Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Asynchrónny motor ako generátor
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ivannavi



Založen: May 29, 2008
Příspěvky: 54
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: st leden 05 2011, 21:56    Předmět: Asynchrónny motor ako generátor Citovat

Ahojte,
neako nechápem ako moze fungovat asynchrónny motor ako generator... Predsa v motorickom rezime sa v kotve indukuje nap. zo statora, ale v generatorickom rezime sa tam ako vytvori? Ak by aj neakym "predmagnetizovanim" ale to by malo slabnut.
Vie mi to niekdo rozumne vysvetlit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st leden 05 2011, 22:39    Předmět: Citovat

Asynchronní motor jako generátor musí být připojen k rozvodné síti. Po připojení se rozběhne na asynchronní otáčky jako motor, takže magnetické obvody jsou vybuzeny. Následně se hnacím soustrojím přetočí na nadsynchronní otáčky, dodávaná přebytečná mechanická energie se mění na elektrickou a vrací se do sítě. Příkad tady - http://mve.energetika.cz/sikovneruce/asynchronni-generator.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9775
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 05 2011, 22:44    Předmět: Citovat

když se paralelně k motoru připojí kondenzátory, chodí i v ostrovním režimu. Dost obsáhlé diskuze jsou na odborných fórech typu elektrika.cz.
motor musí asi být s těma kondenzátorama v rezonanci na 50Hz. Mám schovanou učebnici z učňáku, kterou jsem prohlásil za stracenou, a i té o tom píšou..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ivannavi



Založen: May 29, 2008
Příspěvky: 54
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: st leden 05 2011, 22:53    Předmět: Citovat

tak uz je mi to jasne...
ja som to chapal tak, ze ak by som motor zacal otacat nadsynchonnymi otackami, tak ze sa mi na svorkach objavi napätie. Preto mi nebolo jasne ako by doslo k vybudeniu.
Dakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 10:41    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
když se paralelně k motoru připojí kondenzátory, chodí i v ostrovním režimu. Dost obsáhlé diskuze jsou na odborných fórech typu elektrika.cz.
motor musí asi být s těma kondenzátorama v rezonanci na 50Hz. Mám schovanou učebnici z učňáku, kterou jsem prohlásil za stracenou, a i té o tom píšou..
To myslíš vážně? Mnemůžeš ten článek o téhle problematice oscanovat a poslat mi na mail? Zajímá mne rozběh tohohle systému.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ivannavi



Založen: May 29, 2008
Příspěvky: 54
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 12:05    Předmět: Citovat

Najlepsie bude ked sa to da sem na forum, to zaujima aj mna Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 16:20    Předmět: Citovat

Artabane jsem stejně jako Pajosek2 silně zvědavý.Skenuj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 17:02    Předmět: Citovat

Musí se to nejdřív roztočit bez zátěže - remanentní magnetismus nabudí nejdřív obvody s kondíkama, tím se vytvoří jalová složka, která nabudí rezonančně vinutí. Synchronismus se musí udržovat kvůli té rezonanci, takže bude někde mimo přesných 50Hz, které jinak udržuje síť - zde ho určují obvodové prvky. Musí se hlídat napětí na svorkách, jak začne vlivem zátěže klesat, musí se buď zvýšit přísun mechanické energie, nebo snížit zatížení elektrické strany. To samé i opačně při nárůstu napětí. Celá problematika je dost složitá, hlavně na rozsah, rychlost a plynulost regulační smyčky, nedá se s tím rozhodně počítat jako se zdrojem pro silně proměnnou zátěž - musel by existovat nějaký balastový regulátor obdobný paralelním zkratovým regulátorům na moderních motorkách, které mají alternátory s trvalými magnety.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 17:13    Předmět: Citovat

EKKAR: je to tak, jak píšeš, pouze je nutné ještě dodat, že se při vypínání generátoru nejdřív musí odpojit zátěž, jinak se zdroj sám nerozběhne (musí se pak motor krátce připojit na zdroj malého ss napětí). Co se týče regulace, tak pravdu nemáš, protože regulace je (vzhledem k jednoduchosti) docela kvalitní, stačí jen udržovat přesné konstantní otáčky, změna napětí je pak dána úbytkem na vodičích a taky skluzem motoru (mění se frekvence napětí).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 17:38    Předmět: Citovat

EKKARE popsal jsi to silně sáhodlouze a sám připouštíš že je to velmi složité
a pro praktické použití skoro neřešitelné.
Vrátím se k tomu popisu je mi divné že kondensátory připojené k motoru
dělají problém ze startem.Tzv.kompenzační kondensátory přece nepůsobí
žádné problémy a žádná remanence se u nich neřeší.
Je skutečností že asynchronní motor jako generátor odebírá jalovinu ze sítě a dodává do ní činný výkon.Není vyloučeno že část magnetisačního
proudu motoru by mohly dodat blízké kondensátory./50-70%/

Asynchronní motor lze použít jako brzda,přehodíme dvě fáze.
Používá se často ke spouštění u zdvihadel./skluz vyšší než 100%/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 17:55    Předmět: Citovat

FERYACT napsal(a):
EKKARE popsal jsi to silně sáhodlouze a sám připouštíš že je to velmi složité a pro praktické použití skoro neřešitelné.
To si docela odporuje s realitou, když se takové centrály běžně prodávají (označují je jak centrály s kondenzátorovou regulací a jsou to ty nejlevnější, tady je nějaká taková centrála, přesnost napětí i frekvence je docela dobrá).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 18:06    Předmět: Citovat

AmarokCZ napsal(a):
To si docela odporuje s realitou, když se takové centrály běžně prodávají (označují je jak centrály s kondenzátorovou regulací a jsou to ty nejlevnější, tady je nějaká taková centrála, přesnost napětí i frekvence je docela dobrá).

A co znamená to:
Generátor
jednofázový synchronní 230 V / 50 Hz

?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 18:37    Předmět: Citovat

Tak to byl zrovna blbej příklad Wink Pokud to teda je opravdu synchronní generátor (pak by mě ale zajímalo, jak ho reguluje kondenzátor).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 19:29    Předmět: Citovat

Andreo vypusť slůvko"synchronní" a nebude Tě dráždit.I frekvence 50Hz
má toleranci.Reklamám se přece nedá věřit.
Abych doplnil terminus technikus je synchronní generátor.Termín vznikl v době kdy generátory pracovaly do jedné sítě tedy/ synchronní/
Generátor vznikne z motoru tak že do vinutého rotor přes kroužky
pustíme ss proud.Točíme rotorem a emsu odebíráme na statoru./školní
ukázka.Při cizím buzení bude možno odebíra činný i jalový proud pro motory.


Naposledy upravil FERYACT dne so leden 08 2011, 10:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: čt leden 06 2011, 21:02    Předmět: Citovat

Před nějakou (poměrně dlouhou) dobou jsem zkoušel roztočit asynchronní 3F motor (2,2kW) a použít jako generátor. Roztáčel jsem to pokusně vrtačkou a na jedno z vinutí jsem připojil kondenzátory (tuším 40uF/500V). Na druhé vinutí jsem připojil žárovku (asi 60W). Chvíli po roztočení otáčky klesly (zřejmě se ustálily na oněch nadsynchronních otáčkách) a žárovka se rozsvítila. Pak jsem zkoušel připojit ještě malý transformátorek a změřit multimetrem na sekundáru kmitočet, který byl nějakých 52Hz (pokud to rýžový DMM ukázal dobře). Je také jasné, že vrtačka použitá na pohon byla velmi "měkká", takže otáčky se přizpůsobily snadno.
Pak jsem výzkum pozastavil, ale teď mě to zase začíná lákat Very Happy . Kdysi se toto téma řešilo na stránkách elektrika.cz a měl jsem tam odkazy na nějaké stránky, kde firma nabízela asynchronní generátory kombinované se záložním zdrojem určené samozřejmě i pro "ostrovní" provoz. Chtěl jsem to najít, ale chce to jakousi autorizaci (mezi osvícené odborníky nemůže jen tak někdo Pravidla ).
Takže aspoň nějaký dokument, který je sice víceméně teoretický (samá simulace), ale je tam zmínka o as. gen. v ostrovním režimu a nějaké grafy popisující situaci po zapnutí a následném nabuzení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund