Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stary telefon ke zvoneni bez potreby telefonovani
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zmatena



Založen: Dec 03, 2010
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 2:09    Předmět: Stary telefon ke zvoneni bez potreby telefonovani Citovat

Prosim znale o radu nebo aspon komentar.

Mam telefon Tesla As10 a chtela bych nejak zaridit, aby zvonil. Nejde mi o telefonovani, jen o to, abych docilila zvoniciho telefonu. Myslite, ze by to slo celkem jednoduse zaridit?

Predstavovala bych si, ze udelam nejaky elektricky obvod se spinacem, ktery pri stisknuti spusti zvoneni telefonu.

Zatim jsem zjistila, ze je k tomu treba induktor, ktery je zdrojem stridaveho napeti, ktere je pro zvoneni potreba. Na wikipedii jsem nasla nejake schema, ale pouze pro telefon s mistni baterii. Slo by jako zdroj pouzit baterie?

Dokazete mi prosim nekdo poradit - jake napeti zvolit, kde sehnat induktor, jak to udelat?

Moc dekuju za odpoved, i za pripadny komentar, ze je to nesmysl. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2577

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 6:45    Předmět: Citovat

Mně například typové označení nic neříká. Byla by fotka případně pokud je v telefonu vlepené schemátko i fotka toho schemátka? Ten telefon bude připojen na telefonní vedení a bude sloužit k prozvánění nebo ke dvěma drátům a na druhém konci bude tlačítko u dveří?
Pokud je to běžný telefon k připojení na ústřednu tak tam pokud mne paměť neklame se k vyzvánění využívá 60V střídavých. Možná by to zvonilo i na běžné zvonkové napětí (většinou střídavé, zvonek s přerušovačem už by se, alespoň v domácnostech kde je plyn, neměl používat).
A co vám brání v tom koupit obyčejný zvonek?


Naposledy upravil Yarda1 dne pá prosinec 03 2010, 6:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 6:45    Předmět: Citovat

Ano běžný starší telefon , který ještě nemá piezo měniče a může místo znonění pískat sluchátkem , potřebuje ke zvonění střídavé napětí , protože má jiný magnetoelektrický systém , než domovní zvonek . Nemá přerušovač , místo častých problémů . Uvnitř magnetického obvodu je mácháno permanentním magnetem , jehož mechanické prodloužení tluče do zvonků . Tento obvod je při položeném sluchátku připojen na přívodní vedení přes kondík . Takže dva multivibrátory , pomaluběžný pro přerušování zvonění a "zvonící" , vzniklý signál do zesilovače a už to zvoní .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OK2STO



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 439
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 7:31    Předmět: Citovat

Dá se zapojit přes transformátor 40-75V na střídavou síť 230V,
nebo přes žárovku, kdysi jsem tyto telefony zkoušel jejich zvonky přímo na 230V, ale je to na hraně, uvnitř telefonu je zvonek zapojen v sérii s kondenzátorem 2 uF a ten je většínou na 160 V,
Jarda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 7:43    Předmět: Citovat

Jo, ale ten zesilovač by měl dávat efektivní napětí aspoň 25V (jen vyjímečně se našel zvonek, který spolehlivě zvonil už při 20V), raději víc.
Jsou tedy tři cesty
- ty dva multivibrátory, zesilovač do 2W a transformátor nebo autotrafo s převodem 10:1
- totéž, ale místo trafa převinutí zvonku na menší napětí
- síťové trafo se sekundárním napětím například 48V (ale zkusil bych to pro začátek s "kontrolkovým" tráfkem 220/20V, 2VA - při 230V bude na sekundáru dávat asi 21V) a pohrát si s citlivostí zvonku mechanickým nastavením.

V žádném případě nedoporučuji spínat zvonkovým tlačítkem síť do primáru!
Když už tedy bude třeba odpojovat primár od sítě, pak je nejjistější spínat ho optotriakem s logikou spínání v nule a LEDku v něm živit ze zcela odděleného obvodu napájeného baterií nebo aspoň "tráfkem do zásuvky" - prostě nějakým 1W adaptérem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 9:07    Předmět: Citovat

staré telefony s permanentním magnetem byly i mechanicky vyladěny tak, že kvůli hmotě kotvy s bicí kuličkou nezvládnou 50 Hz, frekvence vyzváněcího napětí v lince byla asi poloviční.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=15361
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 9:41    Předmět: Citovat

Zvládnou vyzvánět i 50Hz, např. pobočkové ústředny Ateus 280 a 420 zvoní tak, že relátkem připojují odbočku síťového transformátoru a ty byly stavěny ještě pro klasické telefony se zvonkem. AS10 je hranatý šedočerný telefon, přezdívalo se mu snad rakvička.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
OK2STO



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 439
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 12:07    Předmět: Citovat

Rakvička byl T65 H, AS10 je černý spodní díl a zelený vrchní dil, tvar
normálního telefonu ale hranatý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 12:21    Předmět: Citovat

Typ AS byl dílem architekta Kotase, v domácím prostředí se mu říkalo "kotas", na rozdíl od typu BS - "kovář".

Oldradio napsal(a):
Zvládnou vyzvánět i 50Hz, ...

Určitě zvládnou. Ale citlivost a hlasitost vyzvánění se měřila při 25 Hz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 12:29    Předmět: Citovat

AS-10 určitě zvládne vyzvánění na 50Hz, dělal jsem kámošovi domácí telefon mezi dílnou a kuchyní a použili jsme tam právě tyhle AS-10. Hlasitost zvonku je vytočená na maximum a je to slyšet hodně dobře. K napájení slouží trafo se sekundárem tuším 36V. Nicméně je pravda, že už to nechtělo pořádně zvonit při nižší nastavené hlasitosti (asi kvůli té vyšší frekvenci).
Můžu potvrdit, že je to skutečně luxus nechat si přinést teplou večeři až do dílny Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 18:46    Předmět: Citovat

AS10 jsem neviděl, ale je možné že je to právě ten málo rozšířený zelený. AS20 byl velmi rozšířený, spodní díl černý, horní a sluchátko šedé. Pokud neznáte, je to ten co je v Arabele, v prvním díle, jak tam to sluchátko spadne do akvária Laughing . Pak existoval ještě AN20, ten byl nástěnný a sluchátko měl dole (S-stolní, N-nástěnný).
S tím kontrolkovým 2VA trafem by zvonit měl, ale když už telefon, tak by mohl i telefonovat, ne? Sleduj na Aukru, až se tam objeví ISDN modem FRITZ 2 LINES, má ještě logo Českého Telecomu. Teď tam jeden zrovna je, ale za 150Kč (není to moje aukce), a to je na takový krám až až. Občas se objeví za korunu a ani za tu ho nikdo nekoupí. Tak si ho kup. Umělo to leccos, vytáčený internet 64 nebo 128kBit/s, faxovat z PC, malou pobočkovou ústřednu včetne evidence všech hovorů..... Vůbec nevadí že nemáš ISDN linku. Má to dva telefonní výstupy, do každého zapojíš jeden libovolný telefon, klidně i tu ASku, a připojíš síťový zdroj (musí být originál, má dvojí sekundární vinutí a žádný jiný dokoupený použít nelze). To je celé. Není-li připojena ISDN linka, ozve se v obou telefonech pobočkový tón (tu-tu-tut). Vytočením dvojky z telefonu připojeného do výstupu 1 začne zvonit telefon ve výstupu 2 a naopak. Samozřejmě lze po zvednutí normálně telefonovat. Prostě z toho budeš mít takový vylepšený dětský telefon. Existuje i FRITZ 4 LINES, ten se chová úplně stejně, ale má už čtyři pobočky. Délka vedení modem-telefon může být značná, viděl jsem 500m a chodilo to normálně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OK2STO



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 439
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 20:29    Předmět: Citovat

Pro Dratak, já si myslím ,že Zmatena má asi na mysli využití telefonního přístroje jako domovního zvonku, bylo by to originální než obyčejný zvonek, možná,že se mýlím , ale tak jsem to pochopil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03 2010, 21:15    Předmět: Citovat

Tak pokud to chce jako domovní zvonek, třeba do paneláku, pak bych viděl dvě možnosti. Buď cívku zvonku převinout na 8V a napájet přímo bez sériového kondenzátoru ze zvonkového rozvodu 8V. Anebo použít transformátorek 230/24V a zapojit ho pozpátku, tedy vzestupně na zvonkový rozvod 8V (samozřejmě na vývod zvonku v bytě, kam jde napětí jen když se zvoní) a z původního primáru napájet zvonek telefonu do a/b drátů bez jakýchkoli úprav. Napěťově to celkem sedí a na 50Hz telefonní zvonky fungují. Vzhledem k podstatně menšímu sycení jádra než při provozu na síť by se musel vhodný typ tráfka vyzkoušet.
Nevím, ale mně by AS20 telefon, navíc s nezbytnou poličkou v předsíni ve funkci pouze domovního zvonku překážel. A to klasickou pevnou telefonní linku mám. To už bych radši použil samotný zvonek v nějaké krabičce nade dveřmi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2010, 0:18    Předmět: Citovat

Tak to jsem se spletl, měl jsem na mysli ty šedé AS-20. Ale vnitřním zapojením se asi moc lišit nebudou. Pokud by všechny pokusy selhaly a telefon má sloužit jako prostý zvonek, tak by se ta kastle dala vybrakovat a umístit dovnitř obyčejný zvonek na 8V. Místa je tam snad dost. V tomto případě bychom nemuseli řešit, jaké napětí půjde přes zvonkové tlačítko, příp. tam cpát optotriak se zvláštním zdrojem.


tel_AS2x.jpg
 Komentář:
Zapojení telefonu AS-20

Stáhnout
 Soubor:  tel_AS2x.jpg
 Velikost:  40.48 kB
 Staženo:  327 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zmatena



Založen: Dec 03, 2010
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: so prosinec 04 2010, 16:49    Předmět: Citovat

Děkuju moc za odpovědi, takový ohlas jsem ani nečekala.

Ten telefon je takový ten klasický obyčejný šedý s černým spodkem, ve spodu má napsáno, že je to typ As10 (pod tím je napsáno TA32), ale taky se mohli v prosinci 1975 v Liptovském hrádku splést Wink

Nechci vyrábět domovní zvonek, chtěla jsem to jen za účelem, že po stisknutí něčeho telefon zazvoní. Hmm, dobře, v zásadě si to lze představit jako domovní zvonek Smile

Moje původní představa byla moc jednochuchá - že by se vytvořil obvod, kde by zdrojem proudu byly baterie. Potom jsem zjistila, že je třeba střídavý proud a že ten se dá vytvořit induktorem. Nevím, jak přesně vypadá induktor a jestli se dá sehnat atd. Tady mi radíte, že mám použít proud ze zásuvky a transformátor střídavého proudu, ale ten nemám nebo o tom nevím (např. nabíječky na mobil asi "vypouštějí" stejnosměrný proud, navíc o napětí 5V, kabel k notebooku 30V).

Do zásuvky bych si žádný svůj výtvor zapojovat netroufla.

Nebyla jsem si jistá, jestli to půjde - byl to jen takový nápad. Z příspěvků nabývám dojmu, že to není nic jednoduchého, takže od toho asi upustím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund