Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronkový zesilovač PCL86
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TomasUL



Založen: Jan 21, 2011
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 20:36    Předmět: Elektronkový zesilovač PCL86 Citovat

Hi all,

začal jsem stavět svůj první elektronkový zesilovač a proto jsem využil levných a dostupných elektronek PCL86. Podle datasheetu je potřeba elektronky žhavit 14V / 300mA. Sehnal jsem si napájecí trafo, ale zjistil jsem, že sekundár má parametry 14V / 2,5A. Někde jsem se dočetl, že by ta elektronka měla jít zapojit i na takovéto trafo a elektronka si vezme pouze potřebný proud. Když jsem ale elektronku na trafo napojil, tak jsem ji pěkně odpálil Smile Ptám se tedy jak to je s tím proudem? Má si vzít pouze těch 300mA nebo musím ten proud "srazit"? Děkuji všem za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1690
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 20:47    Předmět: Citovat

Ta lampa si nemůže vzít větší proud!Nemáš tam někde chybu?
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 20:49    Předmět: Citovat

Je to jako s rozvodem 230V. Zásuvky máš jištěny 16A, stoupací vedení v paneláku dejme tomu 80A a deion v trafačce bude 400A-a když do zásuvky zapojíš třeba nabíječku na mobil, tak si vezme pořád jen těch svých 50mA co potřebuje. Nehledej v tom nic víc než Ohmův zákon.

Pokud se vlákno po připojení přepálilo, tak jsou celkem tři možnosti.

1. To trafo nedává na sekundáru 14V ale podstatně víc (kolik jsi naměřil?).
2. Elka měla smyté označení a nebyla to PCL, ale ECL86 (a to by byla škoda zničit ji-jsou už velmi vzácné).
3. Porušené vakuum-vzduch. V tom případě to s jinou PCL86 bude žhavit normálně.
Než něco připojíš na zdroj, vždy nejprve změř zda napětí skutečně odpovídá, a to platí nejen o elektronkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasUL



Založen: Jan 21, 2011
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 20:56    Předmět: Citovat

NN, tu elektronku lze žhavit střídavým napětím, takže jsem to ani neusměrňoval, ale napojil pouze na trafo. Je možné, že ta elektronka byla špatná, ale nechtěl jsem hned odpálit druhou, tak jsem to zatím dal na napětí 9V / 400mA. Ještě mě napadlo, jestli jsem něco neudělal blbě na trafu. Ono má tři sekundáry 200V (anodové napětí), 6V / 2,1A a poslední 9V / 0,4A. spojil jsem tedy sekundáry s 6V a 9V, abych dostal potřebné napětí. To že je o 1V větší napětá nevadí, ne? Pouze tím tu elektronku rychleji zničím, ale to mi pro testy tolik nevadilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 21:00    Předmět: Citovat

Nemáš náhodou zaměněné primární a anodové vinutí? Napadlo mě že by to mohlo být tohle trafo: http://www.ges.cz/-tsl-40002-ges08202445.html .
Nemýlím se?
Tohle trafo je přímo určené na zdroj pro jednoduchý zesilovač s PCL86, nebo taky PCL82, jedna má žhavení 14V, druhá 16V, po spojení budeš mít 15,3V což je slušný kompromis. Ten malý rozdíl nevadí, můžeš z toho žhavit jak 86, tak i 82. Jinak anodový sekundár to má dvojí, obě vinutí mají být spojena do série a použit dvoucestný usměrňovač (buď EZ80, nebo 6Z31 nebo 2x 1N4007 dle vkusu a možností Laughing ). Nedávej na jedno vinutí Graetz a druhé nenechávej odpojené úplně, jinak to jedno zapojené vinutí přetížíš a druhé bude zbytečně nevyužito. U dvoucestného usměrňovače teče v každé půlvlně proud jednou sekcí sekundáru, které se tak pravidelně střídají a jsou rovnoměrně zatíženy.


Naposledy upravil Dratak dne pá leden 21 2011, 21:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasUL



Založen: Jan 21, 2011
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 21:01    Předmět: Citovat

JJ, přesně tohle trafo to je. Ještě to tedy zkonntroluji, ale snad nejsem takové tele Smile Pokud ano, tak si budu muset vysypat kybel popela na hlavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9684
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 21:09    Předmět: Citovat

koukám do katalogu Tesly Rožnov a PCL 86 má střídavé žhavení 14.5V / 0.3A tedy 9+6V z trafa by ji nemělo ohrozit
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasUL



Založen: Jan 21, 2011
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 21:23    Předmět: Citovat

Přesně to jsem si myslel taky. Zítra ráno udělám ještě testy a případně napíšu víc podorbností. Zatím děkuji za konzultaci!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 21:32    Předmět: Citovat

Vem žárovku na 12V a než zapojíš žhavení,tak zapoj žárovku na vývody,které chceš použít pro žhavení.Hned budeš mít jasno,pokud žárovka přežije,přežije to i elektronka. Pokud ovšem nechceš použít měřák.
A jen tak mimochodem,na které vývody lampy jsi to žhavení připojil?

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TomasUL



Založen: Jan 21, 2011
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 21:42    Předmět: Citovat

Na správný, po tom, co jsem tu první elektronku odpálil, tak jsem jen přepájel kabely na trafu a zbytek nechal tak jak byl. Z hlavy to jsou piny 5 a 6, pokud se nepletu. S tou žárovkou to zkusím, děkuji za dobrý nápad......to mě nenapadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1811

PříspěvekZaslal: so leden 22 2011, 7:15    Předmět: Citovat

To ako nepouzivas ani multimeter,pri bastleni? Rolling Eyes
_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so leden 22 2011, 9:36    Předmět: Citovat

Žárovku můžeš použít na orientační zjištění zda je někde napětí, ale zde to nepotřebuješ zjistit ale ZMĚŘIT, použij tedy měřák. Bude-li tam moc, žárovku odpálíš stejně jako elektronku. Nakonec budeš muset změřit anodové napětí a taky alespoň proud koncových pentod, až ti to pojede. Což se dělá zpravidla nepřímo, bez rozpojování obvodu. Změříš spád na katodovém odporu a proud spočítáš z Ohmova zákona.
Nechápu jak ti tohle trafo mohlo odpálit PCL86. I kdybys navzájem zaměnil primární a anodové vinutí, tak by na žhavicím sekundáru nebylo tolik, aby to vlákno přepálilo. Takže buď to byla ECL86 (a to je tuplem škoda!) anebo jsi to připojil na anodové vinutí. Jak jsem již psal, ta anodová vinutí tam jsou DVĚ. Obě mají 200V a musíš je spojit do série-tedy na 400V. Střed spojíš s kostrou zesilovače, oba kraje připojíš na anody usměrňovací elektronky, nebo na diody 1N4007, katodami spojené. Na nich pak dostaneš anodové napětí, které vyfiltruješ raději dvoustupňovým filtrem a máš anodové napětí.
Ten zelený drát co vede z trafa stranou je stínicí vinutí, které spoj s kostrou. Nechci se chlubit, ale že tohle trafo mají v GESu je možná tak trochu moje práce-našel jsem ho na stránkách INDELu, a protože se mi hodilo do RIAA preampu, domluvil jsem se v GESu a oni mi ho tam objednali. Vzali jich na zkoušku pět na sklad, já jsem koupil jedno. A když zjistili že jdou celkem na odbyt, začali je normálně prodávat.
Takže-vybal multimetr a začni MĚŘIT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so leden 22 2011, 12:22    Předmět: Citovat

elektronky PCL jsou konstruovány pro žhavení zapojené sériově a hlavní parametr je proud 300mA, obvykle je v obvodu zapojen termistor, který tu první pecku trochu zmenší...
pro bastlení by těch 14V měla vydržet, ale vlákno se bude rozsvědcet jak žárovka... možná by nebylo špatné žhavení usměrnit a zapojit tam LM 317 jako zdroj proudu, trochu to elky bude šetřit a není to zas tak složité...i když PCL 86 je jedna z nejdostupmějších lamp díky užití jako konec zvuku v telkách...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so leden 22 2011, 13:07    Předmět: Citovat

Je, PCL86 jsou všude kýble Laughing , narozdíl od ECL86 do rádií, která je již téměř nedostupná. Ale věřím tomu že se v JJ nebo v EHX časem rozhoupou a začnou ji znovu vyrábět. Nakonec ECL82 je již zhruba rok opět ve výrobě. A právě ECL82 nebo i PCL82 by se k tomuhle trafu hodila víc než 86, vzhledem k tomu že má nižší Ua. Nakonec ono tohle 40VA tráfko utáhne i malý stereozesilovač tak 2x 3W. Žhavení vyjde tedy úplně nadoraz, 2x ECL82 + EZ80 to máš dohromady žhavicí proud 2,16A, trafo je na 2,15A, těch 10mA navíc samozřejmě nehraje roli. Z vinutí 9V budeš přes odpor 10R/1W žhavit ECC83 zapojenou jako vstupní zesilovač. Mezi první (ECC83, každá trioda 1 kanál) a druhý stupeň (trioda v ECL82) vřadíš dvoupásmový Baxandallův korektor a regulátor hlasitosti. Z anodového vinutí, pokud je jedna sekce na 60mA můžeš při dvoucestném usměrnění 80mA vzít, každou sekcí teče proud jen v jedné půlvlně. A do 80mA se s dvěma ECL82 a jednou ECC83 vejdeš. EZ80 zvládne 90mA, takže má ještě rezervu. Při 200V/80mA bude celkový anodový příkon 16W, žhavicí příkon bude ze sekce 6,3V 13,6W a ze sekce 9V 2,7W, takže celkem 32,3W sekundárních, po ztrátách v mědi i železe to na primáru těch 40VA bude. Nadoraz, ale vyjde to. Ale jen v případě že použiješ ECL82, nic jiného.
Jinak pokud bys to chtěl i s magioky tak to taky jde, na anodě ECL82 máš podstatně vyšší signálové napětí, než potřebuješ k řízení oka. Musíš ale pro oka někde vyšetřit žhavicí proud, vinutí 6,3V je zatížené naplno. V tom případě musíš usměrňovač postavit se dvěma 1N4007. Tím odlehčíš vinutí o 0,6A, původně ke žhavení usměrňovačky a máš rezervu pro magická oka. Jako diodu v obvodu usměrňovače signálového napětí použij buď Ge, nebo Schottky (BAT4x).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so leden 22 2011, 13:25    Předmět: Citovat

Jinak ještě doplním, žhavení na pinech 5-6 není ani omylem, jak popisuješ. U novalek je to na pinech 4-5 a u heptalek na 3-4 (nemluvím o speciálních a bateriových, tam je všechno jinak). Pozor na ECC81,82,83-tam jsou obě sekce spojeny do série a vyvedeny na piny 4-5, střed je na pinu 9. Tedy buď 12,6V/150mA na pinech 4-5 (málo obvyklé), nebo piny 4-5 spojené dohromady a 6,3V/300mA jedním pólem sem a druhým na pin 9 (obvyklé zapojení).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund