Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavba VKV přijímačů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so duben 09 2016, 0:03    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so duben 09 2016, 20:42    Předmět: Citovat

A jak je na tom se selektivitou a dalšími parametry, co má slušné rádio mít ?
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2016, 1:26    Předmět: Citovat

Nevím, plnohodnotný datasheet jsem nesehnal.
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne duben 10 2016, 18:36    Předmět: Citovat

Mně by jako odpověď stačil i osobní názor.
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tek_fan



Založen: Apr 01, 2016
Příspěvky: 19
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po červen 27 2016, 10:36    Předmět: Citovat

Já jsem sice koncem osmdesátek taky zkoušel stavět tu "VKV krystalku", ale nechodilo mi to. Kamarádi se pokoušeli stavět tuner s cívkami na plošňáku, ale nechodilo to ani jednomu.
Bylo to někdy kolem roku 86-87, to jsem byl zrovna ve třeťáku na učňáku (že by rým ? Smile), o AM,FM vysílání a TV jsme se sice zrovna učili, ale kromě "multimetru" tuším PU120 a stabilizovaného zdroje
jsme neměli jiné přístrojové vybavení a navíc vsedmnácti letech jsme měli k tomu všemu trochu jiný přístup než dnes.

Pak jsem na "Soutěži technické tvořivosti mládeže" v Uherském Hradišti (r. 87?) i stavěl s ostatními soutěžícími stereo tuner, který byl na tehdejší dobu velmi pěkně zpracovaný jak elektronicky, tak mechanicky.
Byl rozdělený na několik klasických částí - oplechovanou vstupní jednotku, mf zesilovač se stereodekodérem, napájecí zdroj a ovládání se stupnicí. Sponzorem a dodavatelem všech elektronických a mechanických dílů byla firma Mesit.

Vstupní jednotka měla na vstupu varikapem laděnou pásmovou propust, pak KF907 (předzesílení + AVC),pak další přelaďované propusti, symetrický směšovač s 2x MA3005 (zapojené podobně jako S042P), oscilátor byl s KF525.
Jelikož se v té době přijímaly obě normy - OIRT i CCIR, jednotka měla přeladění 64 až 104 MHZ (nevím proč to nebylo až do 108, asi by se už dal blbě nastavit souběh).

Mf zesilovač byl za 1x MA3005 a za dvěma keramickými filtry 230kHz osazen CA3089 (docela kvalitní brouk, měl opradu velké zesílení, při oživování mi musel konstruktér pomoci dodatečným plechovým stíněním přes "záda" toho brouka.
Stereodekodér byl východoněmecký A290D, pak na každém audio kanále RC dolní propust s 2x KC509 pro odfiltrování 19kHz.

Napájecí zdroj byl osazen 2x MAA723, z toho jedna posílená o KU611 napájela tuším 14 volty všechny moduly a druhá sloužila jako stabilizátor ladicího napětí.
Ta měla na řídicí vstup přivedené korekční napětí pro AFC, které generoval CA3089 v MF zesilovači.

Ladění bylo takovým pseudo-multiotáčkovým potenciometrem - byl to nějaký divný potenciometr s vestavěnou převodovkou asi 1:2 v celoplastovém pouzdře, stupnice byla "analogová" jako pásek 24 LED řízených 2x A277D.

Citlivost a selektivita byla (dle mých měřítek) perfektní - dalo se s ním u nás v Liberci se čtyřprvkovou Yaginou na rotátoru na střeše paneláku poslouchat Bayern 3 a když byly v létě mimořádné podmínky šíření, tak
jsem párkrát "ulovil" i vysílání z Finska, Ruska (Leningrad), Rakouska a Maďarska. Jo - to byly doby.

Dneska už je celý přijímač rozebraný na jednotlivé (stále funkční) moduly. Používal bych ho klidně i dnes, ale jelikož momentálně poslouchám stanice spíš na horním konci - nad 104 MHZ,
s tímto přijímačem to nejde (viz výše zmíněný ladicí rozsah 64 - 104 MHZ). Říkal jsem si, že bych se mohl pokusit přeladit vstupní jednotku o ty 4 MHz výš, ale moc se mi do toho nechce (i když s dnešním přístrojovým
vybavením by to neměl být větší problém. Později jsem objevil v nějakém AR myslím z roku 78 nebo tak nějak zapojení vstupní jednotky a MF zesilovače, ze kterého výše popisovaný tuner tak z 90% vycházel.

Pokud by měl někdo zájem, můžu to nafotit a vložit do tohoto vlákna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19556
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červen 27 2016, 12:12    Předmět: Citovat

Máš k dispozici přeladění daleko větší, než potřebuješ, protože je už ti na nic pásmo OIRT, a vlastně i cokoli až do 87,5 MHz.
Čili by stačilo zmenšit indukčnosti v tuneru, aby tento potřeboval pro stejnou frekvenci nižší ladicí napětí. A dostavit souběh a přemalovat stupnici.

Jen ty Bavory a Rakušáky už na dálku nechytíš. Ještě tak ten Schafberg (Löbau) a pár lokálních staniček, to v Liberci jde samo...

Tunery se dělaly jen do 104 MHz až do přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, do víc to ostatně nemělo cenu, nebylo tu nad 104 MHz co poslouchat. Tehdy se totiž v Evropě ten 4 MHz široký kousek teprve uvolnil pro rozhlas a mohlo se v něm začít vysílat i v NDR, aniž by se to s někým navzájem rušilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po červen 27 2016, 22:47    Předmět: Citovat

citace:
stupnice byla "analogová" jako pásek 24 LED řízených 2x A277D.

Tohleto byla svého času docela móda i u továrních výrobků.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund