Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak pracuje akumulator v notebooku
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DINAMO



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 20:08    Předmět: Jak pracuje akumulator v notebooku Citovat

Dobry vecer,

zajimalo by me jak notebook naklada s plne nabitou baterkou pokud je vetsinu casu provozu napajen pres napajeci adapter?

Mam Acer Aspire 5742G a v manualu jsem se docetl, ze pokud notebook vetsinu casu je napajen ze site, taj je vhodne akumulator vyndat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MaTTo



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 528
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 20:25    Předmět: Citovat

Notebook ked je na AC a batt je nabita tak ju nevyuziva lenze vzhladom k samovolnemu vybijaniu akumulatora sa tento pri poklese na 96% znova zacne nabijat a tymto sa znizuje jeho kapacita ked sa to praktikuje dlhodobo, potom su casto pripade ze aj ked clovek behom dvoch rokov pouzil bateriu mozno 30 krat tak baterka je uz mrtva alebo ma len minimalnu kapacitu a to prave z toho ako sa stale dookola dobijala 96%-100% , je naozaj lepsie baterku vybrat, to aby sa bateria nabijala az pri poklese dajmetomu na 70% sa da nastavit na thinkpadoch od lenova ale acer a pod. lacne znacky nehrozi takze ak ju netreba tak ju vybrat, dalsi problem je ze teplo z notebooku sa prenasa aj na bateriu co taktiez neprospieva jej funkcnosti z dlhodobeho hladiska .
_________________
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladodyno



Založen: Feb 25, 2010
Příspěvky: 730
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 20:26    Předmět: Citovat

Vybrať baterku a pripraviť sa o výhodu záložného napájania pri výpadku prúdu. Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MaTTo



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 528
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 20:28    Předmět: Citovat

Ja byvam v meste takze vec ako vypadok prudu je jedine planovany a v casoch kedy su ludia v skole, praci a pod., a navyse kratkodoby takze baterku v notebooku vlozenu nemam a za posledne 4 roky som nemal nikdy neplanovany vypadok prudu takze pohoda .
_________________
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 20:40    Předmět: Citovat

když jsem měl Fujitsu-Siemens, tak mi baterie odešla tak, že vydržela 10 minut. Je tu i vlákno o tom. U svého současného notebooku jednou za dva týdny odpojím napáječ a nechávám běžet z baterie až zahlásí, že již mám připojit zdroj..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vladodyno



Založen: Feb 25, 2010
Příspěvky: 730
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 20:44    Předmět: Citovat

Posledný neplánovaný výpadok nastal u mňa po zapnutí stolnej lampy s úsporkou. Úsporka išla do večných lovíšť a istič s toho skolaboval Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: ne únor 06 2011, 20:49    Předmět: Citovat

Myslím že v životnosti dnešních baterií je to celkem jedno.
Měl jsem původní v IBM a držela skoro 4 roky. Teď mám ndruhou, zacházím s ní stejně a po roce a půl je víc k hovnu než ta původní. Takže bych to neřešil....

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: po únor 07 2011, 10:18    Předmět: Citovat

Jedno to není a vybíjet aku zbytečně je taky blbost. Problém tady tohoto rychlýho odumření pokud se baterka nepoužívá je z důvodu, že liion baterky nemají vůbec rády, když se drží na vysokým napětí (kolem těch 4,2V).

Problémem je, že některý notebooky nabíjejí baterky (ne)šetrněji - konkrétně že ukončí nabíjení až při mnohem nižší proudu, než jinej notebook.
Takže notebook A nabíjí baterku, drží ji na 4,2V a ukončí nabíjení, když proud klesne pod 100mA. Baterka po hodině uležení samovolně klesne na 4,12V a je celkem v pohodě.

Notebook B nabíjí baterku taky na 4,2V, ale ukončí nabíjení při poklesu proudu až kolem 30mA. Takže baterka po hodině uležení má 4,18V. A to jí dlouhodobě neprospívá.

Popsal jsem zkušenosti z praxe, oba notebooky mám, a ikdyž se v Ačku používala baterka skoro pořád a Bčko jen leželo na stole, tak v Bčku ta baterka odešla za čtvrtinovou dobu.

Dokonce se doporučuje pro delší životnost nabíjení liionek jen na 4,1V s tím, že kapacita je o něco menší, ale životnost prý i značně vyšší...jenže to v notebooku nikoho nezajímá, protože z hlediska výrobce je potřeba každá sekunda, kterou si může napsat do výdrže
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po únor 07 2011, 11:18    Předmět: Citovat

Moje zkušenosti jsou ve prospěch teorie, kterou popisuje rezis.
Ségra má dva NTB, jeden starý IBM 600E, baterie původní (tzn. kolem 10let), vnitřní odpor celkem dobrý a výdrž něco přes hodinu.
Druhý NTB má IBM T60 v něm je baterka stejná jako u mého IBM R60e, pouze u mého jsou články (sračky) od SANYO a u jejího jsou kvalitní PANASONIC, obě baterky mají stejný počet cyklů a zhruba stejné stáří, ale ta moje je už na vyhození.
czatlantis: to co popisuješ ohledně napětí po ukončení nabíjení je přežitek, u nových Li-ION není 4.2V (klidně trvalé udržování) problém. U svého IBM R60e mám nabíjení odjakživa nastavené tak, aby se nabíjení ukončilo na 4.05V a výsledek je, že je po třech letech akumulátor v (_!_). Ségra nabíjí stále na 100% (cca 4.15V plně nabitá a "odpočatá" baterie) a díky kvalitním PANASONICům je kapacita její baterie stále 96% původní (moje má jen 40%).
Takže nemá smysl řešit kraviny u baterií s nekvalitními články, jediný vliv by mohla mít špatná poloha baterie a tudíž její větší ohřev.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
derick



Založen: Apr 03, 2010
Příspěvky: 301

PříspěvekZaslal: po únor 07 2011, 11:39    Předmět: Citovat

Osobne to mam poriesene tak,ze mam este jednu bateriu s vydrzou cca 10-15min a tu mam vlozenu stale.Ked niekam vyrazam,nahodim novu bateriu,ktoru skladujem a drzim na cca 75% kapacity.Co sa tyka lion naozaj nemaju rady zostavat dlho nabite na 100%.Clanky sa nabijanim a vybijanim mechanicky zvacsuju a zmensuju,tj odporucana kapacita na skladovanie je 35,alebo 75%,pripadne nieco v tomto intervale.
Co sa tyka novych lion baterii u novych laptopov,je to vsetko shit,ktory sa obcas dozije zaruky.Je jasne ze v laptope za 500e nebude bateria z kvalitnych clankov za cca 130-150e.Vsetko sa plni najlacnejsimi clankami a potom to aj tak vyzera.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 07 2011, 12:10    Předmět: Citovat

Aj pri starsich IBM som videl (original) baterie, ktore boli po 2 rokoch totalne mrtve...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po únor 07 2011, 16:56    Předmět: Citovat

rnbw: pokud to byly SANYO sračky jak ty moje, tak se není čemu divit Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: po únor 07 2011, 19:31    Předmět: Citovat

[quote="AmarokCZ"
czatlantis: to co popisuješ ohledně napětí po ukončení nabíjení je přežitek,...[/quote]

z čeho vycházíš? možná to nemá až tak extra efekt, ale něco na tom pravdy musí být. Proč se teda doporučuje skladovat liionky na 40-60%kapacity? proč všechny nový liionky jsou nabitý na těch 40-60%. Kdybych nepotřeboval každou korunu, tak udělám nějakej dlouhodobej test s jednou liionkou stabilizovanou na 4,2V a druhou na 4,1 a po roce změřím kapacitu Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po únor 07 2011, 19:59    Předmět: Citovat

czatlantis: vycházím z toho, že já jsem měl nabíjení nastaveno na max. 4.05V, ségra na plno (skoro 4.2V) a moje baterka je v (_!_), kdežto její baterka s články PANOSONIC je naprosto OK. Toto není vyjímka, na netu se v diskuzích tohle (PANASONIC vs. SANYO) řeší často.
Další moje východisko je to, že ze starého Alcatelu jsem dal Li-IONku (článek SONY) do svítilny (LED 1W), nabíjím cca dvakrát do měsíce napětím 4.2V (na tomto napětí ji nechávám minimálně 10hodin aby byla nabitá úplně naplno) a i přes její datum výroby (2001) měla před půl rokem kapacitu 92% a vnitřní odpor 0.54Ohm.

czatlantis napsal(a):
Proč se teda doporučuje skladovat liionky na 40-60%kapacity? proč všechny nový liionky jsou nabitý na těch 40-60%.
Nic takovýho jsem nepsal, psal jsem jen, že moje má už jen 40% původní kapacity i přes to, že ji nikdy nenabíjím naplno (kromě pravidelného každoročního resetu, kdy baterku naplno nabiju a následně úplně vybiju).

Dlouhodobý test ani zkoušet nemusíš, to jsem se rozhodl před 3 roky udělat já se svým NTB a dopadlo to tak, že to nic neovlivnilo (stejný NTB kupoval o měsíc později známý a je na tom podobně jako já a to nabíjí naplno). Pokud bych ji nabíjel naplno, tak by možná vydržela ještě méně, ale i tak je to špatný výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: po únor 07 2011, 20:05    Předmět: Citovat

Těch 40% jsem myslel jako že se doporučuje obecně. I v návodu k notebooku mám napsaný, že když nebudu baterku dlouho používat, tak ji mám uložit na suchém chladném místě a zpola nabitou.

Rozdíl mezi článkama ti nikdo samo nebere, ale právě že při nabíjení na 4,2 a pořádně by to dopadlo ještě o něco hůř..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund