Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měření klešťovým ampérmetrem v trojfázové soustavě
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 14:41    Předmět: Citovat

Bez reálných čísel se těžko něco kalkuluje. Technické řešení ve světle téhle zelené ideologie ztrácí každé podstatnění.
Když už ti teda EON platí za to, co ty vyrobíš a on od tebe nekoupí (takže vlastně za nic, zajímavá ekonomika) a ještě kvůli tobě celou dobu drží rezervu výkonu, asi bych se snažil co nejvíc tu energii využít v nejdražší formě, to transformace do tepelné energie není. Takže buď nějaký provoz náročný na elektřinu (třeba galvanovna) nebo akumulace pro dobu, kdy ji budeš sám potřebovat. To zas nejde bez dalších investic do akumulace.
Proto mám pocit, že v konečných číslech je to prodělek na všechny strany, snad mimo dodavatele FV na klíč, zejména ty co stojí mimo českou ekonomiku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hula



Založen: Apr 01, 2008
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 15:02    Předmět: Citovat

Využití přibližně podzim a jaro což je 6 měsíců, takže přibližně 180 dní.
2 Kč navíc za den. Což je 360 Kč Very Happy
Proto je lepší ohřívat vodu v topení.Neni potom potřeba tolik dřeva a nemusí se kupovat tolik uhlí. Stačí v těchto obdobích pouze přitopit ve špatně slunečné dny.
Ještě by to chtělo nějak využít v létě.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 15:18    Předmět: Citovat

No jak říkám. Nevím jestli každý sympatizant FV je schopen vzít do úvahy všechny souvislosti.
Při cenách z webu: Cena panelů při 33.500,-/280W polykrystalický panel vychází cena za 4 kW cca 480.000,- nepočítám projekt, instalaci, měnič, mechanickou konstrukci.
Ročně teda získáš 20kW x 180 dní x 11.50 = 41.400,- nepočítaje zdanění, poplatky za pojištění, servis, opravy atd. Z hlediska návratnosti je to strašně nejistá doba, po kterou nebude jisté nic. Tedy je v tvém zájmu se snažit, aby ta návratnost proběhla co nejdřív protože je pravděpodobné že lepší už to nebude. Jde o to, že dneska ti sice EON a Brusel platí za nic, ale nikdo neví jaké budou celkové výdaje na život za 2, 5, 10 let. Tím chci říct, že jsi sice zainvestoval do FV, ale v prostředí které je takovými dotacemi ekonomicky i politicky strašně nevyzpytatelné, nikdo nemá jistotu co kdo slíbí, odvolá, kdo koho podrazí. Máš na střeše panely a je možné že to co ušetříš, napřesrok 3x vydáš za lékaře, za jiné energie, za žrádlo, za nutnost platit ochranku pro tvoje děti a co já vím. Takže z dlouhodobějšího horizontu by možná bylo strategicky výhodnější ten půlmega investovat do něčeho jiného. Wink
Co se ti vyplatí s FV dneska, je průsečík x ekonomických parametrů možných řešení, za rok abys to třeba přehodnotil...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 15:43    Předmět: Citovat

Hula napsal(a):

Ještě by to chtělo nějak využít v létě.....

Ano, na tom je nejlíp vidět zhovadilost celé fotovoltaiky. Nejvíc energie v létě, když o ni nikdo nestojí. Potřeboval bys ji buď schovat na zimu, což neumíš, nebo poslat někomu, kde ji potřebujou, což neumíš taky. Můžeš si leda postavit na slunce kancelář, černě ji obložit a pak ji tou vyrobenou energií klimatizovat (s další investicí do další technologie). Zatímco děda by si postavil z přírodního materiálu statek s verandou, v létě by seděl pod lípou a slunce by mu ukládalo energii do hrušek a do brambor Very Happy
Je to holt taková bruselská doba. Dělat pičoviny, co nejsou potřeba a na který musí připlácet další lidi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hula



Založen: Apr 01, 2008
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 16:49    Předmět: Citovat

Já už právě statek s verandou a s hruškama atd.. mam Smile a na stodole jsem postavil malou sluneční elektrárnu a prostě mi příde lepší tu energii spotřebovat pro sebe, než ji prodávat za 0,1 Kč Smile

Ale hlavně mě zajímalo jestli lze měřit proud ve všech fazích najednou. To už vim tak dík Smile

Možná kdyby ještě někdo poradil lepší způsob jak měřit aktuální výkon, bez zásahu do vedení bylo to skvělý. Ale jestli se to finančně vyplatí je jiná otázka.Tu bych asi řešil jinde než na elektro fóru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 18:04    Předmět: Citovat

Za dvacet tisíc ti navrhnu bezkontaktní měření a za dalších dvacet ti ho zrealizuju a odzkouším na míru a uvedu do chodu Very Happy
Otázku rentability můžem vyřešit jinde Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hula



Založen: Apr 01, 2008
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 18:14    Předmět: Citovat

A jsi ochotný mi poradit tady na foru nebo jen za peníze?

Myslíš, že je dobrá cesta použít 3x na žačátku zmíněné proudové sondy(jednu na fázi) a dále už zpracovat mikroprocesorem a ten už bude sám řídit spínání ohřevu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 18:25    Předmět: Citovat

Za peníze, jestli skrz tohle fórum nebo jinde je mi jedno. Cenu bych zhruba vykalkuloval takovou, kolik mě, moji rodinu a moje přátele bude stát nucené přispívání na podporu fotovoltaiky v dalších dejme tomu deseti letech, tedy zhruba po dobu předpokládané morální životnosti zařízení. Jednak proto, aby se mi to nařízené výpalné kompenzovalo, jednak proto, abych čerpačům dotace poskytl zpětnou vazbu. V jiných oblastech jsem občas třeba ochoten dělat charitu. A třeba už jsem ji dělal.
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2011012303
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1640
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 18:59    Předmět: Citovat

Jestli tam máš 3f měnič - tedy 1 SS vstup a 3f výstup, IMHO by se měl výkon rozdělit rovnoměrně do všech fází. Stačilo by tedy měřit jen jednu a výkon násobit třemi. Ale i spotřebič budeš muset mít 3f.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hula



Založen: Apr 01, 2008
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 20:44    Předmět: Citovat

Někde jsem našel, že konkrétně u měničů Fronius při menším výkonu spíná klidně jednu fázi, takže potřebuju každou zvlášt. Ale hlanvě potřebuje měřit přebytečný výkon ne ten co vyrábí elektrárna Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 21:06    Předmět: Citovat

Potřebuješ regulátor zeleného bonusu který bude porovnávat okamžitou spotřebu a výrobu. A tím udržovat procházející výkon přes elektroměr od distributora na nule. Podobně jako regulátory jalového výkonu které udržují jalový výkon na 0, jen ty potřebuješ regulovat činný výkon. Komerčně se tyto výrobky prodávají, ale regulace není u všech plynulá a využívají pulsní výstup u elektroměrů.
http://www.strasil.net/index.php?text=fv-regulator-zateze

tento umí dokonce lineární regulaci tedy "plynulou" to je pro topné tělesa výhodné
http://www.eltex-km.cz/clanek.php?clanek[id]=41
http://elektrika.cz/data/clanky/enika-automaticka-regulace-vlastni-spotreby-v-rezimu-zeleny-bonus
http://www.enika.cz/cz/komponenty-pro-automatizaci/solarni-a-vetrna-energie/solarni-energie/rizeni-spotreby-v-rezimu-zeleny-bonus.html?PHPSESSID=2d86ea7098e2f8bbc7172f58d0d1f


http://pete-ka.cz/fotovoltaika/vyuziti-prebytku-technicke-reseni

Ubastlit by se to snad také dalo. Napadá mne 6 měřících traf (v případě 3f. střídače) a třemi měřit výkon spotřeby domu a dalšími třemi výrobu elektrárny. Napětí měřit nemusíte, to bude všude stejné při správném sfázování a mělo by stačit porovnávat jen proudy. Potom tyto proudy vzájemně porovnat a rozdíl nastavit na regulátoru topného tělesa. Protože by to nevyhodnocovalo směr výkonu (není nutné, dům má jen spotřebu) může nastat problém u střídače který má malou spotřebu i v noci (regulátor by to bral jako výrobu). Tam by bylo nutné regulaci provázat ještě přes relé ve střídači, které má většina střídačů a nastavit jeho sepnutí v okamžiku zahájení výroby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hula



Založen: Apr 01, 2008
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: po leden 24 2011, 22:15    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověd, předchozí odkazy jsou velice inspirující. Jeden podružný elektroměr nejspíš vyřeší můj problém Smile
Potom už mi stačí jen procesorem počítat pulzy z FVE a z podružného elektroměru a podle toho už si snadno budu regulovat výkon v topným tělesech Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pigeonit



Založen: Jul 18, 2009
Příspěvky: 320
Bydliště: Pha Smíchov

PříspěvekZaslal: út leden 25 2011, 12:35    Předmět: Citovat

Já bych použil toto:
http://cgi.ebay.co.uk/OWL-USB-CM160-Energy-Monitor-Electric-Power-Meter-/130453115795?pt=UK_Gadgets&hash=item1e5f9c9393
K tomu dokoupit dvě sondy pro další dvě fáze a data máš rovnou v PC i před očima. Pokud je v PC nepotřebuješ, tak stačí varianta bez USB přijímače.
Ale ty hodiny poslouží stejně a impulsy si zpracuješ i bez PC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út leden 25 2011, 12:50    Předmět: Citovat

citace:
Kromě míst bez přívodu elektřiny se fotovoltaická elektrárna nepoužívá k dosažení energetické soběstačnosti (ostrovní provoz) , protože bychom se neobešli bez zbytečně nákladného systému akumulace a energetickou soběstačnost by bylo dodatečně třeba řešit úsporami a hlavně jinými obnovitelnými zdroji pokud jde o teplo, neboť získávání tepla je vždy daleko účinnější, než získávání elektřiny. Proto hlavním důvodem pro instalaci solární elektrárny na rodinný dům je účel podnikání.
http://www.setrnebudovy.cz/component/content/article/38
Scared
citace:
Fotovoltaika stejně jako každý nově zaváděný energetický zdroj nemůže zpočátku finančně konkurovat zavedeným zdrojům. Navíc ani konvenční zdroje neexistují zcela bez státních dotací. Jisté je, že pokles cen fotovoltaické energie je stejně nezadržitelný jako nárůst ceny konvenčně vyráběné energie. Bod kdy se tyto ceny protnou se nazývá „grid parity“. Itálie je díky velkému oslunění a relativně vysoké ceně elektřiny již blízko tomuto bodu, ten by měl v Itálii nastat již v roce 2010.

Scared Scared
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pigeonit



Založen: Jul 18, 2009
Příspěvky: 320
Bydliště: Pha Smíchov

PříspěvekZaslal: út leden 25 2011, 13:06    Předmět: Citovat

Tak s tou druhou citací se dá určitě souhlasit. Nevím tedy jestli v Itálii už v roce 2010, ale ceny se budou sbližovat nepochybně. S tím jak si lidstvo uvědomí vyčerpatelnost neobnovitelných zdrojů, musí jejich cena bez pochyby růst, a u obnovitelných zdrojů naopak s novými technologiemi a rozšířením klesat. Prohánět ropu a uhlí komínem/výfukem je nejblbější využití těchto surovin.
Promluvit do toho ale ještě samozřejmě může jádro, to jako jo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund