Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavba VKV přijímačů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
elmouse



Založen: Sep 18, 2009
Příspěvky: 62
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 9:17    Předmět: Citovat

Jojo, když je vybavení, tak se to dá, já měl tehdy akorát úžasný ruský "multimetr" C4323 (volba rozsahů kolíkama). Ale i tak mě to bavilo Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 9:22    Předmět: Citovat

Já jsem dolaďoval posouváním feritových jader po cívce a zalepením .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 10:59    Předmět: Citovat

Já na to měl polyskop z Kojálu, takže jsem to naladil bez problémů, ale bylo to "tupý" až hrůza.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12074
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 11:23    Předmět: Citovat

elmouse napsal(a):
já měl tehdy akorát úžasný ruský "multimetr" C4323 (volba rozsahů kolíkama)


mám ho stále a občas ho i používám . . .
akorát má obrazek_cenzuraí stupnice a občas si to musím přepočítávat . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fery66



Založen: Apr 02, 2009
Příspěvky: 228
Bydliště: NR

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 19:26    Předmět: Citovat

Ja som akosi nemal odvahu stavať Klabalov tuner s plošnými cievkami. Podarilo sa mi zohnať naladený VKV diel z rádia T816A (tuším 3xKF125), TV modul MAA661 a MBA810, keramický filter, trafo, MAA550 a mechanickú predvoľbu za doslova pár Kčs v predajni Tesla na Tehelnej ulici v Bratislave. Plus "bižutéria" a O3 na 99,9MHz na tom hralo parádne. Neskôr som na vojne postavil "klon" tuneru T710A ale s LED stupnicou, A225D, A290D, NF zosilňovačom s A273D, A274D a 2xMBA810. Dokonca som tam mal zabudovaný "strojček" z náramkových digitálnych hodiniek. Ešte dnes sa mi to váľa niekde na povale... To boli časy! Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 20:18    Předmět: Citovat

Taky jsem se na Klamala nachytal. Vstupní jednotka ani nepípla, i když oscilátor šel dobře, to vím. A feritovou propust v MFZ jsem ladil tak dlouho, až jsem ji rozšlapal a nahradil SFE 10,7 MJA. Dodnes mi v kuchyni hraje tato "kompozice":
- dřevěná skříňka a repro ze stavebnice reflexního př. - asi tak rok 1966
- vstupní j. bazarová (výroba NDR, 2x SF245)
- MFZ Klabal + MJA
- nf - z gramofonu (KC508, GC511/521K)
- síťový zdroj vlastní bastl

Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 22:54    Předmět: Citovat

Já jsem stavěl FM přijímače se vstupní jednotkou KIT74, poprvé (1976) s pětiobvodovým Čebyševovým filtrem soustředěné selektivity na vstupu MFZ (feritová propust se příliš nehodila pro dálkový příjem), další přijímače už s keramickými filtry. Poslední kousek (1986), který používám dodnes, má vstupní jednotku koncepce KIT78, ale vstupní obvod podle KIT74, osazení jsem překopal z bipolárů na KF981 na vstupu a KF907 ve směšovači, což umožnilo zavést AVC do prvního stupně tuneru řízené z předzesilovače mefky. Mefky vždy s MAA661, AFC s MAA723, v posledním kousku (dodnes v provozu) automaticky vypínané při pohybu ladicího knoflíku a nasazující se zpožděním a plynule (spínání vactrolem). Korektory jsem použil jednou Williamsona a koncáky s GD607/617, jinak Baxandall a MBA810, v posledním jsem před časem vyhodil konce s MBA810 a osadil TDA7495 se softclippingem.
Jenže to nebyl Klabal
Klabalovy konstrukce zlákaly mnohé svou jednoduchostí, také jsem je některým pomáhal rozcházet, a, když si s tím člověk vyhrál, tak nechodily špatně.
Ono všechno chtělo svoje - určité zkušenosti s vf obvody to vyžadovalo, ať už to vymyslel kdokoli. Jinak výsledek nestál za nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út srpen 12 2014, 9:22    Předmět: Citovat

Teď jsem vyhrabal "klabalofon", kde jsem byl nakonec nucen použít jiný MF zesilovač - a to tento http://www.amapro.cz/datove_zdroje/ar/konstrukce_ar_2/80.jpg
Nevíte, prosím, v jakém AR byl ten MF zesilovač uveden?
Marně to hledám (r.80 A ani B to není, prošel jsem i spoustu AR A ze 70. a 80.let, ale zatím jsem na to nenarazil).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12074
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út srpen 12 2014, 12:06    Předmět: Citovat

bylo to AR-B 4/78 strana 154 až 155


B04_78_154-155.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  B04_78_154-155.pdf
 Velikost:  289.8 kB
 Staženo:  420 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út srpen 12 2014, 12:11    Předmět: Citovat

Děkuji, to je přesně ono! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 12 2014, 16:31    Předmět: Citovat

Upozorňuji ale také na to, že sehnat tehdy zrovna 190 kHz "úzké" (a užší) filtry znamenalo sehnat někoho, kdo je ze Západu přiveze. Zkoušeli jsme ten zesilovač s filtry 230 kHz a šuměl jak vzteklý, přesněji - zesiloval šum vstupní jednotky nadměrně a docházelo k parazitní fázové modulaci signálu tímto šumem. Ve stereo odstup hanebný.
Navíc se při přiblížení ruky ochotně rozkmital.
Jak se však choval s předepsanými filtry, netuším, nesehnali jsme je.
A to byla dodržená topologie podle autora a první zesilovač jsme zakrývali stínicím krytem, zkrátka citlivost asi o 20 dB větší, než třeba, se vymstila.

Pomohla jen náhrada C6 kapacitou 6p8 a zatížení vstupu IO1 kapacitou asi 100p proti zemi, pak chodil opravdu parádně i ve stereo, a byl prý zaznamenán případ, kdy to chodilo s filtry SFW10700, já jsem nakonec navrhl vlastní plošňák, v němž jsem IO1 nahradil dvoustupňovým zesilovačem 26 dB se dvěma KF173 a byl pokoj. Navíc výstupem z tohoto předzesilovače řídím AVC vstupní jednotky, ale o tom jsem tu už psal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út srpen 12 2014, 19:36    Předmět: Citovat

Co si pamatuju, ty filtry, co jsem dával, jsou MURATA, přesné označení si nějak nevybavuju.
Nějaké nectnosti jako rozlaďování, velký šum apod. jsem nepozoroval, ono vše mi přišlo ve srovnání s tím, jak chodil ten tuner předtím, podstatně lepší.

Někdy ten tuner schválně zkusím, co se na něj chytí dnes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6546
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: st srpen 13 2014, 11:05    Předmět: Citovat

Taky jsem něco z Kl. zkusil, ale pak zvítězila "vlastní konstrukce", tj něco z různých zdrojů. Mf 661, potom klasika AD. Nakonec to mělo PLL, návod byl v Amáru, naprogramovaný obvod zasílal autor zapojení. Chodilo to překvapivě dobře, rušení od TTL skoro neslyšitelné. Problém byl, že předdělič neuměl chodit nad 110 MHz, ač jsem zkoušel LS, ALS a všechno možné. Na 99,9 to ale stačilo. Od Klabala mám taky smyčkovou anténu, laděnou, se zp. vazbou. Anténa fakt funguje jako velká YAGI, ale v dnešním bordelu FM je to pasé..
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kusovka



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: čt duben 07 2016, 12:40    Předmět: Citovat

Zásadně jsem používal vinuté cívky z postříbřeného drátu (profesionálně stříbřené) na teflonových kstřičkách. Dva stupně osazené bf981 s pásmovou propustí (okoukáno od revoxe). Ve směšovači použit so42p. Oscilátor oddělen mosfety pro směšovač a děličku ecl. K ladění byla použita šestice varikapů bb204.
Klabalovštiny jsem pomáhal bez problému naladit, ale nikdy jsem je nestavěl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
edoedo20



Založen: Nov 10, 2010
Příspěvky: 212

PříspěvekZaslal: pá duben 08 2016, 7:00    Předmět: Citovat

Tiež som staval VKV prijímače a dospel som k mf zosilovaču s MAA661 celkom slušných parametrov.


mf zosil.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  mf zosil.jpg
 Velikost:  26.3 kB
 Staženo:  173 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund