Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vysavač Zelmer - podivné chování motoru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaCZ



Založen: Feb 12, 2011
Příspěvky: 396

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 17:25    Předmět: Citovat

447,50,- stál rotor, obě ložiska za 50,- práce 180 a ktomu poštovný a 20% DPH... ale když to tak vemete... tak za 1000,- nekoupíte nikde tak kvalitní vysavač jako je tento Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so březen 26 2011, 19:05    Předmět: Citovat

Ten zápach bude buď zajíždění uhlíků nebo vypalování celého motoru. Uhlíky jsou sice zajeté už několikrát (1. natvarované a zajeté ve fabrice, 2. zajeté přímo ve vysavači, motor je zapojený do zdroje nízkého napětí - nemusí být trafo, stačí jen pořádná žárovka, 3. zajeté ve vysavači po opravě pár hodin na maximální výkon - aby se jim nevrátil - v tomto případě mohl být motor jen uplý někde v dílně do svěráku) a motor může smrdět po nějakých lepidlech nebo rozpouštědlech ještě pár dní (někdy je potřeba něco očistit benzínem nebo ředidlem, zasmrádnout může i lepidlo, kterým se lepí uhlíky do ložiskových štítů).

K té ceně - oprava ve firmě, kde dělám já by stála 2 x 66kč (ložiska 07.0039 podle zelmrovského ceníku) + 450kč (rotor, tipuju 308.3200 - "F"ková motorizace) + 350 (práce - opravář dostane 1/3 z peněz, zbytek jde na ten cirkus okolo) + 20 + 110 (poštovné pro PPLku a balné) = 1062kč - a to je včetně záruky (3 měsíce na práci a 2 roky na díly - tipuju), tak to snad nevychází moc špatně Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaCZ



Založen: Feb 12, 2011
Příspěvky: 396

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 3:23    Předmět: Citovat

tak vysavac je zelmer 2500.0.M38S a roturek byl myslim 309.5200
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaCZ



Založen: Feb 12, 2011
Příspěvky: 396

PříspěvekZaslal: so duben 23 2011, 9:26    Předmět: Citovat

Dobrý den, já se už normálně musím omluvit že tady stále oživuji toto vlákno. Dnes jsem zapl vysavač na plný výkon začal sem vysávat a z vysavače se začal linout zápach ale ne spálený ale takový z vysoké teploty... doluxoval sem dum a jelikož foukal i dost horký vzduch tak jsem vysavač znovu rozebral, motor se nedal držet v ruce, horká byla turbnína, kompletně ten kryt turbíny, stator, uhlíky, i ložiskový štít, nedalo se to udržet v ruce, dokud sem vysával na střední a vyšší výkon tak to bylo vpohodě dnes sem to pustil na max a hned to dělalo tohle, vysavač ještě ke všemu do toho vyluzuje takový divný bručivý a pískavý zvuky. Tak už vážně nevím, nenapadá vás něco ? přikládám foto komutátoru, tam kde jsou uhlíky je uplně černý a drážkovaný a tam kde už uhlíky nejezdí je FIALOVÝ takže teplota asi hodně vysoká taky se mi při montáži podařilo skřípnout drátek ale že by to zrovna byla příčina to se mi nezdá. A statorové plechy sou takové nažloutlé.

Komutátor: http://www.ulozto.cz/8749677/dsc-0241-jpg

Kabílek: http://www.ulozto.cz/8749683/dsc-0246-jpg


Prosím poraďte. Děkuji Jirka

EDIT: motor jsem pustil otevřený abych viděl co se děje u uhlíků, po 10 vteřinách chodu na plný výkon se na motor nedá sáhnout smrdí a u uhlíku jiskří modře a sem tam odlétně po směru otáčení malinká oranžová iskerka a taky se evidentně protáčí ložisko v uložení ale to nevím zda je normální Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so duben 23 2011, 12:31    Předmět: Citovat

Ložisko v uložení (to u komutátoru) by se protáčet nemělo - to bude nejspíš prvotní závada, potřebovalo by buď zalepit, nebo vyměnit vložku (u těchto kovových ložiskových štítů bylo několik druhů uchycení ložiska), ideálně celé ložisko.

Druhá závada je špatný rotor - nevypadá dobře, dá se buď po výměně ložiska vyčistit (přebrousit ho středním šmirglem, proškrábnout mezery mezi lamelama, od vyškrabování srazit hrany jemným šmirglem a vyfoukat od vodivého prachu kompresorem), ale tipuju, že už bude K.O. - asi ho to ložisko rozehřálo tak, že se někde prorazil izolační lak a je to v háji Sad .

Takže - můj názor - jestli měnit, tak rotor i ložiska + opravit to uchycení ložiska (buď zalepit nebo vyměnit planžetu) - ložiska vyměňovat pro jistotu (také nejdou z rotoru rozumně stáhnout), popřípadě ještě zkontrolovat uhlíky (jestli už o rotor nedrhne drát), a podobně (jestli nehází turbína, jestli vše drží, jak má a podobně - na dálku se to blbě vysvětluje Very Happy )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaCZ



Založen: Feb 12, 2011
Příspěvky: 396

PříspěvekZaslal: so duben 23 2011, 21:45    Předmět: Citovat

jasně chápu, ten motor byl před měsícem v opravě Smile od té doby jsem stim vysával i na max a nic se nedělo.. až dnes sem cítil že už tolik netáhne tak sem ho dal na max a hned tohleto... ale je mi divný jaktože se ten motor tolik rozehřeje.. skutečně ten motor celý hoří nedá se držet v ruce.. musim vždy počkat až vychladne. Horký je kompletně celý motor... tim myslím i turbínu. Když byl v opravě tak právě kvuli špatnému rotoru..byl měněn rotor i ložiska i uhlíky... Osobně jsem to neviděl ale bylo mi řečeno že z motoru šel i kouř... zítra to skusím pustit znovu a pořádně se budu dívat.

Ještě se zeptám jak se projevuje závada na statoru ?

Jestli takto vypadá komutátor po tom měsíci používání což je nějakých cca 10 hodin tak mi teda řekněte jak vypadá rotor po pětí letech Very Happy vtom motoru je evidentně něco špatně. Zatím děkuji

EDIT: teď jsem četl znovu vaši odpověď a je možné že by protáčející se ložisko rozehřálo celý motor ? beru v uvahu že se teda protáčí i to ložisko co je na straně turbíny.. ALE původně když to bylo ještě originální tak to ložisko u komutátoru se dalo normálně vysunout byla tam jen taková divná tenounká podložka kovová a to druhé bylo přilepené, jak to udělali v servisu to nevím nerozebíral jsem jej.
Jetšě ktomu ložisku.. to protáčení jsem myslel tak že ta vnitřní část co se točí rychle jakože "unáší" tu vnější část která by se točit neměla.. a neprotáčí se nějak závratně ale přece se otáčí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so duben 23 2011, 22:27    Předmět: Citovat

Jenže při 10 000 otáčkách za minutu (to komutátorák může běžně mít, vysavače ani jinak výkon "nenahoní") se to ložisko může točit i několiksetkrát za minutu - a to tření, které má ve štítu, to bude asi největší zdroj tepla = proto se hřejí i díly, které by normálně měly zůstávat studené. Prvotní příčinou bude nejspíš buď ještě z výroby špatně nalisované, nebo během provozu přidřené ložisko. Jeho následným ohřevem se zvětšilo vybrání ve štítu a celé ložisko se začalo protáčet a ještě více vybrání vydírat = zvětšovat. Samozřejmě s dalším z toho protáčení plynoucím ohřevem. Podle mne by se měl vyměnit celý motor, protože dobrých původních dílů už na něm mnoho nebude - minimálně rotor a ložiskové štíty plus držáky uhlíků nejsou daleko od stavu, kdy udělají definitivně "pápá" a z motoru se jen zahulí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JirkaCZ



Založen: Feb 12, 2011
Příspěvky: 396

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2011, 9:07    Předmět: Citovat

jojo to ložisko co jsem koukal se začne protáčet právě až při maximálním chodu kdy má motor nejvyšší otáčky. Je tedy možné že udělali chybu vtom servisu kde mi byl motor opravován ?

EDIT: tak jsme zase na uplném začátku, při prudkém přidání výkonu hoří uhlíky, při tomto motor zasmrdí spáleninou, a při normálním běhu odlétavají od uhlíku oranžový jiskry který jdou po směru otáčení rotoru, řekl bych ale že jeden stěch uhlíků jiskří víc ale možná je to jen dojem. Nejlepší asi bude směr SD a koupit nový vysavač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 8:13    Předmět: Citovat

vis,ja si myslel ze tady takoveto pochybne servisovani nebude mit dlouhou zivotnost.. hele..ver tomu ze kdyby jsi sis ten motor doma spravil sam.. a vse poradne a poctive vymenil tak si na tom nyni lepe.. ten servisak ti mohl nakecat tolik hovadin jen k tomu aby uspokojil tve potreby a vytriskal s tebe prachy.. ses si jisty ze ten rotor je novy ? vratil ti ten puvodni stary ? ja to vzdy tak delam.. Kdyz neco davam do kupy a menim treba loziska pracky,vysavace.. nebo i uhliky,nebo cele motory.vzdy vratim i poskozene veci urciteho spotrebice.. A co se tyce vysavace.. Zalezi co od nej ocekavas.. Esi u Tebe doma prevysuje plovoucka nebo koberec.. muzu Ti ale rici ze ja mati cca pred rokem koupil tento vysavac: http://www.nakupka.cz/vyrobek/vysavac-electrolux-zxm-7010-maximus/
A stal mne nejakych 4590 kc.. Ale je to ku.a stroj.. tichy,vykonny,ma vse co jen mati potrebuje.. Jedinnym minusem je mozna o neco vetsi hmotnost a rozmery.. Ale myslim si ze tento vysavac je jeste jeden s poradnych stroju.. Nema zadnej malej cinskej moturek ktery se hreje a huci ale tichej poctivej agregat.. Ktery saje je tichy a netopi !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mirosne



Založen: May 07, 2008
Příspěvky: 2806
Bydliště: Blue rock,VK-SR

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 9:33    Předmět: Citovat

JirkaCZ napsal(a):
po 10 vteřinách chodu na plný výkon se na motor nedá sáhnout smrdí a u uhlíku jiskří modře a sem tam odlétně po směru otáčení malinká oranžová iskerka a taky se evidentně protáčí ložisko v uložení ale to nevím zda je normální Smile


Podľa mňa,je ten rotor zase v Obscenní
Možno je to tak ako píše kolega tatramacek,že použili starý rotor alebo môže byť chytený aj stator a preto Ti zhorel aj nový rotor. Cry
Ja by som navrhol,ísť za tým servismanom a reklamovať to.

_________________
Pozdravujem Vás, Miro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 11:58    Předmět: Citovat

Jo, to by se mělo dát vyreklamovat - já nevím jak je to u nich, ale my dáváme záruku na práci 3 měsíce + díly púl roku nebo rok (už nevím z hlavy - díly se většinou drží). Servisáci můžou taky být v tom nevině - už jsem opravil hromadu motorů, ale pamatuju si 2 "neopravitelné" - všechno zkontrolované, změřené, vyměněné a podobně a ono to furt hořelo... - na mrtvicu Evil or Very Mad

Ohledně použití starých dílů - pochybuju o tom, ale možné je vše. My jsme museli nakonce řešit ty neopravitelné problémy výměnou kompletních motorů - ty sice Zelmer nedodával (od 1. května bude - na záruky se budou měnit kompletní motory, pozáruky sebudou asi ještě chvíli opravovat), tak se musel jednou přehodit motor z nějakého nevzvednutého vysavače, po druhé nám ho poslali z Těrlicka - taky z nějakého vraku - prostě vyjímečné případy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaCZ



Založen: Feb 12, 2011
Příspěvky: 396

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 14:17    Předmět: Citovat

Dobrý den, rotor je kompletně nový, v krabičce od nového rotoru mi byl přiložen rotor starý i s ložisky. Na provedenou práci mám Opravenku kde je výspis použitých součástí čiže rotor, a ložiska jenom ty uhlíky mi přijdou vyměněný a nejsou zapsaný vtom papíru... jinak ten motor jsem posílal do tej opravovně jak mi napsal tatramacek. Tu Českou Kamenici, každopádně mu budu zejtra znovu opět volat. Ale přitom jak tu někdo psal třeba o špatně uchycený turbíně, tak to by snad házelo vtěch otáčkách celym vysavačem ne ? Ten vysavač stojí na zemi jak přibitej. Napiště mi kolik Ohmu má mít vadný a funkční stator já ještě změřím stator... Nejlíp bych mu poslal celej vysavač aby si to tam pustil na pllný výkon a viděl co to dělá protože podle mě tam ten motor vůbec nepouštěli... sice na komutátoru bylo vidět že jakože už byl motor pouštěn ale podle mě ne na plno.

EDIT: ještě sem proměřil rotor, ten má 0,8 Ohm ale ikdyž tam po přiložení těch měřících sond třeba skočí 1,5 Ohm tak se to vždy ustálí na 0,8 Ohm pak jsem ještě proměřil stator a to nevím jestli dobře. motor mám normálně komplet složený i s uhlíky a ty sondy na měření jsem dal na vstup napájení na statoru a to jsem naměřil cca 3,5 - 4,2 Ohm hodně to kolísalo... a když se to ustálí tak to zustane na 3,5 - 3,6 Ohm

EDIT2: když se mi podaří odsunout uhlík od komutátoru tak na statoru nenaměřím vůbec nic.. zajímavé
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mirosne



Založen: May 07, 2008
Příspěvky: 2806
Bydliště: Blue rock,VK-SR

PříspěvekZaslal: út duben 26 2011, 7:21    Předmět: Citovat

Stator je dobré odmerať MEGMETOM aspoň na 1500V.(najprv vinutie,potom vinutie-kostra)
Vadné vinutie by sa malo prejaviť sršaním medzi závitmi,vinutie- kostra musí mať nekonečný odpor.

_________________
Pozdravujem Vás, Miro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hanizek



Založen: Apr 01, 2009
Příspěvky: 364
Bydliště: Uganda

PříspěvekZaslal: út duben 26 2011, 21:59    Předmět: Citovat

S "protáčecím" ložiskem to nemá smysl řešit - pošli to zpátky na reklamaci.
_________________
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: so duben 30 2011, 10:26    Předmět: Citovat

caute. takze Jirik mi ten vysavac poslal postou.. Co se tyce toho jiskreni tak je upne v norme.. asi ho vylekalo to,ze na plny vykon odlitavaji z uhliku jemny oranzovy jiskricky. Jiskreni je naprosto v pohode a co se tyce toho zapachu... Ten rotor je novy.. a tim padem kdyz je novy tak se jakoby vypaluje ten novy lak rotoroveho vinuti - lak v kterem se to vinuti maci pri vyrobe.. A po ohrati na provozni teplotu ten lak jakoby smrdi... Toto je naprosto bezny problem.... Taky kdyz jsem mati koupil electroluxe tak asi mesic zapachal a ted fouka jemny a vonavy vzdousek... A co se tyce toho smradu pri prudkem rozbehu s minima na maximum... Pri zapnutí vysavace si ten regulator proud pro rozbeh pohlida kdezto kdyz vysavac uz bezi a zesilite vykon tak do toho motoru jde plny proud a trosku vice zajiskri a zasmrdi a pak uz je v pohode coz beru taky jako normalni jev... Jirko.. Zkusim jeste ten motor rozebrat a vycistit ale premyslim o tom.. ze bych ti nakurvil zaruku vis.. A co se tyce te vyssi teploty.. Mozna to bude tim,ze se zabihaji loziska.. Nevim.. Prosim.. potvrdte mi tento text nebo vyvratte. Dikess Smile)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund