Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavba VKV přijímačů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 14:58    Předmět: Citovat

Jo, v době kdy vedle měli filtry murata, dvougejtový fety, čtveřice varikapů, směšovače na pindiodách, u nás byl masochismus s přiklápěnýma cívkama a Klabalovými ZN Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 15:20    Předmět: Citovat

Ale nakonec se většinou ta Österreich 3 či jiná a ve stereu ozvala - a to bylo radosti... Smile
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 16:16    Předmět: Citovat

Přeji hezké odpoledne. Přidám se také k této debatě. Jednoho Klabala mám také, asi jsme měli kliku na dobré desky z DIPRA. Dělali jsme ve výzkumáku asi čtyři kusy a povedlo se je rozchodit kolením způsobem, jen s malými úpravami. Ladění bylo varikapy, dokonce vykuchané z jiných vstupních jednotek. Taky jsme dělali tunery ze vstupních TV jednotek, jako byly třeba v Oravách řady 22x. Pamatuji si, že tam bylo potřeba vyměnit v jedné cívce ferit za mosazné jádro a pak přeladit a už to makalo celkem obstojně na VKV, ale to už je nějak sakra dávno.
Já jsem si domů dělal tuner ze vstupní jednotky rádia AKCENT, mělo to výhodu přeladění přes obě pásma, uprostřed se daly chytat vysílačky. Jako mezifrekvenci jsem měl s obvodem TBA120S a dekodér s 1310P, doplněné šumovou bránou a S metrem.

Dodnes by to mělo být funkční. Jo, to bylo kouzlo našeho mládí, piplat se s těmito krásnými hračkami Laughing

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 17:08    Předmět: Citovat

S tou kvalitou laminátu mám taky zkušenost. Když jsem stavěl notoricky známý anténí zesák a dvojicí BFR90-91,tak jsem to nemohl zaprase rozchodit. Dělali jsme to s kolegou společně a ani jednomu to nechodilo. Pak jsem to ze zoufalství udělal znovu na plošňák s modrým laminátem,tak to chodilo na první pokus. Ten nevhodný plošňák měl takový oranžový laminát.

Jinak nevím proč by plošné cívky měly být problém pkud jsou na vhodném podkladě.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 18:18    Předmět: Citovat

tesla lotos měla v kanálovém voliči leptané cívky na cuprexitu a jak to pane chodilo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 18:41    Předmět: Citovat

Tak jsem to ještě našel. Můj první a poslední VKV přijímač. Dokonce přijímal!


VKV.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  VKV.jpg
 Velikost:  132.33 kB
 Staženo:  464 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 19:17    Předmět: Citovat

Taky jsem ho stavěl - můj první VKV přijímač. Byl to báječný pocit, když jsem naladil nějakou rozhlasovou hru na Vltavě nebo na Praze a každý herec mluvil z jiné strany (moje první stereo)...
Ale jinak si myslím, že přijímač měl v sobě zabudovaný principiální problém, že se nedal seřídit souběh v celém pásmu (když se nedalo hýbat s indukčností).
Vím, že jsem si na trimrech, co dotahovaly ladicí napětí pro varikapy, udělal několik barevných teček v různých polohách pro různé kmitočty. Když se nastavil dobrý příjem (prostě se naladil souběh na určitém kmitočtu) v dolní části pásma, tak to mizerně chodilo nahoře a naopak.

Ale byl to první přijímač, který opravdu hrál,i když jsem k jeho oživení měl jenom multimetr (tehdy se tomu tak neříkalo) PU120.

Později jsem si postavil VKV jednotku podle V.Němce z roku 1977! Tehdy to byla 10 let stará konstrukce a 10let jsem tehdy považoval za příšernou historii. Po deseti letech se u nás konečně daly koupit československé dvoubázové fety. To už jsem ale měl aspoň čítač. Ten tuner chodil jak má a při jeho oživování jsem si teprve uvědomil, že k seřízení souběhu je nutno ladit i indukčnosti, což byl problém Klabalova přijímače.

Přiklápěcí cívky taky publikoval Klabal, bylo to ještě před tímto slavným přijímačem v nějakém modrém Amaru a možná to dokonce bylo autorádio(?).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 19:55    Předmět: Citovat

A právě v tomto čísle je návod na VKV tuner s odkláněním či přiklápění ploš. cívek od J.Klabala. Takže Andrea má výbornou paměť. Laughing Wink .

AR - B 2/76.

_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 20:04    Předmět: Citovat

PavelFF :
Později jsem si postavil VKV jednotku podle V.Němce z roku 1977!

Adělal jsi i digi. stupnici k této jednotce ?

_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 20:06    Předmět: Citovat

BIPOLAR napsal(a):
Takže Andrea má výbornou paměť. Laughing Wink .

AR - B 2/76.

často si tu připadám jak v kroužku sklerotiků, ale asi to jinak nejde Very Happy
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4645
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=26819
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 03 2011, 22:55    Předmět: Citovat

BIPOLAR napsal(a):
PavelFF :
Později jsem si postavil VKV jednotku podle V.Němce z roku 1977!

Adělal jsi i digi. stupnici k této jednotce ?
Stupnici jsem postavil, ale nezamontoval, mezitím vyšel v AR A4/87 str.145 návod na "Syntezátor kmitočtu pro přijímače FM" . Tak tam mám tento syntezátor. Rádio je už dlouho ve sklepě a asi by ještě hrálo.
Mf zesilovač tam je z AR A12/83. Předvolby byly napevno vypálené do pamětí 74188, klávesnice pro zadání předvoleb byla z placaté miniaturní ruské kalkulačky ELORG-38.

Pamatuji si, jak jsem laboroval s výběrem děliček čtyřmi, 74S112 , jak jsem jim lepil na zádíčka epoxydem chladiče, aby chodily do 120MHz. A jak to stejně nepomohlo. Pak jsem sehnal ruské ECL děličky a s nima to šlapalo parádně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 1:30    Předmět: Citovat

[quote="PavelFF"]
BIPOLAR napsal(a):
PavelFF :
Pamatuji si, jak jsem laboroval s výběrem děliček čtyřmi, 74S112 , jak jsem jim lepil na zádíčka epoxydem chladiče, aby chodily do 120MHz. A jak to stejně nepomohlo.


U mne to pomohlo, a fungovalo to léta. V provozu 1981-1993 denně, 1993-2004 příležitostně, pak při stěhování to šlo do šrotu, ale pořád plně funkční. Jediné, co odcházelo, byly 7s LED displeje (tuším LQ410).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 7:31    Předmět: Citovat

Zatímco ta vstupní jednotka stála za prdt , tak ta mf s feritkou šlapala obstojně a její šířkové nastavení bylo perfekt , to ti murata nepovolil . Jen to bylo trošku větší . Jenže tenkrát měl den alespoň 30 hodin ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elmouse



Založen: Sep 18, 2009
Příspěvky: 62
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 8:17    Předmět: Citovat

Toho Klabala s plošnýma cívkama jsem taky stavěl. Měl jsem sice kliku na laminát (modrý) a rozchodil jsem to, ale přesně jak píše PavelFF - nedal se nastavit souběh tak, aby to hrálo dobře na obou krajích pásma současně. Nakonec jsem to měl nastavené tak, aby mi hrál dobře Osterreich Drei a na zbytek jsem rezignoval.
Potom jsem si postavil už daleko lepší mašinu s dvoubázovýma fetama KF910 (byla děsná fuška je tehdy sehnat), tam se to do pásma naladilo cívkama a skleněnýma trimrama naprosto parádně. V mezifrekvenci a dekodéru byly východoněmecké integráče, tuším A225 a A290D, dělal jsem k tomu i digitální stupnici a předvolby, na osmdesátá léta špička Very Happy
A ta mašina u mých rodičů jede dodneška! Jestli si vzpomenu, tak až tam budu mít cestu, nafotím.... Jediný problém co jsem s tím měl, tak byla nedostatečná stabilita ladícího napětí pro varikapy, AFC to nestíhalo. Ale pak jsem tu stabilizaci proti původnímu návodu zgruntu předělal a byl pokoj.
Ale podle jakého návodu jsem to dělal, to už si fakt nevzpomenu, však už je to asi 30 let.... Jo, to byly časy Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12074
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá únor 04 2011, 9:05    Předmět: Citovat

pokud měl někdo pouze Avomet, nedal se tomu "Klabalovi" skutečně sladit souběh. Každá cívka byla trošku jiná . . .
Já měl tenkrát k dispozici GDO BM342,
ty cívky jsem jednoduše doladil zkratovacími propojkami ze zvonkového drátu . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund