Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Solární panel/kolektor
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 13:38    Předmět: Citovat

medulin napsal(a):
http://www.tzb-info.cz/1482-akumulace-tepelne-energie-fyzikalni-principy

Voda má ze všech látek největší měrnou tepelnou kapacitu 4,2 kJ/(kg.K)
Vodík není látka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 17:10    Předmět: Citovat

Vodík je látka a má tepelnou kapacitu 14304 J/(kg · K) tedy největší na 1kg ze všech látek. Ovšem 1kg vody je něco jiného než 1kg vodíku, objemově cca 1kg = 11m3 vodíku nebo 1m3 vody. Takže i když má vodík větší tepelnou kapacitu, tak objemově by ho muselo být daleko více než vody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32001
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 17:22    Předmět: Citovat

medulin napsal(a):
EKKAR napsal(a):
"napytlovat na zimu" a v období nízkých teplot by se odebíralo ke spotřebě. Bez velmi dobrých izolačních vrstev - které samozřejmě nejsou zadarmo - se to ovšem neobejde.

Ale obejde. Existují akumulátory tepla pracující na chemickém principu a nebo na principu změny skupenství (hřejivé polštářky za cca 30 Kč, kdy po mechanickém nárazu (lupnutí plšíkem) nastane změna skupenství a tedy uvolnění tepla). U těchto akumulátorů nepotřebujete pro uchování tepla vůbec žádnou izolaci a nejsou tedy žádné ztráty. Teplo lze uchovat libovolně dlouhou dobu. Praštíte kladivem do zásobníku a už to topí Laughing
http://www.tzb-info.cz/1482-akumulace-tepelne-energie-fyzikalni-principy
Osobně ale teplo považuji za odpad a fandím spíše akumulaci elektřiny, to je energie s vyšší hodnotu.

Kdybys pořádně četl, přesně o tom jsme se bavili o dvě stránky dřív. Včetně toho, že pro plynulé dávkování bys daleko víc prodělal...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 17:30    Předmět: Citovat

feliz_navidad napsal(a):
To, že něco existuje v malém, ještě neznamená, že je to snadno a běžně využitelné ve velkém. Hřejivý polštářek za tři pětky není zrovna nejlepší řešení k akumulaci letních přebytků energie...

Tak se snaž, třeba přijdeš na to, jak to provést ve velkém. Wink Princip je jasný. Nebo si to rovnou kup: http://www.regulus.cz/akumulacni-nadrze-se-zmenou-skupenstvi.html Zatím je to jen voskové, polštářky fungují trošku jinak. Je pořád co vylepšovat a vymýšlet. Wink
Jako technik neuznávám řeči typu: nejde, není možné, nevyplatí se atd.. Ale hledám způsoby jak problém řešit.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože pak přijde nějaký blbec, který neví že to nejde, a udělá to.
Mě ten polštářek ve vařící vodě praskl (připekl se na dno hrnce na indukčním vařiči nastaveným na moc vysoký výkon) a už nešel přeměnit do tekutého stavu. Dostala se tam asi voda, vzduch nebo nečistota která tam tvoří zárodky krystalů, takže polštářek hned krystalizuje. Takže polštářky nerozebírat Wink Neskoušel někdo jestli polštářek reaguje např. na ultrazvuk?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 17:42    Předmět: Citovat

medulin napsal(a):
Existují akumulátory tepla pracující na chemickém principu a nebo na principu změny skupenství (hřejivé polštářky za cca 30 Kč, kdy po mechanickém nárazu (lupnutí plšíkem)
Osobně ale teplo považuji za odpad a fandím spíše akumulaci elektřiny, to je energie s vyšší hodnotu.

To zní nadějně. Můžeš sem hodit ekonomickou rozvahu, jaká je pořizovací cena, životnost a prostorové nároky otopného systému s cvakacími polštářky pro RD střední velikosti a průměrných tepelných ztrát?
myslím celý systém, tzn. zachycení letního tepla, transport do polštářků, regulační systém, transport tepla z polštářků do prostor RD.
Z toho si už spočítám návratnost porovnáním se stávajícími systémy.
Event. bezpečnostní rizika, atesty, podmínky pro kolaudaci, referenční stavby - nemíním zrovna fungovat jako pokusný objekt.

Názor, že teplo je odpad, je zajímavý, hoď sem prosím ještě, jak řešíš ekonomiku uložení letní dávky energie Slunce do el. na zimu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 17:51    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
realizácia terra-sol
aj s ekonomickým porovnaním.

Možná mi přechází zrak, ale ta čísla tam pořád nevidím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 17:57    Předmět: Citovat

medulin napsal(a):
objemově cca 1kg = 11m3 vodíku nebo 1m3 vody.

Prosím? Od kdy kubík vody váží 1kg? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 18:17    Předmět: Citovat

Takzvana ultralehka voda, objevili to teprve nedavno.... Cool
_________________
de omnibus dubitandum est
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 18:24    Předmět: Citovat

EKKAR omlouvám se tedy, to jsem nechtěně přeskočil. Ale nevidím chemické akumulátory, ty jste neřešili? Wink
Teoreticky: co takové nehašené vápno? Když je chladno nasypu do vody a hřeje. Dávkování není problém. Problém je v létě soustředit obrovské množství nízkopotenciálního tepla do malého místa o vysoké teplotě, kde by probíhalo zpětné vypálení hašeného vápna na nehašené. Co třeba malá indukční průtoková pec
http://rayer.ic.cz/elektro/indheatr.htm napájená z několika FV panelů. Výkon a tedy teplotu v peci regulovat průtokem. Ovšem hašené vápno by muselo být v práškové podobě, to by byl asi největší problém. Možná by se našlo i něco lepšího než vápno. Třeba ten Chlorid vápenatý při rozpouštění ve vodě uvolňuje teplo a zpětné nabití akumulátoru je vlastně jen zpětné vysušení vody. Dá se toho koupit obrovská množství, sype se to na silnice ve velkých mrazech.
Tady je zajímavé porovnání http://www.tzb-info.cz/1490-porovnani-vybranych-zpusobu-akumulace-tepelne-energie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 18:26    Předmět: Citovat

V indukční peci pálit vápno? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 18:36    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
medulin napsal(a):
objemově cca 1kg = 11m3 vodíku nebo 1m3 vody.

Prosím? Od kdy kubík vody váží 1kg? Shocked

Tak to jsem se zmýlil s litry. Omlouvám se Embarassed 0,001m3, tedy ještě lépe pro vodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 18:41    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
V indukční peci pálit vápno? Shocked

Nebo vysoušet Chlorid vápenatý. Případně najít jiné látky.
Jaký nepřekonatelný problém v tom vidíš?
Potřebuji soustředit energii do malého prostoru o vysoké teplotě, myslím že tou indukcí by to možná šlo. Nebo máš něco lepšího?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 18:51    Předmět: Citovat

Medulíne, sorry, ale bavím se s dospělým člověkem? Já mám pocit, že spíš s uhrovatým studentem alternativní ekologie nebo ještě hůř, se studentem sociálních věd, kterého v 27 letech živí jeho rodiče.
S vizemi a teoriemi se jdi na amatérském diskusním fóru vyfotit, původní dotaz vlákna zněl: je výhodnější fotovoltaika nebo sluneční kolektor z hlediska využití energie.
Odpověz na otázku, jaká je pořizovací cena teď, v roce 2011, hotového komerčního systému na příslušném principu. Vize si nech někam do kabaretu. Představ si, že jsem úřednice z knihovny, traktorista nebo dětský lékař, dokončuju rodinný barák, mám tam technickou místnost 6m2 původně pro kotel, mám k dispozici jednu stranu sedlové střechy pro kolektory a poskytni firmu a rozpočet, která dodá na klíč alternativu.
Bezpečnou, provozně tak pohodlnou jako kotel na dřevoplyn. Učitelka ti nebude zahřívat v pátek večer vápno v indukční peci ani míchat v kádi CaCl2 Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 19:08    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

To zní nadějně. Můžeš sem hodit ekonomickou rozvahu, jaká je pořizovací cena, životnost a prostorové nároky otopného systému s cvakacími polštářky pro RD střední velikosti a průměrných tepelných ztrát?
myslím celý systém, tzn. zachycení letního tepla, transport do polštářků, regulační systém, transport tepla z polštářků do prostor RD.
Z toho si už spočítám návratnost porovnáním se stávajícími systémy.
Event. bezpečnostní rizika, atesty, podmínky pro kolaudaci, referenční stavby - nemíním zrovna fungovat jako pokusný objekt.

Názor, že teplo je odpad, je zajímavý, hoď sem prosím ještě, jak řešíš ekonomiku uložení letní dávky energie Slunce do el. na zimu.


Nechceš toho najednou nějak moc? Laughing Nemám ti to i přijít namontovat? Nikdo tě nenutí aby jsi fungoval jako pokusný objekt a byl ten první. Bral jsem to čistě na teoretické úrovni, zda je to nebo není technicky možné.
Atesty a bezpečnostní ryzka, nehledáš problémy tam kde nejsou? Hasil jsi někdy vápno? Já jo, bylo mi cca 10 let, první sud se mi přehřál a vybouchl vymaloval celý dvůr Smile, potom už jsem si dával pozor. Myslím že EU ještě nezakázala lidem doma hasit vápno.
Nebo jinak, jeden můj známý má obrovský bazén a kazila se mu tam pořád voda měl pořád nízké PH, utrácel měsíčně tisíce za malé sáčky s PH+. Tak jsem si přečetl složení a zjistil že PH+ je obyčejná soda. Tak jsem mu sahal pytel krmné sody za cca 500Kč. Také se bál a chtěl atesty bezpečnostní rizika atd.., ale když jsem to před ním začal jíst přímo z pytle a nic se mi nestalo, tak uvěřil. Teď mu stačí na celou sezónu jeden pytel ekologické nezávadné jedlé sody. Moc to ale nerozšiřujte. Prodejci a výrobci bazénové chemie s atestem by neměli co žrát. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá leden 14 2011, 19:19    Předmět: Citovat

medulin napsal(a):
Bral jsem to čistě na teoretické úrovni

Já jsem si to hned myslel. Víš jak já říkám "technikovi", který vychází z teorií a nestojí přitom aspoň jednou nohou na zemi?
Občas se vyskytne problém, že z tzv. technika se vyklube pábitel, který chytá důvěřivé lidi na chiméry a pak jim je prodává. Vloni to byli malí FV solárníci, zkoušeli *****t se systémem a místo toho posloužili jistým kruhům jako užiteční blbi.
Ekonomickou rozvahu žádného alternativního systému vytápění RD tedy nejsi schopen dát. Myslel jsem si to hned. Dokonce ani celkovou účinnost.

Ad atesty a certifikáty, jak pochodíš, až budeš chtít zkolaudovat RD s čtyřiceti m3 vysoce hořlavého parafínu nebo silně exotermické látky v suterénu, si tipni sám... hlavně pojišťováci si tě vyfotí a zarámujou na čestném místě ve vstupní hale Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 4 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund