Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Solární panel/kolektor
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 20:46    Předmět: Citovat

Áha, ty si evidentně pod pojmem ekonomika představuješ něco jako zločinné spiknutí Very Happy Very Happy Very Happy
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ekonomika

medulin napsal(a):
Napsal jsem to tu jen pro tvou informaci, že jsi to pořád vyžadoval. Navíc je to zbytečně předražené

Omyl, já jsem to nebyl, kdo tu nabízel meziroční ukládání tepla do zásobníků jako alternativu k stávajícím principům.
Pokud něco vytáhnu jako argument, tak to i obhájím... jestli nechci být za kašpara.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 20:49    Předmět: Citovat

Jo a taky na světě žije spousta lidí, co nikdy neslyšeli o vesmíru a nikdy s ním nepřišli do styku. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 20:53    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

A jak tedy sezónně ukládáš elektrickou energii a jsi přitom pod nákladama energie z ČEzu? Nebo tě náklady nezajímají a fakt tě živí tatínek?

Rodinný dům nemám, takže pokusy s panely a akumulací tepla nejsou u mne možné.
Takže momentálně se řídím tímto: Kdo šetří má za tři. Jeden tady v domě to dotáhl do takového extrému že si nechal odmontovat elektroměr. My (dvě osoby v bytě) zatím žereme cca 600kW/h za rok elektřiny. U tepla na výběr nemám a ani spořit nemůžu. Takže mne se nic z toho co jsem tady řešil zatím nevyplatí. Když to chceš tedy slyšet s trochou nádechem ekonomiky. Ovšem nejsem tady jen já nebo ty. Třeba za 5 let, kdo ví co se bude montovat na střechy. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 20:54    Předmět: Citovat

medulin napsal(a):
Máš pravdu nezajímá mne to, protože pro mne platí to co jsem napsal o ekonomice výše.
Také na světě žilo a žije (doufám že i žít dále bude, pokud je ekonomika nezničí) spokojeně spousta lidí kteří nikdy neslyšeli slovo ekonomika a nepřišli sní nikdy do styku. Takže ji za žádný základ nepovažuji. Je to jen honba za něčím, chimérou jak ty píšeš. Do hrobu si stejně nic nevezmeš. A tato planeta poskytuje zatím dost potravin aby všechny uživila. Jen díky ekonomice polovina planety trpí hladem a druhá vyhazuje potraviny do popelnic.
Vyvracet ti to nebudu, nechám tě žít v tvých ekonomických pohádkách.

Nemám ekonomické ani sociální vzdělání - ale tohle může prohlásit pouze ekonomický ignorant. I prvobytně pospolná společnost založená pouze na sběru, lovu a primitivní rukodělné výrobě měla ekonomický základ své existence - byť základ velice primitivní, něco ve smyslu já ulovím divočáka a ty mně k tomu vypěstuj nějaké zrní na placky - a sežerem to vše napůl. Tvoje teoretické předpoklady prostě nevycházejí z reálných předpokladů - že totiž aby byla jakákoliv technologie uplatnitelná v širokém měřítku, musí se nejprve ekonomicky vyplácet nebo "být in" - jinak chcípne zapomenutá a vyhozená na smetiště dějin...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 21:08    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
medulin napsal(a):
jj, každý den to používám, mám tu dvě plotýnky.

A vaříš si na nich vodu na čaj, protože je to podle tebe výhodnější než třeba varná konvice, ne?

Jak kdy. Konvici mám jen na 1,5l vody. Když vařím více čaje (na kombuchu Wink ). Tak na indukčním v hrnci. Ale máš pravdu odporový ohřev také není k zahození. A teď mne napadlo jak to realizovat i odporově. Pícka by tvořila závit na krátko na transformátoru podobně jako trafopájka. Ovšem konstrukčně to bude asi náročnější než ten indukční ohřev. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6067
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 22:21    Předmět: Citovat

Jen tak na okraj - zaráží mě, jak málo se v tomto vláknu v souvislosti s přeměnou a uskladněním energie používá slovo ÚČINNOST.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 22:23    Předmět: Citovat

Ber slovo "účinnost" jako nahrazované vazbou "ekonomika stavby a provozu" - a najdeš to zde. Samozřejmě pouze u někoho...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 22:38    Předmět: Citovat

Ano jsem asi ekonomický ignorant. A taky nevyvracím to že existoval a existuje výměnný obchod. Ovšem existovaly a existují lidské společnosti které nepotřebují ani výměnný obchod. Prostě mají všeho co potřebují dostatek. Otázka je jestli považuješ i za výměnný obchod práci, tedy ten dělá v tom společenství to, a jiný zase něco jiného. A co nárokování svého životního území požaduješ to také za ekonomické chování vlastnit půdu? Mají tedy psi a ostatní zvířata kteří brání své teritorium toto chování založeno na ekonomickém základě? Jestli považuješ za výměnný obchod i práci (ty pro někoho něco uděláš a on zase pro tebe něco jiného) musíš tedy uznat že tento "obchod" existuje i u zvířat např, smečka vlků při lovu. Teď jde jen o to, jak tomu budeme říkat, jestli už je toto ekonomika nebo prostě přírodní sociální vztahy určitých společenství. Já bych to ekonomikou nenazval, ta vznikne až když se v určité společnosti tyto vztahy zvrhnou a zdeformují tak, že vznikne to čemu říkáme ekonomika. Ten výměnný obchod mi přijde tak na hranici té "zvrhlosti" Laughing
Zajímalo by mne jak si představuješ budoucnost ekonomiky. Snad časem osídlíme jiné planety, budeme tam kupovat pozemky nebo celé planety? Co když tam bude život? A co když bude vyvinutější než my a nadělají s nás otroky (tak jako my z afričanů), případně budou mít něco jiného než ekonomiku. Pořád si budeš stát za tím že se ekonomika nepřizpůsobuje nám, ale mi jí? Ekonomika souvisí se zákony a tak jak si tu ekonomiku uděláme takovou ji budeme mít. Neumí vyčíslit základní životní hodnoty jako je hodnota zdraví, kvalitního života, životního prostředí, konečné množství energií, surovin, pitné vody a dýchatelného vzduchu. Proto je to pavěda a ideologie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 22:53    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
jak málo se v tomto vláknu v souvislosti s přeměnou a uskladněním energie používá slovo ÚČINNOST.

Takovou sprostou materiální záležitostí se tu nezabýváme, zde se řeší s pohledem mysticky upřeným v budoucnost teoretické principy, ve filozofickém významu, neboť všichni živí tvorové jsme dítky bohyně Gaiy a nějaká účinnost nám může... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 23:03    Předmět: Citovat

Neboť prach jsi a v prach se obrátíš... Laughing Laughing Laughing
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6067
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 23:12    Předmět: Citovat

medulin napsal(a):
...ekonomika...Neumí vyčíslit základní životní hodnoty jako je hodnota zdraví, kvalitního života, životního prostředí, konečné množství energií, surovin, pitné vody a dýchatelného vzduchu. Proto je to pavěda a ideologie.


Možná bys nás tedy mohl seznámit s tím, která nauka to umí, a která tedy je tou jedinou a pravou vědou Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 15 2011, 13:50    Předmět: Citovat

Hmm, sice lehce mimo, ale přece jen přidám pár slov.
Co se týká té ekonomiky a prvobytně pospolné společnosti, (ve všech důsledcích, i ve vytápění domu tepelnými kolektory x živení elektřinou ze FV panelů), já teda myslím jinak než ostatní a vyznávám tzv. šedou ekonomiku, tedy směnu zboží a služeb protislužbou bez účasti oběživa a bez dokladů o této směně. Cool
Myslím, že tento způsob je spravedlivý, korespondující s realitou a reálnými vlastnostmi vztahu občan - stát. Proč platit oboustranně DPH za lidskou práci, když platím za FV plantáže? Evil or Very Mad

Na tepelných kolektorech se mi zcela přirozene líbí jejich autonomie, jejich účinnost, ale po spočítání veřejné finanční otázky mi vyjde návratnost (v případě udělění dotace) na ca 10 let, což je hodně. Proto je nemám.
FV panely jsou podle mne střelba do pytle se zlatým prachem, Pokud ne rovnou do lidí. Za současnou FV praxí nevidím vůůůůůbec nic dobrého, protože za ní vůbec nic dobrého není.

Jednoznačný závěr je, Solár jakéhokoliv ddruhu pouze s dotací (nebo bez, pokud návratnost klesne pod deset let), při předpokládané životnosti minimálně 25 let tak, aby byla jistota že to na sebe spolehlivě vydělá, ikdyby se čerti ženili.
(a to pouze systém vakuových trubic pro celoroční použití - TUV, možná dotopení zásobníku ÚT. - Se zásobníkem je počítáno, není ani drahý, ani nijak problematický - vyzkoušeno prakticky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6319
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so leden 15 2011, 13:51    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
medulin napsal(a):
...ekonomika...Neumí vyčíslit základní životní hodnoty jako je hodnota zdraví, kvalitního života, životního prostředí, konečné množství energií, surovin, pitné vody a dýchatelného vzduchu. Proto je to pavěda a ideologie.


Možná bys nás tedy mohl seznámit s tím, která nauka to umí, a která tedy je tou jedinou a pravou vědou Very Happy
Myslím, že to ekonomika umí... Poznáš to meduline na stéří, kdy tě nebudou chtít operovat - hodnota tvého života je přesně vyčíslena a pokud bude nižší než potřebný zákrok, tak máš smůlu... Žádná pojišťovna to za tebe nezaplatí...
tomasjedno: Crifodo to tuším o kousek víše trefil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6319
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so leden 15 2011, 14:00    Předmět: Citovat

MatasBrno: Účast oběživa nám dává tu spravedlnost, kterou hledáš... Tvůj systém předpokládá, že neexistujou poctivý a nepoctivý lidi, vychcánci a joudové, zloději a štědří, ...
Tvůj systém bude spravedlivě fungovat, předpokládáme-li jednu sortu lidí. Řekněme poctivých. Pak super, kdo bude makat víc, má možnost víc vyměnit. Pokud tedy tomu včichni ti děti Gaji budou rozumět stejně ve smyslu - hodinový hotel se mění za 2 kg rybího tuku - ani víc ani míň...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 15 2011, 22:24    Předmět: Citovat

Máš pravdu. Praktikuji to jen tam, kde to funguje správně, ke spokojenosti všech. Předpokladem je dobrá osobní známost, takže chleba si za to zatím nekoupím. Jde to u některých služeb, kdy se směňuje např. několik hodin práce.

Jen ještě k těm kolektorům - jaký smysl má produkovat a používat systém, který se musí dotovat aby přežil? Je jasné, že k odstartování je třeba čerpat nějakou rezervu, ale to stále ještě startujeme? Spíš mi připadá, že za současných cen energií a materiálů + práce se ten systém (ohřevu vody) stále nedaří zkonkurenceschopnit jinak než tou dotací, protože technika je řekl bych obstojná.
Lidi kteří dotace využijou čerpaj z kapes nás ostatních. Kdyby jsem toho využili všichni, dostali bysme se někam, kde by nebylo kde na dotace brát, nebo by nebyly potřebné?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund