Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

osmibity
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 12 2011, 17:07    Předmět: Citovat

Ja zacal na prvni serii Didaktik M. Pak dalsi serie, na chvilu odluka a prechod n PC. Pak se mi to doma zaclo hromadit. Prvne Didaktik Kompakt, pak nekolik eMek, par ZX Spectrum 48K (obe verze gumak i plusko), pak se vyskytla ZX 128K , pote nakup ZX 128K +2A .. Mezitim nejaky gamy, jedno Atari XL 300 s dobastlenym rozsirenim na 1MB, pak C64 II s disketovkou . U nej je bohuzel v haji zvukovy cip. JInak klasika prislusenstvi kazetaky, D40, D100M, SP 210 , divide..
Vetsina se ke me dostala jako mrtvy vraky a ted az na dva kousky chodej.

K te membrane. Osvedcilo se mi na aukru koupit novou . Je to zakazkova vyroba, ale z kvalitnejsich materialu. Stary membrany praskaji na pockani a to nejen v ohybech. U nove ma jistotu funkce a klid na dlouhy leta. OPravovat ty spoje se nikdy na dlouho nepodarilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 354
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: st leden 12 2011, 19:40    Předmět: Citovat

Ahoj, jsem dlouholetý fanda všeho okolo ZX Spectra, mám ve sbírce a postupně jsem používal Didaktik M, ZX Spectrum 48KB tzv. gumák, ZX Spectrum 128 +2A, Didaktik Gama, Didaktik Gama upravený na 128KB podle Hynka Gajdy a úplně nakonec jsem autor Didaktik Gamy 192KB, což je počítač využívající vnější kabát s klávesnicí z Gamy, ale obsahující úplně novou desku, kde je Spectrum se 192KB RAM (128 compatible, všechny rychlé stránky jsou tam ale 2x), vestavěný paralelní interfejs 8255A a hudební čip AY-38912, sériový port RS-232 pro propojení s PC.

Spectrum bych užíval i nadále, ale bohužel mi nedávno zdechla poměrně nová (cca 3 roky) CRT televize a s LCD to prostě není ono.

Mimochodem kdybyste mi někdo chtěl pomoci pokusit se jí opravit, bylo by to super. Je to OVP CTV146, mám tu někde i schéma, mohu zaslat, závada se projevuje tak, že obrazovka pouze naplno svítí červeně, nic víc. Byla velmi málo používaná a tak mi to neleze do hlavy, navíc občas na pár minut naskočí a pak zase zdechne, takže tipuju, že to nebude nic vážného, spíš nějaký elyt nebo studeňák. Tak kdyby někdo poradil, kde začít... dík chlapi a mějte se...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 12 2011, 19:44    Předmět: Citovat

Skoda ze jsi 8bit scenu ukoncil. NA webu jsi mel hodne zajimavych uprav.

P.S. nezbyly nahodou nejaky laminaty na DG192k ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st leden 12 2011, 19:48    Předmět: Citovat

Kde jsou ty časy, kdy jsme předělávali celé klávesnice Consul 3111 a doplňovali je o čtyřicetitranzistorový kodér, aby se to tvářilo jako původní klávesnice (zato bylo k dispozici 78 kláves a skříň, do které se celá deska Spectra vešla pod klávesnici, a ještě posloužila jako chladič ke stabilizátoru). S tím bylo práce!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 12 2011, 20:05    Předmět: Citovat

Mam Didaktik M (upraveny na 128K), k tomu Melodik, D80 a D40B. A tiez BT100 (hrozna tlaciaren...) Akurat to uz nepouzivam, nie je cas...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PabloX



Založen: May 16, 2005
Příspěvky: 944
Bydliště: Ruzomberok

PříspěvekZaslal: st leden 12 2011, 22:56    Předmět: Citovat

Mam Didaktik GAMA, nasiel som ho v skole ale bez vsetkeho, plne funkcny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 354
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: st leden 12 2011, 23:36    Předmět: Citovat

Pro PvvS: Ja 8-bit scenu uplne neukoncil, jen jsem ji prerusil na dobu, kdy jsem byl dlouhodobe mimo domov. A ted jsem se chtel vratit, ale zhebla mi ta televize, jak jsem psal. A potrebuju pomoct s opravou, protoze v TV se absolutne neorientuju Sad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kelley



Založen: Jan 04, 2008
Příspěvky: 192
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 16 2011, 22:11    Předmět: Citovat

Ahoj,
míval jsem klasického gumáka ZX Spectrum 48K, chvíli i Atari 130XL, kupodivu Spectrum jsem měl raději - ty už nemám.
Teď mám SAPI-1 se starou dobrou 8080 a stále (nebo spíš už zase) funguje. A pak ještě jeden vlastnoruční jednodeskáč se Z80kou, ale už jsem jej nezapnul ani nepamatuju.
Koukni sem: http://www.nostalcomp.cz - je to víc o těch jednodeskáčích než o Spectrum/Atari/Commodore apod. Ale jestli chceš postavit "něco jako PMI" tak tou stránkou budeš více než uspokojen Very Happy . Chystá se DPS pro repliku PMI-80 do výroby, tak se tam můžeš o ni rovnou adminovi přihlásit...
EDIT: aha, on už se o tu tom přede mnou někdo zmiňoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 354
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: po leden 17 2011, 0:05    Předmět: Citovat

kelley: Hehe chysta se jeste jeden novej PMI-80 compatible pocitac Wink , zrovna na nem pracuju. Stranka nostalcomp.cz je opravdu famozni, nabral jsem tam spoustu inspirace, a rozhodl jsem se taky si jeden postavit. Protoze ale mam daleko radsi Z80 nez 8080 (jedno napajeci napetí, bohaty instrukcni soubor atd.), a take neni mym cilem verohodna replika, ale 100% softwerove a co nejvic hardwerove kompatibilni stroj, bude me PMIZ-80A zalozeno prave na Zilogu. Na desce prave pracuju Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kelley



Založen: Jan 04, 2008
Příspěvky: 192
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 17 2011, 7:42    Předmět: Citovat

Jo, jako inspirace je to super (ta SAVIA-84 tam uvedená je moje). Ale však ta DPS na PMI-80 není povinná Very Happy Ve mně zase díky těm stránkám hlodá neodbytná myšlenka postavit mikroprocesor z obvodů TTL: http://www.homebrewcpu.com/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kajus



Založen: Feb 27, 2009
Příspěvky: 91

PříspěvekZaslal: po leden 17 2011, 16:48    Předmět: Citovat

kelley napsal(a):
Ahoj,
Chystá se DPS pro repliku PMI-80 do výroby, tak se tam můžeš o ni rovnou adminovi přihlásit...

Ty stránky znám, čerpám z nich informace. PMI-80 už doma dávám dokupy na univerzálním tišťáku. PMI-80 bude jen základ, chci ho postupně rozšiřovat (víc paměti, ASCII klávesnice, možná rf modulátor,..) a pak přejít na z80. Takže by se DPS asi nevyplatilo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po leden 17 2011, 18:06    Předmět: Citovat

css napsal(a):
co nejvic hardwerove kompatibilni stroj, bude me PMIZ-80A zalozeno prave na Zilogu. Na desce prave pracuju Smile

PMI na Z80, takže něco jako replika parní lokomotivy s dieselem? Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kajus



Založen: Feb 27, 2009
Příspěvky: 91

PříspěvekZaslal: po leden 17 2011, 19:02    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

PMI na Z80, takže něco jako replika parní lokomotivy s dieselem? Twisted Evil


Není to špatnej nápad, takle zůstane jen jedno napájecí napětí a nebude problém udělat PMI-80 na baterku, čímž se zvýší přenositelnos (takový machrování před kolegy s vlastním noťasem může být zajímavy).
Na nostalcompu je pěknej článek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
css



Založen: Jan 05, 2011
Příspěvky: 354
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: po leden 17 2011, 20:09    Předmět: Citovat

Tak navrh schematu PMIZ-80A je hotov Very Happy, ted prijde na radu plosnak. Skocim taky omrknout OBI/Baumax, jestli by se tam nenasel nejaky pekny plastovy kufrik za rozumnou cenu, a plosnak bych hned navrhl, aby tam velikostne pasoval.

Hlavni rysy meho pocitace:

1) Jedno napajeci napeti +5V pro vsechny chipy
2) Hlavni napajeni +9V az cca +15V
3) CPU Z80
4) EPROM pouze 1x 2716 (2KB), nahrazuje puvodni 2x 8708 (2x 1KB)
5) V generatoru hodin mozno pouzit quarz 8,86 nebo beznejsi 4,433MHz, jumperem nastavitelna delicka, jako takt. frekvenci je mozno navolit bud 1,108MHz (prakticky shodna s puvodni 1,111MHz) nebo PMI "pretaktovat" na dvojnasobek tj. 2,216MHz Very Happy
6) Konektory K1 a K2 jsou oba na desce 2x (mozno pripojit vic periferii)
7) Na desce je obvod, ktery procesoru vnuti pri preruseni na datovou sbernici instrukci RST7 (skok na adresu 38H) jako puvodni 8228 vnucuje 8080ce, takze by mel fungovat i puvodni monitor bez uprav pro Z80.
Cool Zachovana RAM 2x 2114 a PIO 2x 8255
9) Krome 9x LED 7-segment. zobrazovacu deska navic obsahuje 8x LED diodu pro univerzalni pouziti uzivatelem. Zpusob rozsveceni je stejny, jako kdyby tam byla 10. segmentovka, tudiz puvodni monitor je nepouziva, ale uzivatel je muze vyuzit ve svych programech.
10) Na vstupu z mgf. je pouzit vysoce kvalitni zesilovac s komparatorem LM311, jehoz cinnost byla lety proverena na ZX Spectru.

Jinak pro historickou autenticnost jsem se snazil zachovat co nejvic "starych" polovodicu - 2114 misto modernich 6116 apod., TTL obvody, EPROM 2716 misto EEPROM nebo FLASH, stabilik MA7805 v kovu misto TO-220 apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kelley



Založen: Jan 04, 2008
Příspěvky: 192
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 17 2011, 21:01    Předmět: Citovat

Ahoj,
já jsem se o ten DPS PMI přihlásil trochu ze solidarity ke kolegům a taky trochu z lenosti Very Happy Jedno napájení tam budu mít taky - jak jsem už někde psal, použiju měniče DC/DC MC34063 a ICL7660.
Mně se zas líbí tohle:
http://www.nostalcomp.cz/fotecky/ruzne/pip_2_sch.jpg ale trochu bych jej upravil - použil třístavový registry a plnohodnotnou ALU místo sčítačky (v šuplíku už je připravená 2x74LS181), mimo jiné. Používat mikroprocesor integrovaný v jedné součástce už mi začíná připadat málo šílené Razz
To Crifodo: Ta parní lokomotiva bude pořád na páru. Akorát že bude mít tlak páry a přikládání uhlí řízený mikrokontrolérem Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund