stranku a budem ju casto navstevovat. Very Happy
Ak sa to znovu pokasle tak som tu isto.

Lenze, ty tu prideš opravdu, len ked sa daco pokasle Shocked Cry


Ideální je mít k dispozici náhr. moduly z druhé telky - což ty zřejmě nemáš - potom je to o poloviční práci Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petiak



Založen: Oct 02, 2007
Příspěvky: 76
Bydliště: stred SK

PříspěvekZaslal: út únor 22 2011, 19:44    Předmět: Citovat

Áno skúšal som zohnať staršie Sko ale nepodarilo sa. Ale pracujem na nejakom starom vyhodenom TV C460 alebo C428 na šrotovisku aby bolo dostatok náhradných dielov. Smile
Nikde som sa nedopracoval akú frekvenciu majú mať tie budiace impulzy. Teda v akom rozsahu sa to má pohybovať. Skúsil by som to odmerať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út únor 22 2011, 20:10    Předmět: Citovat

Petiak napsal(a):
... Nikde som sa nedopracoval akú frekvenciu majú mať tie budiace impulzy. Teda v akom rozsahu sa to má pohybovať. Skúsil by som to odmerať.

To si snad děláš srandu - ty nevíš, jaká je řádková frekvence (u běžné, 50-ti Hz telky) Question
Jak chceš potom opravovat Shocked Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petiak



Založen: Oct 02, 2007
Příspěvky: 76
Bydliště: stred SK

PříspěvekZaslal: st únor 23 2011, 8:13    Předmět: Citovat

Prepáč, nemyslel som keď som to písal. 50 polsnímkov za sekundu z toho je to necelých 16kHz. Je to správne Smile ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund